Po více než roce vývoje od vydání verze 5.40 byla vydána nová stabilní verze 5.42 programovacího jazyka Perl (Wikipedie). Do vývoje se zapojilo 64 vývojářů. Změněno bylo přibližně 280 tisíc řádků v 1 500 souborech. Přehled novinek a změn v podrobném seznamu.
Byla vydána nová stabilní verze 7.5 webového prohlížeče Vivaldi (Wikipedie). Postavena je na Chromiu 138. Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu.
Sniffnet je multiplatformní aplikace pro sledování internetového provozu. Ke stažení pro Windows, macOS i Linux. Jedná se o open source software. Zdrojové kódy v programovacím jazyce Rust jsou k dispozici na GitHubu. Vývoj je finančně podporován NLnet Foundation.
Byl vydán Debian Installer Trixie RC 2, tj. druhá RC verze instalátoru Debianu 13 s kódovým názvem Trixie.
Na čem pracují vývojáři webového prohlížeče Ladybird (GitHub)? Byl publikován přehled vývoje za červen (YouTube).
Libreboot (Wikipedie) – svobodný firmware nahrazující proprietární BIOSy, distribuce Corebootu s pravidly pro proprietární bloby – byl vydán ve verzi 25.06 "Luminous Lemon". Přidána byla podpora desek Acer Q45T-AM a Dell Precision T1700 SFF a MT. Současně byl ve verzi 25.06 "Onerous Olive" vydán také Canoeboot, tj. fork Librebootu s ještě přísnějšími pravidly.
Licence GNU GPLv3 o víkendu oslavila 18 let. Oficiálně vyšla 29. června 2007. Při té příležitosti Richard E. Fontana a Bradley M. Kuhn restartovali, oživili a znovu spustili projekt Copyleft-Next s cílem prodiskutovat a navrhnout novou licenci.
Svobodný nemocniční informační systém GNU Health Hospital Information System (HIS) (Wikipedie) byl vydán ve verzi 5.0 (Mastodon).
Open source mapová a navigační aplikace OsmAnd (OpenStreetMap Automated Navigation Directions, Wikipedie, GitHub) oslavila 15 let.
Vývojář Spytihněv, autor počítačové hry Hrot (Wikipedie, ProtonDB), pracuje na nové hře Brno Transit. Jedná se o příběhový psychologický horor o strojvedoucím v zácviku, uvězněném v nejzatuchlejším metru východně od všeho, na čem záleží. Vydání je plánováno na čtvrté čtvrtletí letošního roku.
Tento blog obsahuje nebezpečnou symboliku.
Včera bylo v Brně setkání třetího druhu linuxáků všech distribucí, portálů, délky vlasů a politického přesvědčení.
S Markem Stopkou, Usámou, Michalem Vyskočilem a Davidem Jašou jsem se viděl poprvé v životě. Někteří, jako třeba Usámova přítelkyně tomu sice nechtěla věřit, ale stávají se i podivnější věci.
Nevěděl jsem, jestli cílem akce bylo vytvořit rekord v nejrychlejší transformaci největšího počtu linuxáků do podnapilého stavu, nebo výměna informací a zkušeností a pokec. Našemu stolu se podařilo obé. A Usáma mezitím vytvořil osobní rekord ve řvaní do ucha. Abyste rozumněli v restauraci Onyx jsme se usadili kolem dvou stolů. První stůl byl tichý, spořádaný, bylo na něm k vidění několik notebooků. Na druhém stole (našem) byly k vidění pouze skleničky s lihovinami všeho druhu. Moje finská vodka skvěle konstrastovala s mistrovstvím světa v hokeji.
Poté následovala procházka nočním Brnem. Brno je poměrně velké rušné město s rozvinutou sítí služeb a naše přítomnost v něm (kopudivu) nezpůsobila žádný větší rozruch.
Co se dělo poté bych raději nezveřejňoval, fotky z toho nejsou a když se nás někdo zeptá, tak všichni trpíme kolektivním výpadkem paměti.
Brňáci znají. Obyvatelé ostatních měst mohou jen závidět. Kdo nezažil rozjezd, nezažil nic. Zkátka ať jste odkudkoliv, přijeďte na dvě ráno do Brna a kochejte se.
Tiskni
Sdílej: