Byl publikován aktuální přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie).
V programovacím jazyce Go naprogramovaná webová aplikace pro spolupráci na zdrojových kódech pomocí gitu Forgejo byla vydána ve verzi 12.0 (Mastodon). Forgejo je fork Gitei.
Nová čísla časopisů od nakladatelství Raspberry Pi zdarma ke čtení: Raspberry Pi Official Magazine 155 (pdf) a Hello World 27 (pdf).
Hyprland, tj. kompozitor pro Wayland zaměřený na dláždění okny a zároveň grafické efekty, byl vydán ve verzi 0.50.0. Podrobný přehled novinek na GitHubu.
Patrick Volkerding oznámil před dvaatřiceti lety vydání Slackware Linuxu 1.00. Slackware Linux byl tenkrát k dispozici na 3,5 palcových disketách. Základní systém byl na 13 disketách. Kdo chtěl grafiku, potřeboval dalších 11 disket. Slackware Linux 1.00 byl postaven na Linuxu .99pl11 Alpha, libc 4.4.1, g++ 2.4.5 a XFree86 1.3.
Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) jako první orgán státní správy v Česku spustilo takzvaný „bug bounty“ program pro odhalování bezpečnostních rizik a zranitelných míst ve svých informačních systémech. Za nalezení kritické zranitelnosti nabízí veřejnosti odměnu 1000 eur, v případě vysoké závažnosti je to 500 eur. Program se inspiruje přístupy běžnými v komerčním sektoru nebo ve veřejné sféře v zahraničí.
Vláda dne 16. července 2025 schválila návrh nového jednotného vizuálního stylu státní správy. Vytvořilo jej na základě veřejné soutěže studio Najbrt. Náklady na přípravu návrhu a metodiky činily tři miliony korun. Modernizovaný dvouocasý lev vychází z malého státního znaku. Vizuální styl doprovází originální písmo Czechia Sans.
Vyhledávač DuckDuckGo je podle webu DownDetector od 2:15 SELČ nedostupný. Opět fungovat začal na několik minut zhruba v 15:15. Další služby nesouvisející přímo s vyhledáváním, jako mapy a AI asistent jsou dostupné. Pro některé dotazy během výpadku stále funguje zobrazování například textu z Wikipedie.
Více než 600 aplikací postavených na PHP frameworku Laravel je zranitelných vůči vzdálenému spuštění libovolného kódu. Útočníci mohou zneužít veřejně uniklé konfigurační klíče APP_KEY (např. z GitHubu). Z více než 260 000 APP_KEY získaných z GitHubu bylo ověřeno, že přes 600 aplikací je zranitelných. Zhruba 63 % úniků pochází z .env souborů, které často obsahují i další citlivé údaje (např. přístupové údaje k databázím nebo cloudovým službám).
Open source modální textový editor Helix, inspirovaný editory Vim, Neovim či Kakoune, byl vydán ve verzi 25.07. Přehled novinek se záznamy terminálových sezení v asciinema v oznámení na webu. Detailně v CHANGELOGu na GitHubu.
Jak někteří všímavější návštěvníci vědí, jednou z věcí kterou se v rámci svého zaměstnání zaobírám je MediaWiki. Nedávno jsem udělal upgrade na verzi 1.31, o níž jsem se zmínil i zde. A v souvislosti s tím byl donucen vyvinout aktivitu, co mne opět přivedla k palčivému problému, který mě trápil již řadu let. Nicméně náhoda tomu chtěla, že letošní MediaWiki Hackaton se konal v Dejvicích. Rozhodl jsem se tedy překonat svou nechuť k cestování a vyrazit ze své nory na Karlově náměstí na periferii.
Vůbec jsem netušil co se bude dít. Osobně jsem do té doby nikoho z České republiky, kdo by se rovněž zaobíral MediaWiki neznal. Ale díky své nedávné aktivitě jsem navázal kontakt Pavlem Dvořákem z Liberce a navíc mne kontaktoval Nicolas Nallet z Francie – a právě ten mne nakonec dohnal k činnosti, do níž se mi ale vůbec nechtělo. Právě díky němu jsem se přihlásil i jako mentor.
Vyklepaný jak startka, došel jsem do budovy NTK kolem desáté hodiny dopolední a připadal si jako naprostý idiot. Prosklený vnitřek vypadal na všechny strany stejně a i když byl plán k dispozici, vůbec mi nebylo jasné kam jít. Naštěstí mne včas odchytli.
Další stresová situace následovala vzápětí – setkání mentorů. V práci vidím vyjma kolegů za den tak maximálně 2 až tři lidi, většinou chlapce z oddělení Tomáše Polcara. To je můj jediný kontakt s lidmi co mluví jinak než česky. Osobně Tomáše podezřívám, že jeho životní touhou bylo mít vlastní panoptikum a přitom dělat políra na stavbě babylonské věže. Ale jsou to fajn kluci, takže se i přes mou "Massa Bob" angličtinu domluvíme.
Jenže tohle bylo něco zcela jiného. Zpocený jak myš, jsem předstoupil před ten dav, cosi ze sebe vyhrkal a bylo mi naprosto jasné, že na nějakou prezentaci našeho projektu mohu rovnou zapomenout, jelikož na ni nebyl ani čas, ani jazykové schopnosti. Ale bylo to zajímavé.
Vlastně vůbec celý páteční blok setkání byl velice zajímavý a opravdu mne mrzelo, že mi z té všudypřítomné angličtiny hlava bobtná jak namočená čočka. Naštěstí mne spasili našinci a pár zástupců z Polska.
Odpoledne si mne odchytnul Nicolas, vysvětlil oč mu jde a protože byl jeho nápad opravdu velice zajímavý a do budoucna otevírá další možnosti, kývnul jsem na spolupráci. Takže v kostce.
Na MediaWiki můžete najít rozšíření AccessControl (psal jsem o něm i zde), které jsem kdysi spravoval já. A to byl právě ten problém co mne pálil. Někdy v minulosti mi přestalo fungovat přihlašování do webového rozhraní Gerritu, přes který probíhá pushování patchů do MediaWiki a tím pádem nebylo možné cokoliv řešit. Tahle situace trvala několik let.
Nepálilo mě to, dokud se do kódu rozšíření AccessControl nedostaly změny, které nebylo možné na mých wiki testovat. Nepoužívám věci, co by nebyly součástí hlavní vývojové větve MediaWiki, takže nebylo důvod webový přístupu do Gerritu využívat a když ta potřeba vyvstala, už to nefungovalo. Bohužel přes standardní kanály jsem nebyl schopen dosáhnout toho, aby se mým problémem někdo zaobíral a tak jsem přestal být maintainerem. Pomohl mi až právě teď na Hackatonu Danny, kterého dlouhé roky trápila moje jízlivá poznámka na naší wiki – proto mu utkvěl můj nick v paměti. Jelikož se vše vyjasnilo a jeho pomoc byla vskutku neocenitelná, na oplátku jsem ji odstranil.
Nicolas přišel s nápadem, jak vyžít pro práci uživatelskými seznamy rozšíření PageForm (i o něm jsem tady napsal). To však vyžadovalo úpravu na úrovni kódu, kterou jsme tedy společně implementovali ještě během pátečního odpoledne. Jenže to zvýšilo potenciál rozšíření AccessControl natolik, že to bude vyžadovat další změny, než-li bude možné tyto změny pushnout do hlavní vývojové větve.
No hučelo to v NTK jak v úle po celý víkend. Domů na kutě jsem se dostal pokaždé až kolem druhé hodiny ranní, budil se o půl šesté a v devět byl opět v NTK – fakt dobré, poznal jsem zajímavé lidi, ale nikdy více. Bylo to opravdu hektické a zdraví je jen jedno.
Tiskni
Sdílej:
v rámci svého zaměstnání