V březnu loňského roku přestal být Redis svobodný. Společnost Redis Labs jej přelicencovala z licence BSD na nesvobodné licence Redis Source Available License (RSALv2) a Server Side Public License (SSPLv1). Hned o pár dní později vznikly svobodné forky Redisu s názvy Valkey a Redict. Dnes bylo oznámeno, že Redis je opět svobodný. S nejnovější verzí 8 je k dispozici také pod licencí AGPLv3.
Oficiální ceny Raspberry Pi Compute Modulů 4 klesly o 5 dolarů (4 GB varianty), respektive o 10 dolarů (8 GB varianty).
Byla vydána beta verze openSUSE Leap 16. Ve výchozím nastavení s novým instalátorem Agama.
Devadesátková hra Brány Skeldalu prošla portací a je dostupná na platformě Steam. Vyšel i parádní blog autora o portaci na moderní systémy a platformy včetně Linuxu.
Lidi dělají divné věci. Například spouští Linux v Excelu. Využít je emulátor RISC-V mini-rv32ima sestavený jako knihovna DLL, která je volaná z makra VBA (Visual Basic for Applications).
Revolut nabídne neomezený mobilní tarif za 12,50 eur (312 Kč). Aktuálně startuje ve Velké Británii a Německu.
Společnost Amazon miliardáře Jeffa Bezose vypustila na oběžnou dráhu první várku družic svého projektu Kuiper, který má z vesmíru poskytovat vysokorychlostní internetové připojení po celém světě a snažit se konkurovat nyní dominantnímu Starlinku nejbohatšího muže planety Elona Muska.
Poslední aktualizací začal model GPT-4o uživatelům příliš podlézat. OpenAI jej tak vrátila k předchozí verzi.
Google Chrome 136 byl prohlášen za stabilní. Nejnovější stabilní verze 136.0.7103.59 přináší řadu novinek z hlediska uživatelů i vývojářů. Podrobný přehled v poznámkách k vydání. Opraveno bylo 8 bezpečnostních chyb. Vylepšeny byly také nástroje pro vývojáře.
Homebrew (Wikipedie), správce balíčků pro macOS a od verze 2.0.0 také pro Linux, byl vydán ve verzi 4.5.0. Na stránce Homebrew Formulae lze procházet seznamem balíčků. K dispozici jsou také různé statistiky.
když se nebudeš do nich srát tak oni se na tebe taky vyserou...Klapky na očích. Někoho zabijou, někoho odvedou, mizí lidé. Nevidím, neslyším. Starám se o svůj chlívek. Tohle se dělo za Protektorátu i za bolševika. Držet hubu a krok. Ale po tom, co to skončilo, všichni byli superhrdinové a cool vlastenci. Jak byl název toho filmu? Musíme si pomáhat?
Někoho zabijou, někoho odvedou, mizí lidé.Myslím, že v Evropě víc lidí zabijou nebo unesou mafiáni a podobná sběř, než Íránci a Číňani. Mj. ten citovaný úryvek docela dobře popisuje činnost jedné tajné služby jednoho "spřáteleného" státu.
Americky radar - ano ci ne? Tuhle otazku si poklada v soucasnosti asi cela republika. Ja osobne jsem jednoznacne pro. A proc?
Přesně tak, proč? To jste úplně vynechal.JA platit nejakou vysokou castku taky nebudou - to uz by nam davno rekli.Platit nebudou nic, to už jasně dávno řekli. Pikantnější ale je, že to spíš vypadá na českou než na americkou iniciativu, trochu jsem to sepsal: Kdo žádá o vojenskou protiraketovou základnu?
CR bude opet pod vojenskou nadvadou jako po srpnu 1968
Zhorsi vztahy s Ruskem.To je zajímavé, jak jedni odpůrci radaru argumentují tím, že bychom opět byli pod nadvládou nějaké mocnosti, jako jsme ro roku 89 byli pod nadvládou Ruska; a druzí odpůrci radaru argumentují tím, že bychom měli respektovat názor Ruska na to, jaké vojenské základny máme mít na svém území. Tak jak to je – popírají se navzájem tyto dva názory, nebo jsou oba pravdivé a USA u nás nemají co stavět nějakou základnu, ale Rusko, to je vzor demokracie a dodržování lidských práv a náš věrný spojenec, a ten když si u nás nepřeje raketovou základnu USA, tak mi jí tady taky nechcem?
(...) ale urcite prida k elektromagnetickymu zamoreni naseho ovzdusi coz neni dobre.To je skoro směšné. Zavřeme továrny, pohřběme elektrárny a rozeberme auta. Pak ano -- pak bude americká základna významným znečišťovatelem ovzduší.
Clanek by mohl byt koncipovan lepe. Ja osobne bych uvital neco jako dva odstavecky. Jeden by obsahoval pro a druhy proti s tim, ze na konci by se nchazelo neco jako tvuj nazor.No možná to je tím, že to není článek, ale blog
Nedivim se, ze lide citi po zazitcich s nacisty a komanci averzi vuci pritomnosti cizich armad na nasem uzemi.JJ, já se taky nedivím, pokaždé když jsme byli navrchol, tak přišel někdo kdo nás zabral, zničil a vyraboval nás. Ať už to byli Němci, Sověti nebo vdnešní době američané.
Ja jsem presvedcen, ze umistenim radaru na nasem uzemi nase nebezpeci zvysi. Do ted jsme byli jedna za zemi NATO, ktere Americanum pomohly maximalne s chemiky, specialni jednotkou a zdravotniky. Nic vic. Ted ale u nas ma byt radar. Lakavy to strategicky cil. Jsem presvedcen o tom, ze nase ohrozeni to naopak zvysi.No tak to si nemyslim, spis bych řekl že se nic nezmění.
Taky se mi nelibi styl jakym je vyjednavani vedeno. Ano, raketova zakladna bude v Polsku. Polaci si ale stanovili spoustu podminek ktere musi Americani splnit. Ti nasi blbci si stanovili pekne kulove a spis doufaji, ze na nas nasi spojenci budou hodni.No, jak znam nase politiky, tak toho vyjednali hodne, jen se o tom nevi. Videl bych to tak ze si par nasich politiku zase nacpe kapsy
Na rozhodnuti nejakych expertu z vysoka ... Ja chci mit pravo hlasovat a demokraticky rozhodnout zda ano ci ne. A chci aby to pravo meli i ostatni. Pokud rekne narod ANO, budu se skripenim zubu souhlasit. Ale to, co se deje ted smrdi.+1
JJ, já se taky nedivím, pokaždé když jsme byli navrchol, tak přišel někdo kdo nás zabral, zničil a vyraboval nás. Ať už to byli Němci, Sověti nebo vdnešní době američané.
Musím říci, že srovnání okupace v letech 1938-1945 Němci a okupace Sověty od r. 1968 se stavbou radarové základy značí buď katastrofální neznalost dějin nebo hůře snahu o demagogii. Mohl byste učinit srovnání, které by mohlo podložit toto tvrzení ( prosil bych i o nějaká čísla, například vyčíslení škod )?
Na rozhodnuti nejakych expertu z vysoka ... Ja chci mit pravo hlasovat a demokraticky rozhodnout zda ano ci ne. A chci aby to pravo meli i ostatni.Takže ti vadí, že vláda se neohlíží na experty (dejme tomu, že to je pravda). A proto chceš dát rozhodnutí do rukou všeználků z lidu. Ach jo.
To raději lidi se srdcem v referendu.Kdyby hrozilo, že se účastníci referenda vysloví PRO, to bys to raději nechal "zkorumpované bandě expertů", viď? Je mi to jasné...
hlasna trouba ODS ct1Tohle mě pobavilo. Jak to vypadá, tak ČT je pro každého hlásnou troubou toho, koho zrovna nemá rád... Takže vlastně veřejnoprávní funkci plní dobře ;-).
hele všechno je o tom co chceš a čeho chceš dosáhnout. pokud nemáš představivost a nebo jse podělanej strachy protože tedka něco nemáš a bojíš se že by jsi to vlastnímy silami nedokázal tak jsi přizdichcáč.O přizdisráčství mi říká člověk, co by se raději "do ničeho nesral"! No, to je šupa!
Hele víš jak jsme byli silní před druhou světovou válkou? víš jak bylo sině německo? Anglie? Myslíš že toho nejsme schopni? já se domnívám že toho schopni jsme a ten kdo řiká že nejsme je popitická kurva která když mu neco hrozí tak uteče za nejbližším silným kunčaftem místo toho ayb pár lez zabojovala a dostala se z tech sraček. A já nemám rád posery a přizdicháče. A razím jednu teorii: když jseš slabej, začni posilovat. když jseš blbej začni se učit, ale nikdy, nikdy si nenechej strkat prst doprdele jen kuli tomu že se bojíš...Miluju tě!!
Jenže Bush i jeho nástupce válku proti Iránu prostě chce.
Ty víš, kdo bude Bushův nástupce? Tak schválně, pane Chytrý, kdo to bude? Republikán nebo demokrat? McCain, Obama nebo snad Clintonová? Jak víš, co jeho nástupce bude chtít? Mohl bys utrousit trochu svých jasnovidných znalostí i mezi nás? Pro začátek - jak dopadne dnešní zápas ELH Pardubice-Liberec?
SSSR nezaplatil skoro nic. GB splatila jen část, na zbytek dostala velkou slevu a dluh splácela až do loňského roku - Lend Lease na Wikipedii.odpusť si tu demagogii - to, co se nakonec s nějakou smlouvou stalo přeci nemá sebemenší vliv na to, za jakých okolností byla uzavřena ... nebo ty snad disponuješ nějakým strojem času, abys pomocí věcí příštích mohl ovlivňovat věci minulé? nehledě na to, že mluvit o Lend-Lease jako o nějakém obyčejném dluhu, co se má zaplatit, je zcestné - asi jsi tu Wikipedii málo studoval
Princip tohoto programu v roce 1941 byl následující - my (USA) vám (GB a SSSR) teď dodáme válečný materiál a vy nám to po válce nějak zaplatíte.pro vyvrácení tohoto opravdu stačí jen číst tu Wikipedii ... "According to the lend-lease agreements with the Soviet Union, all weapon systems delivered were to be returned to the USA after cessation of hostilities or destroyed under American supervision."
Ano, GB poskytla USA nějaké své know-how, které se ovšem započítalo do celkové bilance (tzv. Reverse Lend Lease).nezapočítávalo, to byly úplně jiné smlouvy - o výměně, nikoliv o jednostranném poskytnutí, jak to nakonec vpodstatě dopadlo ... nicméně do toho, jak se USA chovaly ke svým spojencům, je to vysoce vhodné započítat, a nikoliv je nekriticky vychvalovat
V širším kontextu na to můžeme nahlížet tak, že zatímco USA by se britské podpory nějak obešly, GB by se bez US pomoci zhroutila.GB by se zhroutila nebýt Hitlerova zaváhání u Dunkerque a následně v otázce invaze, na čemž by USA nic nezměnily, a ani se o to nesnažily ... v pokračování tohoto scénáře by se pak USA bez spojenců rozhodně neobešly - ovšem mluvit o tom, že "USA by se britské podpory nějak obešly", v rámci scénáře reálného je směšné, neb na USA coby severoamerický kontinent nikdo ani neútočil
Přemýšlej trochu. USA dodají do SSSR válečný materiál. Rusové ho po válce zničí. Jaký zisk z toho plyne pro USA? Nula. V případě vrácení to není nula, ale něco málo nad nulou. Jaká bude hodnota olétaných letadel a ojetých tanků? Navíc po válce, kdy se redukují stavy? Nemluvě o tom, že USA dodaly i spoustu nezbraňového materiálu. Jídlo, oblečení, palivo, náklaďáky, lokomotivy atd.
Koncem roku 1940 byla Británie finančně na dně. Bez US půjček a pomoci by se sesypala a vyhladověla. Pro ilustraci snad postačí, že přídělový systém na potraviny skončil v GB až v roce 1954.
technickým aspektům zas tak nerozumím (jen bych papouškoval co sem si někde přečet), ale je jasný, že radar samozřejmě je bezpečnostním rizikem. ale jelikož to má být klíčová součást systému za desítky miliard dolarů, tak se mi nechce věřit, že by ho američani nechali bez ochrany, aby ho protivník prvním úderem vyřídil (jak to líčí odborník na blistech).
ostatně mi často přijde, že hlavní problém některých odpůrců (viz šéf iniciativy ne základnám) není umístění radaru v čr, ale to, že ten radar je americkej, potažmo ten ďábel v bílým domě (aka bush), který to celý spískal (přitom s protiraketovou obranou přišel už reagan a současnou podobu systému má na triku clinton).
jo a poslední věc – paroubkovi vadí, že se jedná o bilaterální dohodu a není to záležitost celýho nata: by mě zajímalo co zmůže nato bez američanů. jestli bude nějakej společnej systém obrany, tak bude založenej na tom americkým. ostatně paroubkovi je celej radar šumafuk. kdyby nevyjádřil předběžnej souhlas (když u nás nebudou rakety, ale jen radar, tak čssd nebude proti), tak usa žádnou žádost oficiálně nepodali. jeho ne souvisí zřejmě s tím, že nechce aby z toho třískali body jen komunisti… btw už jsem to sem někam linkoval, ale myslím, že to znovu neuškodí.
Nejdřív byla řeč o válce, teď už měníš kritéria. Ano, USA se nějakým způsobem angažovaly v mnoha státech světa. Bylo by však nutné vyhodnotit jednotlivé případy. USA podporovaly pochybné režimy, jenže byla studená válka a často byla volba jen mezi komunistickým a nekomunistickým diktátorem. Např. v Somálsku šlo o pokus zastavit hladomor a občanskou válku, to přece není žádná agrese. V Koreji a Vietnamu byli agresorem soudruzi ze severu, to bys snad mohl vědět. V Koreji šlo dokonce o akci pod praporem OSN. Ale co, proti Americe se hodí každý "argument", že?
Jakápak koloniální Evropa po roce 1945?
Co třeba francouzská válka v Indočíně a potom v Alžírsku? Nebo belgické Kongo? Sinajská válka v roce 1956? Nikdy jsi o tom neslyšel? Evropským mocnostem se příliš nechtělo opustit kolonie a tak musely vytrpět řadu ponižujích porážek (kromě GB). Teď se ale všichni tváří, že se nic takového nestalo.
Občas? Nebylo toho moc? Velmi dobře? Tady je několik příkladů zemí proti nimž USA po roce 1945 přímo nebo nepřímo vedly válku, útočili na demokratická hnutí, svrhli vládu či manipulovala volby: Afganistán, Albánie, Angola, Brazilie, Bolivie, Britská Guyana, Bulharsko, Cambodža, Chile, Čína, Costa Rica, Cuba, Dominikánská republika, Ekvádor, El Salvador, Ghana, Řecko, Grenada, Guatemala, Haiti, Indonesie, Irán, Irák, Itálie, Jamajka, Korea, Laos, Libanon, Lybie, Maroko, Nikaragua, Panama, Peru, Filipíny, Uruguay, Seychelly, Somálsko, Surinam, Syrie, Jugoslávie, Zaire. Toto je seznam z Pilgerova filmu "Breaking the Silence". Toto je dobře dokumentováno ve veřejně dostupných zdrojích. Jdi a studuj než začneš obviňovat z neznalostí. Jakápak koloniální Evropa po roce 1945? Ano, války proti Korei a Vietanmu JSOU AGRESIVNÍ ZE STRANY USA. Žádnou nenávist proti nikomu necítím.
Jinak anglicky mluvím slušně a také rusky, kdyste se třeba bál mi poslat příspěvek v tomto jazyce
Napětí mezi státy nijak nebrání v odlišení agresora. Už jen to, že útok byl neočekávaný svědčí o tom kdo se na něj připravoval a kdo ne....
Nemohu si odpustit, ale novinářský článek není nejlepším zdrojem informací, zkuste si večer najít lepší literaturu.
Původní zápis:
Rozlišil bych dvě věci. Jedna věc je špatné chování vojáků, to se prostě stává v každé válce. Druhá věc je, kdo byl agresor a kdo napadený. V případě Koreje je to naprosto jasné.
na to jste ragoval:
Není to naprosto jasné.
Jsem rád, že jsme shodli kdo byl agresor. Co by pomohlo Korejskému poloostrovu nelze zpětně zjisti, ale lze se domnívat, že by Jihokorejský režim byl bez intervence poražen a režim by byl komunistický. Jak se mají lidé na Severu je snad dostačným důkazem, že by to pro Jih nebylo lepší. Hladomory a jiné strádní obyvatel, které na Jihu není je snad dostatečným důkazem, že režim v Severní Korei je horší.
Mnoha odpůrcům vadí to, že ten radar je "americkej", což znamená že je kontrolovanej zbrojařským lobby podporovaným náboženskou pravicí v zemi která má dlouhou historii agresivních válek a porobování malých suverénních národů. Celý protiraketový deštník je z principu špatný.Tady jsem se ukrutně nasmál. Napsat toho víc, máš mě na svědomí -- asi bych se usmál k smrti. Porobování malých národů?
to je stejný jako s odsunem sudetskejch němců. jelikož němci začali druhou světovou a my byli pod jejich protektorátem, tak jsme měli v 45 právo se k nim (resp. civilům, který za nic kolikrát nemohli) chovat jako (s prominutím) prasata. a když někdo navrhne, že by bylo správný se jim za to po 60 letech omluvit, tak se vynoří spousta lidí s hysterickejma výkřikama, že nedovolí přepisování historie…
takže za to, že ajatoláh chomejní plánuje celosvětovou islámskou revoluci s cílem zničit západní civilizaci a vymazat izrael, můžou vlastně britové a francouzi.Zjistěte si, jakým způsobem se dostal k moci, jakou roli hrály Velká Británie a USA v podpoře šácha, který předtím vládl v Íránu jako absolutista s potlačováním demokracie, proberte si americkou podporu Iráku proti Íránu a bude vám leccos jasnější. Britové, Francouzi a v poslední době i Američané mají jako bývalé resp. nynější velmoci v genezi téměř všech problémových oblastí na Blízkém, Středním i Dálném východě svoje špinavé prsty. Nemusí vůbec nést odpovědnost za vznik islamistických hnutí (ostatně, náboženští fundamentalisti jsou na pochodu i v USA), ale mohutně jim dodávaly a dodávají sílu protestních hnutí. Protože pro tyhle země alternativou k islamismu je buď absolutistická loutková vláda podporovaná americkými penězi anebo válka - opět v režii USA. Viz dnešní Irák, a to byl Irák hodně dlouho "přítelem" USA. Nějak se nám při pohledu z Evropy vytrácí skutečnost, že islamismus je pro lidi taky jako jediné východisko z toho, aby se nemuseli cítit jako vazalové. A zároveň při mohutném tlaku zvenčí pochopitelně získavají převahu radikálové a fundamentalisté, kterým se vždycky daří víc v dobách krize než v dobách klidu a blahobytu. Jakžtakž demokratické proudy, které i tak budou jiné, než jak si to představujeme v Evropě, nemají v dobách výjimečného stavu šanci. Kdybyste byl žil v Íránu, pravděpodobně byste nenáviděl USA o hodně víc než lidé u nás po válce nenáviděli Němce anebo pro roce 1968 Rusy. A právem.
ostatně paroubkovi je celej radar šumafuk. kdyby nevyjádřil předběžnej souhlas (když u nás nebudou rakety, ale jen radar, tak čssd nebude proti), tak usa žádnou žádost oficiálně nepodali. jeho ne souvisí zřejmě s tím, že nechce aby z toho třískali body jen komunisti…Nehledě na to, že tato vláda nebyl první, která o tom jednala...
Raketová základna nikoho neochrání, protože pokud dojde tenhle svět tak daleko, že začně po sobě střílet mezikontinetálními raketami, tak to bude konec a všichni chcípneme v termonukleárním pekle.
Raketová základa bude stát ve státě, výsostné území USA, další hřebík do rakve české suverenity (o mrtvých už jen dobře).
Dnes trochu kontroverzni tema ale i takova sem patri Americky radar - ano ci ne? Tuhle otazku si poklada v soucasnosti asi cela republika. Ja osobne jsem jednoznacne pro. A proc? Tady je mensi seznam mojich nazoru na udajne "problemy" spojene s radarem 1. Radar udela z CR vojensky cil WTF??? Tohle je jedna z nejvetsich kravin co slysim na kazdym kroku. Lidi, uvedomujete si, ze jsme se stali strategickym vojenskym cilem v okamziku, kdyz jsme vstoupili do EU, kdyz jsme vstoupili do NATO, kdyz jsme se rozhodli usadit se v srdci evropy? Kdyz nekdo bude chtit ovladnout evropu, zautoci nejdriv na nas, protoze od nas to ma vsude kousek. A vy zbrojite proti moznosti nasi obrany, jeste vybudovany za penize USA? 2. Radar bude blokovat mobily Radar samotny blokovat mobily nebude, a ani nemuze. Ale je pravda, ze v jeho okoli nebude signal, protoze u vetsiny vojenskych zarizeni jsou rusicky. Jenomze dosah takovyho zarizeni je odhadem 2km. Opravdu si myslite, ze se nekdo z civilistu dostane 2km k radaru? 3. CR bude opet pod vojenskou nadvadou jako po srpnu 1968 Dalsi bullshit. CR je samostatnym a suverenim statem, coz v roce 1968 zas az tak moc neplatilo. Sice jsme nikdy nebyli oficialni soucasti SSSR, ale veskere nase rozhodovani se odvijelo od SSSR. Coz dneska neplati. USA nema sanci nam skrz jejich radarek do cehokoliv kecat vic nez v soucasy dobe pri nasem clenstvi v NATO Urcite jsem na mnoho problem zapomel, kdyztak neco nadhodne v diskusiTento článek je tak mizerný po jazykové i obsahové stránce, že skoro za odpověď nestojí, ale nakonec jsem neodolal.
Vzhledem k tomu, že Německo tou dobou bezmála kapitulovalo (nebýt Hitlera, který to nepřipustil), by se to dalo nazývat masová vražda. No a pro srovnání, celkový počet obětí atomovky svržené na Hirošimu se odhaduje na 150-200 tisíc.Abychom nezapomněli, že kromě Britů se na bombardování Drážďan podílela lví měrou USAAF. Jestli to má být jen další doklad toho, že USA jdou v případě potřeby přes hromady "civilních" mrtvol a totální destrukci, pak ano. Jak Hirošima a Nagasaki, tak Drážďany jsou masové vraždy a obojí mají na svědomí USA.
A argument, že se Japonsko nebo Německo už téměř chtělo vzdát? Tak to měli udělat. Říkat, co jsem chtěl nebo měl udělat, ale neudělal, jsou kecy o ničem.Já jsem psal pouze o Německu. A "měli udělat" se dobře řekne tobě, hrdino, když ti nehrozí, že tě vůdce něchá popravit za zradu, pokud bys něco takového navrhl. Němci se chtěli vzdát, v květnu 1945 dokonce měli snahu spojit se s Američany a Brity a táhnout společně proti Rusům. To první nevyšlo, protože se ani na několik pokusů nepodařilo "odstranit" Hitlera, na to druhé napřistoupili Američani a Britové.
Už nejednou jsem u tebe viděl, jak někoho kritizuješ, i když s ním souhlasíš
Jaderné zbraně za druhé světové války? No ty jsi IGNORANT!! Jestli dokážeš vyplodit TOTO, tak vrať občanku. A zopákni si děják.
Tiskni
Sdílej: