Vyšlo Pharo 13 s vylepšenou podporou HiDPI či objektovým Transcriptem. Pharo je programovací jazyk a vývojové prostředí s řadou pokročilých vlastností.
Java má dnes 30. narozeniny. Veřejnosti byla představena 23. května 1995.
1. července Mozilla vypne službu Fakespot pro detekci podvodných recenzí v internetových obchodech. Mozilla koupila Fakespot v květnu 2023.
8. července Mozilla vypne službu Pocket (Wikipedie) pro ukládání článků z webu na později. Do 8. října si uživatelé mohou vyexportovat data. Mozilla koupila Pocket v únoru 2017. Několik měsíců byl Pocket integrovanou součástí Firefoxu.
Turris OS má aktuálně problém s aktualizací související s ukončením podpory protokolu OCSP u certifikační autority Let's Encrypt.
Nevidomý uživatel Linuxu v blogu upozornil na tristní stav přístupnosti na linuxovém desktopu (část první, druhá, závěr), přičemž stížnosti jsou podobné jako v roce 2022. Vyvolal bouřlivou odezvu. Následně např. Georges Stavracas shrnul situaci v GNOME. Debata o jiném aspektu přístupnosti, emulaci vstupu pod Waylandem, také proběhla na Redditu.
DevConf.CZ 2025, tj. open source komunitní konference sponzorovaná společností Red Hat, proběhne od 12. do 14. června v Brně na FIT VUT. Publikován byl program a spuštěna byla registrace.
Byla vydána nová major verze 28.0 programovacího jazyka Erlang (Wikipedie) a související platformy OTP (Open Telecom Platform, Wikipedie). Přehled novinek v příspěvku na blogu.
Český telekomunikační úřad zveřejnil Výroční zprávu za rok 2024 (pdf), kde shrnuje své aktivity v loňském roce a přináší i základní popis situace na trhu. Celkový objem přenesených mobilních dat za rok 2024 dosáhl dle odhadu hodnoty přibližně 1,73 tis. PB a jeho meziroční nárůst činí zhruba 30 %. Průměrná měsíční spotřeba dat na datovou SIM kartu odhadem dosáhla 12,5 GB – v předchozím roce šlo o 9,8 GB.
Z novinek představených na Google I/O 2025: Přehledy od AI (AI Overviews) se rozšiřují do dalších zemí. Užitečné, syntetizované přehledy od generativní AI jsou nově k dispozici i českým uživatelům Vyhledávače.
Tento blog obsahuje nebezpečnou symboliku.
Včera bylo v Brně setkání třetího druhu linuxáků všech distribucí, portálů, délky vlasů a politického přesvědčení.
S Markem Stopkou, Usámou, Michalem Vyskočilem a Davidem Jašou jsem se viděl poprvé v životě. Někteří, jako třeba Usámova přítelkyně tomu sice nechtěla věřit, ale stávají se i podivnější věci.
Nevěděl jsem, jestli cílem akce bylo vytvořit rekord v nejrychlejší transformaci největšího počtu linuxáků do podnapilého stavu, nebo výměna informací a zkušeností a pokec. Našemu stolu se podařilo obé. A Usáma mezitím vytvořil osobní rekord ve řvaní do ucha. Abyste rozumněli v restauraci Onyx jsme se usadili kolem dvou stolů. První stůl byl tichý, spořádaný, bylo na něm k vidění několik notebooků. Na druhém stole (našem) byly k vidění pouze skleničky s lihovinami všeho druhu. Moje finská vodka skvěle konstrastovala s mistrovstvím světa v hokeji.
Poté následovala procházka nočním Brnem. Brno je poměrně velké rušné město s rozvinutou sítí služeb a naše přítomnost v něm (kopudivu) nezpůsobila žádný větší rozruch.
Co se dělo poté bych raději nezveřejňoval, fotky z toho nejsou a když se nás někdo zeptá, tak všichni trpíme kolektivním výpadkem paměti.
Brňáci znají. Obyvatelé ostatních měst mohou jen závidět. Kdo nezažil rozjezd, nezažil nic. Zkátka ať jste odkudkoliv, přijeďte na dvě ráno do Brna a kochejte se.
Tiskni
Sdílej: