abclinuxu.cz AbcLinuxu.cz itbiz.cz ITBiz.cz HDmag.cz HDmag.cz abcprace.cz AbcPráce.cz
Inzerujte na AbcPráce.cz od 950 Kč
Rozšířené hledání
×
    včera 19:11 | Nová verze

    Knihovna htmx (Wikipedie, GitHub), tj. knihovna rozšiřující HTML o nové atributy a umožňující vývoj dynamických webových aplikací, byla vydána ve verzi 2.0 (𝕏).

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 17:11 | IT novinky

    Společnosti DeepComputing a Framework Computer společně představily RISC-V základní desku pro modulární Framework Laptop 13.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 14:44 | Nová verze

    Byla vydána nová verze 6.4 živé linuxové distribuce Tails (The Amnesic Incognito Live System), jež klade důraz na ochranu soukromí uživatelů a anonymitu. Přehled změn v příslušném seznamu. Tor Browser byl povýšen na verzi 13.0.16.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 14:11 | Nová verze

    Desktopové prostředí KDE Plasma bylo vydáno ve verzi 6.1 (Mastodon, 𝕏). Přehled novinek i s videi a se snímky obrazovky v oficiálním oznámení. Podrobný přehled v seznamu změn.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 1
    včera 11:11 | Nová verze

    Qsynth dospěl do verze 1.0.0. Jedná se o Qt GUI nad softwarovým syntezátorem FluidSynth (Wikipedie).

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    17.6. 17:11 | Bezpečnostní upozornění

    V bezdrátových routerech od společnosti routerech D-Link, v řadách EAGLE PRO AI a AQUILA PRO AI, je zabudovaný backdoor. Jedná se o zranitelnosti CVE-2024-6044 a CVE-2024-6045. Kdokoli z lokální sítě může přístupem na konkrétní URL spustit službu Telnet a přihlásit se pomocí přihlašovacích údajů správce získaných analýzou firmwaru.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 16
    17.6. 11:22 | IT novinky

    Organizace IuRe (Iuridicum Remedium) varuje před návrhem, který představilo belgické předsednictví Rady EU. Populární služby jako Messenger, WhatsApp nebo Signal by dle něj bylo možné plně používat až po odsouhlasení kontroly komunikace. Ta by měla zamezit šíření dětské pornografie. Podle IuRe by však taková kontrola přinesla hlavně závažný dopad na soukromí uživatelů.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 29
    17.6. 11:11 | Nová verze

    NumPy (Wikipedie), tj. knihovna pro Python pro vědecké výpočty, byla po 18 letech vydána v nové major verzi 2.0.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání. Důležité informace v průvodci migrací.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    16.6. 23:11 | Nová verze

    Vývojáři postmarketOS vydali verzi 24.06 tohoto před sedmi lety představeného operačního systému pro chytré telefony vycházejícího z optimalizovaného a nakonfigurovaného Alpine Linuxu s vlastními balíčky. Přehled novinek v příspěvku na blogu. Na výběr jsou 4 uživatelská rozhraní: GNOME Shell, Phosh, KDE Plasma a Sxmo. Aktuálně podporovaných zařízení je 50.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    16.6. 21:55 | Komunita

    Na čem aktuálně pracují vývojáři GNOME a KDE? Pravidelný přehled novinek v Týden v GNOME a Týden v KDE.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    Rozcestník

    NFS sync a Btrfs

    19.2.2013 19:49 | Přečteno: 1082× | Za vším hledej Linux | poslední úprava: 19.2.2013 21:24

    Pokud provozujete bezdiskový linux nad NFS, tak vás možná zaujme výsledek mého posledního testování.

    Je tomu zhruba půl roku, co jsem přepracoval naše virtualizační prostředí pro diskless použití. Všechno funguje k naprosté spokojenosti, až na jedinou věc. Tou je brutálně pomalý zápis na disk v prostředí virtuálních strojů. Příčina je známa. Na tyto adresáře totiž nelze aplikovat parametr async.

    U asynchronního přenosu dat na server by se totiž mohlo stát, že by v případě jeho kolapsu virtuál mohl ztratit kritické soubory, aniž by to zjistil. Synchronní přenos, kdy virtuální systém čeká až mu přijde potvrzení, že byly data skutečně uloženy na disk toto vylučuje.

    I když by se to mohlo zdát kritické. Ve skutečnosti s tím žádný problém není. Data se kterými servery pracují jsou většinou v databázi a upload souborů na server bývá obvykle stejně omezen propustností linky na straně klienta. Jediná situace, kdy se to opravdu výrazně projevuje, je aktualizace a instalace v prostředí virtualizovaného systému. To však lze obejít tím, že se tyto operace provedou přes chroot na straně serveru, kde se toto zpomalení neprojeví.

    Nicméně některé stroje používají uživatelé, co nemají přístup na NFS server a taková aktualizace virtuálu je pro ně utrpením. Zákonitě se tedy ptají, proč to je tak příšerně pomalé. Zkoušel jsem tedy nějak tento problém řešit, ale bohužel bez výraznějšího úspěchu. I když ale ne tak docela.

    S překvapením jsem zjistil, že úpravy, které provedli vývojáři Btrfs v kódu, pro podporu NFS zhruba 3x zrychlují zápis oproti ext3, ext4 či reiserfs. Zcela konkrétně - rozbalení zdrojáků pro kernel 3.7.6 trvalo nad ext4 224 minut, zatím co nad btrfs, ze stejného diskového pole "pouhých" 68 minut.

    Rozdělený modul nfs od jádra 3.6

    A také jsem narazil ještě na jednu záludnost. Jádra verze >= 3.6 nemají pouze jeden modul pro NFS, ale každá verze má svůj. Je tedy třeba je také přibalit do ramdisku.

    VDE

    Používáte-li virtuální VDE switche, tak možná pro vás může být důležitá také informace, že nepodporují jumbo frame. Podle toho co jsem zatím vyšťáral je to tím, že VDE používá sokety a ty mají maximální velikost MTU omezenou na 1500

    Nicméně je-li používán synchronní režim NFS, nemá pro urychlení přenosu použití jumbo frames víceméně žádný význam.

           

    Hodnocení: 100 %

            špatnédobré        

    Tiskni Sdílej: Linkuj Jaggni to Vybrali.sme.sk Google Del.icio.us Facebook

    Komentáře

    Vložit další komentář

    ISSN 1214-1267   www.czech-server.cz
    © 1999-2015 Nitemedia s. r. o. Všechna práva vyhrazena.