Balíček s příkazem sudo byl vydán ve verzi 1.9.17p1. Řešeny jsou zranitelnosti CVE-2025-32462 (lokální eskalace práv prostřednictvím volby host) a CVE-2025-32463 (lokální eskalace práv prostřednictvím volby chroot).
Do služeb Seznam.cz se lze nově přihlásit pomocí služby MojeID [𝕏].
Bezpečnostní výzkumníci zveřejnili informace o osmi zranitelnostech, které postihují více než 700 modelů tiskáren, skenerů a štítkovačů značky Brother. Bezpečnostní upozornění vydali také další výrobci jako Fujifilm, Ricoh, Konica Minolta a Toshiba. Nejzávažnější zranitelnost CVE-2024-51978 umožňuje útočníkovi vzdáleně a bez přihlášení získat administrátorská oprávnění prostřednictvím výchozího hesla, které lze odvodit ze
… více »Společnost Oracle vlastní ochrannou známku JAVASCRIPT. Komunita kolem programovacího jazyka JavaScript zastoupena společností Deno Land vede právní bitvu za její osvobození, viz petice a otevřený dopis na javascript.tm. Do 7. srpna se k nim má vyjádřit Oracle (USPTO TTAB).
Byl představen samostatný rádiový modul Raspberry Pi Radio Module 2 s Wi-Fi a Bluetooth.
Certifikační autorita Let’s Encrypt ukončila k 4. červnu zasílání e-mailových oznámení o vypršení platnosti certifikátů. Pokud e-maily potřebujete, Let’s Encrypt doporučuje některou z monitorovacích služeb.
Přemýšlíte, jak začít prázdniny? Už v úterý 1. července se bude konat Virtuální Bastlírna, tedy online setkání bastlířů, techniků, vědců i akademiků, kde se ve volné diskuzi probírají novinky ze světa techniky, ale i jiných zajímavých témat.
Za poslední měsíc jsme byli svědky plamenů několika raket. Zatímco malá raketa od Hondy se úspěšně vznesla a opět přistála, raketa od SpaceX se rozhodla letět všemi směry najednou. Díkybohu méně … více »Linus Torvalds zmínil, že souborový systém Bcachefs zřejmě odstraní z mainline Linuxu v začleňovacím okně pro vydání 6.17. Kent Overstreet mu totiž posílá kód s novou funkcionalitou i pro začlenění do kandidátů na vydání, kdy očekává pouze opravy chyb. Kent Overstreet byl již dříve z vývoje vyloučen kvůli konfliktní komunikaci.
Ministerstvo průmyslu a obchodu propaguje Microsoft. Ten ve spolupráci s Ministerstvem průmyslu a obchodu spouští AI National Skilling Plan v ČR. "Iniciativa Microsoftu přináší konkrétní a praktickou podporu právě tam, kde ji nejvíc potřebujeme – do škol, firem i veřejné správy.", říká ministr průmyslu a obchodu Lukáš Vlček.
Jste český ISP? Vyplněním krátkého dotazníku můžete pomoci nasměrovat vývoj nové generace routerů Turris Omnia [𝕏].
Tiskni
Sdílej:
/boot
oddíl, tak se s upravováním initrd
a pokusy o šifrováním rootu ani nemusím namáhat. echo "Zadejte heslo pro oddil \"/\"!"
nahradime echo "Kernel panic - not syncing: VFS: Unable to mount root fs on unknown-block(0,3)
a na hranicich reknes, ze jsi asi misto cat /dev/urandom > /dev/hda3
napsal cat /dev/urandom > /dev/hda4
:)))
"Jednoduchej skriptík" vám tak nanejvýš smaže soubory, ale data tam nechá. Pokud tedy nemyslíte přepsání celého zařízení nulami a znovuvytvoření filesystému, což je ale pomalé.
Pro /tmp
a swap se někdy používá finta, že se používá náhodný klíč, který se vygeneruje vždy před použitím a který nikdo nezná. Samozřejmě je nutné pokaždé před přimountováním znovu vytvořit filesystém resp. provést mkswap
.
Nevim co mas za wifi chipset, ale T60 by mohla mit s velkou pravdepodobnosti Intel 3945, ktery naprosto bez problemu na 2.6.22 funguje (jen je treba udelat par zmen oproti 2.6.18 - vypnout user-space daemona a modul ipw3945 neni treba, staci mac80211).Ano, je to Intel3945 - jen netuším, o čem konkrétně je v případě "user-space daemona" řeč, a tím pádem tedy ani jako ho "vypnout" :( Nějaký další hint? Díky.
Pak dej prosím vědět, co všechno a jak bylo třeba změnit.
Tož řeknu rovnou "domácí porno", ne?
No teď jsem si přečetl tu tvou patičku a konečně chápu, proč bys ta "audiovizuální díla vlastní tvorby" nerad svěřil do cizích rukou...
Mimochodem, já bych také některá "audiovizuální díla vlastní tvorby" nerad dával z rukou - konkrétně nahrávky mého zpěvu by byly podle všech mezinárodních zákonů a úmluv považovány za zbraň hromadného ničení.
Pěkný článek. Na něco podobného se už delší dobu chystám, nicméně lenost zatím vítězí na paranoiou. Zatím šifruju jen opravdu citlivá data a /
nechávám svému osudu.
Už dřív mě napadla ještě jedna věc. Vzhledem k tomu, že nelze šifrovat /boot
, tak hrozí, že vám někdo předhodí podvržené jádro a odchytí si tak zadávané heslo. Bylo by tedy asi vhodné nějak pořešit buď nošení obsahu /boot
na USB klíčence, nebo doplnit skript (uložený až v šifrovaném oddílu, aby nebyla možná jeho modifikace/odstranění), který po startu zkontroluje kontrolní součty souborů na /boot
a v případě nalezení rozporů upozorní uživatele. Krádeži hesla to sice nezabrání, ale pokud by to bylo uděláno ještě před startem sítě, tak to zabrání jeho odeslání a uživatel může situaci řešit.
Dík za inspiraci, i na tohle jsem se ještě nedostal. Možná nemám co skrývat, ale je to moje soukromí a tedy i moje právo.