abclinuxu.cz AbcLinuxu.cz itbiz.cz ITBiz.cz HDmag.cz HDmag.cz abcprace.cz AbcPráce.cz
AbcLinuxu hledá autory!
Inzerujte na AbcPráce.cz od 950 Kč
Rozšířené hledání
×
    dnes 18:11 | IT novinky

    Společnost IBM představila novou generaci svých serverů: IBM Power11.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    dnes 15:33 | Komunita

    Multiplatformní digitální pracovní stanice pro práci s audiem Ardour byla postavena na GTK2. Vývojáři neplánovali její portaci na GTK3 nebo GTK4. Naopak, v lednu loňského roku si vytvořili vlastní fork GTK2 s názvem YTK. Ten v únoru letošního roku přestal být volitelným a nově byla zcela odstraněna podpora GTK2.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 7
    dnes 11:33 | Nová verze

    Byla vydána nová verze 6.4 linuxové distribuce Parrot OS (Wikipedie). Jedná se o linuxovou distribuci založenou na Debianu a zaměřenou na penetrační testování, digitální forenzní analýzu, reverzní inženýrství, hacking, anonymitu nebo kryptografii. Přehled novinek v příspěvku na blogu.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    dnes 11:22 | Pozvánky

    Společnost initMAX pořádá sérii bezplatných webinářů věnovaných novému Zabbixu 7.4. Podrobnosti a registrace na webu initMAX.

    … více »
    Heřmi | Komentářů: 0
    dnes 03:44 | Nová verze

    Byla vydána verze 7.0 open source platformy pro správu vlastního cloudu OpenNebula (Wikipedie). Kódový název nové verze je Phoenix. Přehled novinek v poznámkách k vydání v aktualizované dokumentaci.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 1
    dnes 00:11 | Nová verze

    E-mailový klient Thunderbird byl vydán ve verzi 140.0 ESR „Eclipse“. Jde o vydání s dlouhodobou podporou, shrnující novinky v upozorněních, vzhledu, správě složek a správě účtů. Pozor, nezaměňovat s průběžným vydáním 140.0, které bylo dostupné o týden dříve.

    Fluttershy, yay! | Komentářů: 13
    včera 15:11 | IT novinky

    Organizace Video Games Europe reprezentující vydavatele počítačových her publikovala prohlášení k občanské iniciativě Stop Destroying Videogames.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 13:22 | IT novinky

    Společnost Raspberry Pi nově nabzí Raspberry Pi Camera Module 3 Sensor Assembly, tj. samostatné senzorové moduly z Raspberry Pi Camera Module 3.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 13:00 | Nasazení Linuxu

    Cathode Ray Dude v novém videu ukazuje autorádio Empeg Car (později Rio Car) z let 1999–2001. Šlo o jeden z prvních přehrávačů MP3 do auta. Běží na něm Linux. Vyrobeno bylo jen asi pět tisíc kusů, ale zůstala kolem nich živá komunita, viz např. web riocar.org.

    Fluttershy, yay! | Komentářů: 1
    včera 02:11 | Nová verze

    Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.7.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    Jaký je váš oblíbený skriptovací jazyk?
     (60%)
     (27%)
     (7%)
     (2%)
     (1%)
     (1%)
     (3%)
    Celkem 371 hlasů
     Komentářů: 16, poslední 8.6. 21:05
    Rozcestník

    Virtualizace serveru - lék na adrenalinové krize

    18.5.2007 10:23 | Přečteno: 1661× | Za vším hledej Linux | poslední úprava: 18.5.2007 10:46

    Nedávno se tu objevilo přirovnání použití nejrůznějších alfa a pre-verzí k adrenalinovému sportu. Ve skutečnosti je míra adrenalinu přímo úměrná prioritě aplikací umístěných na takovém stroji a perné chvilky lze zažít i na stable distribucích.

    Mně osobně v poslední době přinesl nejvíc adrenalinu upgrade našeho intranetového serveru z Ubuntu Hoary na Feisty (pro nezasvěcené - je to skok přes tři verze Breezy, Dapper a Edgy) Chvíli mi totiž trvalo než jsem přišel na to, že jsou nějak u php zdrbané konfiguráky a server je hledá ve skutečnoti kupodivu jinde než php píše.

    Osobně se domnívám, že používání Debianu unstable žádným adrenalinovým sportem (na rozdíl od preverzí jiných distribucí) není. Tento pocit u věci neznalých pramení do značné míry z již mýtického omylu, že informace o stabilitě v titulu distribuce má něco společného se stabilitou software - což nemá1). Debian jakožto distribuce založená na "rolling update" má docela pečlivě ošetřen pokud možno hladký průběh aktualizace bez ohledu na to jde-li o stable či unstable, takže i vzdálená aktualizace našeho dedikovaného serveru z Debianu stable na unstable skrz ssh připojení, proběhla hladce a bez nejmenších problémů2). Přesto, nejlepší způsob jak se adrenalinovým stavům vyhnout, je přesunout servery do virtualizovaného prostředí.

    Možná se mnou někdo nebude souhlasit, ale v podstatě nejlepším řešením v současné době je nasazení VMware. Cena linuxové verze Workstation 6.0 je cca 4 tis. Kč a aplikace VMware virtual server je (oproti nedávné minulosti3)) k dispozici zcela zdarma.

    Mezi vymoženosti verze pro Workstation patří především podpora vícenásobných snapshotů a v poslední verzi také možnost záznamu běhu hostovaného systému. Což ocení především vývojáři a správci serverů. Máme tak v ruce nástroj, který nám umožňuje v bezpečí otestovat zda lze systém úspěšně zaktualizovat ještě před jeho ostrým nasazením. Navíc lze v případě potřeby rychle systém vrátit do původního stavu.

    Bohužel o virtualizaci má řada vedoucích pracovníků velice mlhavé představy a kolikrát nechápou proč má smysl převést do virtualizovaného prostředí nejenom MS servery ale také linuxové servery. Mezi takové představy také patří, že pro provoz virtualizovaného prostředí je třeba supervýkonný stroj. Není tomu tak. Je sice dobré, máme-li k dispozici výkonný hostitelský stroj, který umožňuje běh několika serverů současně, ale nic nebrání tomu mít farmu hostitelských strojů a podle potřeby mezi nimi virtuální stroje přesouvat (např. při odstávce kvůli výměně hardware, atp.)

    Na tomto místě bych chtěl zmínit výhodu VMware virtual server od VMware ESX serveru4). Jelikož nestojí ani kačku, můžeme jej zcela legálně naflákat na několik strojů a takovou farmu za babku vytvořit. Ztráta výkonu není až tak markatní a za určitých okolností je jeho nedostatek (nutnost běhu v hostitelském operačním systému) dokonce předností.

    P.S.: Není pro zasmání, že jsem chtěl původně psát o tom jak řešit problémy s instalací vmware na Debianu unstable a nakonec z toho vylezlo takové PR? Nevadí. Příště.

    Poznámky na okraj:
    1, Viz zdejší poznámku ve FAQ Kódové názvy Debianu.
    2, K nasazení Ubuntu Hoary na intranetový server mě dohnal totální kolaps serveru při pokusu zaktualizovat jeho systém ze stávajícího SUSE z verze 8.2 na 9.1.
    3, Společnost VMWare oznámila svůj záměr zdarma nabídnou VMware GSX server pod názvem VMware virtual server v únoru 2006 a v následujících měsících tak také učinila.
    4, VMware ESX server nelze nasadit na libovolný hardware. Hostitelský systém nám tak může vytvořit mezivrstvu mezi hardware a hostovaným OS. Díky tomu lze nasadit poslední výstřelky techniky s podporou v linuxovém jádře, bez obavy že by to nějak ovlivnilo konfiguraci hostovaných systémů

           

    Hodnocení: 100 %

            špatnédobré        

    Tiskni Sdílej: Linkuj Jaggni to Vybrali.sme.sk Google Del.icio.us Facebook

    Komentáře

    Vložit další komentář

    18.5.2007 10:40 Filip Jirsák | skóre: 68 | blog: Fa & Bi
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Virtualizace serveru - lék na adrenalinové krize
    Obávám se, že ty odkazy na poznámky pod čarou se poperou s odkazy na komentáře. Snad teď neukradnu odkaz na první poznámku pod čarou :-)
    18.5.2007 10:41 Filip Jirsák | skóre: 68 | blog: Fa & Bi
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Virtualizace serveru - lék na adrenalinové krize
    A, povedlo se. Sorry ;-) Asi to bude chtít dát těm odkazům v příspěvku nějaký prefix.
    18.5.2007 10:47 Aleš Kapica | skóre: 52 | blog: kenyho_stesky | Ostrava
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Virtualizace serveru - lék na adrenalinové krize
    Stalo se. Díky za upozornění. Nenapadlo mě to..
    18.5.2007 11:25 disorder | blog: weblog
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Virtualizace serveru - lék na adrenalinové krize
    keby kazdy vedel, ze id nemoze zacinat cislom, tak by bola pravdepodobnost mensia :) tiez som to donedavna nevedel, kym som to nepouzil...

     value of attribute "ID" invalid: "3" cannot start a name.
         <div class="ds_hlavicka" id="3">
    
    18.5.2007 11:31 computerman
    Rozbalit Rozbalit vše xen
    Pouzivame xen jak pro paravritualized tak pro fullvirtualization a spokojenost.

    S vyhodami virtualizace tak jak je tady popisujete naprosto souhlasim. Obnova padleho (z jakychkoliv duvodu) serveru ze zalohy je pak v radech minut :)

    Co rika licence VMWare virtual serveru? Studoval to nekdo? Je pro nej nejake omezeni co s nim nemuzete delat?
    18.5.2007 11:35 Ondrej 'SanTiago' Zajicek
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Virtualizace serveru - lék na adrenalinové krize
    > Osobně se domnívám, že používání Debianu unstable žádným adrenalinovým sportem (na rozdíl od preverzí jiných distribucí) není.

    A to ja se zas domnivam, ze ano. Nekolik let jsem unstable Debian mel na desktopu. Hlavni problem byl asi tento:

    Clovek chce rychle nainstalovat nejakou drobnost. Drobnost ma zavislosti na novejsich verzich knihoven. Je treba updatovat verze knihoven. To si obcas vynuti update verzi aplikaci, kde se s nenulovou pravdepodobnosti neco rozbije (nebo to jen prestane fungovat tak, jak to fungovalo driv, a a je treba najit novou cestu).
    18.5.2007 11:44 Aleš Kapica | skóre: 52 | blog: kenyho_stesky | Ostrava
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Virtualizace serveru - lék na adrenalinové krize
    Doporučuji následující blogpost, který v současné chvíli spisuji.. ;-)
    koulinek avatar 19.5.2007 11:28 koulinek | skóre: 19 | blog: koulonet
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Virtualizace serveru - lék na adrenalinové krize
    No a kdyz si k tomu administratori zvyknout treba na Vmotion (migrace systemu za behu mezi jednotlivymy servery) a dalsi pekne featury, tak se da prezit i ponekud vyssi cena reseni zalozeneho na ESX serverech.
    Motto: "Lépe býti dvanácti souzený, než šesti nesený."

    Založit nové vláknoNahoru

    ISSN 1214-1267   www.czech-server.cz
    © 1999-2015 Nitemedia s. r. o. Všechna práva vyhrazena.