Svobodný nemocniční informační systém GNU Health Hospital Information System (HIS) (Wikipedie) byl vydán ve verzi 5.0 (Mastodon).
Open source mapová a navigační aplikace OsmAnd (OpenStreetMap Automated Navigation Directions, Wikipedie, GitHub) oslavila 15 let.
Vývojář Spytihněv, autor počítačové hry Hrot (Wikipedie, ProtonDB), pracuje na nové hře Brno Transit. Jedná se o příběhový psychologický horor o strojvedoucím v zácviku, uvězněném v nejzatuchlejším metru východně od všeho, na čem záleží. Vydání je plánováno na čtvrté čtvrtletí letošního roku.
V uplynulých dnech byla v depu Českých drah v Brně-Maloměřicích úspěšně dokončena zástavba speciální antény satelitního internetu Starlink od společnosti SpaceX do jednotky InterPanter 660 004 Českých drah. Zástavbu provedla Škoda Group. Cestující se s InterPanterem, vybaveným vysokorychlostním satelitním internetem, setkají například na linkách Svitava Brno – Česká Třebová – Praha nebo Moravan Brno – Břeclav – Přerov – Olomouc.
Byla vydána nová verze 8.7.0 správce sbírky fotografií digiKam (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy v oficiálním oznámení (NEWS). Nejnovější digiKam je ke stažení také jako balíček ve formátu AppImage. Stačí jej stáhnout, nastavit právo ke spuštění a spustit.
Před 30 lety, k 1. 7. 1995, byl v ČR liberalizován Internet - tehdejší Eurotel přišel o svou exkluzivitu a mohli začít vznikat první komerční poskytovatelé přístupu k Internetu [𝕏].
Byla vydána (𝕏) nová verze 7.4 open source monitorovacího systému Zabbix (Wikipedie). Přehled novinek v oznámení na webu, v poznámkách k vydání a v aktualizované dokumentaci.
Balíček s příkazem sudo byl vydán ve verzi 1.9.17p1. Řešeny jsou zranitelnosti CVE-2025-32462 (lokální eskalace práv prostřednictvím volby host) a CVE-2025-32463 (lokální eskalace práv prostřednictvím volby chroot).
Do služeb Seznam.cz se lze nově přihlásit pomocí služby MojeID [𝕏].
Bezpečnostní výzkumníci zveřejnili informace o osmi zranitelnostech, které postihují více než 700 modelů tiskáren, skenerů a štítkovačů značky Brother. Bezpečnostní upozornění vydali také další výrobci jako Fujifilm, Ricoh, Konica Minolta a Toshiba. Nejzávažnější zranitelnost CVE-2024-51978 umožňuje útočníkovi vzdáleně a bez přihlášení získat administrátorská oprávnění prostřednictvím výchozího hesla, které lze odvodit ze
… více »Už mě nebaví vyťukávat ordinální hodnoty českých uvozovek, pomlček aj. nebo v lepším případě psát jejich symbolické názvy. Tak jsem se konečně odhodlal a udělat si vlastní variantu české klávesnice.
Po prostudování zdejších článků (1, 2) a adresáře /usr/share/X11/xkb jsem pojal podezření, že netuším, kde najít názvy symbolů pro moje prazvláštní znaky a jak zapsat symbol, který nemá přidělen název žádný.
Naštěstí jsem nalezl výbornou sadu dokumentů obsahující pro mě významé informace. Za prvé seznam symbolů naleznu v /usr/include/X11/keysymdef.h a za druhé novější verze X serveru rozumí i symbolům, které jsou odvozeny z unicodového kódu. Např. znak mínus (U+2212, −), pro který v mé verzi Xorg žádný symbolický název není, lze zapsat jako U2212:
key <AB10> { [ minus, underscore, endash, U2212 ] };
Nakonec jsem upravil soubor /usr/share/X11/xkb/symbols/cz tak, že nyní nabízí dvě varianty navíc. Jedná se o variantu typo a qwerty_typo. O proti standardním basic a qwerty z Xorg 7.1.1 umožňují zapsat české dvojité uvozovky, výpustku, n-pomlčku, mínus a zúženou mezeru.
Stahovat můžete z http://xpisar.wz.cz/xkb-cz-typo/, kde najdete celý xkb_symbols soubor, diff a stručný popis, co zmáčkout, abyste dostali kýžené znaky.
Tiskni
Sdílej:
AltGr-/
potřebuji pro psaní lomítka (není nad to mít všechny znaky pro závorky v HTML vedle sebe nad AltGr), zvolil jsem si trochu jiné rozložení:" ~/.vim/after/ftplugin/html imap <buffer> ,, „ imap <buffer> `` “ imap <buffer> ,- –Je to jen pro html, ale TeX tohle řeší po svém a nikde jinde to nevyužiju (používám Latin2).