Před 25 lety zaplavil celý svět virus ILOVEYOU. Virus se šířil e-mailem, jenž nesl přílohu s názvem I Love You. Příjemci, zvědavému, kdo se do něj zamiloval, pak program spuštěný otevřením přílohy načetl z adresáře e-mailové adresy a na ně pak „milostný vzkaz“ poslal dál. Škody vznikaly jak zahlcením e-mailových serverů, tak i druhou činností viru, kterou bylo přemazání souborů uložených v napadeném počítači.
Byla vydána nová major verze 5.0.0 svobodného multiplatformního nástroje BleachBit (GitHub, Wikipedie) určeného především k efektivnímu čištění disku od nepotřebných souborů.
Na čem pracují vývojáři webového prohlížeče Ladybird (GitHub)? Byl publikován přehled vývoje za duben (YouTube).
Provozovatel čínské sociální sítě TikTok dostal v Evropské unii pokutu 530 milionů eur (13,2 miliardy Kč) za nedostatky při ochraně osobních údajů. Ve svém oznámení to dnes uvedla irská Komise pro ochranu údajů (DPC), která jedná jménem EU. Zároveň TikToku nařídila, že pokud správu dat neuvede do šesti měsíců do souladu s požadavky, musí přestat posílat data o unijních uživatelích do Číny. TikTok uvedl, že se proti rozhodnutí odvolá.
Společnost JetBrains uvolnila Mellum, tj. svůj velký jazykový model (LLM) pro vývojáře, jako open source. Mellum podporuje programovací jazyky Java, Kotlin, Python, Go, PHP, C, C++, C#, JavaScript, TypeScript, CSS, HTML, Rust a Ruby.
Vývojáři Kali Linuxu upozorňují na nový klíč pro podepisování balíčků. K původnímu klíči ztratili přístup.
V březnu loňského roku přestal být Redis svobodný. Společnost Redis Labs jej přelicencovala z licence BSD na nesvobodné licence Redis Source Available License (RSALv2) a Server Side Public License (SSPLv1). Hned o pár dní později vznikly svobodné forky Redisu s názvy Valkey a Redict. Dnes bylo oznámeno, že Redis je opět svobodný. S nejnovější verzí 8 je k dispozici také pod licencí AGPLv3.
Oficiální ceny Raspberry Pi Compute Modulů 4 klesly o 5 dolarů (4 GB varianty), respektive o 10 dolarů (8 GB varianty).
Byla vydána beta verze openSUSE Leap 16. Ve výchozím nastavení s novým instalátorem Agama.
Devadesátková hra Brány Skeldalu prošla portací a je dostupná na platformě Steam. Vyšel i parádní blog autora o portaci na moderní systémy a platformy včetně Linuxu.
Tak jsem koukl na http://www.t-mobileg1.com/ a vypadá to docela dobře. Člověk by čekal nějaké linuxové distro před rozsypáním
Jinak moje telefony.
Alactel OT301 - můj první, když jsem se odstěhoval na kolej. Telefonoval jsem s ním a hodně SMSkoval.
Siemens A60 - na alkáči se ulomila anténa. Telefonoval jsem s ním a hodně SMSkoval.
LG, takový malý slajdovací. Dárek od přítelkyně, sám bych si nový nekupoval. Připojení k netu jsem vyzkoušel jednou a zanevřel na to, pač hajzlové z Vodafone mi to naúčtovali jako Wap. Občas volám, SMS minimálně, jsem na ně moc líný.
Takže asi nejsem příliš atraktivní zákazník
Já mám Siemense C55ku, kterou jsem si pořídil v roce 2005 pod záminkou zahraniční stáže s ohledem na kompatibilitu sériového portu s DOSovým palmtopem HP 200 LX v době, kdy ještě nebyla zdarma dostupná implementace IRDA - čas od času z něj zavolám a teď v rámci "internetu zadarmo" se asi vrátím k odloženému projektu "hraní si" s internetem v palmtopu ... 640 kB musí stačit každému . Jen budu muset najít nějakou implementaci ssh, kterou by utáhnul můj procík ...
Barbare - vyjadřovat se nelichotivě o legendární GA628 - toho času nejlepší telefon v nabídce, který předběhl dobu o dobré tři roky!
Ahoj,
gratuluju k nakupu G1.:)
Zasadni vec: mezi aplikacema se neukoncuji, takze neni nic moc jako alt-tab. Vyhodou Androidu je to, ze aplikaci proste nechas bezet, zmacknes Home (tlacitko s domeckem) a jdes delat neco jinyho. System sam zabije nevyuzivane aplikace, kdyz mu dochazi misto (a da jim o tom vedet, takze vyvojar aplikace v tu chvili muze nechat ulozit data, nebo tak nec). Mozna neco jako alt-tab je dlouho podrzeni Home, ale zda se mi, ze je to spis seznam posledne spustenych aplikaci.
Na Internet se Android pripojuje podle potreby. Synchronizaci myslim provadi, kdyz neni mobil vytizen. To ma zas ale jeden hacek: pokud je delsi dobu nepouzivany, tak vypne na energii narocnou wifi a stahne to pres edge/gprs. Trochu nevyhoda, pokud nemas datovy tarif. Resi to ale nejake aplikace (napr. cesky APNDroid).
Pridanim cisla volajiciho do seznamu myslis, kdyz ti nekdo zavola a ty si cislo chces ulozit? Jdes do Contacts > zalozka Call log > dlouho zmacknes prichozi cislo > Add to contacts.
Jinak doporucuju ceske AndroidForum a jeho wiki.
Já mám radši, když se k telefonu můžu připojit SSHčkem (openmoko) nebo ho používat jako flash disk
A když už mobil s méně funkcemi, tak ať alespoň nějak hezky vypadá a je malý (motorola V3…)
Ve výchozím stavu se dá připojit jen z localhostu/usb – nastavil jsem si přístup odkudkoli, ale jen s klíčem.
Spíš mi vadí, že to GUI běží pod rootem – to se týká i Qt Extended.
psani sms bez potreby sahat na telefon? nebo vytoceni nejakeho cisla a audio pak prohnat pres sit do repraku a mikrofonu ze stolniho pc? :) nebo treba lehka zaloha kontaktu a dalsich veci...
proste na vsechny takovyhle veci staci jenom ssh klient a neni potreba instalovat nejakej specialni software, kterej by jeste byl jenom pro par platforem a je to megalamonskej balik, kterej po instalaci zabira desitky gigabajtu
s esemeskama a kontaktama se docela dobře pracuje přes standardní AT+ příkazy, k tomu je SSH docela dělo na vrabce ... Ovšem vytáčení hlasového hovoru jsem kdysi z AT+ zkoušel a nějak nerozchodil, furt se mi to snažilo udělat hlasový hovor. ...
Ale co uz pomoci AT prikazu nejde je treba to, ze cronem se spusti skript, ktery se sam pripoji k dostupne wifi nebo navaze datove spojeni a kontakty a jine veci k zalohovani, sam odesle nekam na bezpecne misto. :)
Vtip je v tom, ze to to zarizeni umoznuje a kdyz se najde blazen, co toho chce vyuzit, ma tu moznost to vyuzit a neni nijak omezovan.
Ale nema cenu se tu pretahovat co je lepsi, jestli hloupy telefon, ktery umi jen telefonovat a psat SMS, ale za to spolehlive, protoze se tam nema co rozbit nebo telefon, ktery umi ovladat toustovac a navigovat atomovy bomby, ale diky slozitosti softwaru se tam muze neco pokazit (treba ze nejaka aplikace vyzere vsechny prostredky pro sebe a na to telefonovani a psani sms uz nezbyde pamet napr. )
On to není až tak telefon, jako spíš plnohodnotný počítač s linuxem, který umí i telefonovat
To můžeš s prakticky jakýmkoli mobilem (dnešním) – stačí na to mobilní Java. Ale kvůli malým displejům mobilů je dost nepříjemné takhle pracovat, to chce aspoň PDA.
Který mobil myslíš?
Tak, tak. Tiež ten istý telefón od začiatku. Od kedy mi bol nanútený, pretože som v škole v inom meste ako rodina (teda od roku 2005), tak stále ten istý Siemens A50 funguje.
Tiskni
Sdílej: