V repozitáři AUR (Arch User Repository) linuxové distribuce Arch Linux byly nalezeny a odstraněny tři balíčky s malwarem. Jedná se o librewolf-fix-bin, firefox-patch-bin a zen-browser-patched-bin.
Dle plánu by Debian 13 s kódovým názvem Trixie měl vyjít v sobotu 9. srpna.
Vývoj linuxové distribuce Clear Linux (Wikipedie) vyvíjené společností Intel a optimalizováné pro jejich procesory byl oficiálně ukončen.
Byl publikován aktuální přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie).
V programovacím jazyce Go naprogramovaná webová aplikace pro spolupráci na zdrojových kódech pomocí gitu Forgejo byla vydána ve verzi 12.0 (Mastodon). Forgejo je fork Gitei.
Nová čísla časopisů od nakladatelství Raspberry Pi zdarma ke čtení: Raspberry Pi Official Magazine 155 (pdf) a Hello World 27 (pdf).
Hyprland, tj. kompozitor pro Wayland zaměřený na dláždění okny a zároveň grafické efekty, byl vydán ve verzi 0.50.0. Podrobný přehled novinek na GitHubu.
Patrick Volkerding oznámil před dvaatřiceti lety vydání Slackware Linuxu 1.00. Slackware Linux byl tenkrát k dispozici na 3,5 palcových disketách. Základní systém byl na 13 disketách. Kdo chtěl grafiku, potřeboval dalších 11 disket. Slackware Linux 1.00 byl postaven na Linuxu .99pl11 Alpha, libc 4.4.1, g++ 2.4.5 a XFree86 1.3.
Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) jako první orgán státní správy v Česku spustilo takzvaný „bug bounty“ program pro odhalování bezpečnostních rizik a zranitelných míst ve svých informačních systémech. Za nalezení kritické zranitelnosti nabízí veřejnosti odměnu 1000 eur, v případě vysoké závažnosti je to 500 eur. Program se inspiruje přístupy běžnými v komerčním sektoru nebo ve veřejné sféře v zahraničí.
Vláda dne 16. července 2025 schválila návrh nového jednotného vizuálního stylu státní správy. Vytvořilo jej na základě veřejné soutěže studio Najbrt. Náklady na přípravu návrhu a metodiky činily tři miliony korun. Modernizovaný dvouocasý lev vychází z malého státního znaku. Vizuální styl doprovází originální písmo Czechia Sans.
Ani se mi to moc nechce psát, ale vážně si nevím rady. přijde mi totiž fakt podivné, že jedne a téže osobě v relativně krátké době na tomtéž místě a podobným postupem odejde do háje systémový disk
Přitom v podstatě nedělá nic divného. Je přihlášena jako user. Najednou jí ztuhnou X (Gnome) a nic. Nereaguje nic. Takze to natvrdo vypne, ale po restartu už jí to nepřipojí kořenový disk. Poté co na něj spustí LiveCD (slax), tak jí fsck.reiserfs oznámí že bez --rebuild-tree to nepůjde. No a když to teda zkusí spustí s tím --rebuild-tree tak skončí všechna data na hromadě v last+found. Něco je ok, ale řada souborů obsahuje jen nespočet "a".
Přiznám se, je to první komp se kterým jsem se s něčím podobným setkal. Ještě bych mohl dodat, že se jí to stalo ve chvíli, kdy se z Opery pokusila odeslat poštu. Zajímavé je, že dokud tam měla ještě i dualboot s MS Windows XP, tak jí tuhly podobným způsobem, ovšem již při pokusu o nastavení ethernetu. Linux jel.. až do oné osudné chvíle kdy jí to zhavarovalo prvně (cca v říjnu), podruhé před týdnem a potřetí dnes, prakticky po půl hodině poté co to položila pod stůl a zapla. Pokaždé ovšem při stejné konstelaci (Gnome, Opera, odesílání pošty - ztuhnutí - restart).
Tragické na tom je, že v euforické radosti že jí to jede, nedbala mého upozornění - zazálohovat nejdřív přes dd systémový disk, takže celý víkend mého snažení je v h..u Kdyby to nebylo přes 300km odsud, tak nad tím mávnu rukou. Jenže takhle si musí počkat.
Tiskni
Sdílej:
deb http://ftp.cz.debian.org/debian jessie main contrib non-free