Navigace se soukromím CoMaps postavena nad OpenStreetMap je nově k dispozici v Google Play, App Store i F-Droid. Jedná se o komunitní fork aplikace Organic Maps.
Vývojáři OpenMW (Wikipedie) oznámili vydání verze 0.49.0 této svobodné implementace enginu pro hru The Elder Scrolls III: Morrowind. Přehled novinek i s náhledy obrazovek v oznámení o vydání.
Masivní výpadek elektrického proudu zasáhl velkou část České republiky. Hasiči vyjížděli k většímu počtu lidí uvězněných ve výtazích. Výpadek se týkal zejména severozápadu republiky, dotkl se také Prahy, Středočeského nebo Královéhradeckého kraje. Ochromen byl provoz pražské MHD, linky metra se už podařilo obnovit. Výpadek proudu postihl osm rozvoden přenosové soustavy, pět z nich je nyní opět v provozu. Příčina problémů je však stále neznámá. Po 16. hodině zasedne Ústřední krizový štáb.
Po více než roce vývoje od vydání verze 5.40 byla vydána nová stabilní verze 5.42 programovacího jazyka Perl (Wikipedie). Do vývoje se zapojilo 64 vývojářů. Změněno bylo přibližně 280 tisíc řádků v 1 500 souborech. Přehled novinek a změn v podrobném seznamu.
Byla vydána nová stabilní verze 7.5 webového prohlížeče Vivaldi (Wikipedie). Postavena je na Chromiu 138. Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu.
Sniffnet je multiplatformní aplikace pro sledování internetového provozu. Ke stažení pro Windows, macOS i Linux. Jedná se o open source software. Zdrojové kódy v programovacím jazyce Rust jsou k dispozici na GitHubu. Vývoj je finančně podporován NLnet Foundation.
Byl vydán Debian Installer Trixie RC 2, tj. druhá RC verze instalátoru Debianu 13 s kódovým názvem Trixie.
Na čem pracují vývojáři webového prohlížeče Ladybird (GitHub)? Byl publikován přehled vývoje za červen (YouTube).
Libreboot (Wikipedie) – svobodný firmware nahrazující proprietární BIOSy, distribuce Corebootu s pravidly pro proprietární bloby – byl vydán ve verzi 25.06 "Luminous Lemon". Přidána byla podpora desek Acer Q45T-AM a Dell Precision T1700 SFF a MT. Současně byl ve verzi 25.06 "Onerous Olive" vydán také Canoeboot, tj. fork Librebootu s ještě přísnějšími pravidly.
Licence GNU GPLv3 o víkendu oslavila 18 let. Oficiálně vyšla 29. června 2007. Při té příležitosti Richard E. Fontana a Bradley M. Kuhn restartovali, oživili a znovu spustili projekt Copyleft-Next s cílem prodiskutovat a navrhnout novou licenci.
Možná někteří používáte tento neoficiální firmware pro fotoaparáty značky Canon, hlavně typy s procesorem DIGIC II. Pro ty, kteří jej neznají, jedná se o úpravu firmware, která zpřístupňuje funkce jako živý histogram, zebra mód, ukládáni do RAWu, skriptování, v některých verzích např. i detekci pohybu, zvýšení rozsahu rychlostí závěrky, rozsahu ISO... je toho mnoho. Původní firmware fotoaparátu přitom není trvale změněn. CHDK nahrajete na paměťovou kartu a aplikujete ručně po zapnutí fotoaparátu (je ale možné jej nahrát i automaticky). Aktivní je pak jen do vypnutí fotoaparátu.
Ale proč o tom píši. Včera jsem si všiml, že verze označovaná jako AllBest build obsahuje funkci na odstranění tzv. hot pixelů, tj. trvale svítících bodů (někde jsou označovány jako bad pixely a za hot pixely se označují svítící body, které se objeví při dlouhých expozicích). V servisním centru Canonu jsou schopni tyto body přemapovat, tj. vadné buňky na čipu se ignorují a hodnota se dopočítá z okolních pixelů. Ale kdo by kvůli tomu jezdil do Prahy, že?
A jak to funguje? Nejdříve vyfotíte v temné místnosti (či s krytkou na fotoaparátu) snímek exponovaný alespoň 1 vteřinu. Poté pomocí prográmku "show bad" zjistíte souřadnice těchto bodů a uložíte je do textového souboru na paměťovou kartu. Takto specifikované buňky na čipu jsou pak při vytváření fotografie ignorovány a místo nich se použije aproximace hodnot z buněk okolních. Funguje to jak pro RAW, tak pro JPEG. Jak prosté.
CHDK firware si nemohu vynachválit a pro mě byl i důvodem k tomu, abych při koupi preferoval nejen značku Canon, ale také starší typ A710IS (pro který tento firmware byl) před novějším a dokonce i levnějším A720IS (pro ten však CHDK doposud není). Původní verze CHDK je dlouhodobě testovaná a její použití by mělo být bezproblémové. Ostatní verze (včetně AllBest build) ale prochází bouřlivým vývojem a tak se někde nějaká chybička může objevit.
Na závěr pár linků:
Domovská wiki: http://chdk.wikia.com/wiki/CHDK.
Popis funkcí CHDK: http://chdk.wikia.com/wiki/CHDK_firmware_usage
Stažení původní verze CHDK: http://grandag.nm.ru/hdk/
Popis funkcí AllBest: http://chdk.wikia.com/wiki/CHDK_firmware_usage/AllBest
Stažení AllBest: http://malbe.nm.ru/chdk/
Tiskni
Sdílej:
Mi šlo o jiné funkce než eliminace špatných pixelů.Aha. Já jsem bral jako nejdůležitější právě tohle, protože muset kvůli tomu do servisu mi přijde jako pěkná blbost.
Například to skriptování by se mi jako hračičkovi velice líbilo. Ale pokud to opravdu některé modely umí, tak to by bylo fakt něco!To skriptování některé dřívější Olympusy (snad z řady C-2xxx) mívaly, ale pak se od toho (z neznámého důvodu) upustilo.
Wow! Tak o tomto jsem vůbec neměl tušení a teď jsem ještě raději, že jsme letos k Vánocům sestře pořídili Canon A570 IS.
CHDK určitě vyzkouším. Mockrát děkuji za zápisek.