Nová čísla časopisů od nakladatelství Raspberry Pi zdarma ke čtení: Raspberry Pi Official Magazine 155 (pdf) a Hello World 27 (pdf).
Hyprland, tj. kompozitor pro Wayland zaměřený na dláždění okny a zároveň grafické efekty, byl vydán ve verzi 0.50.0. Podrobný přehled novinek na GitHubu.
Patrick Volkerding oznámil před dvaatřiceti lety vydání Slackware Linuxu 1.00. Slackware Linux byl tenkrát k dispozici na 3,5 palcových disketách. Základní systém byl na 13 disketách. Kdo chtěl grafiku, potřeboval dalších 11 disket. Slackware Linux 1.00 byl postaven na Linuxu .99pl11 Alpha, libc 4.4.1, g++ 2.4.5 a XFree86 1.3.
Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) jako první orgán státní správy v Česku spustilo takzvaný „bug bounty“ program pro odhalování bezpečnostních rizik a zranitelných míst ve svých informačních systémech. Za nalezení kritické zranitelnosti nabízí veřejnosti odměnu 1000 eur, v případě vysoké závažnosti je to 500 eur. Program se inspiruje přístupy běžnými v komerčním sektoru nebo ve veřejné sféře v zahraničí.
Vláda dne 16. července 2025 schválila návrh nového jednotného vizuálního stylu státní správy. Vytvořilo jej na základě veřejné soutěže studio Najbrt. Náklady na přípravu návrhu a metodiky činily tři miliony korun. Modernizovaný dvouocasý lev vychází z malého státního znaku. Vizuální styl doprovází originální písmo Czechia Sans.
Vyhledávač DuckDuckGo je podle webu DownDetector od 2:15 SELČ nedostupný. Opět fungovat začal na několik minut zhruba v 15:15. Další služby nesouvisející přímo s vyhledáváním, jako mapy a AI asistent jsou dostupné. Pro některé dotazy během výpadku stále funguje zobrazování například textu z Wikipedie.
Více než 600 aplikací postavených na PHP frameworku Laravel je zranitelných vůči vzdálenému spuštění libovolného kódu. Útočníci mohou zneužít veřejně uniklé konfigurační klíče APP_KEY (např. z GitHubu). Z více než 260 000 APP_KEY získaných z GitHubu bylo ověřeno, že přes 600 aplikací je zranitelných. Zhruba 63 % úniků pochází z .env souborů, které často obsahují i další citlivé údaje (např. přístupové údaje k databázím nebo cloudovým službám).
Open source modální textový editor Helix, inspirovaný editory Vim, Neovim či Kakoune, byl vydán ve verzi 25.07. Přehled novinek se záznamy terminálových sezení v asciinema v oznámení na webu. Detailně v CHANGELOGu na GitHubu.
Americký výrobce čipů Nvidia získal od vlády prezidenta Donalda Trumpa souhlas s prodejem svých pokročilých počítačových čipů používaných k vývoji umělé inteligence (AI) H20 do Číny. Prodej těchto čipů speciálně upravených pro čínský trh by tak mohl být brzy obnoven, uvedla firma na svém blogu. Americká vláda zakázala prodej v dubnu, v době eskalace obchodního sporu mezi oběma zeměmi. Tehdy to zdůvodnila obavami, že by čipy mohla využívat čínská armáda.
3D software Blender byl vydán ve verzi 4.5 s prodlouženou podporou. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Videopředstavení na YouTube.
ve flamu na rootu jsem nasel krasnou vecicku o niz jsem ani netusil, ze ji gcc umi -- optimalizace podle vysledku profileru. pri beznych optimalizacich nema tradicni prekladac (nemlouvim ted o JIT kompilaci) sanci zjistit, jak ktere casti kodu budou volany casto, z jakych mist a podobne... a proste jen hada a tipuje. nicmene, pomoci vcelku zastrcenych direktiv prekladace -fprofile-generate
a -fprofile-use
jde situace velice hezky zmenit a hodne pozitivnim smerem.
-fprofile-generate
(aby se mohly generovat profilacni informace)-fprofile-use
(aby se vyuzily optimalizace)CFLAGS+=${PROFILE_ARGS} ... optimal: make clean make PROFILE_ARGS=-fprofile-generate make test0 PROFILE_ARGS=-fprofile-generate make clean make PROFILE_ARGS=-fprofile-use rm *.gcda rm *.gcno
vysledky jsou opravdu "vau!":
jako test jsem pouzil svuj interpretr schemu s temito dalsimi nastavenimi:
-Wall -Winline -O3 -std=c99 -pedantic -finline-limit=100000 --param large-function-growth=100000
Tiskni
Sdílej:
btw. chudaci uzivatele gentoo ... s takovou by meli kompilovat cely system na dvakratJá bych to pro těch pár procent klidně udělal
-fprofile-generate
, pak se s ním zkompiluje kernel s -fprofile-generate
, pak se bude kernel chvíli používat, pak se kernel zkompiluje pomocí -fprofile-use
a v tu chvíli budeš mít v GCC nasbíraný vhodný profil, aby sis GCC mohl zkompilovat s -fprofile-use
. "btw. chudaci uzivatele gentoo ... s takovou by meli kompilovat cely system na dvakrat ;-] "U OpenOffice.org se to ale vyplatí, ne?
btw. chudaci uzivatele gentoo ... s takovou by meli kompilovat cely system na dvakrat ;-]Spíše natřikrát. V prvním kroku se zdrojáky prostě spustí/přeloží pomocí tcc (aby člověk nemusel čekat na doběh kompilace). Potom se na pozadí spustí kompilace s -fprofile-generate a nakonec třetí kompilace tentokrát už s -fprofile-use. Ještě by to chtělo nějakého démona, který pozná špatně profilovanou binárku a na pozadí ji rekompiluje
problem jak z kvantove fyzikyOno už to, že se nějaký profiling dělá, značně mění podmínky. Zvlášť u programů, kde je něco časově kritického.
ten kod na kterem jsem to testoval, je rucne optimalizovany snad na maximum (agresivni inlining, optimalizace na predavani argumentu pres resgistry,....) ...Ale to není ručně optimalizované vůbec. Zkus kouknout, co žere nejvíc času a přepsat to efektivněji, i kdyby se měl kód zesložitit. Pak se začnou dít zázraky a stovky procent budou jen lítat.
Ale to není ručně optimalizované vůbec.a ze si jste tim tak jisty! ;-] jenom nekolik clovekodni jsem stravil pri hledani vhodne struktury pro zasobnik -- a ze jich bylo a ze jsou mezi nema rozdily ;-] btw. vsechno zere vicemene jedna velka smycka, ktera prehazuje hodnoty z jednoho zasobniku na druhy, protoze tam nic jineho neni ;-] (viz moje predchozi posty) ta hranice, kdy se jedna jeste o optimalizaci a kdy o jiny algoritmus, je opravdu hodne nezretelna.... brano ad absurdum, tak nejlepsi optimalizaci by to bylo prepsat z interpretru na prekladac... ;-] ale to uz by nebylo ono, protoze s tim delam dalsi divociny ;-]
"make -j2"
, to same minesota mapserver a najdou se dalsi.... ale co je dneska idealni?!
$ more x.c test(a) { if (a & 1) return fun_1(a); return fun_2(a); }Moc se ale nevyznám ve výstupu. Evidentně LPBX1 je 32 byte, které fungují jako čtyři 64-bitové countery, které počítají průchody čtyřmi základními bloky oné funkce. LC0 je taky jasné, jméno modulu. trojka a čtverka by mohly být čísla řádků... Ostatní se mi ale jeví jako binární šum bez špetky logiky..
.local .LPBX1 .comm .LPBX1,32,32 .section .rodata .LC0: .string "x.gcda" .data .align 4 .LC1: .long 3 .long 1555776990 .long 4 .align 32 .type .LPBX0, @object .size .LPBX0, 52 .LPBX0: .long 875573616 .long 0 .long 1901502412 .long .LC0 .long 1 .long .LC1 .long 1 .long 4 .long .LPBX1 .long __gcov_merge_add .zero 12 .text .type _GLOBAL__I_0_test, @function _GLOBAL__I_0_test: pushl %ebp movl %esp, %ebp subl $8, %esp movl $.LPBX0, (%esp) call __gcov_init leave ret .size _GLOBAL__I_0_test, .-_GLOBAL__I_0_test .section .ctors,"aw",@progbits .align 4 .long _GLOBAL__I_0_test .align 4 .long _GLOBAL__I_0_test