Vývojáři OpenMW (Wikipedie) oznámili vydání verze 0.49.0 této svobodné implementace enginu pro hru The Elder Scrolls III: Morrowind. Přehled novinek i s náhledy obrazovek v oznámení o vydání.
Masivní výpadek elektrického proudu zasáhl velkou část České republiky. Hasiči vyjížděli k většímu počtu lidí uvězněných ve výtazích. Výpadek se týkal zejména severozápadu republiky, dotkl se také Prahy, Středočeského nebo Královéhradeckého kraje. Ochromen byl provoz pražské MHD, linky metra se už podařilo obnovit. Výpadek proudu postihl osm rozvoden přenosové soustavy, pět z nich je nyní opět v provozu. Příčina problémů je však stále neznámá. Po 16. hodině zasedne Ústřední krizový štáb.
Po více než roce vývoje od vydání verze 5.40 byla vydána nová stabilní verze 5.42 programovacího jazyka Perl (Wikipedie). Do vývoje se zapojilo 64 vývojářů. Změněno bylo přibližně 280 tisíc řádků v 1 500 souborech. Přehled novinek a změn v podrobném seznamu.
Byla vydána nová stabilní verze 7.5 webového prohlížeče Vivaldi (Wikipedie). Postavena je na Chromiu 138. Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu.
Sniffnet je multiplatformní aplikace pro sledování internetového provozu. Ke stažení pro Windows, macOS i Linux. Jedná se o open source software. Zdrojové kódy v programovacím jazyce Rust jsou k dispozici na GitHubu. Vývoj je finančně podporován NLnet Foundation.
Byl vydán Debian Installer Trixie RC 2, tj. druhá RC verze instalátoru Debianu 13 s kódovým názvem Trixie.
Na čem pracují vývojáři webového prohlížeče Ladybird (GitHub)? Byl publikován přehled vývoje za červen (YouTube).
Libreboot (Wikipedie) – svobodný firmware nahrazující proprietární BIOSy, distribuce Corebootu s pravidly pro proprietární bloby – byl vydán ve verzi 25.06 "Luminous Lemon". Přidána byla podpora desek Acer Q45T-AM a Dell Precision T1700 SFF a MT. Současně byl ve verzi 25.06 "Onerous Olive" vydán také Canoeboot, tj. fork Librebootu s ještě přísnějšími pravidly.
Licence GNU GPLv3 o víkendu oslavila 18 let. Oficiálně vyšla 29. června 2007. Při té příležitosti Richard E. Fontana a Bradley M. Kuhn restartovali, oživili a znovu spustili projekt Copyleft-Next s cílem prodiskutovat a navrhnout novou licenci.
Svobodný nemocniční informační systém GNU Health Hospital Information System (HIS) (Wikipedie) byl vydán ve verzi 5.0 (Mastodon).
vypnutém
Píšu zapnutém
Ano vidím tam velký problém. Kolem svislých linek jsou zelené čáry. Kolem oblých zase dočervena.Proti _tomu_ jsem se ohradil ve svých příspěvcích, protože z té věty vyplývá, že nerozumíš tomu jak funguje subpixel hinting a kritizuješ to barevné zobrazení (co vidíš u sebe) jako chybu.
Já vím k čemu tam mají být. Jenže tuto svou úlohu neplní.Ale oni svou úlohu plní
Taky mě štve balík… jsou tam… fonty… pak je vidí aplikace jako třeba firefox a sem tam je použije…Firefox používá pango, které používá fontconfig. Fontconfig mimo jiné umí tu věc, že mu zadáte masku fontu a on vrátí seznam fontů, které jí odpovídají. Které fonty to budou a v jakém pořadí, lze ovlivnit v /etc/fonts. Pokud nechcete, aby některé fonty byly timto systémem dostupné, přidejte si tam element rejectfont shodující se nechtěnými fonty:
<selectfont> <rejectfont> <pattern> <patelt name="foundry"> <string>urw</string> </patelt> </pattern> </rejectfont> </selectfont>Funkčnost si můžete ověřit příkazem
fc-list :foundry=urw family foundry
.
<alias binding="same"> <family>Palatino</family> <accept><family>URW Palladio L</family></accept> </alias>Takže aplikace, která bude chtít font z rodiny Palatino, tak dostane podstrčený font z rodiny Palladio.
Tiskni
Sdílej: