Kevin Lin zkouší využívat chytré brýle Mentra při hraní na piano. Vytváří aplikaci AugmentedChords, pomocí které si do brýlí posílá notový zápis (YouTube). Uvnitř brýlí běží AugmentOS (GitHub), tj. open source operační systém pro chytré brýle.
Jarní konference EurOpen.cz 2025 proběhne 26. až 28. května v Brandýse nad Labem. Věnována je programovacím jazykům, vývoji softwaru a programovacím technikám.
Na čem aktuálně pracují vývojáři GNOME a KDE Plasma? Pravidelný přehled novinek v Týden v GNOME a Týden v KDE Plasma.
Před 25 lety zaplavil celý svět virus ILOVEYOU. Virus se šířil e-mailem, jenž nesl přílohu s názvem I Love You. Příjemci, zvědavému, kdo se do něj zamiloval, pak program spuštěný otevřením přílohy načetl z adresáře e-mailové adresy a na ně pak „milostný vzkaz“ poslal dál. Škody vznikaly jak zahlcením e-mailových serverů, tak i druhou činností viru, kterou bylo přemazání souborů uložených v napadeném počítači.
Byla vydána nová major verze 5.0.0 svobodného multiplatformního nástroje BleachBit (GitHub, Wikipedie) určeného především k efektivnímu čištění disku od nepotřebných souborů.
Na čem pracují vývojáři webového prohlížeče Ladybird (GitHub)? Byl publikován přehled vývoje za duben (YouTube).
Provozovatel čínské sociální sítě TikTok dostal v Evropské unii pokutu 530 milionů eur (13,2 miliardy Kč) za nedostatky při ochraně osobních údajů. Ve svém oznámení to dnes uvedla irská Komise pro ochranu údajů (DPC), která jedná jménem EU. Zároveň TikToku nařídila, že pokud správu dat neuvede do šesti měsíců do souladu s požadavky, musí přestat posílat data o unijních uživatelích do Číny. TikTok uvedl, že se proti rozhodnutí odvolá.
Společnost JetBrains uvolnila Mellum, tj. svůj velký jazykový model (LLM) pro vývojáře, jako open source. Mellum podporuje programovací jazyky Java, Kotlin, Python, Go, PHP, C, C++, C#, JavaScript, TypeScript, CSS, HTML, Rust a Ruby.
Vývojáři Kali Linuxu upozorňují na nový klíč pro podepisování balíčků. K původnímu klíči ztratili přístup.
V březnu loňského roku přestal být Redis svobodný. Společnost Redis Labs jej přelicencovala z licence BSD na nesvobodné licence Redis Source Available License (RSALv2) a Server Side Public License (SSPLv1). Hned o pár dní později vznikly svobodné forky Redisu s názvy Valkey a Redict. Dnes bylo oznámeno, že Redis je opět svobodný. S nejnovější verzí 8 je k dispozici také pod licencí AGPLv3.
Možná někteří používáte tento neoficiální firmware pro fotoaparáty značky Canon, hlavně typy s procesorem DIGIC II. Pro ty, kteří jej neznají, jedná se o úpravu firmware, která zpřístupňuje funkce jako živý histogram, zebra mód, ukládáni do RAWu, skriptování, v některých verzích např. i detekci pohybu, zvýšení rozsahu rychlostí závěrky, rozsahu ISO... je toho mnoho. Původní firmware fotoaparátu přitom není trvale změněn. CHDK nahrajete na paměťovou kartu a aplikujete ručně po zapnutí fotoaparátu (je ale možné jej nahrát i automaticky). Aktivní je pak jen do vypnutí fotoaparátu.
Ale proč o tom píši. Včera jsem si všiml, že verze označovaná jako AllBest build obsahuje funkci na odstranění tzv. hot pixelů, tj. trvale svítících bodů (někde jsou označovány jako bad pixely a za hot pixely se označují svítící body, které se objeví při dlouhých expozicích). V servisním centru Canonu jsou schopni tyto body přemapovat, tj. vadné buňky na čipu se ignorují a hodnota se dopočítá z okolních pixelů. Ale kdo by kvůli tomu jezdil do Prahy, že?
A jak to funguje? Nejdříve vyfotíte v temné místnosti (či s krytkou na fotoaparátu) snímek exponovaný alespoň 1 vteřinu. Poté pomocí prográmku "show bad" zjistíte souřadnice těchto bodů a uložíte je do textového souboru na paměťovou kartu. Takto specifikované buňky na čipu jsou pak při vytváření fotografie ignorovány a místo nich se použije aproximace hodnot z buněk okolních. Funguje to jak pro RAW, tak pro JPEG. Jak prosté.
CHDK firware si nemohu vynachválit a pro mě byl i důvodem k tomu, abych při koupi preferoval nejen značku Canon, ale také starší typ A710IS (pro který tento firmware byl) před novějším a dokonce i levnějším A720IS (pro ten však CHDK doposud není). Původní verze CHDK je dlouhodobě testovaná a její použití by mělo být bezproblémové. Ostatní verze (včetně AllBest build) ale prochází bouřlivým vývojem a tak se někde nějaká chybička může objevit.
Na závěr pár linků:
Domovská wiki: http://chdk.wikia.com/wiki/CHDK.
Popis funkcí CHDK: http://chdk.wikia.com/wiki/CHDK_firmware_usage
Stažení původní verze CHDK: http://grandag.nm.ru/hdk/
Popis funkcí AllBest: http://chdk.wikia.com/wiki/CHDK_firmware_usage/AllBest
Stažení AllBest: http://malbe.nm.ru/chdk/
Tiskni
Sdílej:
Mi šlo o jiné funkce než eliminace špatných pixelů.Aha. Já jsem bral jako nejdůležitější právě tohle, protože muset kvůli tomu do servisu mi přijde jako pěkná blbost.
Například to skriptování by se mi jako hračičkovi velice líbilo. Ale pokud to opravdu některé modely umí, tak to by bylo fakt něco!To skriptování některé dřívější Olympusy (snad z řady C-2xxx) mívaly, ale pak se od toho (z neznámého důvodu) upustilo.
Wow! Tak o tomto jsem vůbec neměl tušení a teď jsem ještě raději, že jsme letos k Vánocům sestře pořídili Canon A570 IS.
CHDK určitě vyzkouším. Mockrát děkuji za zápisek.