Byla vydána nová verze 6.18 živé linuxové distribuce Tails (The Amnesic Incognito Live System), jež klade důraz na ochranu soukromí uživatelů a anonymitu. Nově se lze k síti Tor připojit pomocí mostu WebTunnel. Tor Browser byl povýšen na verzi 14.5.5. Thunderbird na verzi 128.12.0. Další změny v příslušném seznamu.
Meta představila prototyp náramku, který snímá elektrickou aktivity svalů (povrchová elektromyografie, EMG) a umožňuje jemnými gesty ruky a prstů ovládat počítač nebo různá zařízení. Získané datové sady emg2qwerty a emg2pose jsou open source.
Byla vydána (𝕏) nová verze 25.7 open source firewallové a routovací platformy OPNsense (Wikipedie). Jedná se o fork pfSense postavený na FreeBSD. Kódový název OPNsense 25.7 je Visionary Viper. Přehled novinek v příspěvku na fóru.
Před 40 lety, 23. července 1985, společnost Commodore představila první počítač Amiga. Jednalo se o počítač "Amiga od Commodore", jenž byl později pojmenován Amiga 1000. Mělo se jednat o přímou konkurenci počítače Apple Macintosh uvedeného na trh v lednu 1984.
T‑Mobile USA ve spolupráci se Starlinkem spustil službu T-Satellite. Uživatelé služby mohou v odlehlých oblastech bez mobilního signálu aktuálně využívat satelitní síť s více než 650 satelity pro posílání a příjem zpráv, sdílení polohy, posílání zpráv na 911 a příjem upozornění, posílání obrázků a krátkých hlasových zpráv pomocí aplikace Zprávy Google. V plánu jsou také satelitní data.
Společnost Proxmox Server Solutions stojící za virtualizační platformou Proxmox Virtual Environment věnovala 10 000 eur nadaci The Perl and Raku Foundation (TPRF).
Byla vydána nová verze 2.4.65 svobodného multiplatformního webového serveru Apache (httpd). Řešena je bezpečnostní chyba CVE-2025-54090.
Společnost Proton AG stojící za Proton Mailem a dalšími službami přidala do svého portfolia AI asistenta Lumo.
Amazon koupil společnost Bee zaměřenou na nositelnou osobní AI aktuálně nabízející náramek Pioneer (YouTube) s mikrofony zaznamenávající vše kolem [𝕏, LinkedIn].
Společnost Teufel nedávno představila svůj první open source Bluetooth reproduktor MYND.
Nedávno jsem upgradoval PC a pořídil si Athlona 64. Prozatím zůstávám u 32 bitového systému, zejména z důvodů stability programů. Zajímalo by mě, jak jsou na tom čtenáři AbcLinuxu. Používáte 64bitový systém na 64bitovém procesoru?
Jak už jsem naznačil na začátku, stabilita je pro mě stěžejní. Mám takový pocit, že vývojáři lamentují (lamentovali?) na 64bitové platformy kvůli problémům s překladem aplikací a jejich stabilitou. Jaká je situace dnes? Narážíte na takto nestabilní programy?
Druhým hlediskem je pro mě spotřeba paměti. Je známo, že 64bitové aplikace sežerou více paměti, protože veškeré ukazatele mají větší rozsah. Lze vysledovat nějakou vyšší spotřebu paměti?
Třetím důvodem je prakticky nepatrné navýšení výkonu. Pochybuji, že by byl desktop "živější", či běžně používané aplikace rychlejší. Některé vybrané aplikace však mohou nových možností využít, ale abych řekl pravdu, žádná mě v tuto chvíli nenapadá. Snad třeba šachy...
Možná jsou to všechno mýty a doporučíte mi okamžitý upgrade na 64 bitový systém. Má někdo zkušenosti s upgradem distribuce Ubuntu z 32bitové na 64bitovou verzi? Ať už na stejné, nebo z nižší na vyšší verzi distribuce.
Tiskni
Sdílej:
pouzivam normalne 64bit mplayer a zda se ze pouziva win32 kodekyTo docela pochybuju. Taky přehraju šílený hafo formátů, ale WMV prostě ne, tam jde jen zvuk - takže WMA asi v mplayeru64 jde, teď nevím, nežere mě to.
zvláště ty kernel-like jako je vmware apod určitě nepůjdou
Než něco podobně kategoricky prohlásíte, ověřte si, prosím, zda je to pravda. 32-bitový VMware (Workstation i Server) pod 64-bitovými linuxovými distribucemi bez problémů funguje. Máte-li vyhovující procesor (ne každý Athlon64 to umožnuje), lze spouštět i 64-bitové virtuální stroje.
ne každý Athlon64 to umožnujeJak poznám, jestli ten můj jo?
Ale stějně budeš muset postupovat dostatečně opatrně, aby jsi si ty jedny verze nepřepsal druhýmiPokud používáš distribuci, která dělá takovej bordel, tak možná... 32-bitový knihovny patřej do
/lib32
a /usr/lib32
a rozhodně nic nepřepisují.
/usr/lib
je link na lib64
.
ted vazne, jsou to dva odlisne adresare normalni lib je pro 32bitu a to umoznuje bezproblemu instalovat baliky ze 32bitoveho slackwaru. diky tomu muzu mit napr. dve verze mplayeru.Jasně, myslel jsem tím v mém systému. 2 verze MPlayeru můžu mít (a mám) samozřejmě taky
ale to není problém platformy, to je problém programátorů, kteří by zasloužili naplácat přes ruce.Samozřejmě máte pravdu, ale jsou poněkud daleko, bohužel, fackovací periferii k počítači ještě nikdo nevytvořil.
Nejsem zadny profi a vyuzivam okenni verze. Nebude to krok zpet ?Určitě ne: 1. Stávající systém, který používáš (32bit) ti na tom rozhodně pojede stejně jako dosud - nebude sice využívat HW na 100%, ale to např. obyčejné MS Windows také nedělají a uživatelům to nevadí - ani to nepoznáš, pokud nejsi "profi". 2. Pokud se rohodneš pro 64bit verzi, pak se podívaj, jaké obsahuje balíčky v základní distribuci - s existujícími balíčky v distribucích jsem nikdy žádný problém neměl, ani v 64bitových distribucích. 3. Pokud budeš chtít používat vlastní kompilovaný sw, pak na 98% nenarazíš na problém - a pokud se vejdeš do těch 2% - pak budeš muset se stát "profi" a problém vyřešit