Do 2. dubna se lze přihlásit do dalšího kola programu Outreachy (Wikipedie), jehož cílem je přitáhnout do světa svobodného a otevřeného softwaru lidi ze skupin, jež jsou ve světě svobodného a otevřeného softwaru málo zastoupeny. Za 3 měsíce práce, od 20. května do 20. srpna 2019, v participujících organizacích lze vydělat 5 500 USD.
Byly zveřejněny informace o o bezpečnostní chybě CVE-2019-6454 ve správci systému a služeb systemd (PID 1). Běžný uživatel jej může shodit připravenou D-Bus zprávou. V upstreamu je chyba již opravena [reddit].
Byla vydána nová verze 2019.1 průběžně aktualizované linuxové distribuce navržené pro digitální forenzní analýzu a penetrační testování Kali Linux (Wikipedie). Přehled novinek v changelogu. Vývojáři zdůrazňují Linux 4.19.13 a díky němu opětovnou podporu Banana Pi a Banana Pro, aktualizaci nástrojů jako theHarvester nebo DBeaver a Metasploit Framework ve verzi 5.0. Aktualizovat Kali Linux lze pomocí příkazů "apt update && apt -y full-upgrade".
Craig Loewen se v příspěvku na blogu Microsoftu věnuje novinkách ve WSL (Windows Subsystem pro Linux), které přinese Windows 10 1903. Jedná se především o možnost přístupu z Windows (Průzkumník souborů, explorer.exe) k souborům v nainstalovaných linuxových distribucích. Použit je protokol 9P.
Byl vydán Hangover ve verzi 0.4.0. Jedná se o součást projektu Wine umožňující spouštět Windows aplikace pro x86 a x86_64 na architektuře ARM64 (AArch64). Zdrojové kódy této alfa verze jsou k dispozici na GitHubu.
Byla vydána nová major verze 3.0.0-1 linuxového prostředí pro operační systémy Windows Cygwin (Wikipedie). Přehled novinek v oficiálním oznámení.
Byl vydán Debian 9.8, tj. osmá opravná verze Debianu 9 s kódovým názvem Stretch. Řešeny jsou především bezpečnostní problémy, ale také několik vážných chyb. Předchozí instalační média Debianu 9 Stretch lze samozřejmě nadále k instalaci používat. Po instalaci stačí systém aktualizovat.
Příští týden bude na MFF UK zahájena série přednášek o architektuře a implementaci operačních systémů. Mezi přednášejícími budou odborníci z firem Kernkonzept, Oracle, Red Hat, SUSE či SYSGO. Pokud si chcete rozšířit obzory (virtualizace, ptrace, ZFS, kdump, ...), vyberte si z harmonogramu téma, které vás zajímá a přijďte. Přednášky se konají každý čtvrtek od 15:40 v učebně S4 na Malostranském náměstí 25 v Praze. Přednášky jsou přístupné veřejnosti (registrace není nutná), studenti UK a ČVUT si je mohou zapsat jako standardní předmět.
Bylo vydáno Ubuntu 18.04.2 LTS, tj. druhé opravné vydání Ubuntu 18.04 LTS s kódovým názvem Bionic Beaver. Přehled novinek v poznámkách k vydání a v přehledu změn.
Git History umí u souborů v git repozitářích zajímavým způsobem zobrazit jejich historii a následně jednotlivé změny, viz animovaný gif. Použít jej lze lokálně nebo aktuálně na soubory umístěné na GitHubu. Máte-li ve webovém prohlížeči zobrazen soubor umístěný na GitHubu, nahraďte v URL doménu github.com doménou github.githistory.xyz a nové URL odešlete. Využít lze také rozšíření Chrome i Firefoxu. V plánu je vedle GitHubu také podpora GitLabu a Bitbucketu.
Nerad nechávám problémy napůl otevřené, takže jsem se dokopal k sepsání závěru své anabáze za novým zeleným hadwarem.
Psal jsem, že mi na nové desce svévolně umírá USB, a že jsem v rámci reklamace objednal zcela odlišnou desku ASRock ALIVEN570SLI-eSATA2. Desku jsem dostal, stála o pár kaček méně, než ta původní, což jsem nechal v obchodě jako spropitné a chvátal ji namontovat. Po startu mne uvítal kernel panic, takže jsem ještě v chrootu polaboroval s mkinitcpio, a vše se nakonec úspěšně rozběhlo. USB už drží stabilně "AS Rock"
Chipset nVidia nForce 570SLI zcela jistě není spořivý, jak AMD 780G, který se tím pyšní. Celkový rozdíl jsou ale pouhé 1 – 2 watty směrem nahoru, což není nic závratného.
Z původního počítače jsem měl ještě vytáhnutou zvukovou kartu, starou dobrou SB Audigy. Zkusil jsem ji opět připojit. Vzhledem k tomu, že má svůj vlastní procesor, očekával jsem poskočení spotřeby a opětovné vytáhnutí karty z počítače, ale jestli se to pohlo o 1 watt, tak to bylo moc. Takže v počítači zůstala. Výstup 5.1 mi bohatě stačí, a určitě je kvalitnější, než cosi integrovaného na základní desce.
Cool'n'quiet
Tuto fičuru jsem samozřejmě zkusil také rozchodit. Dle návodu na Arch-wiki to šlo dobře. Standardně jsem nastavil governor ONDEMAND a rozsah 1GHz – 2.5GHz. Šlape to opravdu hezky, přepínání frekvence je rychlé, přesto jsem si ale ještě pro jistotu vytvořil na liště 3 tlačítka pro přepínání mezi ONDEMAND, POWERSAVE a PERFORMANCE. A jaká že je vlastně úspora při poklesu frekvence z 2.5 GHz na 1 GHz? Nečekejte žádné zázraky, jedná se o pouhých 6 wattů. To už mi přijde účelnější nastavit krátkou dobu pro vypínání monitoru, na kterém lze ušetřit téměř 30 W. Tedy alespoň za předpokladu, že PC dlouho běží, ale člověk u něj nonstop nesedí.
Ještě jsem teď, před zveřejněním zápisku, zkusil změřit jednotlivé části počítače. Odpojil jsem úplně vše a ponechal jen ventilátory (jsou 4 + ten, co je ve zdroji). Celkový změřený odběr byl 10,5 W. Přidal jsem k tomu DVD vypalovačku. Zvedlo se to na 12,5 W. Připojil jsem 2 SATA disky Seagate, odběr stoupnul na 26 W. Po připojení základní desky BEZ grafické karty s aktivním C'n'Q se odběr ustálil na „pekelných“ 66,6 wattech. Připojení grafické karty udělá svých 84 W a navýšení frekvence procesoru cca 90 W.
Tak, a teď měřák někam zastrčím a asi ho hodně dlouho nevytáhnu
Tiskni
Sdílej:
Osobně mám špatný s Biostaršpatný zkušenosti, nějak mi to tam vypadlo
Tohle je hloupost.Nie to je nazor overeny rokmi praxe (stovky ked nie tisice predanych MD + vratene percento objekt. reklamacii).
Osobně mám špatný s BiostarBiostar je najlepsi pomer cena/vykon z tych lepsich (co sa tyka pomeru predane/reklamovane) dosiek.
a můj aktuální Asus A8N-SLI Premium (NF4, 939) bych označil za velmi dobrej, kdyby se mi občas nes*al SATA řadič - ale už se to pár měsíců neprojevilo, takže je to možná opravenýsamo sa nic neopravi, ak si nedaval novy Bios/nereklamoval, tak je to iba o stasti - stasti ze sa to neprejavilo... inac si len potvrdil moje slova o tom comu sa vyhnut
Nie to je nazor overeny rokmi praxe (stovky ked nie tisice predanych MD + vratene percento objekt. reklamacii).Jenže nemůžeš všechny desky jednoho výrobce hodit do jednoho pytle. Teda můžeš, ale nesouhlasím s tím.