Dle plánu byl vývoj Firefoxu přesunut z Mercurialu na Git. Oficiální repozitář se zdrojovými kódy je na GitHubu.
V terminálovém multiplexoru GNU Screen byly nalezeny a v upstreamu ve verzi 5.0.1 už opraveny bezpečnostních chyby CVE-2025-23395, CVE-2025-46802, CVE-2025-46803, CVE-2025-46804 a CVE-2025-46805. Podrobnosti na blogu SUSE Security Teamu.
Training Solo (Paper, GitHub) je nejnovější bezpečnostní problém procesorů Intel s eIBRS a některých procesorů ARM. Intel vydal opravnou verzi 20250512 mikrokódů pro své procesory.
Byla vydána nová verze 25.05.11 svobodného multiplatformního video editoru Shotcut (Wikipedie) postaveného nad multimediálním frameworkem MLT. Nejnovější Shotcut je již vedle zdrojových kódů k dispozici také ve formátech AppImage, Flatpak a Snap.
Svobodný elektronický platební systém GNU Taler (Wikipedie, cgit) byl vydán ve verzi 1.0. GNU Taler chrání soukromí plátců a zároveň zajišťuje, aby byl příjem viditelný pro úřady. S vydáním verze 1.0 byl systém spuštěn ve Švýcarsku.
Spolek OpenAlt zve příznivce otevřených řešení a přístupu na 209. brněnský sraz, který proběhne tento pátek 16. května od 18:00 ve studentském klubu U Kachničky na Fakultě informačních technologií Vysokého učení technického na adrese Božetěchova 2/1. Jelikož se Brno stalo jedním z hlavních míst, kde se vyvíjí open source knihovna OpenSSL, tentokrát se OpenAlt komunita potká s komunitou OpenSSL. V rámci srazu Anton Arapov z OpenSSL
… více »GNOME Foundation má nového výkonného ředitele. Po deseti měsících skončil dočasný výkonný ředitel Richard Littauer. Vedení nadace převzal Steven Deobald.
Byl publikován přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie) za uplynulé dva měsíce. Servo zvládne už i Gmail. Zakázány jsou příspěvky generované pomocí AI.
Raspberry Pi Connect, tj. oficiální služba Raspberry Pi pro vzdálený přístup k jednodeskovým počítačům Raspberry Pi z webového prohlížeče, byla vydána v nové verzi 2.5. Nejedná se už o beta verzi.
Google zveřejnil seznam 1272 projektů (vývojářů) od 185 organizací přijatých do letošního, již jednadvacátého, Google Summer of Code. Plánovaným vylepšením v grafických a multimediálních aplikacích se věnuje článek na Libre Arts.
Není nad to začít týden informatickým vtipem s gradujícím humorem a geniální pointou, která jen tak mimochodem odpovídá na nejzásadnější filozofické otázky lidstva.
Poznámka: pokud jej budete vyprávět ve společnosti, nezapomeňte si předem dohodnout znamení, při kterém se posluchači mají začít smát. Mně se osvědčilo lehké poškrábání na spánku.
Potkají se dva přátelé a ten jeden povídá: "Představ si, můj přítel David vymyslel způsob, jak ze Smalltalku odstranit bloky a nahradit je jenom objekty.". "Fakt?" odvětí druhý, "to kolega Vassili zase vymyslel způsob, jak ze Smalltalku odstranit objekty a nahradit je jen blokama".
První se zamyslí a povídá: "Myslím, že bychom měli přivést Vassilie a Davida do stejné místnosti, zavřít dveře a čekat. Řekl bych, že budou jako hmota a antihmota - nemůžou existovat současně vedle sebe, takže by mělo stačit, aby na sebe pohlédli, a vypařili by se... blik... Možná můžou anihilovat i tu místnost, celou budovu, město, možná celou planetu! Ale byl by to zajímavý experiment..."
"Úžasný," usměje se druhý a dodá: "Potom bysme měli ještě odstranit Smalltalk a nahradit jej Lispem, pak ještě z Lispu konečně odstranit naprosto zbytečné seznamy snadno nahraditelné páry, to pak nahradit lambda kalkulem a pak jen s blaženým úsměvem sledovat, jak David a Vassili odstraňují tenhle vesmír.".
"No moment!" zarazí se první. "Já žil v domnění, že všechno, co existuje, je funkcí jen jedné proměnné..."
Tiskni
Sdílej:
Protože, jak jsem zjistil, s tímto vtipem měl problém i jeden kolega postgraduálně studující teoretickou informatiku, radši uvedu vysvětlující komentář. Sice by se vtipy neměly vysvětlovat, ale co už... čtěte dále jen na vlastní nebezpečí
V první části toho textu se samozřejmě jedná jen o pár informatických hříček - Smalltalk bez objektů, Lisp bez seznamů atd. Zajímavé je, že zmíněné věci jsou bez problémů proveditelné a osoby Vasili a David skutečně existují a skutečně udělaly to, co se zde tvrdí.
Tou poslední poznámkou dává první kamarád textu úplně nový význam, a to ten, že při vzájemné anihilaci Visilie a Davida dojde vlastně k jejich dosazení jakožto volných proměnných do funkce (=Vesmíru), což ho ovšem zarazí, protože byl přesvědčen, že Vesmír je funkcí jen jedné proměnné (=Boha).
Takže zásadní filozofické otázky, na které tento vtip odpovídá, jsou:
Existuje Bůh? Ano.
Co je Bůh? Bůh je volná proměnná.
Co je Vesmír a smysl jeho existence? Vesmír je funkce, do které když dosadíme Boha, proběhne sekvence konverzí, jejichž výsledkem je číslo 42.
s/je funkcí jen jedné proměnné/je jen funkcí jedné proměnné/