Po více než roce vývoje od vydání verze 5.40 byla vydána nová stabilní verze 5.42 programovacího jazyka Perl (Wikipedie). Do vývoje se zapojilo 64 vývojářů. Změněno bylo přibližně 280 tisíc řádků v 1 500 souborech. Přehled novinek a změn v podrobném seznamu.
Byla vydána nová stabilní verze 7.5 webového prohlížeče Vivaldi (Wikipedie). Postavena je na Chromiu 138. Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu.
Sniffnet je multiplatformní aplikace pro sledování internetového provozu. Ke stažení pro Windows, macOS i Linux. Jedná se o open source software. Zdrojové kódy v programovacím jazyce Rust jsou k dispozici na GitHubu. Vývoj je finančně podporován NLnet Foundation.
Byl vydán Debian Installer Trixie RC 2, tj. druhá RC verze instalátoru Debianu 13 s kódovým názvem Trixie.
Na čem pracují vývojáři webového prohlížeče Ladybird (GitHub)? Byl publikován přehled vývoje za červen (YouTube).
Libreboot (Wikipedie) – svobodný firmware nahrazující proprietární BIOSy, distribuce Corebootu s pravidly pro proprietární bloby – byl vydán ve verzi 25.06 "Luminous Lemon". Přidána byla podpora desek Acer Q45T-AM a Dell Precision T1700 SFF a MT. Současně byl ve verzi 25.06 "Onerous Olive" vydán také Canoeboot, tj. fork Librebootu s ještě přísnějšími pravidly.
Licence GNU GPLv3 o víkendu oslavila 18 let. Oficiálně vyšla 29. června 2007. Při té příležitosti Richard E. Fontana a Bradley M. Kuhn restartovali, oživili a znovu spustili projekt Copyleft-Next s cílem prodiskutovat a navrhnout novou licenci.
Svobodný nemocniční informační systém GNU Health Hospital Information System (HIS) (Wikipedie) byl vydán ve verzi 5.0 (Mastodon).
Open source mapová a navigační aplikace OsmAnd (OpenStreetMap Automated Navigation Directions, Wikipedie, GitHub) oslavila 15 let.
Vývojář Spytihněv, autor počítačové hry Hrot (Wikipedie, ProtonDB), pracuje na nové hře Brno Transit. Jedná se o příběhový psychologický horor o strojvedoucím v zácviku, uvězněném v nejzatuchlejším metru východně od všeho, na čem záleží. Vydání je plánováno na čtvrté čtvrtletí letošního roku.
Moje místo pro poplakávání nad malými linuxovými strastmi a pro radost nad malými linuxovými radostmi.
Většinou to však budou výkřiky do prázdna nad věcmi, se kterými si neumím poradit, ale které mě nutí nad nimi se zamyslet.
Proto blog a ne diskuse nebo zprávičky...
Včera jsem trochu updatoval svojí zastaralou Fidorku. Našel jsem nějaké novější KDE než ty, co tam byly nainstalované a zároveň s tím jsem dal i nějaké další aktualizace.
Všechno vypadalo docela dobře, až na to, že po restartu mi začal chcípat Skype (někdo by řekl, že to je v pořádku , amaroK a KMix.
Vzhledem k tomu, že se to samozřejmě stalo zrovna když jsem nutně potřeboval volat přes Skype do ČR, docela mě to nepotěšilo... Nakonec jsem musel hovor provést z windousů.
Dobře, ale co je za problém? Jakýkoli program, který pracoval se zvukovkou mi totiž začal psát následující zprávu.
ALSA lib control.c:739:(snd_ctl_open_noupdate) Invalid CTL default alsamixer: function snd_ctl_open failed for default: No such file or directory
To docela nepotěší. Takže jsem provedl aktualizaci jádra na nejposlednější. Odinstaloval a znovu nainstaloval balíčky ALSA. Nic.
Pak jsem projel pomocí strace, co se vlastně děje. Tohle mi přišlo trochu divné:
stat64("/usr/share/alsa/alsa.conf", 0xbfe128ec) = -1 ENOENT (No such file or directory) write(2, "ALSA lib control.c:739:(snd_ctl_"..., 47ALSA lib control.c:739:(snd_ctl_open_noupdate) ) = 47 write(2, "Invalid CTL default", 19Invalid CTL default) = 19 write(2, "\n", 1 ) = 1 write(2, "amixer: ", 8amixer: ) = 8 write(2, "Mixer attach default error: No s"..., 53Mixer attach default error: No such file or directory) = 53
A řešení? Velice snadné... Ale o to víc překvapivé.
ln -s /etc/alsa/alsa.conf /usr/share/alsa/alsa.conf
Já bych tak rád někoho nakopal do ...
Tiskni
Sdílej:
Ale kvalita zvuku u Havla je rozhodně horšíTak to bude pravděpodobně PEBKAC, pochybuju, že by nepodporovali G711.