Sniffnet je multiplatformní aplikace pro sledování internetového provozu. Ke stažení pro Windows, macOS i Linux. Jedná se o open source software. Zdrojové kódy v programovacím jazyce Rust jsou k dispozici na GitHubu. Vývoj je finančně podporován NLnet Foundation.
Byl vydán Debian Installer Trixie RC 2, tj. druhá RC verze instalátoru Debianu 13 s kódovým názvem Trixie.
Na čem pracují vývojáři webového prohlížeče Ladybird (GitHub)? Byl publikován přehled vývoje za červen (YouTube).
Libreboot (Wikipedie) – svobodný firmware nahrazující proprietární BIOSy, distribuce Corebootu s pravidly pro proprietární bloby – byl vydán ve verzi 25.06 "Luminous Lemon". Přidána byla podpora desek Acer Q45T-AM a Dell Precision T1700 SFF a MT. Současně byl ve verzi 25.06 "Onerous Olive" vydán také Canoeboot, tj. fork Librebootu s ještě přísnějšími pravidly.
Licence GNU GPLv3 o víkendu oslavila 18 let. Oficiálně vyšla 29. června 2007. Při té příležitosti Richard E. Fontana a Bradley M. Kuhn restartovali, oživili a znovu spustili projekt Copyleft-Next s cílem prodiskutovat a navrhnout novou licenci.
Svobodný nemocniční informační systém GNU Health Hospital Information System (HIS) (Wikipedie) byl vydán ve verzi 5.0 (Mastodon).
Open source mapová a navigační aplikace OsmAnd (OpenStreetMap Automated Navigation Directions, Wikipedie, GitHub) oslavila 15 let.
Vývojář Spytihněv, autor počítačové hry Hrot (Wikipedie, ProtonDB), pracuje na nové hře Brno Transit. Jedná se o příběhový psychologický horor o strojvedoucím v zácviku, uvězněném v nejzatuchlejším metru východně od všeho, na čem záleží. Vydání je plánováno na čtvrté čtvrtletí letošního roku.
V uplynulých dnech byla v depu Českých drah v Brně-Maloměřicích úspěšně dokončena zástavba speciální antény satelitního internetu Starlink od společnosti SpaceX do jednotky InterPanter 660 004 Českých drah. Zástavbu provedla Škoda Group. Cestující se s InterPanterem, vybaveným vysokorychlostním satelitním internetem, setkají například na linkách Svitava Brno – Česká Třebová – Praha nebo Moravan Brno – Břeclav – Přerov – Olomouc.
Byla vydána nová verze 8.7.0 správce sbírky fotografií digiKam (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy v oficiálním oznámení (NEWS). Nejnovější digiKam je ke stažení také jako balíček ve formátu AppImage. Stačí jej stáhnout, nastavit právo ke spuštění a spustit.
Skutečně lze připojit oba počítače k AP ethernetem?
A umí AP NAT či máte přiděleno více IP adres?
deb http://ftp.cz.debian.org/debian jessie main contrib non-free
Kdyby to AP mělo 4 porty eth a k tomu wifi interfejs, tak bude vyhovovat, pokud ještě zvládne NAT a QOS, tak neni co řešit?
deb http://ftp.cz.debian.org/debian jessie main contrib non-free
4. /etc/hostsNebo BIND
deb http://ftp.cz.debian.org/debian jessie main contrib non-free
deb http://ftp.cz.debian.org/debian jessie main contrib non-free
deb http://ftp.cz.debian.org/debian jessie main contrib non-free
deb http://ftp.cz.debian.org/debian jessie main contrib non-free
deb http://ftp.cz.debian.org/debian jessie main contrib non-free
To spíš 195.70.150.7 pupeksveta by mělo makat?
rm -R -f -i /
To byl možná špatný vtip, ale názorný příklad. To s tim rm ... to už je slabší káva.
Ad switch ... většinou běhá na linkové vrstvě, tj. neadresuje ajpiny, viz popis k jednotlivým kusům (=je to podle výrobce), může dělit podsítě, může podporovat přepínaný (full duplex) ethernet; router má vlastní ajpinu i nějaké funkce, běhá na síťové vrstvě. Pokud je AP jen bridge nebo switch (je vůbec jen switch AP?), tak pak jsou vidět ty zařízení za ním. Více k teorii třeba ManuálechSk. Pan Peterka má taky někde pěkný stránky, už se to na AbcL taky probíralo.
+----+ pc 1 wifi-ap +----+ switch < +----+ pc 2)
Já bych tipoval, že lze aplikační protokoly použít nezávisle na "podhoubí"?
Když máte switch, pak jsou oba počítače v jedné podsíti a tedy přímo naproti sobě, jakoby bez switche. Fakt si něco přečtěte.
---- pc1 192.168.7.13 wifi-ap 192.168.7.14 ---- switch < ---- pc2 192.168.7.(b. přiděleno)je moje představa správná ? ( ---- = kabel)
deb http://ftp.cz.debian.org/debian jessie main contrib non-free
Říká Ti něco jako TCP/IP, OSI model, MAC adresa, ajpina?
Switch může mít ajpinu (dohledovou), ale jinak je normálně průchozí, tj. poslouchá na linková vrstvě (tam je to od jedný MAC adresy ke druhý) a přeposílá rámce. A v těch rámcích jsou zabalený pakety IP protokolu, tedy pro komunikaci mezi ajpinama.
AP by měl bejt asi nějakej router, tedy on bude vidět až ty kompy za switchem. Switch nemá proč se bavit s AP, jen aby předal to, co dostane odjinud.
deb http://ftp.cz.debian.org/debian jessie main contrib non-free
deb http://ftp.cz.debian.org/debian jessie main contrib non-free
TCP/IP je množina protokolů, OSI má 7 vrstev (TCP/IP 4 vrstvy), MAC máš třeba na síťovce, APéčku nebo i bluetoothovej mobil ho má mít, ajpina je IP adresa. A víc najdeš (opakuji se) u pana Peterky, tam jsem se kdysi i já začínal učit.
Když maj jít data z jednoho pc na druhé skrze switch, tak to proleze sestupně až na linkovou vrstvu do síťovky, proleze do switche a skrze něj dál - nemusí tam být jediný v cestě. Paket může být fragmentovaný, jelikož nevíš, jaký linkový protokol je po cestě a na konci cesty se zase složí. (Kdysi jsem i viděl o tom nějaké video, jak to názorně vypadá, byla tam vidět pěkně třeba funkce firewallu).
Poměrně dobré zkušenosti mám s RealVNC - myslím, že pro nekomerční využití je zdarma, alespoň to pro Windows.
A pokud si dobře pamatuju, tak pod SuSEčkem (nerad tě otravuju touhle komerční distribucí, ale kromě Mandraku jinou pořádně neznám) byla nějaká utilita (myslím, že Připojení ke vzdálené ploše nebo tak nějak), která byla s VNC kompatibilní - mně tedy fungovala a to obousměrně (Windows->Gnu/Linux i GNU/Linux->Windows), jen se to muselo správně nakonfigurovat.
Obdobné pogramy většinou fungují tak, že na jednom počítači se spustí server (třeba VNCserver) a z druhého se potom můžeš připojit.
Tiskni
Sdílej: