Stanislav Fort, vedoucí vědecký pracovník z Vlčkovy 'kyberbezpečnostní' firmy AISLE, zkoumal dopady Anthropic Mythos (nový AI model od Anthropicu zaměřený na hledání chyb, který před nedávnem vyplašil celý svět) a předvedl, že schopnosti umělé inteligence nejsou lineárně závislé na velikosti nebo ceně modelu a dokázal, že i některé otevřené modely zvládly v řadě testů odhalit ve zdrojových kódech stejné chyby jako Mythos (například FreeBSD CVE-2026-4747) a to s výrazně nižšími provozními náklady.
Federální návrh zákona H.R.8250 'Parents Decide Act', 13. dubna předložený demokratem Joshem Gottheimerem a podpořený republikánkou Elise Stefanik coby spolupředkladatelkou (cosponsor), by v případě svého schválení nařizoval všem výrobcům operačních systémů při nastavování zařízení ověřovat věk uživatelů a při používání poskytovat tento věkový údaj aplikacím třetích stran. Hlavní rozdíl oproti kalifornskému zákonu AB 1043 a kolorádskému SB26-051 je ten, že federální návrh by platil rovnou pro celé USA.
Qwen (čínská firma Alibaba Cloud) představila novou verzi svého modelu, Qwen3.6‑35B‑A3B. Jedná se o multimodální MoE model s 35 miliardami parametrů (3B aktivních), nativní kontextovou délkou až 262 144 tokenů, 'silným multimodálním vnímáním a schopností uvažování' a 'výjimečnou schopností agentického kódování, která se může měřit s mnohem rozsáhlejšími modely'. Model a dokumentace jsou volně dostupné na Hugging Face, případně na čínském Modelscope. Návod na spuštění je už i na Unsloth.
Sniffnet, tj. multiplatformní (Windows, macOS a Linux) open source grafická aplikace pro sledování internetového provozu, byl vydán ve verzi 1.5. V přehledu novinek je vypíchnuta identifikace aplikací komunikujících po síti.
V programovacím jazyce Go naprogramovaná webová aplikace pro spolupráci na zdrojových kódech pomocí gitu Forgejo byla vydána ve verzi 15.0 (Mastodon). Forgejo je fork Gitei.
Současně se SUSECON 2026 proběhne příští čtvrtek v Praze také komunitní Open Developer Summit (ODS) zaměřený na open source a openSUSE. Akce se koná ve čtvrtek 23. 4. (poslední den SUSECONu) v Hilton Prague (místnost Berlin 3) a je zcela zdarma, bez nutnosti registrace na SUSECON. Na programu jsou témata jako automatizace (AutoYaST), DevOps, AI v terminálu, bezpečnost, RISC-V nebo image-based systémy. Všichni jste srdečně zváni.
Český úřad zeměměřický a katastrální zavedl u anonymního nahlížení do katastru nemovitostí novou CAPTCHA ve formě mapové puzzle: nepřihlášení uživatelé musí nově správně otočit devět dlaždic v 3x3 poli tak, aby dohromady daly souvislý obrázek výseče reálné mapy, přičemž na to mají pouze jeden časově omezený pokus. Test je podle uživatelů i odborníků příliš obtížný a na sociálních sítích pochopitelně schytává zaslouženou kritiku a
… více »Byla vydána verze 1.95.0 programovacího jazyka Rust (Wikipedie). Podrobnosti v poznámkách k vydání. Vyzkoušet Rust lze například na stránce Rust by Example.
Mozilla prostřednictvím své dceřiné společnosti MZLA Technologies Corporation představila open-source AI klienta Thunderbolt. Primárně je určený pro firemní nasazení.
Firma Cal.com oznámila, že přesouvá svůj produkční kód z otevřeného do uzavřeného repozitáře z důvodu bezpečnostního rizika umělé inteligence, která prý dokáže vyhledávat a zneužívat zranitelnosti rychleji, než by je jejich vývojářský tým stíhal opravovat. Zároveň zveřejnila samostatnou, open-source verzi Cal.diy pod licencí MIT, ovšem bez řady původních funkcí. O tom, zda je toto opatření rozumné, existují pochyby. … více »
/var/cache/yum/*/packages (hlavně do /var/cache/yum/updates-released/packages). Tam si totiž yum ukládá stažené balíčky pro aktualizace a další instalace. Mám pocit, že ve výchozím nastavení FC 5 se ty balíčky nemažou a postupem času zaberou slušné místo. Lze je bezpečně vymazat.
du -x / | sort -n | tail -n 50
# df -hT
Filesystem Type Size Used Avail Use% Mounted on
/dev/hda2 ext3 19G 3.9G 14G 22% /
udev tmpfs 502M 156K 502M 1% /dev
none tmpfs 502M 0 502M 0% /dev/shm
/dev/hda3 ext3 127G 14G 107G 12% /home
/dev/hdb1 reiserfs 4.7G 33M 4.7G 1% /media/reiser
/dev/hdb2 xfs 66G 2.4G 63G 4% /data
/dev/sda1 reiserfs 19G 1.4G 18G 8% /20GB
/dev/sda2 xfs 280G 172G 108G 62% /300GB
/300GB/iso/q3a.iso
iso9660 510M 510M 0 100% /media/q3a
/300GB/iso/q3ta.iso
iso9660 439M 439M 0 100% /media/q3ta
/dev/md0 xfs 2.6T 2.4T 117G 96% /mnt/fat
> misto /dev/hda3 xfs 4,9G 2,1G 2,9G 42% / /dev/hda1 fuse 15G 12G 2,8G 81% /mnt/hda1 /dev/hda5 fuse 86G 76G 9,7G 89% /mnt/hda5 /dev/hda7 xfs 6,9G 1,5G 5,4G 22% /home/dum8d0g /dev/hdd1 ext3 37G 28G 7,3G 80% /media/hdd1Samotný operační systém má lehce pod 2GB
Taky r51e a daří se mi žít s dvěma logickými disky, na jednom MDV2006free (20GB) a na druhym (17GB) MDV2007RC1. Na ten první teď zrovna sosam RC2.
Kde můžu, nosim přenosnej (usb2) disk, navíc dost rád používam oboustranný dvd-ram.
Tiskni
Sdílej: