Masivní výpadek elektrického proudu zasáhl velkou část České republiky. Hasiči vyjížděli k většímu počtu lidí uvězněných ve výtazích. Výpadek se týkal zejména severozápadu republiky, dotkl se také Prahy, Středočeského nebo Královéhradeckého kraje. Ochromen byl provoz pražské MHD, linky metra se už podařilo obnovit. Výpadek proudu postihl osm rozvoden přenosové soustavy, pět z nich je nyní opět v provozu. Příčina problémů je však stále neznámá. Po 16. hodině zasedne Ústřední krizový štáb.
Po více než roce vývoje od vydání verze 5.40 byla vydána nová stabilní verze 5.42 programovacího jazyka Perl (Wikipedie). Do vývoje se zapojilo 64 vývojářů. Změněno bylo přibližně 280 tisíc řádků v 1 500 souborech. Přehled novinek a změn v podrobném seznamu.
Byla vydána nová stabilní verze 7.5 webového prohlížeče Vivaldi (Wikipedie). Postavena je na Chromiu 138. Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu.
Sniffnet je multiplatformní aplikace pro sledování internetového provozu. Ke stažení pro Windows, macOS i Linux. Jedná se o open source software. Zdrojové kódy v programovacím jazyce Rust jsou k dispozici na GitHubu. Vývoj je finančně podporován NLnet Foundation.
Byl vydán Debian Installer Trixie RC 2, tj. druhá RC verze instalátoru Debianu 13 s kódovým názvem Trixie.
Na čem pracují vývojáři webového prohlížeče Ladybird (GitHub)? Byl publikován přehled vývoje za červen (YouTube).
Libreboot (Wikipedie) – svobodný firmware nahrazující proprietární BIOSy, distribuce Corebootu s pravidly pro proprietární bloby – byl vydán ve verzi 25.06 "Luminous Lemon". Přidána byla podpora desek Acer Q45T-AM a Dell Precision T1700 SFF a MT. Současně byl ve verzi 25.06 "Onerous Olive" vydán také Canoeboot, tj. fork Librebootu s ještě přísnějšími pravidly.
Licence GNU GPLv3 o víkendu oslavila 18 let. Oficiálně vyšla 29. června 2007. Při té příležitosti Richard E. Fontana a Bradley M. Kuhn restartovali, oživili a znovu spustili projekt Copyleft-Next s cílem prodiskutovat a navrhnout novou licenci.
Svobodný nemocniční informační systém GNU Health Hospital Information System (HIS) (Wikipedie) byl vydán ve verzi 5.0 (Mastodon).
Open source mapová a navigační aplikace OsmAnd (OpenStreetMap Automated Navigation Directions, Wikipedie, GitHub) oslavila 15 let.
Uvidíte nevídané, uslyšíte neslýchané… Již dnes ve vašem webovém prohlížeči. Historicky první blog na abclinuxu, jehož multimediální výbava je uložena na tomtéž serveru.
Již jsme si zvykli, že v Xerox Palo Alto Research Center se vymýšlejí roztodivné věci a že občas se nějaká ta blbůstka osvědčí na tolik, že se bez ní už nedokážeme obejít. Příkladem budiž myš, GUI nebo kopírka.
V roce 1998 spatřilo světlo světa RFC 2397 nesoucí krátký název The "Data" URL scheme a čítající příjemných pět stran.
Toto RFC definuje schéma data:, které umožňuje vkládat kráké soubory přímo do mateřského dokumentu. Syntaxe URL je následující:
url := "data:" [ mediatype ] [ ";base64" ] "," data mediatype := [ type "/" subtype ] *( ";" parameter ) data := *urlchar parameter := attribute "=" value
kde data jsou odkazovaná data (obsah souboru) a mediatype je MIME typ popisující druh dat. V případě, že je uveden typ kódování base64, jsou data tímto kódováním zapsána, jinak se použije standarní URL kódování (%xx). Chybí-li i MIME typ, předpokládá se text/plain;charset=US-ASCII. Tolik teorie, nyní praxe.
Schéma má sloužit ke vkládání krátkých datových bloků, jejichž obvyklý
přenos HTTP prokotokolem by představoval nepřiměřenou režii. Takto můžeme
vkládat např. malé ornamenty
, podobiznu Larryho Masintera (autor tohoto RFC)
nebo
zvukovou nahrávku. (Bohužel redakční systém
neumožňuje vkládat object elementy, takze alespoň takto odkazem.)
Když říkám malé kousky dat, tak tím myslím menší než velké. Např. v jazyce HTML 2.0 je délka hodnoty atributu omezena na 1024 znaků a ve verzi 4.1 na 65535 znaků. Avšak Opera je benevolentnější a limit má někde kolem 4000 znaků (zdá se, že verze 9.00 zpracuje i delší) . Například následující Tux měří 57588 znaků a Mozilla s tím problémy nemá. Admin: smazano
Tím se dostáváme ke stinné stránce vynálezu. V rukou spammera, agresivní reklamní agentury či duševně nevyrovného jedince může tato technika vyvolat řadu negativních reakcí. Prozatím se můžeme uklidňovat chybějící podporou v nejpoužívanějším HTML prohlížeči a spoustě dalších programů.
Tiskni
Sdílej:
„princip jsem sice pochopil, ale jeste mi neni jasny, jakym zpusobem jsi to ulozil na server“V této větě bych, s dovolením, viděl rozpor...
Asi před 3 rokama … Už to aktuální MSIE umí?Aktuální MSIE je myslím ten samý, jako před třema rokama
Např. v jazyce HTML je délka hodnoty atributu omezena na 1024 znaků.- mohu vědět, z čeho to vyplývá? (v normě jsem to nenašel, nechce se mi ji teď ale kvůli tomu číst celou ...)
Ale před obrázek se nedá nic napsat.Takže teď budeme všichni v nejistotě, komu to srdce vlastně patřilo. Anička nebude vědět, zda kvůli chybě v parseru nepřišla o nápadníka, Zuza nebude vědět, zda David konečně neupřesnil, co myslel svým "chicht", a ostatní ženy a dívky zde budou taky zmatené a ještě budou naštvané na mne, že jsem na ně zapomněl
... ostatní ženy a dívky zde budou taky zmatené a ještě budou naštvané na mne, že jsem na ně zapomnělMyslím, že v mým případě ani nebudou
zlý ošklivý obrázekZrovna nedávno jsem si říkal, zda by se příspěvky místo kontrolou regulárními výrazy neměly parsovat skutečným XML parserem a prohnat nějakou XSLT šablonou, která je udělá bezpečnými. Ještě chvilku si tu hrajte, a bude to nutnost udělat
Hle, chybička se vloudí i do komentářů, semto hacker!![]()
Stačí na začátku a konci každého zakázaného tagu přidat ještě jednu šipku a můžu mít v komentářích obrázky, i ty odkazované nebo integrované v html!