Masivní výpadek elektrického proudu zasáhl velkou část České republiky. Hasiči vyjížděli k většímu počtu lidí uvězněných ve výtazích. Výpadek se týkal zejména severozápadu republiky, dotkl se také Prahy, Středočeského nebo Královéhradeckého kraje. Ochromen byl provoz pražské MHD, linky metra se už podařilo obnovit. Výpadek proudu postihl osm rozvoden přenosové soustavy, pět z nich je nyní opět v provozu. Příčina problémů je však stále neznámá. Po 16. hodině zasedne Ústřední krizový štáb.
Po více než roce vývoje od vydání verze 5.40 byla vydána nová stabilní verze 5.42 programovacího jazyka Perl (Wikipedie). Do vývoje se zapojilo 64 vývojářů. Změněno bylo přibližně 280 tisíc řádků v 1 500 souborech. Přehled novinek a změn v podrobném seznamu.
Byla vydána nová stabilní verze 7.5 webového prohlížeče Vivaldi (Wikipedie). Postavena je na Chromiu 138. Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu.
Sniffnet je multiplatformní aplikace pro sledování internetového provozu. Ke stažení pro Windows, macOS i Linux. Jedná se o open source software. Zdrojové kódy v programovacím jazyce Rust jsou k dispozici na GitHubu. Vývoj je finančně podporován NLnet Foundation.
Byl vydán Debian Installer Trixie RC 2, tj. druhá RC verze instalátoru Debianu 13 s kódovým názvem Trixie.
Na čem pracují vývojáři webového prohlížeče Ladybird (GitHub)? Byl publikován přehled vývoje za červen (YouTube).
Libreboot (Wikipedie) – svobodný firmware nahrazující proprietární BIOSy, distribuce Corebootu s pravidly pro proprietární bloby – byl vydán ve verzi 25.06 "Luminous Lemon". Přidána byla podpora desek Acer Q45T-AM a Dell Precision T1700 SFF a MT. Současně byl ve verzi 25.06 "Onerous Olive" vydán také Canoeboot, tj. fork Librebootu s ještě přísnějšími pravidly.
Licence GNU GPLv3 o víkendu oslavila 18 let. Oficiálně vyšla 29. června 2007. Při té příležitosti Richard E. Fontana a Bradley M. Kuhn restartovali, oživili a znovu spustili projekt Copyleft-Next s cílem prodiskutovat a navrhnout novou licenci.
Svobodný nemocniční informační systém GNU Health Hospital Information System (HIS) (Wikipedie) byl vydán ve verzi 5.0 (Mastodon).
Open source mapová a navigační aplikace OsmAnd (OpenStreetMap Automated Navigation Directions, Wikipedie, GitHub) oslavila 15 let.
Pak je ještě možnost omezit ssh na spojení přes VPN.To bych se bál, že umře VPN a co pak s tím. SSH démon se mi zdá přecijen robustnější než SSH + VPN.
SSH přes OpenVPN má smysl jen tehdy, když je onen stroj, ke kterému se přistupuje, za NATem, nad kterým není kontrola (tj. není možné přesměrovaty port) a/nebo onen stroj dostává adresu dynamicky přes DHCP.To už radši SSH tunel nebo Teredo tunel, v případě měnící se adresy pak skript v cronu, který bude po každé změně adresu někam práskat (buď někam na HTTP nebo nejlépe dyndns).
Kromě robotů to většinou znamená i konečnou pro scriptkiddies
Sice mi není moc jasné, jaký je podle vás rozdíl mezi "roboty" a "script kiddies" (podle mne je robot ten skript a kiddie ten, kdo ho spustil, takže ve výsledku prašť jak uhoď), ale spíš by mne zajímalo, o jakou "konečnou" se podle vás jedná. To, aby se vám nedostali na počítač - a to je IMHO to podstatné - pomocí obskurního portu nezajistíte a naopak, použijete-li správné prostředky, abyste to zajistil, mají "konečnou" i na defaultním portu.
Vzpomínám si, jak mi takhle během pár dní narostl log na 3GB
Máte-li problém se zbytečnými zápisy do logu, pak řešte ten problém, tj. zbytečné zápisy do logu.
sshd
na obskurní port).
Ono se těch hlášek nezbavíš, protože jsou stejné jako ty od skutečných útoků.Bavíme se o hlášce oznamující odmítnutí přihlášení kvůli špatnému heslu?
PermitRootLogin WithoutPassword
(ano, ten název je děsivý :))
a-zA-Z0-9
, nebo ještě lépe zakázání přihlašování heslem a používání 4Kib RSA klíčů.
eliminuješ tím přihlášení na jediný 100% jistý účet na tom daném stroji.Není to z hlediska bezpečnosti ekvivalentní připlácnutí mého běžného loginu do rootovského hesla a ponechání možnosti přihlásit roota zvenčí? Zákaz přihlášení heslem mi přijde daleko užitečnější.
echo rotovoheslo | ssh $shost sudo -S -v
. Vlastni heslo nepisu NIKAM, Windows heslo mam v /etc/auth/domain.ad pro autofs na windows shares a je jenom pro cteni rootovi. SSH klic a GPG klic mam s heslem na disku.
No jinak OK, akorat casem se to treba naucis zpameti a pak uz tohle potrebovat nebudes:)
sshx0 154nebo ne ? Nebo si mountnout vzdálený filesystém
sshf 154A samozřejmě - při použití ssh-agenta.
ssh root@server 'command'je lepší udělat
ssh vyhrazeny_uzivatel@server 'sudo command'a nastavit sudo tak, aby se neptalo na heslo a povolilo jen ten jeden konkretni command. Pak ani zveřejnění toho scriptu i s klíčem neznamená předání roota (ale záleží na tom, co ten command dělá). Jako další vylepšení by mohlo být nastavení toho celého command i se sudem jako login shell, aby ten vyhrazeny_uzivatel nemohl spustit nic jiného (ono vůbec je vlastní script místo loginshellu supr věc).
… je lepší udělatssh vyhrazeny_uzivatel@server 'sudo command'a nastavit sudo tak, aby se neptalo na heslo a povolilo jen ten jeden konkretni command.
V čem je to lepší než když rovnou pro ten klíč povolím jen příslušný příkaz? Mně to připadá jen komplikovanější.
Spíš než ssh root@server 'command' je lepší udělat ssh vyhrazeny_uzivatel@server 'sudo command'Nebo využít prostředky SSH a udělat to samé bez sudo.
Pěkné. Jen bych se opravdu vyhnul tomu psaní root hesla do nějakého souboru.Doporučuju klíč :).
Podle všech bezpečnostních pouček to vede k tomu, že účet daného uživatele je pak ekvivaletní s rootem.Což nemusí být za všech okolností špatně.
Pak je možnost udělat místo sudo něco jako ssh root@127.0.0.1 'command '.Nenapadá mě nic, v čem by to mělo být lepší než sudo.
Jediná věc, co tomu bránila k dosažení dokonalosti (alespoň tak cca rok zpátky, co jsem to zjišťoval) byla, že OpenSSH neumělo omezit nějaký rootovský klíč na použití z localhostu.Zajímavé, já to zjišťoval myslím v podobné době a OpenSSH to umělo. Podle nějakého namátkou vybraného howto to umělo nejspíš už v roce 2006 nebo dříve.
Tiskni
Sdílej: