Byla vydána nová verze 8.7.0 správce sbírky fotografií digiKam (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy v oficiálním oznámení (NEWS). Nejnovější digiKam je ke stažení také jako balíček ve formátu AppImage. Stačí jej stáhnout, nastavit právo ke spuštění a spustit.
Před 30 lety, k 1. 7. 1995, byl v ČR liberalizován Internet - tehdejší Eurotel přišel o svou exkluzivitu a mohli začít vznikat první komerční poskytovatelé přístupu k Internetu [𝕏].
Byla vydána (𝕏) nová verze 7.4 open source monitorovacího systému Zabbix (Wikipedie). Přehled novinek v oznámení na webu, v poznámkách k vydání a v aktualizované dokumentaci.
Balíček s příkazem sudo byl vydán ve verzi 1.9.17p1. Řešeny jsou zranitelnosti CVE-2025-32462 (lokální eskalace práv prostřednictvím volby host) a CVE-2025-32463 (lokální eskalace práv prostřednictvím volby chroot).
Do služeb Seznam.cz se lze nově přihlásit pomocí služby MojeID [𝕏].
Bezpečnostní výzkumníci zveřejnili informace o osmi zranitelnostech, které postihují více než 700 modelů tiskáren, skenerů a štítkovačů značky Brother. Bezpečnostní upozornění vydali také další výrobci jako Fujifilm, Ricoh, Konica Minolta a Toshiba. Nejzávažnější zranitelnost CVE-2024-51978 umožňuje útočníkovi vzdáleně a bez přihlášení získat administrátorská oprávnění prostřednictvím výchozího hesla, které lze odvodit ze
… více »Společnost Oracle vlastní ochrannou známku JAVASCRIPT. Komunita kolem programovacího jazyka JavaScript zastoupena společností Deno Land vede právní bitvu za její osvobození, viz petice a otevřený dopis na javascript.tm. Do 7. srpna se k nim má vyjádřit Oracle (USPTO TTAB).
Byl představen samostatný rádiový modul Raspberry Pi Radio Module 2 s Wi-Fi a Bluetooth.
Certifikační autorita Let’s Encrypt ukončila k 4. červnu zasílání e-mailových oznámení o vypršení platnosti certifikátů. Pokud e-maily potřebujete, Let’s Encrypt doporučuje některou z monitorovacích služeb.
Přemýšlíte, jak začít prázdniny? Už v úterý 1. července se bude konat Virtuální Bastlírna, tedy online setkání bastlířů, techniků, vědců i akademiků, kde se ve volné diskuzi probírají novinky ze světa techniky, ale i jiných zajímavých témat.
Za poslední měsíc jsme byli svědky plamenů několika raket. Zatímco malá raketa od Hondy se úspěšně vznesla a opět přistála, raketa od SpaceX se rozhodla letět všemi směry najednou. Díkybohu méně … více »Sice je na internetu dostupná hromada návodů, ale co bych jeden nepřidal. Upozorňuji, že se to týká distribuce CentOS, která jede na serveru. Je to trochu škoda, protože mi aptitude přijde daleko komfortnější nástroj, než yum, ale z mnoha důvodů je lepší, že tam je CentOS.
Máme tu jeden prastarý počítač s Windows 98 (víc to snad ani nezvládne). Přejít kompletně na Linux je kvůlivá Lotus Notes (Autocadu a tak) nemožné. Ovšem na serveru je místa dost a proč nepřenést některé aplikace tam? To, že to bude Linux nevadí.
Přemýšlel jsem nad instalací X11 klienta, který se bude vzdáleně připojovat přes ssh na server, ale nakonec jsem zvolil vnc, se kterým mám poměrně dobré zkušenosti.
Rozumy jsem tahal z HOWTO - Linux VNCserver a z Installing & Running VNC on Redhat/RPM Linux, takže pokud zde bude něco chybět, najdete to skoro určitě tam.
Nejprve je nutné si nainstalovat potřebné balíčky od X serveru, vnc a podobně. V mém případě to ještě znamenalo ručně pomocí rpm --nodeps -e
odstranit novější verzi xorg-x11-libs, která mi blokovala instalaci xorg-x11. Instaloval jsem tedy
V prvním kroce bylo potřeba nastavit heslo
vyskocil@stroj $ vncpasswd Password: Verify:Potom se přihlásit jako root a v konfiguračním souboru povolit start serveru pro uživatele a definovat další parametry.
# cat /etc/sysconfig/vncservers VNCSERVERS="1:vyskocil" VNCSERVERARGS[1]="-geometry 800x600"Nakonec spustit vncserver
# service vncserver start Starting VNC server: 1:vyskocil [ OK ]A zkusíme se připojit nějakým klientem. Pokud všechno funguje, potom zbývá ještě povolit automatický start při startu
# chkconfig vncserver on
Klientů je celá řada, já zatím testoval pouze krbc z KDE, ale existuje i klient od realvnc, tightvnc, a tak dále. Seznam najedete třeba na ultravnc.sf.net/links.html.
V souboru ~/.vnc/xstartup
potom máte nastavení vašeho prostředí. Základní konfigurace vypadá takto
#!/bin/sh # Uncomment the following two lines for normal desktop: # unset SESSION_MANAGER # exec /etc/X11/xinit/xinitrc [ -x /etc/vnc/xstartup ] && exec /etc/vnc/xstartup [ -r $HOME/.Xresources ] && xrdb $HOME/.Xresources xsetroot -solid grey vncconfig -iconic & xterm -geometry 80x24+10+10 -ls -title "$VNCDESKTOP Desktop" & twm &Pokud se vám náhodou nelíbí
twm
, můžete odkomentovat příslušné řádky a příkaz twm &
nahradit za startx &
. Nebo si příkazy pro vnc napsat do /etc/vnc/xstartup
, případně si napsat vlastní skripty Ještě poznámka, pokud si člověk hraje s konfigurací (přidává, odebírá uživatele), je lepší předtím server vypnout, aby se korektně smazaly pomocné soubory.
Tiskni
Sdílej:
nxagent
, aby "novy" protokol 1.5 pouzivali. Nekde tady na ABC byl odkaz na stranky, kde se popisuje, jak je potreba starou verzi NX serveru poupravit.
/usr/lib
? A jo, NX je super :)