Po 9 týdnech vývoje od vydání Linuxu 6.15 oznámil Linus Torvalds vydání Linuxu 6.16. Přehled novinek a vylepšení na LWN.net: první a druhá polovina začleňovacího okna a Linux Kernel Newbies.
Americký výrobce čipů Intel propustí 15 procent zaměstnanců (en), do konce roku by jich v podniku mělo pracovat zhruba 75.000. Firma se potýká s výrobními problémy a opouští také miliardový plán na výstavbu továrny v Německu a Polsku.
MDN (Wikipedie), dnes MDN Web Docs, původně Mozilla Developer Network, slaví 20 let. V říjnu 2004 byl ukončen provoz serveru Netscape DevEdge, který byl hlavním zdrojem dokumentace k webovým prohlížečům Netscape a k webovým technologiím obecně. Mozille se po jednáních s AOL povedlo dokumenty z Netscape DevEdge zachránit a 23. července 2005 byl spuštěn MDC (Mozilla Developer Center). Ten byl v roce 2010 přejmenován na MDN.
Wayback byl vydán ve verzi 0.1. Wayback je "tak akorát Waylandu, aby fungoval Xwayland". Jedná se o kompatibilní vrstvu umožňující běh plnohodnotných X11 desktopových prostředí s využitím komponent z Waylandu. Cílem je nakonec nahradit klasický server X.Org, a tím snížit zátěž údržby aplikací X11.
Byla vydána nová verze 6.18 živé linuxové distribuce Tails (The Amnesic Incognito Live System), jež klade důraz na ochranu soukromí uživatelů a anonymitu. Nově se lze k síti Tor připojit pomocí mostu WebTunnel. Tor Browser byl povýšen na verzi 14.5.5. Thunderbird na verzi 128.12.0. Další změny v příslušném seznamu.
Meta představila prototyp náramku, který snímá elektrickou aktivity svalů (povrchová elektromyografie, EMG) a umožňuje jemnými gesty ruky a prstů ovládat počítač nebo různá zařízení. Získané datové sady emg2qwerty a emg2pose jsou open source.
Byla vydána (𝕏) nová verze 25.7 open source firewallové a routovací platformy OPNsense (Wikipedie). Jedná se o fork pfSense postavený na FreeBSD. Kódový název OPNsense 25.7 je Visionary Viper. Přehled novinek v příspěvku na fóru.
Před 40 lety, 23. července 1985, společnost Commodore představila první počítač Amiga. Jednalo se o počítač "Amiga od Commodore", jenž byl později pojmenován Amiga 1000. Mělo se jednat o přímou konkurenci počítače Apple Macintosh uvedeného na trh v lednu 1984.
T‑Mobile USA ve spolupráci se Starlinkem spustil službu T-Satellite. Uživatelé služby mohou v odlehlých oblastech bez mobilního signálu aktuálně využívat satelitní síť s více než 650 satelity pro posílání a příjem zpráv, sdílení polohy, posílání zpráv na 911 a příjem upozornění, posílání obrázků a krátkých hlasových zpráv pomocí aplikace Zprávy Google. V plánu jsou také satelitní data.
Společnost Proxmox Server Solutions stojící za virtualizační platformou Proxmox Virtual Environment věnovala 10 000 eur nadaci The Perl and Raku Foundation (TPRF).
Existuje spousta mýtů a jeden z nich je, že Slackware nemá balíčkovací systém. Je smutné, že si to myslí i jeden z předních vývojářů Miquel de Icaza, který pracoval na GNOME a nyní se zabývá projektem Mono.
Slackware jedna z nejstarších distribucí vůbec, verze 1.0 byla uvolněna v 16. července 1993. Pro srovnání, ve stejném roce byl založen Debian, ale verze 1.0 vyšla až v roce 1996, společnost RedHat vznikla také v roce 1993, RedHat Linux 1.0 vyšel v listopadu 1994.
Slackware používá vlastní balíčkovací systém pkgtools
installpkg
- instaluje balíčekremovepkg
- odstraní balíčekupgradepkg
- upgraduje balíčekswaret
, nebo slapt-get
, které umí i hlídání závislostí a instalaci potřebných balíčků.
Slackware balíčky jsou obyčejné tgz soubory, což vede neznalé k tomu, že tvrdí, že Slackware balíčky nemá. Struktura balíčku je pak naprosto jednoduchá. Například balíček python-2.4.1-i486-1.tgz obsahuje
install usr bin doc include lib manInstalace tedy probíhá prostým překopírováním souborů, provedení poinstalačních změn (soubor
install/doinst.sh
) a nakonec uložení záznamu do /var/log/packages/
.
Tiskni
Sdílej:
Just kidding
ldda úplne mi to stačí.
Když už má uživatel nějaké zkušenosti s Linuxem, doinstalování případných chybějících balíčků je triviální záležitost. Navíc pokud se denně nepřeinstalovává půlka systému jiným sw, tak pravidelné upgrady a občasné doinstalace nepředstavují dodatečnou administrativní zátež. Mám Slacka už dlouho i na desktopech a ty zvěsti o problémech s "neřešením" závislostí a "náročné" správě mi přijdou, jako by dotyční měli zkušenost s něčím docela jiným, co se jen, shodou okolností, stejně nazývá.
Já radši totální kontrolu než "absolutní pohodlí", ale snad to nevyznělo jako vnucování nějakého názoru
Z'LI0(%:`&/NRU`Y0"@8.L%.%PG(%!D>"<!@C(4&'?`UO!/$"K\2)+!1K',R'
2V,*3$D-EG4PC!<*(%%I"<*$`
`
Instalace tedy probíhá prostým překopírováním souborů, provedení poinstalačních změn (soubor install/doinst.sh) a nakonec uložení záznamu do /var/log/packages/Jen drobnost, ale uložení záznamu o balíčku se ukládá před instalací do filesystému a je to pro odstranění nedokončené instalace při nějakých výjimečných případech.
Z'LI0(%:`&/NRU`Y0"@8.L%.%PG(%!D>"<!@C(4&'?`UO!/$"K\2)+!1K',R'
2V,*3$D-EG4PC!<*(%%I"<*$`
`