Byl publikován přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie) za uplynulé dva měsíce. Servo zvládne už i Gmail. Zakázány jsou příspěvky generované pomocí AI.
Raspberry Pi Connect, tj. oficiální služba Raspberry Pi pro vzdálený přístup k jednodeskovým počítačům Raspberry Pi z webového prohlížeče, byla vydána v nové verzi 2.5. Nejedná se už o beta verzi.
Google zveřejnil seznam 1272 projektů (vývojářů) od 185 organizací přijatých do letošního, již jednadvacátého, Google Summer of Code. Plánovaným vylepšením v grafických a multimediálních aplikacích se věnuje článek na Libre Arts.
Byla vydána (𝕏) dubnová aktualizace aneb nová verze 1.100 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.100 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.5.
OpenSearch (Wikipedie) byl vydán ve verzi 3.0. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Jedná se o fork projektů Elasticsearch a Kibana.
PyXL je koncept procesora, ktorý dokáže priamo spúštat Python kód bez nutnosti prekladu ci Micropythonu. Podľa testov autora je pri 100 MHz približne 30x rýchlejší pri riadeni GPIO nez Micropython na Pyboard taktovanej na 168 MHz.
Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.
Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2025-05-06. Přehled novinek v příspěvku na blogu Raspberry Pi a poznámkách k vydání. Pravděpodobně se jedná o poslední verzi postavenou na Debianu 12 Bookworm. Následující verze by již měla být postavena na Debianu 13 Trixie.
Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
Existuje spousta mýtů a jeden z nich je, že Slackware nemá balíčkovací systém. Je smutné, že si to myslí i jeden z předních vývojářů Miquel de Icaza, který pracoval na GNOME a nyní se zabývá projektem Mono.
Slackware jedna z nejstarších distribucí vůbec, verze 1.0 byla uvolněna v 16. července 1993. Pro srovnání, ve stejném roce byl založen Debian, ale verze 1.0 vyšla až v roce 1996, společnost RedHat vznikla také v roce 1993, RedHat Linux 1.0 vyšel v listopadu 1994.
Slackware používá vlastní balíčkovací systém pkgtools
installpkg
- instaluje balíčekremovepkg
- odstraní balíčekupgradepkg
- upgraduje balíčekswaret
, nebo slapt-get
, které umí i hlídání závislostí a instalaci potřebných balíčků.
Slackware balíčky jsou obyčejné tgz soubory, což vede neznalé k tomu, že tvrdí, že Slackware balíčky nemá. Struktura balíčku je pak naprosto jednoduchá. Například balíček python-2.4.1-i486-1.tgz obsahuje
install usr bin doc include lib manInstalace tedy probíhá prostým překopírováním souborů, provedení poinstalačních změn (soubor
install/doinst.sh
) a nakonec uložení záznamu do /var/log/packages/
.
Tiskni
Sdílej:
Just kidding
ldda úplne mi to stačí.
Když už má uživatel nějaké zkušenosti s Linuxem, doinstalování případných chybějících balíčků je triviální záležitost. Navíc pokud se denně nepřeinstalovává půlka systému jiným sw, tak pravidelné upgrady a občasné doinstalace nepředstavují dodatečnou administrativní zátež. Mám Slacka už dlouho i na desktopech a ty zvěsti o problémech s "neřešením" závislostí a "náročné" správě mi přijdou, jako by dotyční měli zkušenost s něčím docela jiným, co se jen, shodou okolností, stejně nazývá.
Já radši totální kontrolu než "absolutní pohodlí", ale snad to nevyznělo jako vnucování nějakého názoru
Z'LI0(%:`&/NRU`Y0"@8.L%.%PG(%!D>"<!@C(4&'?`UO!/$"K\2)+!1K',R'
2V,*3$D-EG4PC!<*(%%I"<*$`
`
Instalace tedy probíhá prostým překopírováním souborů, provedení poinstalačních změn (soubor install/doinst.sh) a nakonec uložení záznamu do /var/log/packages/Jen drobnost, ale uložení záznamu o balíčku se ukládá před instalací do filesystému a je to pro odstranění nedokončené instalace při nějakých výjimečných případech.
Z'LI0(%:`&/NRU`Y0"@8.L%.%PG(%!D>"<!@C(4&'?`UO!/$"K\2)+!1K',R'
2V,*3$D-EG4PC!<*(%%I"<*$`
`