Byl publikován přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie) za uplynulé dva měsíce. Servo zvládne už i Gmail. Zakázány jsou příspěvky generované pomocí AI.
Raspberry Pi Connect, tj. oficiální služba Raspberry Pi pro vzdálený přístup k jednodeskovým počítačům Raspberry Pi z webového prohlížeče, byla vydána v nové verzi 2.5. Nejedná se už o beta verzi.
Google zveřejnil seznam 1272 projektů (vývojářů) od 185 organizací přijatých do letošního, již jednadvacátého, Google Summer of Code. Plánovaným vylepšením v grafických a multimediálních aplikacích se věnuje článek na Libre Arts.
Byla vydána (𝕏) dubnová aktualizace aneb nová verze 1.100 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.100 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.5.
OpenSearch (Wikipedie) byl vydán ve verzi 3.0. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Jedná se o fork projektů Elasticsearch a Kibana.
PyXL je koncept procesora, ktorý dokáže priamo spúštat Python kód bez nutnosti prekladu ci Micropythonu. Podľa testov autora je pri 100 MHz približne 30x rýchlejší pri riadeni GPIO nez Micropython na Pyboard taktovanej na 168 MHz.
Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.
Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2025-05-06. Přehled novinek v příspěvku na blogu Raspberry Pi a poznámkách k vydání. Pravděpodobně se jedná o poslední verzi postavenou na Debianu 12 Bookworm. Následující verze by již měla být postavena na Debianu 13 Trixie.
Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
Ani se mi to moc nechce psát, ale vážně si nevím rady. přijde mi totiž fakt podivné, že jedne a téže osobě v relativně krátké době na tomtéž místě a podobným postupem odejde do háje systémový disk
Přitom v podstatě nedělá nic divného. Je přihlášena jako user. Najednou jí ztuhnou X (Gnome) a nic. Nereaguje nic. Takze to natvrdo vypne, ale po restartu už jí to nepřipojí kořenový disk. Poté co na něj spustí LiveCD (slax), tak jí fsck.reiserfs oznámí že bez --rebuild-tree to nepůjde. No a když to teda zkusí spustí s tím --rebuild-tree tak skončí všechna data na hromadě v last+found. Něco je ok, ale řada souborů obsahuje jen nespočet "a".
Přiznám se, je to první komp se kterým jsem se s něčím podobným setkal. Ještě bych mohl dodat, že se jí to stalo ve chvíli, kdy se z Opery pokusila odeslat poštu. Zajímavé je, že dokud tam měla ještě i dualboot s MS Windows XP, tak jí tuhly podobným způsobem, ovšem již při pokusu o nastavení ethernetu. Linux jel.. až do oné osudné chvíle kdy jí to zhavarovalo prvně (cca v říjnu), podruhé před týdnem a potřetí dnes, prakticky po půl hodině poté co to položila pod stůl a zapla. Pokaždé ovšem při stejné konstelaci (Gnome, Opera, odesílání pošty - ztuhnutí - restart).
Tragické na tom je, že v euforické radosti že jí to jede, nedbala mého upozornění - zazálohovat nejdřív přes dd systémový disk, takže celý víkend mého snažení je v h..u Kdyby to nebylo přes 300km odsud, tak nad tím mávnu rukou. Jenže takhle si musí počkat.
Tiskni
Sdílej:
deb http://ftp.cz.debian.org/debian jessie main contrib non-free