Byla vydána beta verze openSUSE Leap 16. Ve výchozím nastavení s novým instalátorem Agama.
Devadesátková hra Brány Skeldalu prošla portací a je dostupná na platformě Steam. Vyšel i parádní blog autora o portaci na moderní systémy a platformy včetně Linuxu.
Lidi dělají divné věci. Například spouští Linux v Excelu. Využít je emulátor RISC-V mini-rv32ima sestavený jako knihovna DLL, která je volaná z makra VBA (Visual Basic for Applications).
Revolut nabídne neomezený mobilní tarif za 12,50 eur (312 Kč). Aktuálně startuje ve Velké Británii a Německu.
Společnost Amazon miliardáře Jeffa Bezose vypustila na oběžnou dráhu první várku družic svého projektu Kuiper, který má z vesmíru poskytovat vysokorychlostní internetové připojení po celém světě a snažit se konkurovat nyní dominantnímu Starlinku nejbohatšího muže planety Elona Muska.
Poslední aktualizací začal model GPT-4o uživatelům příliš podlézat. OpenAI jej tak vrátila k předchozí verzi.
Google Chrome 136 byl prohlášen za stabilní. Nejnovější stabilní verze 136.0.7103.59 přináší řadu novinek z hlediska uživatelů i vývojářů. Podrobný přehled v poznámkách k vydání. Opraveno bylo 8 bezpečnostních chyb. Vylepšeny byly také nástroje pro vývojáře.
Homebrew (Wikipedie), správce balíčků pro macOS a od verze 2.0.0 také pro Linux, byl vydán ve verzi 4.5.0. Na stránce Homebrew Formulae lze procházet seznamem balíčků. K dispozici jsou také různé statistiky.
Byl vydán Mozilla Firefox 138.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 138 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
Šestnáctý ročník ne-konference jOpenSpace se koná 3. – 5. října 2025 v Hotelu Antoň v Telči. Pro účast je potřeba vyplnit registrační formulář. Ne-konference neznamená, že se organizátorům nechce připravovat program, ale naopak dává prostor všem pozvaným, aby si program sami složili z toho nejzajímavějšího, čím se v poslední době zabývají nebo co je oslovilo. Obsah, který vytvářejí všichni účastníci, se skládá z desetiminutových
… více »vim ~/.emacs
Jinak kdy vlastne prestali akceptovat evropske ridicaky v US? Nebo to v Penny nikdy neakceptovali?Proč by? České řidičáky tam samozřejmě platí.
Hele jak obchodnik rozlisi debetni od kreditni karty. Podle wikipedie vypadaji uplne stejne (embossovani nezminuji jako znak).
Jediny rozdil je, ze debetni kart strhava penize z uctu primo. (nejdriv plat potom utracej) a kreditni jde rovnou do minusu. (nejdriv utracej a pak srovnej ucet). Jak tohle rozlisi obchodnik? Ten preci nevi, jestli mi to banka strhla z uctu, nebo pripsala dluh.
No ja mam embossovanou visa. Podle te definice na wiki je to karta debetni. Mozna jim tam zavolam aby mi to prozradili.
No a pak me napada otazka, zda-li je pro ne kreditni karta vyhodna proto, ze se to vzdy strhne z "uctu/penez" banky a tudiz zodpovednost je jasne na bance. Zatimco u debetni se to strhava z penez klienta (ktere stejna dava banka)?
s terminem neplatí(vá) bych v americe byl opatrny... napriklad tu jsou schopni si zauctovat za prichozi smsku cenu, ktera se rovna smsce odeslane. ;-]Což má ovšem příjemný vedlejší účinek v celkových cenách za volání. Na český mobil jsem si nejlevněji zavolal právě z USA, tehdy jsem měl na $2 kartu (při 27 Kč/$) k dispozici asi 50 minut.
tady se ve vetsine obchodu ptaji jestli budu platit debit nebo credit card. (a visu k ceskemu debetnimu uctu to bere jako credit card)No právě - a jak jsem zmiňoval výše, ne vždy to projde. Byl jsem tak zvyklý automaticky hlásit "credit", že jsem už ani nekontroloval, jestli to opravdu kreditka je. A kupodivu to občas poznali, když šlo o debetní nebo naopak.
s terminem neplatí(vá) bych v americe byl opatrny... napriklad tu jsou schopni si zauctovat za prichozi smsku cenu, ktera se rovna smsce odeslane. ;-]Esemeskování tam trochu zaspali
Resp. často si (proti pravidlům) obchodníci stanovují minimální výši nákupu a nebo si rovnou natvrdo účtují přirážku (což se také nesmí), ale to je vždy ze strany obchodníka - nikdy ze strany banky (nebo kartové společnosti).A obchodník to nedělá proto, že by chtěl být na zázkazníka zlý, ale proto, že musí platit poplatek kartové společnosti za transakci nebo musí platit telekomunikační poplatek za datové spojení (terminál obsahuje klasický modem, který se vytáčeným spojením připojuje na modemový server kartovní společnosti).
Ano, vím. Ale je to celkem jedno, protože při podpisu smlouvy s kartovou společností se obchodník zavazuje, že žádné minimální částky nebo poplatky stanovovat nebude. A na základě toho mu pak kartová společnost umožní, aby u něj zákazníci mohli jejich kartami platit. Ze strany obchodníka je to prostě porušení smlouvy, protože náklady, které má nést on, přehazuje na zákazníka.Resp. často si (proti pravidlům) obchodníci stanovují minimální výši nákupu a nebo si rovnou natvrdo účtují přirážku (což se také nesmí), ale to je vždy ze strany obchodníka - nikdy ze strany banky (nebo kartové společnosti).A obchodník to nedělá proto, že by chtěl být na zázkazníka zlý, ale proto, že musí platit poplatek kartové společnosti za transakci nebo musí platit telekomunikační poplatek za datové spojení
Hele jak obchodnik rozlisi debetni od kreditni karty. Podle wikipedie vypadaji uplne stejne (embossovani nezminuji jako znak).Nekdy to ani nemusi byt nijak slozite
Některé terminály to zjevně rozlišit nějak umějí, protože už se mi asi třikrát stalo, že jsem na otázku, co je to za kartu (kterou se chystám platit) - debetní nebo kreditní - odpověděl špatně (od té doby si nechávám debetní VISA a kreditní MC, abych si to furt nepletl) a ohlásilo to chybu.Hele jak obchodnik rozlisi debetni od kreditni karty.
teoreticky plati prvnich 6 mesicu.Nepředpokládám, že by tam chtěl na turistické vízum být tak dlouho...
na pujceni auta potrebujes embosovanou kreditku a kterou myslim autor vzhledem k veku nema a nemuze mitPokud skutečně nemá věk na kreditní kartu (což netuším), tak nemá ani věk na půjčení auta. Jestli se nepletu, tak snad jen ve státech New York a Michigan půjčují auta i lidem mladším 21 let. A to za příplatek. A i ti mezi 21 - 25 to mají obyčejně za nechutný příplatek. Jo, některé půjčovny umožňují i složení zálohy v hotovosti bez karty. A při ukázání zpáteční letenky ti většinou umožní i půjčení na obyč. výběrovou kartu.
Tiskni
Sdílej: