Po více než roce vývoje od vydání verze 5.40 byla vydána nová stabilní verze 5.42 programovacího jazyka Perl (Wikipedie). Do vývoje se zapojilo 64 vývojářů. Změněno bylo přibližně 280 tisíc řádků v 1 500 souborech. Přehled novinek a změn v podrobném seznamu.
Byla vydána nová stabilní verze 7.5 webového prohlížeče Vivaldi (Wikipedie). Postavena je na Chromiu 138. Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu.
Sniffnet je multiplatformní aplikace pro sledování internetového provozu. Ke stažení pro Windows, macOS i Linux. Jedná se o open source software. Zdrojové kódy v programovacím jazyce Rust jsou k dispozici na GitHubu. Vývoj je finančně podporován NLnet Foundation.
Byl vydán Debian Installer Trixie RC 2, tj. druhá RC verze instalátoru Debianu 13 s kódovým názvem Trixie.
Na čem pracují vývojáři webového prohlížeče Ladybird (GitHub)? Byl publikován přehled vývoje za červen (YouTube).
Libreboot (Wikipedie) – svobodný firmware nahrazující proprietární BIOSy, distribuce Corebootu s pravidly pro proprietární bloby – byl vydán ve verzi 25.06 "Luminous Lemon". Přidána byla podpora desek Acer Q45T-AM a Dell Precision T1700 SFF a MT. Současně byl ve verzi 25.06 "Onerous Olive" vydán také Canoeboot, tj. fork Librebootu s ještě přísnějšími pravidly.
Licence GNU GPLv3 o víkendu oslavila 18 let. Oficiálně vyšla 29. června 2007. Při té příležitosti Richard E. Fontana a Bradley M. Kuhn restartovali, oživili a znovu spustili projekt Copyleft-Next s cílem prodiskutovat a navrhnout novou licenci.
Svobodný nemocniční informační systém GNU Health Hospital Information System (HIS) (Wikipedie) byl vydán ve verzi 5.0 (Mastodon).
Open source mapová a navigační aplikace OsmAnd (OpenStreetMap Automated Navigation Directions, Wikipedie, GitHub) oslavila 15 let.
Vývojář Spytihněv, autor počítačové hry Hrot (Wikipedie, ProtonDB), pracuje na nové hře Brno Transit. Jedná se o příběhový psychologický horor o strojvedoucím v zácviku, uvězněném v nejzatuchlejším metru východně od všeho, na čem záleží. Vydání je plánováno na čtvrté čtvrtletí letošního roku.
Co cekas, ze vyresis u piva konkretne, kdyz se zacnou rozebirat problemy?A ty jsi z toho snad něco takového vyčetl? Podstata mého sdělení byla stejná jako píšeš ty. Pro zúčastněné to byla především šance seznámit se s jinými uživateli Linuxu. Kdo chtěl, ten toho využil. Tobě nepřijde zvláštní, že se za těch deset let neobjevil nikdo jiný, kdo by se pokusil podobným způsobem navázat kontakt? Nemyslím se mnou. Já jsem v Praze, navíc v prostředí kterým jsem pokud jde o linux plně saturován. Prostě nevím o žádném jiném uživateli Linuxu z OV a okolí. Trochu zvláštní na to kolik tam zatím ještě žije obyvatel a že tam jsou dvě vysoké školy.
Poté jsem došel k závěru, že seriózní debata o linuxových problémech, jaké kdo řeší, je s pivem neslučitelná, takže jsem se přestal dále angažovat.
A ty jsi z toho snad něco takového vyčetl?
Ahoj,
situace není zase tak zlá, myslím. Akorát o sobě nevíme. Okolo mne je dobrých linuxáků odhaduji 40, z toho cca 20 výborných. Ve stejné firmě je dalších dobrých odhaduji 50. A to je v OV další nejmenovaná firma se silnou Linuxovou skupinou.
Přiznávám, máme problém se sejít sami. Uspořádat seanci Linux v OV a sejít se s 80% účastí - hodně velký cíl. Máme rodiny, koníčky, šichty.
a to je imho pythonistů o hodně míň, než linuxáků.To si zrovna nemyslím, protože spousta lidí dělá v pythonu nejenom na Linuxu, ale také na Macu a MS Win.
muselo by to být za nějakým společným tématem nebo záměremNa nějaké srážení bych se vykašlal. Já bych uspořádal spanilou jízdu a bylo by…
Na nějaké srážení bych se vykašlal. Já bych uspořádal spanilou jízdu a bylo by…No možná na to jdou linuxáci blbě, možná jsme měli už dávno zorganizovat Linux Pride Parade
Ahoj, podruhé.
Pánové, a skutečně si myslíte, že pokud se v OV potkáme, že se budeme mít o čem bavit?
Osobně se neznáme, nebudeme znát navzájem své zájmy, nebude téma k diskusi.
To budeme každý sedět u své sklenky a hledět na její dno?
Linuxaček máme ve v týmu dvě, do nich hučet zvládne jen pár šťastlivců (max. jeden z každé strany, = 4 možná-štastní). A to ještě jestli nebudou mít šichtu, ty linuxačky.
Pokud bych to vzal z opačného konce - firma by určitě ráda zapůjčila jako PR nějakou místnost pro obecnou prezentaci naší práce nebo technologie, ale... Však to znáte z jiných PR akcí vašich zaměstnavatelů. Bude to škrobený a oficiální, neosobní.
Tiskni
Sdílej: