Společnost Raspberry Pi nově nabzí Raspberry Pi Camera Module 3 Sensor Assembly, tj. samostatné senzorové moduly z Raspberry Pi Camera Module 3.
Cathode Ray Dude v novém videu ukazuje autorádio Empeg Car (později Rio Car) z let 1999–2001. Šlo o jeden z prvních přehrávačů MP3 do auta. Běží na něm Linux. Vyrobeno bylo jen asi pět tisíc kusů, ale zůstala kolem nich živá komunita, viz např. web riocar.org.
Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.7.
Wayland byl vydán ve verzi 1.24.0. Jde o menší vydání po více než roce. Více funkcionality bývá přidáváno v průběžných vydáních Wayland Protocols.
Textový editor Geany byl vydán ve verzi 2.1. Jde o udržovací vydání po bezmála dvou letech. Obsahuje drobná vylepšení vyhledávání, aktualizace podpory zvýrazňování syntaxe a dále převážně opravy chyb.
Byly zveřejněny videozáznamy, dostupné také s prezentacemi přímo z programu, a také fotogalerie z open source komunitní konference DevConf.CZ 2025 konané od 12. do 14. června v Brně.
Navigace se soukromím CoMaps postavena nad OpenStreetMap je nově k dispozici v Google Play, App Store i F-Droid. Jedná se o komunitní fork aplikace Organic Maps.
Vývojáři OpenMW (Wikipedie) oznámili vydání verze 0.49.0 této svobodné implementace enginu pro hru The Elder Scrolls III: Morrowind. Přehled novinek i s náhledy obrazovek v oznámení o vydání.
Masivní výpadek elektrického proudu zasáhl velkou část České republiky. Hasiči vyjížděli k většímu počtu lidí uvězněných ve výtazích. Výpadek se týkal zejména severozápadu republiky, dotkl se také Prahy, Středočeského nebo Královéhradeckého kraje. Ochromen byl provoz pražské MHD, linky metra se už podařilo obnovit. Výpadek proudu postihl osm rozvoden přenosové soustavy, pět z nich je nyní opět v provozu. Příčina problémů je však stále neznámá. Po 16. hodině zasedne Ústřední krizový štáb.
Po více než roce vývoje od vydání verze 5.40 byla vydána nová stabilní verze 5.42 programovacího jazyka Perl (Wikipedie). Do vývoje se zapojilo 64 vývojářů. Změněno bylo přibližně 280 tisíc řádků v 1 500 souborech. Přehled novinek a změn v podrobném seznamu.
Jsem zakladatelem tohoto portálu. Linux jsem používal spousty let, nějaký čas jsem se aktivně podílel na jeho propagaci v Česku (CZLUG, časopisy ComputerWorld, Network Magazine atd). Se současným Abíčkem už nemám nic společného.
Jirku Čecha, alias JiKa znáte. Prezentuje se zde jako pravičák s občas až extrémními názory. Před pár měsíci se zde ale objevil ultrakomunista Faun. Michal Vyskočil si v srpnu všimnul, že oba tak antagonističtí uživatelé mají stejnou IP adresu patřící stuttgartskému institutu Maxe Plancka, kde JiK pracoval. Admini dlouho debatovali, ale nedošli k jasnému závěru, zda je Faun alter ego JiKa. Každý se totiž vyjadřoval úplně jinak, nejen obsahově, ale i formou.
Nicméně nedávno se JiK přestěhoval do USA. A Faun s ním. Opět s ním sdílí IP adresu, tentokráte Lehig univerzity v Pensylvánii. Tohle už nemůže být náhoda.
Vyzývám tudiž JiKa, aby tuto hru ukončil. Vůbec se mi nelíbí, přijde mi trapná. Ostatní čtenáře chci tímto zápiskem varovat, ať neztrácejí čas zbytečnými diskusemi s Faunem.
Tiskni
Sdílej:
zda je Faun alter ego Yika. Každý se totiž vyjadřoval úplně jinak, nejen obsahově, ale i formou.On "Faun" hlavně kopíroval provokativní texty odjinud, takže není divu ;)
Pak jsem se ale dověděl, že ty články jsou SKUTEČNÝMI článkyTy články měly být z abíčka smazány, protože byly (byť v blogu) publikovány zjevně v rozporu s autorským zákonem. Docela se divím, že je Robert nesmazal, i když už vyšlo najevo, jak to je.
Protoze ten navrh pochazi od nej.Abych pravdu řekl, mám pocit, že to bylo kolektivní dílo.
My jsme slíbili mnohokrát svým voličům a myslím si, že o tom není žádných pochyb, že nebudeme v žádné vládě, která by se opírala o hlasy komunistů. Žádnou takovou vládu ani nepodpoříme. Konec konců, kdybychom to chtěli udělat, tak určitě bychom mohli vyjednávat o jiném vládním aranžmá s podporou komunistů a bylo by to pro nás z hlediska mocenských křesel mnohem výhodnější. Tím odpovídám té dámě, která nás napadla, že jsme v každé vládě. Nejsme a nebudeme, prostě některé ideje určitě neprodáme za svoje křeslo.Byl to Miroslav Kalousek, a sice 10.7.2006. A o měsíc později ještě prohlašoval:
V případě zelených pro mě bylo příjemné překvapení, že ani na vteřinu nekoketovali s myšlenkou vlády za podpory komunistů, byť by za ni mohli dostat skutečně obrovské výhody exekutivy, v případě ODS oceňuji, že brutální pragmatismus, na který jsme byli od této strany zvyklí v 90. letech, je vystřídán opravdu zamýšleným hodnotovým směřováním i za cenu nějaké oběti. Nebylo nic jednoduššího, než udělat skrytou či otevřenou koalici s ČSSD, a pak jen hledat, jak vhodně vysvětlit, že to byla ta jediná cesta. Skutečnost, že se ODS snaží, aby její politika měla skutečný obsah, je myslím dobrá zpráva.A hned 24.8.2006 zaznělo:
Udělal jsem velký politický ústupek. Nijak mě netěší. Měl jsem na vybranou: buď připustit likvidaci vlastní strany i celého pluralitního systému v zemi, nebo udělat tento ústupek. Když bojujete o život, saháte po mimořádných prostředcích.Tak asi proto. Sice do toho muselo být namočeno víc lidí, ale Kalousek je jasný.