Společnost Raspberry Pi nově nabzí Raspberry Pi Camera Module 3 Sensor Assembly, tj. samostatné senzorové moduly z Raspberry Pi Camera Module 3.
Cathode Ray Dude v novém videu ukazuje autorádio Empeg Car (později Rio Car) z let 1999–2001. Šlo o jeden z prvních přehrávačů MP3 do auta. Běží na něm Linux. Vyrobeno bylo jen asi pět tisíc kusů, ale zůstala kolem nich živá komunita, viz např. web riocar.org.
Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.7.
Wayland byl vydán ve verzi 1.24.0. Jde o menší vydání po více než roce. Více funkcionality bývá přidáváno v průběžných vydáních Wayland Protocols.
Textový editor Geany byl vydán ve verzi 2.1. Jde o udržovací vydání po bezmála dvou letech. Obsahuje drobná vylepšení vyhledávání, aktualizace podpory zvýrazňování syntaxe a dále převážně opravy chyb.
Byly zveřejněny videozáznamy, dostupné také s prezentacemi přímo z programu, a také fotogalerie z open source komunitní konference DevConf.CZ 2025 konané od 12. do 14. června v Brně.
Navigace se soukromím CoMaps postavena nad OpenStreetMap je nově k dispozici v Google Play, App Store i F-Droid. Jedná se o komunitní fork aplikace Organic Maps.
Vývojáři OpenMW (Wikipedie) oznámili vydání verze 0.49.0 této svobodné implementace enginu pro hru The Elder Scrolls III: Morrowind. Přehled novinek i s náhledy obrazovek v oznámení o vydání.
Masivní výpadek elektrického proudu zasáhl velkou část České republiky. Hasiči vyjížděli k většímu počtu lidí uvězněných ve výtazích. Výpadek se týkal zejména severozápadu republiky, dotkl se také Prahy, Středočeského nebo Královéhradeckého kraje. Ochromen byl provoz pražské MHD, linky metra se už podařilo obnovit. Výpadek proudu postihl osm rozvoden přenosové soustavy, pět z nich je nyní opět v provozu. Příčina problémů je však stále neznámá. Po 16. hodině zasedne Ústřední krizový štáb.
Po více než roce vývoje od vydání verze 5.40 byla vydána nová stabilní verze 5.42 programovacího jazyka Perl (Wikipedie). Do vývoje se zapojilo 64 vývojářů. Změněno bylo přibližně 280 tisíc řádků v 1 500 souborech. Přehled novinek a změn v podrobném seznamu.
Dva důvody proč nepracovat jako root. A jak vyřešit problém s lidskou leností.
Vždycky mě vytočí lidé, kteří obhajují práci v Linuxu (nebo jiném unixu) pod rootem. Nejčastějším důvodem je, jak jinak, lidská pohodlnost - Kdo tam má pořád dávat to heslo?, zní nejčastější námitka. Dokonce jsem zaslechl názory, že uživatel by se neměl nechat systémem omezovat.
Důvody proč nepracovat jako root jsou dva:
rm -rf / home/user/soubor
. Je to hloupý překlep, za kterou si vysloužíme hlášku Permission denied
. Pokud nepracujeme root. V tomto případě se smaže celý systém, včetně přimountovaných disků (maximálně přežijí ntfs partition, ale jen kvůli tomu, že jsou připojeny jako ro).
V době, kdy je stále více počítačů připojeno k internetu, se nebezpečí jenom zvyšuje. Počítače takových "chytráků", co si nenechají od počítače nic nařizovat, jsou potom velice snadným cílem všech útočníků. Ti je mohou využít na rozesílání spamu, lámání hesel, k nabourávání do dalších počítačů, ... . Pokud pracujete jako běžný uživatel, má to útočník mnohem těžší.
Jenže, co je to všchno vysvětlování platné, když nejčastějším argumentem je již výše zmíněné Kdo tam má pořád dávat to heslo?
Jedna z možností, jak obejít zadávání hesla, je nastavit su, aby se neptalo na heslo pro určité uživatele (typicky ze skupiny wheel). Tím můžete dát administrátorská práva jen určitým uživatelům. Ti pak nemusí zadávat heslo. Z mnoha důvodů to není ideální řešení (pořád má někdo k dispozici všechny práva roota, přestože je nepotřebuje).
To správné řešení se jmenuje sudo. Pomocí tohoto programu můžete určitým uživatelům dát některé pravomoce roota, ale ne všechny (to lze taky, ale není to vhodné). Konfigurace programu sudo je uložena v /etc/sudoers
, ale k nastavení se používá visudo
, který mimo jiné kontroluje syntaxi. Veškeré podstatné informace jsou v manuálových stránkách (man sudoers
), doporučuji především sekci EXAMPLES, kde jsou ukázky konkrétních konfigurací.
Instalace softwaru je v linuxu často dělána pomocí správce balíčků (rpm, apt-get, urpmi, emerge, swaret, installpkg, ...). Ale je to privilegovaná operace, proto instalace může provádět pouze root. Jenže stále zadávat heslo nikoho nebaví. Proto si nastavíme sudo, abychom mohli instalovat balíčky jako normální uživatelé a bez nutnosti zadávat heslo.
#/etc/sudoers # Host alias specification # User alias specification User_Alias SYSADMIN = misak, michal # Cmnd alias specification Cmnd_Alias INSTALL = /usr/bin/emerge # SYSADMINs could use emerge SYSADMIN ALL = NOPASSWD: INSTALL
Příkaz sudo /usr/bin/emerge
již potom funguje i pod normálním uživatelem. Ale to už je kratší a pohodlnější napsat su, heslo a emerge! Což v mém případě znamená 16 znaků a sudo verze 20 znaků. Naštěstí tvůrci shellu s lidskou leností počítali, proto není nic jednoduššího, než použít alias emerge='sudo /usr/bin/emerge'
a umístit jej do startovacího skriptu.
Tiskni
Sdílej:
Při práci na počítači děláme chyby, všichni a bez vyjímky.Omlouvám se, že otravuju kvůli pravopisu, ale chyba v téhle větě je hezká
... zejména pro začátečníky. Já jsem si hrál s nastavením všecho možného, přesouval jsem věci sem a tam, instaloval jsem všecko možné. Další uživatelský účet jsem si pořídil teprve na to, abych si ověřil, jestli jsou správně nastavena práva, takže programy budou fungovat i nesprávci.
Výše uvedený příklad s rm -rf /
je pěkný. Ale co na tom? Programy jako su
a sudo
nebezpečí nesníží, protože občas se každý na svém počítači přihlašuje jako správce. Čím dříve někdo podobnou chybu udělá, tím líp, není nad poučení z vlastních chybiček