Vyhledávač DuckDuckGo je podle webu DownDetector od 2:15 SELČ nedostupný. Opět fungovat začal na několik minut zhruba v 15:15. Další služby nesouvisející přímo s vyhledáváním, jako mapy a AI asistent jsou dostupné. Pro některé dotazy během výpadku stále funguje zobrazování například textu z Wikipedie.
Více než 600 aplikací postavených na PHP frameworku Laravel je zranitelných vůči vzdálenému spuštění libovolného kódu. Útočníci mohou zneužít veřejně uniklé konfigurační klíče APP_KEY (např. z GitHubu). Z více než 260 000 APP_KEY získaných z GitHubu bylo ověřeno, že přes 600 aplikací je zranitelných. Zhruba 63 % úniků pochází z .env souborů, které často obsahují i další citlivé údaje (např. přístupové údaje k databázím nebo cloudovým službám).
Open source modální textový editor Helix, inspirovaný editory Vim, Neovim či Kakoune, byl vydán ve verzi 25.07. Přehled novinek se záznamy terminálových sezení v asciinema v oznámení na webu. Detailně v CHANGELOGu na GitHubu.
Americký výrobce čipů Nvidia získal od vlády prezidenta Donalda Trumpa souhlas s prodejem svých pokročilých počítačových čipů používaných k vývoji umělé inteligence (AI) H20 do Číny. Prodej těchto čipů speciálně upravených pro čínský trh by tak mohl být brzy obnoven, uvedla firma na svém blogu. Americká vláda zakázala prodej v dubnu, v době eskalace obchodního sporu mezi oběma zeměmi. Tehdy to zdůvodnila obavami, že by čipy mohla využívat čínská armáda.
3D software Blender byl vydán ve verzi 4.5 s prodlouženou podporou. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Videopředstavení na YouTube.
Open source webový aplikační framework Django slaví 20. narozeniny.
V Brestu dnes začala konference vývojářů a uživatelů linuxové distribuce Debian DebConf25. Na programu je řada zajímavých přednášek. Sledovat je lze online.
Před 30 lety, tj. 14. července 1995, se začala používat přípona .mp3 pro soubory s hudbou komprimovanou pomocí MPEG-2 Audio Layer 3.
Výroba 8bitových domácích počítačů Commodore 64 byla ukončena v dubnu 1994. Po více než 30 letech byl představen nový oficiální Commodore 64 Ultimate (YouTube). S deskou postavenou na FPGA. Ve 3 edicích v ceně od 299 dolarů a plánovaným dodáním v říjnu a listopadu letošního roku.
Společnost Hugging Face ve spolupráci se společností Pollen Robotics představila open source robota Reachy Mini (YouTube). Předobjednat lze lite verzi za 299 dolarů a wireless verzi s Raspberry Pi 5 za 449 dolarů.
Jak jsem se mohl v poslední době párkrát přesvědčit, spousta linuxových uživatelů sice ví, co to je UDEV; ten však na první pohled zřejmě působí příliš krypticky (třeba narozdíl od jiných „konfiguráků“), takže je pro mnohé těžké do něj proniknout. Přiznám se, že jsem byl donedávna ve stejné situaci. Pak jsem ale byl donucen pár pravidel napsat a zjistil, jak je to vše vlastně poměrně jednoduché. Takže přináším malý „manuálník“ - ovšem bez zbytečného vysvětlování a bez jakéhokoliv nároku na úplnost. Kdo chce podrobnější návod, či dokumentaci, ten jistě něco najde.
# nebude se jmenovat "ttyS4", ale "ttyModem2" KERNEL=="ttyS4", NAME="ttyModem2" # na sériový port přes USB, který odpovídá VID/PID 0x1234/0x5678 bude vytvořen symlink "/dev/modem" KERNEL=="ttyUSB*", SYSFS{idVendor}=="0x1234", SYSFS{idProduct}=="0x5678", SYMLINK+="/dev/modem" # po připojení usb hodin nastavíme přístup skupině "io" a spustíme program, který hodiny sesynchronizuje (reálný příklad ;) SYSFS{idVendor}=="16c0",SYSFS{idProduct}=="05dc",SYSFS{manufacturer}=="butrus@evangnet.cz",SYSFS{product}=="UsbClock", MODE="0660",GROUP="io",RUN+="/usr/bin/led-usb-clock synchro" # pokud vložíme 1G flash "Kingston" / "DataTraveler xyz", spustit na ni automaticky zalohu ACTION=="add", SYSFS{vendor}=="Kingston", SYSFS{model}=="DataTraveler xyz", SYSFS{size}=="1001472", SYMLINK+="/dev/kingston_zaloha", RUN+="/local/bin/kingston_zaloha.sh"
Tiskni
Sdílej:
Jen bych doplnil pár věcí, které je dobré vědět, než člověk začne:
Co s čím porovnávat, se nejlépe zjistí pomocí udevinfo
, např.
udevinfo -a -n /dev/sdb udevinfo -a -p /class/net/eth0
Ve druhém případě se zadává tzv. devpath, tj. vlastně cesta v sysfs filesystému (bez počátečního /sys
). Je ale nutné kombinovat hodnoty "ze stejné sekce".
Stejnému klíči může být přiřazeno postupně několik hodnot, platí poslední (pravidla se zpracovávají postupně, jednotlivé soubory podle abecedy). Výjimkou je NAME
, přiřazení jména je vždy finální, tj. jakmile ho jednou nastavíme, další pravidla už ho nezmění. Stejného chování lze u ostatních klíčů docílit použitím operátoru ':=
' místo normálního '=
'.
PROGRAM
nelze přímo použít jako akci, místo toho lze použít např. NAME="%c"
(substituuje se výstup příkazu volaného pomocí PROGRAM
).
Pozor na akci RUN
, zpracování probíhá sériově, takže dokud příkaz neskončí, nezpracovávají se další pravidla ani události.
Z dokumentace bych doporučil zejména udev(7)
a Writing udev Rules. Ten článek je sice lépe srozumitelný, ale v mnoha bodech zastaralý, doporučuji proto konzultovat detaily s tou manuálovou stránkou.
Automatické mountování se sice dá řešit přes udev, ale není to příliš vhodné.Proč? Jednou jsem to zkoušel a nešlo to. Resp. připojilo to mechaniku jen jednou, pokud vevnitř bylo při spuštění
udevstart
nějaký médium.
udevtrigger
.