Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.7.
Wayland byl vydán ve verzi 1.24.0. Jde o menší vydání po více než roce. Více funkcionality bývá přidáváno v průběžných vydáních Wayland Protocols.
Textový editor Geany byl vydán ve verzi 2.1. Jde o udržovací vydání po bezmála dvou letech. Obsahuje drobná vylepšení vyhledávání, aktualizace podpory zvýrazňování syntaxe a dále převážně opravy chyb.
Byly zveřejněny videozáznamy, dostupné také s prezentacemi přímo z programu, a také fotogalerie z open source komunitní konference DevConf.CZ 2025 konané od 12. do 14. června v Brně.
Navigace se soukromím CoMaps postavena nad OpenStreetMap je nově k dispozici v Google Play, App Store i F-Droid. Jedná se o komunitní fork aplikace Organic Maps.
Vývojáři OpenMW (Wikipedie) oznámili vydání verze 0.49.0 této svobodné implementace enginu pro hru The Elder Scrolls III: Morrowind. Přehled novinek i s náhledy obrazovek v oznámení o vydání.
Masivní výpadek elektrického proudu zasáhl velkou část České republiky. Hasiči vyjížděli k většímu počtu lidí uvězněných ve výtazích. Výpadek se týkal zejména severozápadu republiky, dotkl se také Prahy, Středočeského nebo Královéhradeckého kraje. Ochromen byl provoz pražské MHD, linky metra se už podařilo obnovit. Výpadek proudu postihl osm rozvoden přenosové soustavy, pět z nich je nyní opět v provozu. Příčina problémů je však stále neznámá. Po 16. hodině zasedne Ústřední krizový štáb.
Po více než roce vývoje od vydání verze 5.40 byla vydána nová stabilní verze 5.42 programovacího jazyka Perl (Wikipedie). Do vývoje se zapojilo 64 vývojářů. Změněno bylo přibližně 280 tisíc řádků v 1 500 souborech. Přehled novinek a změn v podrobném seznamu.
Byla vydána nová stabilní verze 7.5 webového prohlížeče Vivaldi (Wikipedie). Postavena je na Chromiu 138. Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu.
Sniffnet je multiplatformní aplikace pro sledování internetového provozu. Ke stažení pro Windows, macOS i Linux. Jedná se o open source software. Zdrojové kódy v programovacím jazyce Rust jsou k dispozici na GitHubu. Vývoj je finančně podporován NLnet Foundation.
Klika se pohne, dveře se pomalu a nejistě pootevřely a škvírou dovnitř zvídavě nakukuje... kdo to je? Znáte jí někdo? Uvnitř si pár unavených tváří vyměnilo nechápavé pohledy; nikomu není povědomá. Trochu ustrašeně se rozhlédla, vklouzla dovnitř, zavřela za sebou dveře a snaží se tvářit jakoby tu byla doma... Teď už si jí nikdo nevšímá. "A jsem tu. A co teď?" pomyslela si. "Dobrý večer" pozdravila slušně. Dost zřetelně aby ji slyšelo alespoň těch několik lidí okolo ní, ale zároveň ne moc nahlas, aby nepůsobila vtíravě. Konečně je uvnitř, mezi všemi těmi uctívači Velkého Tučňáka...
Windows jsou fajn, proč na ně tolik lidí nadává? A je opravdu komunita lidí používající Linux tak provázaná? A je to vůbec komunita? A proč tvrdí, že 'Windows sux' a v čem je ten jejich Linux o tolik lepší? Napadá mě spousta otázek, ale odpovědi znám jen na některé. Zvědavost je ale silná a já se rozhodla, že si vytvořím vlastní názor na Linux, Windows a výhody každého z nich.
Windows používám již okolo třinácti let. Nejdřív verzi 3.1, potom 95, 98 a nakonec XP. Některé byly lepší, jiné horší, ale nikdy jsem moc nepřemýšlela o přechodu na úplně jiný operační systém. S Windows jsem se již spřátelila, Naučila jsem se tolerovat některé jejich neduhy, řešit skoro libovolné problémy a přizpůsobit si je k obrazu svému. Zkrátka jsem si na ně zvykla.
Přesto jsem ale poslední dobou stále častěji uvažovala o Linuxu. Moc o něm nevím, což je možná ten důvod, proč mě tolik zajímá. Posledních několik dnů jsem strávila pročítáním článků, knih a diskuzí na toto téma. Také jsem vybírala distribuci, kterou si budu chtít instalovat - to je prý hrozně důležité. Dozvěděla jsem se spoustu zajímavých informací. Například že Mandrake je klikací a Slackware pro prostého začátečníka peklo. No... když to všude říkají, tak to asi bude pravda...
Nakonec se mi nejvíc zalíbila Fedora. Nemám k tomu asi žádný skutečný důvod. Stáhla jsem si tedy image DVD 'Fedora Core 5' a nemohla jsem se dočkat instalace.
Uvolnila jsem si na svém notebooku 15GB místa, snad to bude stačit. Windows jsem nechala na zbytku, snad se mi do nich podaří ještě po instalaci Fedory nabootovat. Jak bude vyřešena správa napájení? Vydrží mi počítač déle nabitý než s Windows? A co touchpad? Možná se to nepovede a já za pár hodin nad celým Linuxem zlomím hůl... O tomhle jsme přemýšlela těsně před tím, než jsem se do toho pustila.
Podařilo se. Mám teď na svém počítači Linux. Takže... Dobrý večer, vezmete mě mezi sebe?
Tiskni
Sdílej:
deb http://ftp.cz.debian.org/debian jessie main contrib non-free
Section "InputDevice" Identifier "TrackPoint" Driver "mouse" Option "CorePointer" Option "SendCoreEvents" "true" Option "Device" "/dev/input/mice" #Option "Device" "/dev/input/mouse0" Option "Protocol" "ExplorerPS/2" # scrolovani s prostrednim cudliskem Option "Emulate3Buttons" "true" Option "Emulate3Timeout" "100" Option "EmulateWheel" "true" Option "EmulateWheelButton" "2" Option "EmulateWheelInertia" "3" Option "XAxisMapping" "6 7" Option "YAxisMapping" "4 5" #Option "ZAxisMapping" "4 5" EndSectionProstřední pak scrolluje všemi směry a prostřední se emuluje stiskem obou krajních.
...to je vychytávka na linuxu...Spíš Unixu, Linux to jenom převzal.
gpm
… :-)
RTFM
....me to malem od linuxu odradilo...ale co kazdej nak zacne ze:)
jo.. aby porad sedela u kompu a ty ses nemusel o nic starat vid? :) ;)
Rikal sem si, ze bude mit David konecne kamosku))) a pak vidim 1986Chicht
Náhodou, v Lucerně před rokem ještě vypadal jako Jura
Pěkný, pěkný, pěkný
Ať Tě <škrtnuto>síla</škrtnuto> Tučňák provází
<del>
<del>
Asi tak? Dík za tip, nějak jsem si nevšim ve specifikaci změny a zkoušel jsem <strike> nebo <s>
Já bych spíš poradil: nekaž si pěkné věci osobními záležitostmi.
FC 5.0 mam na dvd, asi to někdy zkusim
Tak mne napadlo, ta, co nikomu není povědomá, za sebou zavírat dveře snad nemusela, příchozích bude ještě dost a dost
bububu zenska! :)
Jojo, Hit of the Street , na koleji jsme pak pařili Lotuse III, ten šel jako jedna z mála věcí na pc ve víc lidech.
Kdyby jen zase jednou jedna holka, třeba má to jméno jako nejhezčí víc než 15% lidí?
A jak víme, že je to holka ? Třeba není, jen ho napadlo, že když bude psát na Lin. serveru jako holka, tak bude mít vetší odezvu a spíš mu lidi poradí :o)))
deb http://ftp.cz.debian.org/debian jessie main contrib non-free
jenom anicka, KATKA a LynnA co třeba Isah, yennefer nebo Veronika? I když je pravda, že už jsem je tu docela dlouho neviděl