Po více než roce vývoje od vydání verze 5.40 byla vydána nová stabilní verze 5.42 programovacího jazyka Perl (Wikipedie). Do vývoje se zapojilo 64 vývojářů. Změněno bylo přibližně 280 tisíc řádků v 1 500 souborech. Přehled novinek a změn v podrobném seznamu.
Byla vydána nová stabilní verze 7.5 webového prohlížeče Vivaldi (Wikipedie). Postavena je na Chromiu 138. Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu.
Sniffnet je multiplatformní aplikace pro sledování internetového provozu. Ke stažení pro Windows, macOS i Linux. Jedná se o open source software. Zdrojové kódy v programovacím jazyce Rust jsou k dispozici na GitHubu. Vývoj je finančně podporován NLnet Foundation.
Byl vydán Debian Installer Trixie RC 2, tj. druhá RC verze instalátoru Debianu 13 s kódovým názvem Trixie.
Na čem pracují vývojáři webového prohlížeče Ladybird (GitHub)? Byl publikován přehled vývoje za červen (YouTube).
Libreboot (Wikipedie) – svobodný firmware nahrazující proprietární BIOSy, distribuce Corebootu s pravidly pro proprietární bloby – byl vydán ve verzi 25.06 "Luminous Lemon". Přidána byla podpora desek Acer Q45T-AM a Dell Precision T1700 SFF a MT. Současně byl ve verzi 25.06 "Onerous Olive" vydán také Canoeboot, tj. fork Librebootu s ještě přísnějšími pravidly.
Licence GNU GPLv3 o víkendu oslavila 18 let. Oficiálně vyšla 29. června 2007. Při té příležitosti Richard E. Fontana a Bradley M. Kuhn restartovali, oživili a znovu spustili projekt Copyleft-Next s cílem prodiskutovat a navrhnout novou licenci.
Svobodný nemocniční informační systém GNU Health Hospital Information System (HIS) (Wikipedie) byl vydán ve verzi 5.0 (Mastodon).
Open source mapová a navigační aplikace OsmAnd (OpenStreetMap Automated Navigation Directions, Wikipedie, GitHub) oslavila 15 let.
Vývojář Spytihněv, autor počítačové hry Hrot (Wikipedie, ProtonDB), pracuje na nové hře Brno Transit. Jedná se o příběhový psychologický horor o strojvedoucím v zácviku, uvězněném v nejzatuchlejším metru východně od všeho, na čem záleží. Vydání je plánováno na čtvrté čtvrtletí letošního roku.
no a co(?) ... Epiphany používám každej den, no fakt
pozn.: má to jedinou chybu - pokud začnu psát url (většinou tedy píšu slova která se mají vyhledat na googlu), tak tomuto prohlížeči trvá nepříjemě dlouho prohledávání již navštívených URL které obsahují mnou napsané znaky
1: Uživatelé GNU/Linuxu jsou zvědavější a proto klikly na odkaz v patičce.Necítím se být... Btw. bude to způsobeno logicky trojkou. Jsou někde nějaké statistiky browserů/systémů na ABC?
Inak, pri naozaj výdatnom používaní môžu byť tri roky pre flashdisk aj veľa :)
jj, tie zátvorky by sa naozaj hodili, hlavne v prípade ázijskej angličtiny :))To mi připomíná jeden vtip: Rozkaz od generála, který neumí psát čárky: Popravit ne propustit! :)
Zajímavé je též doslova masové rozšíření hw platformy x86_64 u uživatelů GNU/Linuxu (tuto věc jsem z logu u uživatelů windows nedokázal zjistit - prostě tam nic takového není).
Nepřekvapilo by mne, pokud by byl podíl 64-bitových systémů mezi linuxovými desktopy výrazně vyšší než u Windows. Zatímco většina linuxových distribucí nabízí 64-bitovou verzi přinejmenším od roku 2004, takže problémy už jsou dávno vyřešeny a uživatelé nemají důvod na 64-bitovém HW (což je prakticky všechen novější) používat 32-bitový systém, Windows mají v tomhle zpoždění přibližně čtyři roky, takže se nelze divit opatrnosti uživatelů.
Tiskni
Sdílej: