Na čem aktuálně pracují vývojáři GNOME a KDE Plasma? Pravidelný přehled novinek v Týden v GNOME a Týden v KDE Plasma.
Před 25 lety zaplavil celý svět virus ILOVEYOU. Virus se šířil e-mailem, jenž nesl přílohu s názvem I Love You. Příjemci, zvědavému, kdo se do něj zamiloval, pak program spuštěný otevřením přílohy načetl z adresáře e-mailové adresy a na ně pak „milostný vzkaz“ poslal dál. Škody vznikaly jak zahlcením e-mailových serverů, tak i druhou činností viru, kterou bylo přemazání souborů uložených v napadeném počítači.
Byla vydána nová major verze 5.0.0 svobodného multiplatformního nástroje BleachBit (GitHub, Wikipedie) určeného především k efektivnímu čištění disku od nepotřebných souborů.
Na čem pracují vývojáři webového prohlížeče Ladybird (GitHub)? Byl publikován přehled vývoje za duben (YouTube).
Provozovatel čínské sociální sítě TikTok dostal v Evropské unii pokutu 530 milionů eur (13,2 miliardy Kč) za nedostatky při ochraně osobních údajů. Ve svém oznámení to dnes uvedla irská Komise pro ochranu údajů (DPC), která jedná jménem EU. Zároveň TikToku nařídila, že pokud správu dat neuvede do šesti měsíců do souladu s požadavky, musí přestat posílat data o unijních uživatelích do Číny. TikTok uvedl, že se proti rozhodnutí odvolá.
Společnost JetBrains uvolnila Mellum, tj. svůj velký jazykový model (LLM) pro vývojáře, jako open source. Mellum podporuje programovací jazyky Java, Kotlin, Python, Go, PHP, C, C++, C#, JavaScript, TypeScript, CSS, HTML, Rust a Ruby.
Vývojáři Kali Linuxu upozorňují na nový klíč pro podepisování balíčků. K původnímu klíči ztratili přístup.
V březnu loňského roku přestal být Redis svobodný. Společnost Redis Labs jej přelicencovala z licence BSD na nesvobodné licence Redis Source Available License (RSALv2) a Server Side Public License (SSPLv1). Hned o pár dní později vznikly svobodné forky Redisu s názvy Valkey a Redict. Dnes bylo oznámeno, že Redis je opět svobodný. S nejnovější verzí 8 je k dispozici také pod licencí AGPLv3.
Oficiální ceny Raspberry Pi Compute Modulů 4 klesly o 5 dolarů (4 GB varianty), respektive o 10 dolarů (8 GB varianty).
Byla vydána beta verze openSUSE Leap 16. Ve výchozím nastavení s novým instalátorem Agama.
I kdyby to šlo opravdu k soudu a ty to vyhrál, nezaručuje ti to, že nebudeš platit soudní výlohy.Ušlo mi něco? Vždycky jsem měl pocit, že soudní výlohy platí ten, kdo to prohraje...
A ty jsi někdy do firmy zaváděl SAP?...firma ktora prezije SAP - ale ved to poznate
nemocnice asi ma trosku jine moznosti (napriklad najmout si kvalitni profesionalni firmu)Tak tohle je tedy zatraceně dobrý vtip (resp. by byl, kdyby nešlo o životy). Zrovna nemocnice totiž obvykle peníze nerozhazují plnými hrstmi. Představa, že si městská nemocnice najme několik SAP* specialistů (hodina práce každého z nich stojí několik tisíc), patří to říše snů a pohádek
nebo jako myslíš, že se nemocnice jen tak ze dne na den rozhodne, že změní IS a jde to toho?Mohu se vyjádřit pouze ohledně jedné nemocnice (kutnohorské), u které vím přesně, jak to s těmi migracemi bylo. První - ze Steinera na Medeu - se dělala před x lety, a to proto, že Steiner postupně přestal vyhovovat z funkčního hlediska. Steiner byl (asi už se dnes ani nevyvíjí, nevím...) svým způsobem specifický, byl to výrazně "jednomužný" projekt (MUDr. Ing. Ariel Steiner si na své dítě nenechal moc sáhnout od jiných), byť žádné ořezávátko (používala ho např. Fakultní nemocnice Královské Vinohrady). Druhá migrace - z Medey na MediCalc - se uskutečnila asi před půl rokem, už za působení nového soukromého vlastníka nemocnice. Důvodem bylo tentokrát především to, že migrace vyšla výrazně levněji, než by stálo dokoupení potřebných licencí pro Medeu (zřejmě včetně licencí na DBMS Progress - aktuální licenční politiku firmy Stapro neznám) tak, aby byl na všech pracovištích dostatečný počet počítačů (což dříve nebyl - právě kvůli penězům - a působilo to dost velké komplikace).
politickýma (a jiný nejsou) rozhodnutíma kolem NISůPrávě jsem ti ukázal, že v tom žádná politika být nemusí
ne, neukázalUkázal, protože ty důvody byly zcela objektivní, nešlo o nic takového, jako se dnes jistá klika snaží v Ostravě.
ale o tom JAK jsi nerekl ani slovoO tom JAK nemám podrobné informace. Ohledně toho druhého přechodu bylo, pokud vím, problémem pouze to, že Stapro (dodavatel původního systému) se to snažilo sabotovat a za zpřístupnění dat ze starého NIS chtělo nehorázné peníze (jakákoli partyzánština samozřejmě nepřipadala v úvahu). Nakonec to ale prý dopadlo poměrně dobře.
o tom JAK se na to sehnali prachy jsi taky nerekl ani slovoPrvní přechod byl financován z městského rozpočtu (účelovou dotací, podobné dotace na rozšiřování systému město poskytlo i později, naposledy v roce 2003), druhý zaplatil soukromý majitel (což měl naplánováno ještě dřív, než nemocnici koupil).
3) Pokud půjde do tuhého, doporučuji tvrdit, že ti někdo hacknul účet a ty články nejsou tvoje, případně včasnou emigraci.Případně ještě tvrdit, že mu navíc zcizili IP adresu a především - nějak smazat tohle vlákno :))
Tiskni
Sdílej: