Lidi dělají divné věci. Například spouští Linux v Excelu. Využít je emulátor RISC-V mini-rv32ima sestavený jako knihovna DLL, která je volaná z makra VBA (Visual Basic for Applications).
Revolut nabídne neomezený mobilní tarif za 12,50 eur (312 Kč). Aktuálně startuje ve Velké Británii a Německu.
Společnost Amazon miliardáře Jeffa Bezose vypustila na oběžnou dráhu první várku družic svého projektu Kuiper, který má z vesmíru poskytovat vysokorychlostní internetové připojení po celém světě a snažit se konkurovat nyní dominantnímu Starlinku nejbohatšího muže planety Elona Muska.
Poslední aktualizací začal model GPT-4o uživatelům příliš podlézat. OpenAI jej tak vrátila k předchozí verzi.
Google Chrome 136 byl prohlášen za stabilní. Nejnovější stabilní verze 136.0.7103.59 přináší řadu novinek z hlediska uživatelů i vývojářů. Podrobný přehled v poznámkách k vydání. Opraveno bylo 8 bezpečnostních chyb. Vylepšeny byly také nástroje pro vývojáře.
Homebrew (Wikipedie), správce balíčků pro macOS a od verze 2.0.0 také pro Linux, byl vydán ve verzi 4.5.0. Na stránce Homebrew Formulae lze procházet seznamem balíčků. K dispozici jsou také různé statistiky.
Byl vydán Mozilla Firefox 138.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 138 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
Šestnáctý ročník ne-konference jOpenSpace se koná 3. – 5. října 2025 v Hotelu Antoň v Telči. Pro účast je potřeba vyplnit registrační formulář. Ne-konference neznamená, že se organizátorům nechce připravovat program, ale naopak dává prostor všem pozvaným, aby si program sami složili z toho nejzajímavějšího, čím se v poslední době zabývají nebo co je oslovilo. Obsah, který vytvářejí všichni účastníci, se skládá z desetiminutových
… více »Richard Stallman přednáší ve středu 7. května od 16:30 na Technické univerzitě v Liberci o vlivu technologií na svobodu. Přednáška je určená jak odborné tak laické veřejnosti.
Někdy i užitečné výplody z mozku závislého linuxáka.
Následující zápisek je prvním z krátké série, kterou jsem se rozhodl stvořit po nákupu notebooku ThinkPad X61. V prvním dílu rozeberu, zvláště v poslední době rozšířený názor, že ThinkPady už nejsou, co bývaly.
V dalších dvou dílech mám v úmyslu stroj předvést formou recenze a dále zmínit postup instalace a některé problémy při spoluprácí s Linuxem.
Uvažovali jste, v posledních řekněme 20 měsících, o nákupu ThinkPadu s tím, že jakmile se vám dostane do pracek, tak půjdou Ikspéčka/Visty z disku? Pokud ano, tak jste jistě při hledání informací narazili na názor, že úroveň těchto notebooků v poslední době, po odkoupení PC divize firmy IBM Lenovem, klesla. Chtěl bych osvětlit, proč si myslím, že je tento názor nepřesný a jak mohl vzniknout. Věřím, že i vy byste na celou věc mohli získat jiný úhel pohledu a opět o ThinkPadu uvažovat jako o stroji pro Linux vhodném.
První věcí, která mě napadne je obrovský hardwarový skok na trhu notebooků. Myslím teď ale jen právě ty ThinkPady. Příklad? Hmm...jeden bych měl
2005: ThinkPad R50, Intel Pentium M 1.6 GHz, 512MB RAM, ATI Mobility Radeon 7500, 15.0" 1024x768 LCD, 60GB HDD, DVD combo, 100 Mbit Ethernet, Intel PRO/Wireless 2100, FireWire, IrDA
2007: ThinkPad R61, Intel Core 2 Duo 2.0 GHz, 1GB RAM, Intel GMA X3100, 15.4" 1280x800 LCD, 100 GB HDD, DVD-RW, Gbit Ethernet, Intel PRO/Wireless 3945ABG, Bluetooth 2.0 EDR, FireWire, čtečka karet, čtečka otisků prstů
Myslím, že jsem vybral konfigurace, které mohly v době svého uvedení stát zhruba podobné peníze a tvoří obvyklou sestavu pro běžného uživatele bez speciálních nároků (no dobře, ten fingerprint si u R61 můžeme odmyslet ). A teď se zamyslete...nezdá se vám, že přibylo hardwaru, který by mohl dělat problémy v Linuxu? Širokoúhlý displej, grafika s ne-uplně stabilním ovladačem, síťovka, se kterou někteří stráví bezesné noci jen aby jim vůbec fungovala. A tak bych mohl pokračovat.
Jistě, jádro se za tu dobu vyvinulo, ale mnohé z nových komponent jsou specifické zejména pro notebooky a těch je, jak známo, méně než desktopů. Jenže vývojáři musí ovladače na něčem zkoušet a pokud k tomu mají málo příležitostí, tak jde vývoj pomalu. Chci tím říct, že notebooky se za tu dobu ještě více odlišily od desktopů a je na to třeba brát ohled.
Kde nejsou ovladače, nebo jsou takové, které existují jen ve verzi 0.0.1-alpha2, tam budou uživatelé nadávat, že jim to či ono nefunguje. Lenovo se zhlédlo v ostaních výrobcích notebooků a pochopilo, že nějaká ta inovace bude asi potřeba. Že nemohou tvrdošíjně prosazovat 4:3 když všichni ostatní mají už 16:10 (i když toto je spíš způsobeno neochotou výrobců panelů dodávat 4:3 kvůli nižší výtěžnosti) a budou do svých notebooků muset dávat ten nejlepší hardware, když chtějí před konkurencí obstát. Mnohdy bohužel příliš nový a neotestovaný...
Chci jen říct, že je třeba se dívat i na to, co ThinkPady dnes umí a přemýšlet nad tím, jestli to při nákupu notebooku od jiného výrobce s obdobnou konfigurací bude jiné (po stránce obtíží s funkčností v Linuxu). Já si myslím, že nebude. Bude to stejné jako s kteroukoli novou technologií, pro kterou se objevila podpora teprve nedávno. (Námět na flame? )
Ano, ano, notebook není tvořen jen tím hardwarem. Na jeho kvalitu Lenovo nemá a ani nemůže mít přílišný vliv. Když si kupujeme ThinkPad, chceme aby s námi skákal do propastí, mohli jsme se po něm bezstarostně válet a podepírat jím lednici. Taková je image ThinkPadů (viz The Legends of ThinkPad). Co se týče kvality zpracování, musím i já, jako uctívač ThinkPadů, souhlasit s tím, že kvalita teď klesla. Kamarád viděl na vlastní oči T60ku s úplně vyglajdanými klouby displeje, do té doby na ThinkPadu něco nevídaného! Klouby na mé čtyřleté R40 dřží pořád lépe než na většině nových Acerů. Dalším příkladem by mohl být nekvalitně přidělaný kryt displeje na X61 Tabletu nebo slabá výdrž baterie u R/T6X.
Že by ta akvizice přecejen nebyla bezbolestná? Pracují vůbec ve vývoji pořád stejní lidé? Navrhovala novou T61čku stejná parta lidí jako tomu bylo třeba u T43? Právě v těchto otázkách cítím zdůvodnění nastalé situace. Lenovo se prostě bude muset vypořádat s problémy, které odkoupením PC divize IBM vznikly a opět vrátit ThinkPadům jejich bývalé kvality. Je to o lidech. Myslím, že zákazníci jim nutnost řešení této situace velmi hlasitě připomínají.
Dalším faktorem, který mi přichází na mysl, je tendence snižování ceny. Před dvěma roky byste asi koupili ThinkPad (i když jen -e verzi bez Rollcage a jiných užitečností) za 13 tisíc bez daně jen velmi těžko. Ano, vím, dolar stojí pár korun a to, že jsou levné základní modely přece neovlivní ty vyšší...
Ale ovlivní! Kupříkladu taková R61 stojí nějakých 18 tisíc bez daně. Vyšší modely Rkové řady se od ní liší jen po stránce hardwaru, nikoli konstrukčně. T61 taky není moc odlišná, vždyť to tvrdí i samotné Lenovo (...Yes, it is widescreen, but the real significance is that even side-by-side with the T series, it is virtually indistinguishable from the T61. It is now almost the same size and weight as the T...). No, teď tedy víme, že konstrukce u notebooku za 60 tisíc je stejná jako za 18. Že by se stala někde chyba? Nebo se na to můžeme dívat z druhé strany, totiž že se jim podařilo pekelně stlačit cenu konstrukce a tím si mohou dovolit vrazit do notebooků lepší hardware? Zvažte sami. Jestli je to správě nebo špatně si netroufám odhadovat, to ukáže až čas a nové modely.
To jsem sice tvrdil, ale ne zcela think-friendly je laděný až předchozí odstavec. Osobně si myslím, že až na nedořešenou situaci v ovladačích, jsou všechny tyto problémy jen dětské nemoci je vysoce pravděpodobné, že novější, nedávno vyprodukované kusy jimi již netrpí. Rozhodně bych tedy komukoli koupi ThinkPadu doporučil (zvláště nějakého dražšího, dobře vybaveného modelu), jen bude muset počítat s instalačními problémy, které není složité vyřešit a o kterých si povíme něco v přespříštím dílu této série.
A námět na diskusi? Myslím, že blogpost jich obsahuje víc než dost, ale pár jich přesto přihodím: Koupili byste si teď ThinkPad? Změnil jsem váš názor na současnou situaci? Myslíte si, že problémy Lenova jsou jen dočasné? Máte snad nový ThinkPad a jste s ním nespokojeni?
Všem diskutující předem děkuji, za absenci názorů typu "Dell je stejně nejlepší!" nebo "Na notebook by si Linux dával jen blbec, vždyť na těch mých XP to všechno funguje na jedno kliknutí!".
Tiskni
Sdílej:
nezdá se vám, že přibylo hardwaru, který by mohl dělat problémy v Linuxu?Ne, rozhodně ne u Lenova.
Širokoúhlý displejCo je na tom problémového? Buď ten široký režim zvládá grafika, nebo ne. Ale obvykle ano.
grafika s ne-uplně stabilním ovladačemO tom nic nevím, grafiky od intelu se vždy těšily vynikající podpoře a to dokonce opensource.
síťovka, se kterou někteří stráví bezesné noci jen aby jim vůbec fungovalaIntel PRO 1000? Taky nevidím problémy... Možná myslíte bezdrát? Tak zrovna ten od Intelu je na tom s podporou skoro nejlépe.
A tak bych mohl pokračovat.Já taky. Zrovna u Lenova vidím podporu HW v Linuxu jako excelentní, IBM/Lenovácký HW pracoval v Linuxu (neoficiálně) již mnohem mnohem dříve než začaly ty "Dell má ntb s Dellbuntu..." hype. Měl jsem Linux bez problémů na noteboocích řady 60, 40 i 30. Funguje i akcelerometr HDD a dokonce i k to pitomý biometrický udělátko lze rozchodit.
S ThinkPady to podle mě jde hodně z kopce.
Od července jsem měl doma dvakrát Z61m, pak jsem se odhodlal pro 14" display a zvolil jsem R61. Ani jeden nenaplnil moje očekávání, a proto šli hned zpět. Největší problém asi byl, že při nevytíženém procesoru při chodu na baterie notebook docela slušně pískal( hodně vysoký tón) v CZC říkaly že s tím neměli problémy, ale když jsem jim to na reklamacích ukázal tak mi říkaly, že by s tim taky nevydrželi. U jednoho Z61m ka jsem měl vadnej subpixel uprostřed obrazovky(červeně svítil) což bylo při černé obrazovce docela naprd.
Nehledě na mé zkušenosti jsem doporučil tátoj do práce T61. Notebook je v pohodě, ale plasty kolem čtečky otisku prstů se docela prohýbaj. O docela nepraktickým rozmístění konektorů na audio radši nemluvit.
IBM (teda Lenovo) už si asi nekoupim, myslím si že z Thinkpadů chtěj udělat zboží, které už nebude tak kvalitní ale bude se víc prodávat, což asi není nejlepší cesta.
Když jsem o tom tak přemýšlel tak když budu chtít koupit kvalitní notebook s bezproblémovou zárukou tak mě moc značek nenapadá...teda spíš žádná.
Creating ~/kam-poslat-info... [done]
Zatim mne jako varianty pro nový noťas napadly buď kousky z usanotebook.com nebo apple. Tak se uvidí.
no, bugy ma asi vsechno a pokud jsem to tak projizdel, tak u pulky je napsano "vyreseno v pozdejsich releasech". Ted pomerne vazne uvazuju o upgradu Thinkpada X31 a ve hre jsou zatim 2 hlavni protivnici - Thinkpad T61(p) a Macbook Pro (uvazoval jsem jeste o Sony VAIO a jednom malem Panasonicu, ale pry mizerna podpora Linxu, takze volba jenom v nouzi).
Ceho se u toho Macbooku Pro bojim asi nejvic jsou dve veci:
Naproti tomu klady (Macbooku):
HW podporu riskuju, o tom vim. Klavesnice - nevim proc? Podsvicena se mi libi (i kdyz LEDka u Thinkpadu je nekdy lepsi) a velikost taky. Trackpoint je jedna z tech malickosti, ktery mi chybet asi budou. U T-ckove rady Thinkpadu je oboji (coz je jednoznacne plus), ale vzhledem k tomu, ze jsem pred Thinkpadem mel COMPAQ (jenom touchpad), tak vim, ze se zvyknout da.
Spis si po zkusenostech zkousim dat vazne majzla na ten display (Xko ma sice co do odolnosti bezchybnej - doted tam neni vadnej pixel, ale kontrast je dost nizkej a barvy nic moc). Docela by me taky zajimala odolnost tech hlinikovych krytu u Macbooku Pro.
Ono je vubec dost tezky najit nejaky objektivni review o Macbooku - vetsinou jsou to jenom bud "oda na Mac", nebo "Mac je na houby, bo je to drazsi nez papundeklovej Dell/HP/Acer a ti maji navic multimedialni tlacitka a Vista - Wow!" (o cenu mi az tak moc nejde a o Visty uz vubec ne ;o)
Hmm, je videt, ze mame oba jine priority. Trackpoint uznavam, ze je prijemna vec (hlavne pri psani, clovek nemusi prendavat ruce), ale touchpad se ocas taky hodi (zvlast pro dlouhodobejsi hybani mysi na vetsi vzdalenosti - typicky klikaci GUI).
Pro me jsou hlavni dve veci:
Jako dalsi je podpora HW v Linuxu a vubec moznost trochu se v tom vrtat. Tady vede Thinkpad, ale nemam prakticke zkusenosti s Macbookem (Pro) - navody na nainstalovani Linuxu jsou, ale je to proste komplikovanejsi.
Cokoliv dalsiho je uz jenom tresnicka na dortu. Svetylko a Trackpoint/Touchpad jsou super u Thinkpadu, stejne tak dalkove ovladani (a na notebook slusne repraky) u Macbooku. Kazdy ma svoje, oboji je navykove, ale oboji v pripade nutnosti ozelim, pokud to umozni lepsi splneni pozadavku vyse.
Nejde mi o to, v cem se lisi papirove a na prvni pohled (to jsem si davno zjistil sam). Spis o zkusenosti lidi, typu ze neco ma pod Linuxem problem, neco rychle odchazi, atd.
"V ruce" (mysleno na par minut v obchode) jsem uz Macbook mel a prvni dojem vcelku dobry, ale abych si byl jisty, musel bych to mit tak nejmin na vikend a moct na to zkusit hodit Linux (clovek si u toho muze vyzkouset spoustu veci okolo - psani, DVD, sit, etc.). Proto jsem se zkusil zeptat tady, jestli s tim nekdo nema zkusenosti
Nez s tim nekdo prijde - nechci s tim chodit na Apple forum proto, ze ac nemam rad "toho, jehoz jmeno se nevyslovuje", v jednom ma pravdu (i kdyz prehani). Lidi okolo Apple jsou pomerne dost hnani emocema a nezridka maji tendenci videt techniku "cernobile". Nerikam, ze je to problem jenom Apple komunity (viz Thinkpadari, nebo "Plesa" drahe pameti tady).
Trochu jsem doufal, ze by se tu mohl najit nekdo, kdo by Macbook bral proste jako dalsi notebook na praci pro IT-ckare (a bez urazky - tim nemyslim grafiku, nebo kancelarsky balik). Je sice trochu drazsi, ale ten rozdil neni tak vyrazny (mluvim o cenach mimo CR), abych to nedal za neco, co me zivi a nad cim budu pravdepodobne travit pomerne dost casu.
Thinkpad je SKVELY nastroj, ale kdyz je cas na upgrade, chci si byt jisty, ze beru opravdu tu (pro me) nejlepsi alternativu. Pokud Thinkpady zhorsily po dilenske strance (vic plastu, stare LCD) a Macbook zatim vychytal chyby a rozdil mezi nima neni vetsi, jak 20% ceny, tak mam volbu vcelku jasnou. Poznamenavam, ze novy Thinkpad jsem v ruce zatim nemel, tzn. nevim jak moc a kde jsou ted plasty a jake je tam LCD. Musim zas projit obchody az bude cas (zatim neni).
Kvalitni LCD - tady zatim vede Macbook. Zatim se mi nedostal do pracek zadny novy Thinkpad tzn. rada 60 a vic), u stareho je to proste nic moc.Pro mě je klíčovým parametrem kvality LCD jeho čitelnost za všech možných a nemožných podmínek. S lesklým panelem jsem musel na ostrém světle pracovat pár hodin a díky bohu za to, že to bylo tak málo.
I ja musim uznat ze moje R60 ma "vyglajdane" panty, a nad escapem je prasklina v sasi (jeste nikdy mi nespadl, ani jsem s nim nejak moc do niceho nevrazil. Panty maji odpor dobry, ale je tam proste vule, zkoumal jsem to ze vnitr aje to reseny pres jakesy nity. Tudiz se to pritahnout neda.