Byl vydán AlmaLinux OS 10 s kódovým názvem Purple Lion. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Na rozdíl od Red Hat Enterprise Linuxu 10 nadále podporuje x86-64-v2.
Byl vydán Mozilla Firefox 139.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 139 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
Byly publikovány výsledky průzkumu mezi uživateli Blenderu uskutečněného v říjnu 2024. Zúčastnilo se více než 7000 uživatelů. Téměř 93 % z nich například používá uživatelské rozhraní v angličtině.
Lukáš Růžička v článku RamaLama aneb vyháníme lamy na vlastní louku na MojeFedora.cz představuje open source nástroj RamaLama umožňující spouštět jazykové modely v izolovaných OCI kontejnerech, a to bezpečně, bez potřeby mít root přístup k počítači, s podporou GPU či CPU a bez zbytečných obtížností kolem.
Byl vydán Sublime Text 4 Build 4200. Sublime Text (Wikipedie) je proprietární multiplatformní editor textových souborů a zdrojových kódů. Ke stažení a k vyzkoušení je zdarma. Pro další používání je nutná licence v ceně 99 dolarů. Spolu se Sublime Merge je cena 168 dolarů.
Multiplatformní open source voxelový herní engine Luanti byl vydán ve verzi 5.12.0. Podrobný přehled novinek v changelogu. Původně se jedná o Minecraftem inspirovaný Minetest v říjnu loňského roku přejmenovaný na Luanti.
Armbian, tj. linuxová distribuce založená na Debianu a Ubuntu optimalizovaná pro jednodeskové počítače na platformě ARM a RISC-V, ke stažení ale také pro Intel a AMD, byl vydán ve verzi 25.5. Přehled novinek v Changelogu.
Po 25 letech s číslem 329 končí linuxový časopis Linux Format (Wikipedie, reddit, 𝕏).
Immich z balíčků open source aplikací FUTO je alternativa k výchozím aplikacím od Googlu a Applu pro správu fotografií a videí. Umožňuje vlastní hosting serveru Immich. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí AGPL-3.0.
Po 9 týdnech vývoje od vydání Linuxu 6.14 oznámil Linus Torvalds vydání Linuxu 6.15. Přehled novinek a vylepšení na LWN.net: první a druhá polovina začleňovacího okna a Linux Kernel Newbies.
Minule jsem vyjádřil pochybnost nad tím, zda tohle moje dráždění hada bosou nohou bude mít nějaké pokračování, a jak se zdá asi bude ještě nejmíň jedno, protože jsem se stále ještě nedostal k přislíbené kompilaci instalaci vmware a ovladačů ATI. V tomto kuse se rozmazávám o problémech s balíčky.
Jak už bylo zmíněno minule, základem úspěchu je bezproblémový kompilátor odpovídající pokud možno tomu s nímž bylo kompilováno jádro. Ale jak ukázala moje zkušenost posledních dnů, někdy může vězet záludná chyba tam, kde byste ji čekali ze všeho nejmíň. Pokud se tedy chcete vyhnout řešení nepříjemných problémů způsobených aktualizací klíčových balíků naučte se používat nastavení "politiky".
Pokud chcete používat Debian unstable, musíte přijmout fakt, že občas může vzniknout nějaký problém a instalačními balíky a ty nejčastější byste se měli naučit řešit. Hned zkraje bych však chtěl dát jednu dobrou radu: Odkládejte si stažené instalační balíky někam stranou a nemažte je. Mohou se hodit..
Mezi nejčastější problémy lze zařadit selhávající aktualizaci. Často se stává, že během generování indexu pro repository ještě do ní nejsou uploadnuté všechny balíky1), nebo naopak, vygenerovaný index byl zkopírován do cílové repository dřív než balík2). Obvykle stačí zkusit aktualizaci o něco později, až jsou do repository uploadnuty všechny balíky pro které je vygenerován index, nebo až je vygenerován nový index.
Občas se však stává, že některý balík "visí" aniž by jej bylo možno aktualizovat delší čas. Nejprve si ověřte zda chybějící balík není v jiné repository, pro kterou máte nastavenu nižší prioritu3). Pokud ani tam není, tak se jej můžete pokusit rekompilovat za zdrojového balíčku. Rekompilace ale může pochopitelně selhat, a to nejčastěji z těchto důvodů:
Někdy je to chybou v kódu aplikace, kterou "maitainer" balíku sice opravil, zkompiloval binární balíček, ale již opomněl vytvořit také příslušný zdrojový balík, takže se vám rekompilace nemusí podařit celá ale výsledkem je pouze část balíků.
Stává se také, že si "maintainer" balíku neověřil, že je pro kompilaci jeho balíku vyžadována knihovna co není standardní součástí distribuce pro kterou je balík určen.
U některých balíků se mohou stát problémem i nedbale uvedené závislosti. A to tehdy, pokud si "maintainer" neověřil, že některý ze závislých balíků má již změněné jméno. Někdy však dojde k nahrazení některého ze závislých balíčků novou - jinak označenou - verzí časem. V takovém případě většinou stačí opravit příslušný záznam před samotnou rekompilací rozbaleného zdrojového balíku v souboru debian/control
Samozřejmě že u balíků z experimentalu se mohou také objevit i jiné chyby. Ale konec konců je to přeci experimental, ne? Většinu z nich lze s trochou zkušeností odhalit a jejich reportováním můžete pomoci maintainerovi s opravou. Bohužel někdy je upozorňování maitainera srovnatelné s příslovečným házením hrachu na zeď (typicky problém s českými UTF-8 locales pro libc6-2.5 knihovnu na amd64)
Čas od času se stane, že do distribuce prosákne i vyloženě vadný balík, který se pak stane příčinou záhadných problémů, než na něj kápnete vy, nebo někdo jiný. Chyba může být specifická pro určitou platformu, tzn. že se může projevovat jen na určité architektuře, takže než se na ni přijde může docela trvat. Také se může stát,že se poškodí některý soubor na vašem disku, aniž byste to vůbec tušili. A to je přesně ta chvíle kdy se hodí odložené balíky, neboť vadný balík můžete přeinstalovat, nebo nainstalovat zpátky na starší bezproblémovou verzi. V poslední době jsem si takhle užil s balíkem module-init-tools
verze 3.3-pre11-1_amd64.deb
, který způsoboval problém se souborem insmod. Pokud byl spuštěn bez plné cesty, skončilo zavedení jaderného modulu chybou, jinak byl v pořádku. Vcelku drobná lapálie, ale díky ní mi nešly zkompilovat moduly pro vmware a já jako moula kompiloval jádro stokrát jinak, neboť mi vmware tvrdil něco o rozdílné verzi kompilovaného modulu a jádra. Teprve až mě napadlo zkusit si vypsat help pro příkaz "ismod" a na mě vyskočila tahle chyba se segfaultem...
unstable:~# insmod [14317011.288298] insmod[9280]: segfault at 0000000000000000000 rip 00002afd70f2d27b rsp 00007fff39e10a08 error 4 Neoprávněný přístup do paměti (SIGSEGV) unstable:~# /sbin/insmod Usage: /sbin/insmod filename [args]... jsem pojal podezření. Takže jsem je přeinstaloval zpět na verzi
3.3-pre4-2_amd64.deb
a jako mávnutím kouzelného proutku vše opět fungovalo jak má.
Mohl jsem celou záležitost odbýt zafixováním funkčního balíku pomocí politiky, ale nedalo mi to a kouknul jsem se jestli něco o té chybě nenajdu na webu. A taky že jo. Stačilo pak přidat jeden patch k balíku, rekompilovat novější balík je už ok4.
Poznámky na okraj:
1, V tomto případě APT o požadovaném balíku ještě nemá žádnou informaci, přestože se tento již v repository vyskytuje. To se může stát v případě že je pro web nasdílena výchozí repository, pro kterou se index generuje.
2, Tato varianta se vyskytuje zpravidla u mirrorů. Ačkoliv APT nabízí balík k aktualizaci, v repository se ještě nevyskytuje a při pokusu o jeho stažení APT skončí chybou.
3, Nastavení priority je dáno jednak nastavením politiky, ale také pořadím zdroje v souboru sources.list (repository která je v tomto souboru umístěna "výš" má vyšší přednost).
4, Pokud chcete, tak si zkompilovaný binární balík pro amd64 můžete stáhnout ev. sami rekompilovat ze zdrojového balíčku, který je rovněž přiložen.
Tiskni
Sdílej: