Dnes a zítra probíhá vývojářská konference Google I/O 2025. Sledovat lze na YouTube a na síti 𝕏 (#GoogleIO).
V Bostonu probíhá konference Red Hat Summit 2025. Vybrané přednášky lze sledovat na YouTube. Dění lze sledovat na síti 𝕏 (#RHSummit).
Společnost Red Hat oficiálně oznámila vydání Red Hat Enterprise Linuxu 10. Vedle nových vlastností přináší také aktualizaci ovladačů a předběžné ukázky budoucích technologií. Podrobnosti v poznámkách k vydání.
Tuto sobotu 24. května se koná historicky první komunitní den projektu Home Assistant. Zváni jsou všichni příznivci, nadšenci a uživatelé tohoto projektu. Pro účast je potřebná registrace. Odkazy na akce v Praze a v Bratislavě.
Troy Hunt představil Have I Been Pwned 2.0, tj. nový vylepšený web služby, kde si uživatelé mohou zkontrolovat, zda se jejich hesla a osobní údaje neobjevili v únicích dat a případně se nechat na další úniky upozorňovat.
Microsoft představil open source textový editor Edit bežící v terminálu. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
V Seattlu a také online probíhá konference Microsoft Build 2025. Microsoft představuje své novinky. Windows Subsystem for Linux je nově open source. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
Z příspěvku Turris Sentinel – co přinesl rok 2024 na blogu CZ.NIC: "Za poslední rok (únor 2024 – únor 2025) jsme zachytili 8,3 miliardy incidentů a to z 232 zemí a z jejich závislých území. Tyto útoky přišly od 6,2 milionu útočníků (respektive unikátních adres). SMTP minipot je stále nejlákavější pastí, zhruba 79 % útoků bylo směřováno na tento minipot, 16 % útoků směřovalo na minipot Telnet, 3 % útoků směřovaly na minipot HTTP a 2 % na minipot FTP. Dále jsme zaznamenali 3,2 milionu unikátních hesel a 318 tisíc unikátních loginů, které útočníci zkoušeli."
Byla vydána (Mastodon, 𝕏) nová verze 3.0.4 svobodné aplikace pro úpravu a vytváření rastrové grafiky GIMP (GNU Image Manipulation Program). Přehled novinek v oznámení o vydání a v souboru NEWS na GitLabu. Nový GIMP je již k dispozici také na Flathubu.
Byla vydána nová stabilní verze 7.4 webového prohlížeče Vivaldi (Wikipedie). Postavena je na Chromiu 136. Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu.
Uvidíte nevídané, uslyšíte neslýchané… Již dnes ve vašem webovém prohlížeči. Historicky první blog na abclinuxu, jehož multimediální výbava je uložena na tomtéž serveru.
Již jsme si zvykli, že v Xerox Palo Alto Research Center se vymýšlejí roztodivné věci a že občas se nějaká ta blbůstka osvědčí na tolik, že se bez ní už nedokážeme obejít. Příkladem budiž myš, GUI nebo kopírka.
V roce 1998 spatřilo světlo světa RFC 2397 nesoucí krátký název The "Data" URL scheme a čítající příjemných pět stran.
Toto RFC definuje schéma data:, které umožňuje vkládat kráké soubory přímo do mateřského dokumentu. Syntaxe URL je následující:
url := "data:" [ mediatype ] [ ";base64" ] "," data mediatype := [ type "/" subtype ] *( ";" parameter ) data := *urlchar parameter := attribute "=" value
kde data jsou odkazovaná data (obsah souboru) a mediatype je MIME typ popisující druh dat. V případě, že je uveden typ kódování base64, jsou data tímto kódováním zapsána, jinak se použije standarní URL kódování (%xx). Chybí-li i MIME typ, předpokládá se text/plain;charset=US-ASCII. Tolik teorie, nyní praxe.
Schéma má sloužit ke vkládání krátkých datových bloků, jejichž obvyklý
přenos HTTP prokotokolem by představoval nepřiměřenou režii. Takto můžeme
vkládat např. malé ornamenty
, podobiznu Larryho Masintera (autor tohoto RFC)
nebo
zvukovou nahrávku. (Bohužel redakční systém
neumožňuje vkládat object elementy, takze alespoň takto odkazem.)
Když říkám malé kousky dat, tak tím myslím menší než velké. Např. v jazyce HTML 2.0 je délka hodnoty atributu omezena na 1024 znaků a ve verzi 4.1 na 65535 znaků. Avšak Opera je benevolentnější a limit má někde kolem 4000 znaků (zdá se, že verze 9.00 zpracuje i delší) . Například následující Tux měří 57588 znaků a Mozilla s tím problémy nemá. Admin: smazano
Tím se dostáváme ke stinné stránce vynálezu. V rukou spammera, agresivní reklamní agentury či duševně nevyrovného jedince může tato technika vyvolat řadu negativních reakcí. Prozatím se můžeme uklidňovat chybějící podporou v nejpoužívanějším HTML prohlížeči a spoustě dalších programů.
Tiskni
Sdílej:
„princip jsem sice pochopil, ale jeste mi neni jasny, jakym zpusobem jsi to ulozil na server“V této větě bych, s dovolením, viděl rozpor...
Asi před 3 rokama … Už to aktuální MSIE umí?Aktuální MSIE je myslím ten samý, jako před třema rokama
Např. v jazyce HTML je délka hodnoty atributu omezena na 1024 znaků.- mohu vědět, z čeho to vyplývá? (v normě jsem to nenašel, nechce se mi ji teď ale kvůli tomu číst celou ...)
Ale před obrázek se nedá nic napsat.Takže teď budeme všichni v nejistotě, komu to srdce vlastně patřilo. Anička nebude vědět, zda kvůli chybě v parseru nepřišla o nápadníka, Zuza nebude vědět, zda David konečně neupřesnil, co myslel svým "chicht", a ostatní ženy a dívky zde budou taky zmatené a ještě budou naštvané na mne, že jsem na ně zapomněl
... ostatní ženy a dívky zde budou taky zmatené a ještě budou naštvané na mne, že jsem na ně zapomnělMyslím, že v mým případě ani nebudou
zlý ošklivý obrázekZrovna nedávno jsem si říkal, zda by se příspěvky místo kontrolou regulárními výrazy neměly parsovat skutečným XML parserem a prohnat nějakou XSLT šablonou, která je udělá bezpečnými. Ještě chvilku si tu hrajte, a bude to nutnost udělat
Hle, chybička se vloudí i do komentářů, semto hacker!![]()
Stačí na začátku a konci každého zakázaného tagu přidat ještě jednu šipku a můžu mít v komentářích obrázky, i ty odkazované nebo integrované v html!