abclinuxu.cz AbcLinuxu.cz itbiz.cz ITBiz.cz HDmag.cz HDmag.cz abcprace.cz AbcPráce.cz
AbcLinuxu hledá autory!
Inzerujte na AbcPráce.cz od 950 Kč
Rozšířené hledání
×
    dnes 04:33 | Komunita

    Konference OpenAlt 2026 hledá přednášející. Proběhne o víkendu 7. a 8. listopadu na půdě Fakulty informačních technologií VUT v Brně. Témata konference jsou: Otevřený a svobodný software, IoT a Hnutí tvůrců, Vzdělávání, Bezpečnost a soukromí, Otevřená společnost, komunity a data, OpenMobility a další.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    dnes 04:22 | IT novinky

    Společnosti OpenAI a Broadcom oznámily čip optimalizovaný pro AI pojmenovaný Jalapeño.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 20:22 | Nová verze

    Deno (Wikipedie), běhové prostředí (runtime) pro JavaScript, TypeScript a WebAssembly, bylo vydáno v nové verzi 2.9. Hlavní novinkou je deno desktop pro převod Deno projektu na desktopovou aplikaci. Jedná se o alternativu k frameworkům Electron nebo Tauri.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 2
    včera 15:44 | IT novinky

    Od zítra jsou Datové schránky oficiálně na nové adrese datovka.gov.cz. Adresa mojedatovaschranka.cz zůstává funkční do 27. srpna 2026, následně budou uživatelé automaticky přesměrováni na datovka.gov.cz.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 2
    včera 13:44 | Nová verze

    Dolphin (Wikipedie), tj. open source multiplatformní emulátor herních konzolí GameCube a Wii od Nintenda, byl vydán ve verzi 2606. S podporou Game Boy Playeru.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 11:11 | Zajímavý software

    Vasudeva Kamath představil utilitu debvulns, alternativu k nativní utilitě debsecan, pro výpis zranitelností v Debianu. Navíc má především možnost výstupu ve strukturovaných formátech JSON a CSV. V plánu je exportér pro Prometheus.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    24.6. 21:44 | IT novinky

    Oficiální český státní eshop s elektronickými dálničními známkami nově najdete na edalnice.gov.cz. Doména gov.cz jasně potvrzuje, že jste na oficiálním státním webu [𝕏].

    Ladislav Hagara | Komentářů: 22
    24.6. 14:22 | Nová verze

    Byla vydána nová verze 4.8.0 interaktivního shellu fish (friendly interactive shell, Wikipedie). Přehled novinek v poznámkách k vydání.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 4
    24.6. 12:00 | Nová verze

    Byl aktualizován seznam 500 nejvýkonnějších superpočítačů na světě TOP500. Nejvýkonnějším superpočítačem se nově stal čínský LineShine v Národním superpočítačovém centru v Šen-čenu (NSCS) s výkonem 2,198 exaFLOPS. Z prvního místa sesadil americký superpočítač El Capitan s výkonem 1,809 exaFLOPS. Nejvýkonnější český počítač C24 klesl na 215 místo. Karolina, GPU partition klesla na 249. místo a Karolina, CPU partition na 475. místo.

    … více »
    Ladislav Hagara | Komentářů: 13
    23.6. 21:00 | IT novinky

    Zemřel průkopník videoherní hudby Bobby Prince (Wikipedie). Složil hudbu pro hry Wolfenstein 3D, Doom, Doom II, Duke Nukem II a Duke Nukem 3D.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 15
    Které desktopové prostředí na Linuxu používáte?
     (11%)
     (8%)
     (2%)
     (16%)
     (31%)
     (3%)
     (6%)
     (2%)
     (16%)
     (26%)
    Celkem 1986 hlasů
     Komentářů: 30, poslední 3.4. 20:20
    Rozcestník
    Štítky: není přiřazen žádný štítek



    Vložit další komentář
    8.4.2013 22:28 snajpa | skóre: 20 | blog: snajpuv_blocek | Brno
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Gentoo s UEFI + SystemD a komerční podpora Ubuntu a Gentoo
    Rekl bych, ze otazkou neni, jestli "to ma smysl", ale jestli to dokazes prodat tem, o kterych si myslis, ze se jim to hodi (a jestli je takovych dost). Urcite bude asi docela naivni myslet si, ze staci si vyhodit na web, ze neco takoveho delas (pokud jde teda o tebe) a zakaznici prijdou sami ;)
    Pekny post :)
    --- vpsFree.cz --- Virtuální servery svobodně
    pavlix avatar 10.4.2013 16:38 pavlix | skóre: 54 | blog: pavlix
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Gentoo s UEFI + SystemD a komerční podpora Ubuntu a Gentoo
    Urcite bude asi docela naivni myslet si, ze staci si vyhodit na web, ze neco takoveho delas (pokud jde teda o tebe) a zakaznici prijdou sami ;)
    Na to si každý musí přijít sám :).
    Já už tu vlastně ani nejsem. Abclinuxu umřelo.
    8.4.2013 22:53 Ivorne | blog: Ivorne
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Gentoo s UEFI + SystemD a komerční podpora Ubuntu a Gentoo
    Na ten rychlý start a vypínání jsi mě nalákal. SystemD asi taky vyzkouším.
    Bedňa avatar 9.4.2013 00:06 Bedňa | skóre: 34 | blog: Žumpa | Horňany
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Gentoo s UEFI + SystemD a komerční podpora Ubuntu a Gentoo
    Má to len jeden háčik, raz nastúpiš a nieje cesty späť! Ak chceš skončiť so systémom ktorý robí to čo chcešš odporúčam. Áno správne si odhadol systemd chce za každú cenu urýchliť boot. Ešte raz zopakujem "za každú cenu".
    KERNEL ULTRAS video channel >>>
    David Heidelberg avatar 9.4.2013 00:12 David Heidelberg | skóre: 46 | blog: blog_
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Gentoo s UEFI + SystemD a komerční podpora Ubuntu a Gentoo
    Co by mě mělo přesněji scházet na Systemd - jako běžnému uživateli na desktopu? Cesty zpět samozřejmě je, a to odinstalovat systemd a smazat init=/bin/systemd.
    Bedňa avatar 9.4.2013 10:44 Bedňa | skóre: 34 | blog: Žumpa | Horňany
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Gentoo s UEFI + SystemD a komerční podpora Ubuntu a Gentoo
    Jako že ti sem tam niečo nepôjde :)
    KERNEL ULTRAS video channel >>>
    pavlix avatar 10.4.2013 16:39 pavlix | skóre: 54 | blog: pavlix
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Gentoo s UEFI + SystemD a komerční podpora Ubuntu a Gentoo
    Tak, třeba se časem systemd vyladí.
    Já už tu vlastně ani nejsem. Abclinuxu umřelo.
    9.4.2013 08:52 random
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Gentoo s UEFI + SystemD a komerční podpora Ubuntu a Gentoo

    Děkuji za úvod k instalaci SystemD, možná to taky vyzkouším. Když jsem se naposledy sháněl po podrobnostech, (semi-)oficiální postoj Gentoo byl: „Klidně si to zkuste, ale rozlije vám to mlíko a sežere koťátka a my za to nemůžeme!“ Jak je to s podporou v ebuildech? KDM se musí dodělávat ručně, co ostatní? DBus, Metalog, NTPD, Wicd…?

    K UEFI bych ještě přidal poznámku, že pokud to někde nefunguje, ještě nemusí být chyba na straně Linuxu. Mnoho výrobců základních desek kurví své implementace UEFI ještě víc, než kurvili své BIOSy. A to je co říct.

    Za všechny bych jmenoval třeba Gigabyte, se kterým mám čerstvou špatnou zkušenost. EFI System partition rozpozná pouze tehdy, je-li naformátovaná instalačním programem Windows a i k tomu se předtím musí nastavit celkem neintuitivní volba v konfiguraci firmware, pojmenovaná ve stylu „CD/DVD boot“, která ve skutečnosti zapíná podporu EFI bootu – i pro HDD. Navíc neumí nastavit jméno souboru, který má bootovat – natvrdo se shání po tom Windowsím.

    Škoda, že se na PC neprosadil standard OpenFirmware, debilitu výrobců by to sice nevyřešilo, ale aspoň by kazili lepší základ. :-)

    9.4.2013 15:26 Václav HFechs Švirga | skóre: 26 | blog: HF | Kopřivnice
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Gentoo s UEFI + SystemD a komerční podpora Ubuntu a Gentoo
    Aneb jak si zkurvit gentoo :-P.
    Baník pyčo!
    9.4.2013 16:36 Michal Vyskočil | skóre: 60 | blog: miblog | Praha
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Gentoo s UEFI + SystemD a komerční podpora Ubuntu a Gentoo
    Spelling:
    Yes, it is written systemd, not system D or System D, or even SystemD. And it isn't system d either. Why? Because it's a system daemon, and under Unix/Linux those are in lower case, and get suffixed with a lower case d.
    systemd wiki
    When your hammer is C++, everything begins to look like a thumb.
    David Heidelberg avatar 9.4.2013 17:41 David Heidelberg | skóre: 46 | blog: blog_
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Gentoo s UEFI + SystemD a komerční podpora Ubuntu a Gentoo
    fixed, thx! :)
    Grunt avatar 9.4.2013 18:25 Grunt | skóre: 23 | blog: Expresivní zabručení | Lanžhot
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Gentoo s UEFI + Systemd a komerční podpora Ubuntu a Gentoo
    k mé každodenní ignoraci GRUBU
    GRUB teď dovede přepnout Intelové karty do nativního rozlišení. Nevím jak to dělají, ale je to tak. Jádro už si pak převezme jen inicializovaný framebuffer. Už mi chybí v tom GRUBu jen status-bar při načítání a internetový prohlížeč.
    Myslíte, že v této oblasti je dostatečná poptávka?
    Já bych to řekl tak: Pokud je někdo zvyklí platit (třeba za systém), bude zvyklí platit i dál (za podporu). Pokud si rázem platit odvykne, moc už se mu asi dál platit chtít nebude. Ale tím se tě nijak nesnažím odradit.
    Na co 64-bitů když to jde i s jedním? | 80.78.148.5 | Hack (for) free or Die Hard!
    9.4.2013 22:13 kavol | skóre: 28
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Gentoo s UEFI + Systemd a komerční podpora Ubuntu a Gentoo
    GRUB teď dovede přepnout Intelové karty do nativního rozlišení. Nevím jak to dělají, ale je to tak. Jádro už si pak převezme jen inicializovaný framebuffer. Už mi chybí v tom GRUBu jen status-bar při načítání a internetový prohlížeč.
    no ale zato má narozdíl od emacsu textový editor :-p
    10.4.2013 18:43 kolcon | skóre: 15 | blog: kolcon
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Gentoo s UEFI + Systemd a komerční podpora Ubuntu a Gentoo
    muzete mi nekdo vysvetlit, k cemu je dobry o par sekund rychlejsi boot?
    12.4.2013 11:40 noclok
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Gentoo s UEFI + Systemd a komerční podpora Ubuntu a Gentoo
    Rozhodně lepší než o pár sekund pomalejší boot :)
    13.4.2013 14:09 kolcon | skóre: 15 | blog: kolcon
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Gentoo s UEFI + Systemd a komerční podpora Ubuntu a Gentoo
    aby se kvuli tomu musela prekopat "pulka systemu"?
    Grunt avatar 13.4.2013 19:54 Grunt | skóre: 23 | blog: Expresivní zabručení | Lanžhot
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Gentoo s UEFI + Systemd a komerční podpora Ubuntu a Gentoo
    No bože, skříně se vynesou na balkon a křeslo se dá do kuchyně.
    Na co 64-bitů když to jde i s jedním? | 80.78.148.5 | Hack (for) free or Die Hard!
    Bedňa avatar 14.4.2013 00:07 Bedňa | skóre: 34 | blog: Žumpa | Horňany
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Gentoo s UEFI + Systemd a komerční podpora Ubuntu a Gentoo
    :-D :-D
    KERNEL ULTRAS video channel >>>
    the.max avatar 10.4.2013 19:30 the.max | skóre: 46 | blog: Smetiště
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Gentoo s UEFI + Systemd a komerční podpora Ubuntu a Gentoo
    Ohledne komercni podpory pro gentoo a bububuntu. U gentoo to IMHO nema smysl, ten kdo jde do gentoo si je vedom co ho ceka a je naprosto jasne, ze to neni pro kazdeho (uzivatele bububuntu). Uzivatel Gentoo umi pouzivat google, dokaze pri reseni problemu premyslet a znovu pouzivat google. Mel by mit i hlubsi 'systemovejsi' znalosti, takze tam asi podpora moc smysl mit nebude.

    Co se ale tyka blbuntistu, tam by to mozna smysl mit mohlo, protoze bubuntu si instaluji stejne jen zoufalci, co neumi nainstalovat Debian. Ale i tak je tam OBROVSKE mnozstvi klikacu, kteri budou fungovat na systemu copy & paste a pokud jim nabidnes placenou podporu, tak si budou myslet neco o zlodejich, kdyz to bububuntu je prece zadarmo.
    KERNEL ULTRAS Fan Team || Sabaton - nejlepší učitel dějepisu || Gentoo - dokud nás systemd nerozdělí.

    Založit nové vláknoNahoru

    Tiskni Sdílej: Linkuj Jaggni to Vybrali.sme.sk Google Del.icio.us Facebook

    ISSN 1214-1267   www.czech-server.cz
    © 1999-2015 Nitemedia s. r. o. Všechna práva vyhrazena.