Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) jako první orgán státní správy v Česku spustilo takzvaný „bug bounty“ program pro odhalování bezpečnostních rizik a zranitelných míst ve svých informačních systémech. Za nalezení kritické zranitelnosti nabízí veřejnosti odměnu 1000 eur, v případě vysoké závažnosti je to 500 eur. Program se inspiruje přístupy běžnými v komerčním sektoru nebo ve veřejné sféře v zahraničí.
Vláda dne 16. července 2025 schválila návrh nového jednotného vizuálního stylu státní správy. Vytvořilo jej na základě veřejné soutěže studio Najbrt. Náklady na přípravu návrhu a metodiky činily tři miliony korun. Modernizovaný dvouocasý lev vychází z malého státního znaku. Vizuální styl doprovází originální písmo Czechia Sans.
Vyhledávač DuckDuckGo je podle webu DownDetector od 2:15 SELČ nedostupný. Opět fungovat začal na několik minut zhruba v 15:15. Další služby nesouvisející přímo s vyhledáváním, jako mapy a AI asistent jsou dostupné. Pro některé dotazy během výpadku stále funguje zobrazování například textu z Wikipedie.
Více než 600 aplikací postavených na PHP frameworku Laravel je zranitelných vůči vzdálenému spuštění libovolného kódu. Útočníci mohou zneužít veřejně uniklé konfigurační klíče APP_KEY (např. z GitHubu). Z více než 260 000 APP_KEY získaných z GitHubu bylo ověřeno, že přes 600 aplikací je zranitelných. Zhruba 63 % úniků pochází z .env souborů, které často obsahují i další citlivé údaje (např. přístupové údaje k databázím nebo cloudovým službám).
Open source modální textový editor Helix, inspirovaný editory Vim, Neovim či Kakoune, byl vydán ve verzi 25.07. Přehled novinek se záznamy terminálových sezení v asciinema v oznámení na webu. Detailně v CHANGELOGu na GitHubu.
Americký výrobce čipů Nvidia získal od vlády prezidenta Donalda Trumpa souhlas s prodejem svých pokročilých počítačových čipů používaných k vývoji umělé inteligence (AI) H20 do Číny. Prodej těchto čipů speciálně upravených pro čínský trh by tak mohl být brzy obnoven, uvedla firma na svém blogu. Americká vláda zakázala prodej v dubnu, v době eskalace obchodního sporu mezi oběma zeměmi. Tehdy to zdůvodnila obavami, že by čipy mohla využívat čínská armáda.
3D software Blender byl vydán ve verzi 4.5 s prodlouženou podporou. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Videopředstavení na YouTube.
Open source webový aplikační framework Django slaví 20. narozeniny.
V Brestu dnes začala konference vývojářů a uživatelů linuxové distribuce Debian DebConf25. Na programu je řada zajímavých přednášek. Sledovat je lze online.
Před 30 lety, tj. 14. července 1995, se začala používat přípona .mp3 pro soubory s hudbou komprimovanou pomocí MPEG-2 Audio Layer 3.
Dneska jsem se z blogy rozjel . Ale tohle si prostě zapsat musím, protože mi řešení zabralo poměrně dlouho a navíc nejsem kovaný v Javascriptu (respektive v rozdílech mezi jednotlivými prohlížeči).
O co jde. Máme okno A, ze kterého otevřeme (pomocí JS) okno B. V okně B je jistý dlouhý seznam a okno B poskytuje funkce jako filtrování, hledání, řazení a podobné. Když je uživatel spokojen a vybere nějaký prvek, je třeba nějakým způsobem vrátit jeho identifikaci zpět do okna A. Celá webová aplikace bude nejčastěji používána v MSIE, ale vývoj probíhá na Firefoxu (WebDeveloper, HTML Validator, Tamper Data a spol jen tak nenahradíš), proto je nezbytné, aby uvedená věc fungovala i v něm (jinak se odřízneme ).
Máme soubor caller.html
, který poskutuje funkci update
, kterou volá funkce z druhého souboru dialog.html
. Hned prvním problémem je otevření modálního dialogu, kterouž funkci poskytuje jen IE. Mozilla based prohlížeče používají parametr modal=yes
funce window.open()
. Takže se nám kód hezky rozdvojí (a čert ví, jak tohle zvládnou ostatní prohlížeče).
function modalWin(url) { if (window.showModalDialog) { // IE window.showModalDialog(url,window, "dialogWidth:255px;dialogHeight:250px"); } else { // non IE ... zalomeno window.open(url,window, 'height=255,width=250,toolbar=no,directories=no, status=no,menubar=no,scrollbars=no, resizable=no,modal=yes'); } } function update(text) { document.getElementById("spam").innerHTML = text; }
Zpětná cesta byla horší, protože většina návodů řešila situaci pouze v jediném správném prohlížeči, který neumí korektně pracovat s png obrázky. Nakonec jsem našel nápovědu na w3schools.com a po pár pokusech ze mě vypadlo tohle
function getInfo() { var win; if (window.dialogArguments) { win = window.dialogArguments; } else { win = window.opener; } win.update('Zmeneny text!'); }
Laskavý čtenář si potřebný HTML kód jistě doplní sám .
Tiskni
Sdílej:
widthVal = 350;
heightVal = 280;
leftVal = (screen.width / 2) - (widthVal/2);
topVal = (screen.height / 2) - (heightVal/2);
date = document.getElementsByName(input2Fill)[0].value;
window.open(url, title, "width="+widthVal+", height="+heightVal+", left="+leftVal+", top="+topVal);
Pokud vím, abyste mohl v Mozille&spol. použít volbu modal=yes, musí mít skript privilegium UniversalBrowserWrite, jinak to nefunguje, a toto privilegium si může vyžádat pouze podepsaný skript.
Jak jste se s tím popral? Jde to nějakým lokálním nastavením prohlížeče obejít, nebo je nutno absolvovat kalvárii s podpisem skriptu? Mi by se to pro nějaké interní firemní aplikace občas taky hodilo, ale námaha na vytváření podepsaných skriptů mi přijde pořád ještě větší, než potencionální efekt...
Aha.
No tak se hlavně ve FF nedivte, že i přes nastavení modal=yes se to okno nechová modálně, chyba není ve vašem skriptu . Pro účely ladění můžete "skoromodální" chování nasimulovat volbou dialog=yes.
Nasimulovat modální dialog DIVem asi není zas až takový problém, víceméně to celé obsloužíte CSSkem.
Nicméně by mě zajímalo, pokud to někdo tuší, jak přes JS přinutit stránku, aby si něco stáhla ze serveru.
Napadá mě například takováto situace: Mám selectbox se seznamem čehosi (kategorie výrobku), vyberu kategorii a chci, aby se onchange naplnil jiný selectbox, řekněme s typem výrobku. To samozřejmě lze ošetřit, ale já bych navíc chtěl, aby si ten handler události onchange teprve sám ze serveru přečetl, co má vlastně zobrazit podle předchozího výběru, nechcu mít "předčtené" všechny varianty.
V zásadě bych chtěl udělat něco jakoby prvek.innerHTML="http://...". Samozřejmě je možná jakákoliv jiná varianta řešení, ten JS si může požádat o cokoliv jakkoliv a server mu taky může doručit cokoliv jakkoliv, takže je mi celkem jedno, jak přesně se to udělá, jde mi jenom o to, jestli to vůbec jde udělat.
Cíleně jsem sice nepátral, ale na první ani druhý pohled jsem nic podobného nenašel.
Jo, to je přesně ono
window.XMLHttpRequest je to, co jsem potřeboval slyšet, že tomu říkají AJAX a vedou kolem toho hafo řečí, to je mi šumafuck. Díky.