abclinuxu.cz AbcLinuxu.cz itbiz.cz ITBiz.cz HDmag.cz HDmag.cz abcprace.cz AbcPráce.cz
AbcLinuxu hledá autory!
Inzerujte na AbcPráce.cz od 950 Kč
Rozšířené hledání
×

dnes 05:00 | Bezpečnostní upozornění

Maxim Goryachy a Mark Ermolov ze společnosti Positive Technologies budou mít v prosinci na konferenci Black Hat Europe 2017 přednášku s názvem "Jak se nabourat do vypnutého počítače, a nebo jak v Intel Management Engine spustit vlastní nepodepsaný kód". O nalezeném bezpečnostním problému informovali společnost Intel. Ta bezpečnostní problém INTEL-SA-00086 v Intel Management Engine (ME), Intel Server Platform Services (SPS) a Intel

… více »
Ladislav Hagara | Komentářů: 2
dnes 01:33 | Zajímavý projekt

Na Humble Bundle byla spuštěna akce Humble Book Bundle: Java. Za 1 dolar a více lze koupit 5 elektronických knih, za 8 dolarů a více 10 elektronických knih a za 15 dolarů a více 15 elektronických knih věnovaných programovacímu jazyku Java od nakladatelství O'Reilly. Peníze lze libovolně rozdělit mezi nakladatelství O'Reilly, neziskovou organizaci Code for America a Humble Bundle.

Ladislav Hagara | Komentářů: 0
dnes 00:11 | Zajímavý projekt

Článek na OMG! Ubuntu! představuje rodinu písma IBM Plex. Jedná se o open source písmo (GitHub) navržené a uvolněné společností IBM (YouTube, Carbon Design System). Ukázka na Font Squirrel.

Ladislav Hagara | Komentářů: 5
včera 23:22 | Komunita

Na Humble Bundle lze získat počítačovou hru Brütal Legend (Wikipedie, YouTube) běžící také v Linuxu zdarma. Speciální akce končí ve středu v 19:00.

Ladislav Hagara | Komentářů: 0
včera 06:00 | Zajímavý článek

USA Network vysílá již třetí sérii seriálu Mr. Robot (Wikipedie, ČSFD.cz). Ryan Kazanciyan, technický konzultant seriálu, se na Medium v sérii článků Mr. Robot Disassembled věnuje jednotlivým dílům a popisuje použité nástroje a postupy.

Ladislav Hagara | Komentářů: 2
19.11. 23:55 | IT novinky

Společnost StartCom oficiálně oznámila, že jako certifikační autorita končí. Od 1. ledna 2018 přestane vydávat nové certifikáty a následující 2 roky bude poskytovat OCSP a CRL. Počátkem roku 2020 budou všechny platné certifikáty zneplatněny.

Ladislav Hagara | Komentářů: 22
19.11. 22:00 | IT novinky

Hodnota Bitcoinu, decentralizované kryptoměny, překonala hranici 8 000 dolarů [reddit].

Ladislav Hagara | Komentářů: 3
19.11. 21:55 | Zajímavý software

Byla vydána verze 10.0 linuxové distribuce Raspberry Digital Signage. Jedná se o distribuci pro jednodeskové počítače Raspberry Pi určenou k prezentačním účelům (veletrhy, prodejny, ...). Po naběhnutí systému je spuštěn webový prohlížeč v režimu celé obrazovky a vybraná prezentace. Nejnovější Raspberry Digital Signage vychází z distribuce Raspbian Stretch.

Ladislav Hagara | Komentářů: 0
19.11. 13:33 | Zajímavý software

Společnost Google na svém blogu věnovaném open source představila container-diff, nástroj pro analýzu a porovnávání Docker kontejnerů. Zdrojové kódy jsou k dispozici pod licencí Apache 2.0.

Ladislav Hagara | Komentářů: 0
19.11. 08:00 | Komunita

Flatpak Workshop proběhne ve středu 29. listopadu od 10:00 v Brně. V dopolední přednáškové části se účastníci seznámí s Flatpakem, se specifiky pro aplikace napsané v Qt a GTK+, portály, které integrují aplikace do systému, a na závěr, jak dostat aplikaci do Flathubu, což je momentálně největší centralizovaný repozitář Flatpaků. V odpolední části si pak mohou za pomoci lektorů zkusit nějakou aplikaci zabalit pro Flatpak. Workshop je určen pro 20 účastníků. Nutná je registrace.

Ladislav Hagara | Komentářů: 7
Jak se vás potenciálně dotkne trend odstraňování analogového audio konektoru typu 3,5mm jack z „chytrých telefonů“?
 (9%)
 (1%)
 (1%)
 (1%)
 (74%)
 (14%)
Celkem 717 hlasů
 Komentářů: 36, poslední 17.11. 18:43
  Rozcestník

  Netgear GS105PE v linuxové síťi: stoupající tendence

  22.6. 10:22 | Přečteno: 1091× | Hardware | Výběrový blog | poslední úprava: 22.6. 10:24

  V tomto zápisku rád sepsal zkušenosti se switchem NetGear GS105PE v síti, která je linuxově pozitvní a windowsově negativní (jinými slovy se jedná o domácí síť, ve které nemám k dispozici žádné m$ windows, pokud se třeba jedná o konfiguraci switche a podobně). To, co zde píši by se přitom mělo/mohlo vztahovat i na nejbližší podobné switche jako jsou třeba GS105Ev2 nebo GS108PE.

  NetGear GS105PE vypadá na první pohled jako velmi šikovná pětiportová krabička. Krom toho, že je to switch gigabitový, pak jeho největší výhodou je, že je napájený z PoE (bohužel ale jinak napájet nelze) a zároveň ale umožňuje sám až na dvou portech PoE injektovat (nejlépe ovšem, když je napájen z 802.3.at, pak má dostatek šťávy, aby dal alespoň na jednom portu plné 802.af). A navíc switch podporuje VLAN a pár dalších funkcí z manageovatelných switchů (i když jej Netgear řadí do jakési mezikategorie, kterou nazývá „smart“ - je dnes ještě něco, co není „smart“ :-) ). To by bylo z pozitiv tak víceméně všechno.

  Bohužel tento switch má (respektive měl) i několik dosti závažných nesmyslů především co se jeho firmwaru a vzláště pak konfigurace týká. Především: switch původně neměl webové rozhraní a musel se nastavovat utilitou, která je windows only. Vzhledem k tomu, že si to někteří linuxáci nenechali líbít a snažili se napsat si takovou utilitu sami, zjistilo se, že komunikace mezi oficiální utilitou a switchem je z hlediska bezpešnost naprosto tragická. Konfigurace lítala po síti broadcastem po všech VLAN a sice s heslem v plaintextu. To Netgear posléze změnil tak, že heslo zaxoroval řetězcem „NtgrSmartSwitchRock“. Naštěstí se alespoň podařilo vytvořit pár utilitek, kterými šlo switch jakž-takž konfigurovat (viz tady, resp. tady a tady a tady) - teď vám ovšem neřeknu, která z nich funguje s firmwarem se zaxorovaným heslem a která ještě ne, ale v nejhoším to není až takový problém upravit.

  Dalším problémem switche (stejně jako spousty dalších - i těch drahých switchů od Netgearu) je, že se snaží „volat domů“. Ať již použijeme jejich windows utilitu nebo v novější verzi firmware webové rozhraní (viz níže), pokaždé se switch snaží spojit se s Netgearem a vynutit si registraci. Vzhledem k tomu, že v kterési verzi firmware měl switch (dle nmap) otevřeny ale vyfiltrovaný port pro PPTP, vykládám si to tak, že ve chvíli, když zákazníkovi něco nefunguje, má technická potvora možnost se na switch připojit, aby se na to podívali, co přesně se děje. Jenže i tak je to dle mého hrozná zhůvěřilost a debilita! Naštěstí, zdá se, existuje způsob, jak minimalizovat škody. Kromě zakázání PPTP a dalších tunelovacích protokolů, dokud je člověk v síti nepotřebuje (což by asi měla být tak jak tak samozřejmost dobrého zabezpečení sítě), zdá se pomůže blokovat v síti na úrovni DNS adresu my.netgear.com. Netgear se tak pokaždé vzteká, což by ale mohlo znamenat, že stačí blokovat jen tuto adresu ;-).

  „Volání domů“ zřejmě bude marketingovým rozhodnutím, které se asi jen tak nezmění. Nicméně, co se týká switche GS105PE, tak šlo v uplynulé době pozorovat velmi výrazný posun k lepšímu. Nejprve se ve verzi firmware objevilo webové rozhraní, které dokonce (oproti jiným switchům z dílny Netgearu) nemělo problém s běžným prohlížečem(TM). Trošičku problémem bylo, jak switch pod linuxem bez windowsovské utility upgradovat, ale i tady se našli lidé, kteří přišli, jak na to, a ještě jiní, kteří zbastlili utilitku, kterou je upgrade možné provést. Jenom bych chtěl upozornit na to, že utilitka neumí xorování hesla, takže je nejjednodušší pro upgrade heslo nastavit na prázdné. Tady je (je třeba mít nainstalováno atftp, konfigurace přímo ve skriptu):

  #!/usr/bin/perl -w
  #######################################################################
  #
  # NSDP firmware update script v.1.0
  # Copyright 2012 Konstantin S. Vishnivetsky
  #
  # This program is free software: you can redistribute it and/or modify
  # it under the terms of the GNU General Public License as published by
  # the Free Software Foundation, either version 3 of the License, or
  # (at your option) any later version.
  #
  # This program is distributed in the hope that it will be useful,
  # but WITHOUT ANY WARRANTY; without even the implied warranty of
  # MERCHANTABILITY or FITNESS FOR A PARTICULAR PURPOSE. See the
  # GNU General Public License for more details.
  #
  # You should have received a copy of the GNU General Public License
  # along with this program. If not, see <http://www.gnu.org/licenses/>.
  #
  # For contacts:
  # WEB: http://www.vishnivetsky.ru
  # E-mail: kos@vishnivetsky.ru
  # SkyPE: kvishnivetsky
  # ICQ: 328-468-511
  # Phone: +7 913 774-7588
  #
  #######################################################################
  
  use strict;
  use utf8;
  use IO::Select;
  use IO::Socket;
  use Data::Dumper;
  
  #######################################################################
  #        !!! ATTENTION !!!!
  # Some settings are empty - fill it with YOUR settings, please.
  #        !!! ATTENTION !!!!
  ############ Initial config begin #####################################
  my $DEBUG = 1;
  my $selfmac = "\x00\x11\x22\x33\x44\x55";	# MAC adresa PC (00:11:22:33:44:55)
  my $swmac  = "\x66\x77\x88\x99\xaa\xbb";	# MAC adresa switche (66:77:88:99:aa:bb)
  my $sw_ip  = '10.10.10.10' ; 			# IP addresa switche (10.10.10.10)
  my $sw_fw  = 'fw.bin' ; 			# Firmware in *.hex file
  my $psswd= "password" ;				# !!!!!
  my $DST_ADDR = pack('CCCC', 255,255,255,255);	# Global broadcast addr - use on single interface host
  #my $DST_ADDR = pack('CCCC', 10,10,10,255);	# Local broadcast addr of your network - use on multiple interface host
  ############ Initial config end #######################################
  
  my $seq = rand(65535);
  
  printf "Initializing switch for TFTP\n" if $DEBUG;
  FwUpdate(63321);
  printf "Waiting...\n";
  sleep(5);
  printf "Sending file %s via TFTP to %s\n", $sw_fw, $sw_ip if $DEBUG;
  `atftp -p --verbose --trace -l $sw_fw -r $sw_fw $sw_ip`;
  
  exit 0;
  
  sub FwUpdate {
    my $SRC_PORT = shift;
    my $sock = IO::Socket::INET->new(
      Proto   => 'udp',
      LocalAddr => '0.0.0.0',
      Broadcast => 1,
      LocalPort => $SRC_PORT,
      ReuseAddr => 1
    ) or die "Can't bind : $@\n";
    my $select = IO::Select->new($sock);
  
    sendFwUpdate($sock, $seq++, $selfmac, $swmac, $psswd);
  
    my $isAlive = 1;
    while($isAlive) {
  	my @ready = $select->can_read(5);
  	if (@ready) {
  	  my $data = undef;
  	  my $from = recv($sock, $data, 1500, 0) || die "recv: $!";
  	  my($port, $from_addr) = sockaddr_in($from);
  	  my @hexdata = unpack("C*", $data);
  	  printf "<< %s\n", join(' ', map(sprintf("0x%.2x", $_), @hexdata)) if $DEBUG;
  
  	  parseNSDP($data);
  	  $isAlive = 0;
  	} else {
  	  printf STDERR "Timeout!\n";
  	  $sock->close();
  	  exit -1;
  	}
    };
  
    $sock->close();
  }
  
  sub sendFwUpdate {
    my $sock = shift;
    my $seq = shift;
    my $selfmac = shift;
    my $swmac = shift;
    my $password = shift;
    my $msg = pack('nC6a6a6Sna4N',
      0x0103,
      0x00,0x00,0x00,0x00,0x00,0x00,
      $selfmac,
      $swmac,
      0x0000,
      $seq,
      "NSDP",
      0x0000);
    $msg .= pack('nna'.length($password), 0x000a, length($password), $password); # TLV with password
    $msg .= pack('nnC', 0x0010, 0x0001, 0x01); # DHCP mode On|Off
    $msg .= pack('nn', 0xffff, 0x0000); # trailer
    my @hexdata = unpack("C*", $msg);
    printf ">> %s\n", join(' ', map(sprintf("0x%.2x", $_), @hexdata)) if $DEBUG;
    my $dst = sockaddr_in(63322, $DST_ADDR);
    $sock->send($msg, 0, $dst) or die "send: $!";
  };
  
  sub parseNSDP {
    my $data = shift;
    my($ctype, $reserved, $selfmac, $dstmac, $reserved1, $seq, $sign, $reserved2) = unpack('na6a6a6a2na4Nn', $data);
    my @selfmac_ = unpack('C6', $selfmac);
    my @dstmac_ = unpack('C6', $dstmac);
    printf "ctype=%.4x\n", $ctype if $DEBUG;
    printf "selfmac=%s\n", join(':', map(sprintf("%.2x", $_), @selfmac_)) if $DEBUG;
    printf "dstmac=%s\n", join(':', map(sprintf("%.2x", $_), @dstmac_)) if $DEBUG;
    printf "seq=%.4x\n", $seq if $DEBUG;
    printf "sign=%s\n", $sign if $DEBUG;
  };
  

  Utilitka funguje tak, že se switchi pošle jistý packet a switchi je pak možné firmware poslat přes normální TFTP. Dobrou zprávou je, že ve kterési další verzi firmware lze switch do TFTP módu nastavit přes webové rozhraní a firmware do něj nalít jednoduše pomocí:

  atftp -p --verbose --trace -l $FW -r fw.bin $SW_HOST

  , kde $FW je soubor s firmware a $SW_HOST je ip adresa switche. Nejlepší na tom je, že ani to už není v poslední verzi firmware (1.5.*) nutné. Tento firmware je sice nutno nahrávat nadvakrát - bootloader je zvlášť (čtěte pozorně release-notes), nicméně nakonec tu máme switch, který lze updatovat snadno pomocí webového rozhraní (viz screenshot). Mimochodem, v poslední verzi firmware je možné také vypnout konfiguraci pomocí oné windowsoidní utility úplně (a navíc údajně Netgear tentokrát nasadil „skutečné šifrování“ hesla - popravdě, mně už je to jedno, své switche ovládám nyní jen přes web ;-) ).

  Zdá se tedy, že alespoň v některých věcech se Netgear poučil ze svých chyb a vývoj firmware GS105PE se ubírá správným směrem. Se šmírováním asi bohužel nic nenaděláme. Zbývá ale jedna věc, která dost vadí ve chvíli, kdy má člověk v sítí více VLAN - switch poslouchá na všech VLAN a pokud si IP adresu žádá dynamicky přes DHCP, pak rozesílá DHCP dotazy přes všechna rozhraní a ve svému důsledku si nastaví adresu z náhodné VLAN. Pochopitelně nejlepší v takovém případě je nastavit adresu na statickou, na což ovšem člověk při nastavování ne vždy zavčas myslí a pak hledá jen, ve kterém segmentu sítě se mu switch usadil. Pro tento případ stačilo blokovat příchozí DHCP packety ze switche a povolit je pouze z VLAN, ze které si to přeji, asi nějak takto (všechny VLAN routuje přes stejný router):

  # xx:xx:xx:xx:xx:xx == MAC adresa switche
  iptables -t raw -A PREROUTING -p udp --dport 67 -m mac --mac-source xx:xx:xx:xx:xx:xx -i $VLAN_SWITCH_ADMIN_IF -j ACCEPT
  iptables -t raw -A PREROUTING -p udp --dport 67 -m mac --mac-source xx:xx:xx:xx:xx:xx             -j DROP
  

  Pravda, je to jen narovnávák na vohejbák, ale lepší než drátem do voka. Samozřejmě ideální by bylo, kdyby switch umožňoval nastavit VLAN pro management, jak to má u dražších modelů, ale moc tomu nevěřím, že by do toho NetGear šel...

         

  Hodnocení: 100 %

          špatnédobré        

  Obrázky

  Netgear GS105PE v linuxové síťi: stoupající tendence, obrázek 1 Netgear GS105PE v linuxové síťi: stoupající tendence, obrázek 2 Netgear GS105PE v linuxové síťi: stoupající tendence, obrázek 3

  Tiskni Sdílej: Linkuj Jaggni to Vybrali.sme.sk Google Del.icio.us Facebook

  Komentáře

  Vložit další komentář

  22.6. 10:50 elenril
  Rozbalit Rozbalit vše Re: Netgear GS105PE v linuxové síťi: stoupající tendence
  Switche jsou dost smutné téma. Dlouho jsem přemýšlel, jaké vybrat jednoduché domácí switche s podporou VLAN. Všelijaké Netgeary a podobná verbež okamžitě vypadly kvůli špehování a nulové bezpečnosti. Nakonec jsem skončil u Cisco SG 200-08 pro jednotlivé místnosti a Ubiquiti EdgeSwitch 24-Port Lite v centrálním rozvodu. Ta Cisca jsou dost otravná tím, že se konfigurují jen a pouze přes webové rozhraní. Ubiquiti mě velmi příjemně překvapilo množstvím funkcí v téhle cenové kategorii (je to v podstatě "dospělý" switch za asi 6kKč).

  Pořád je ale tady ten nepříjemný fakt, že všechno jsou to linuxové stroje, kde člověk nemá roota. Opravdu rád bych viděl pořádný open-source switch, kam si člověk prostě dá debian (klidně s nějakým vendor jádrem když už to jinak nejde).
  Max avatar 22.6. 11:02 Max | skóre: 65 | blog: Max_Devaine
  Rozbalit Rozbalit vše Re: Netgear GS105PE v linuxové síťi: stoupající tendence
  Kup si vyšší třídu, pak nebudeš mít problém s ničím ;-). SG300 je plně ok, cmd je parádní.
  Pokud chceš manipulovat s OS, tak jsem slyšel, že Juniper má v sobě normálně přípustné BSD (Junos OS), kde si můžeš dělat co chceš.
  Zdar Max
  PS: nevím, zda by byl klasický linux vhodný do switche, některé celkem nice featurky má jen pro user space a musí se dolaďovat + absence cli pro jednoduché ovládání. Stále se bavím o switchi, něco jiného je samozřejmě router
  Měl jsem sen ... :(
  22.6. 11:11 elenril
  Rozbalit Rozbalit vše Re: Netgear GS105PE v linuxové síťi: stoupající tendence
  To už je ale na switch v rohu pokoje trochu overkill. Tak bohatý zase (zatím) nejsem.

  Jinak jak říkám - na těch switchích (to slovo ale vypadá hrůzně) už tak běží aspon linuxové jádro a spousta linuxového userspacu. Jen je to všechno uzavřené.
  Petr Tomášek avatar 22.6. 11:23 Petr Tomášek | skóre: 37 | blog: Vejšplechty
  Rozbalit Rozbalit vše Re: Netgear GS105PE v linuxové síťi: stoupající tendence
  Open-source switch by byl ideální, ale prozatím člověk musí řešit, to co je (za dostupnou cenu)...
  Heron avatar 22.6. 12:44 Heron | skóre: 51 | blog: root_at_heron | Olomouc
  Rozbalit Rozbalit vše Re: Netgear GS105PE v linuxové síťi: stoupající tendence
  Já jsem (po výměně routeru za router s WiFi 802.11n - RB751G) v roce 2012 nahradil starý blbý switch (ne mngt) za původní router RB450G. Sice jen pět portů, ale za to plný management (prostě mikrotik routeros). Updaty jsou dodnes (výrobek z roku 2009). Pouze gigabit, dneska by to už určitě chtělo alespoň ten nový standard 2.5Gbps.

  Původně jsem to nasadil jako "z nouze cnost", chyběl mi switch, tak jsem sáhl po tomto, ale už nic jiného nechci.

  Management po ssh (nebo winbox nebo web), je to plnohodnotný router osazený switch chipem, takže to umí kde co (klidně si na tom postavte vpn nebo tunel).

  Více Mikrotiků lze konfigurovat jednotně pomocí toho jejich Dude nebo jak se to jmenuje.

  Mikrotik nabízí krabičky přímo jako switche (asi tam jsou výkonější switchovací chipy), ale opět s plným managementem, ale jsem nikdy v ruce neměl.
  Max avatar 22.6. 14:51 Max | skóre: 65 | blog: Max_Devaine
  Rozbalit Rozbalit vše Re: Netgear GS105PE v linuxové síťi: stoupající tendence
  Pozor, dělají se dvě varianty. Jedna má router os a můžeš v tom dělat co chceš, druhý je opravdu jen switch se systémem SwOS, to nedoporučuji.
  Zdar Max
  Měl jsem sen ... :(
  22.6. 21:25 Johanka
  Rozbalit Rozbalit vše Re: Netgear GS105PE v linuxové síťi: stoupající tendence
  Právě v tomto směru nejsou špatné jejich Cloud Core Switche. Pokud tedy stačí switchovat a člověk nechce nějaký náročný routing, protože procesor není nic extra a vede do něj jen jedna gigová linka. Ale samotná switchová část umí podstatně víc věcí než switch v RB450G nebo RB852Gx2 a necelé čtyři tisíce za 24 portovou managovatelnou škatuli, která je zároveň schopna fungovat i třeba jako jednoduchá vstupní brána do Internetu není myslím úplně marná cena...
  22.6. 21:28 Johanka
  Rozbalit Rozbalit vše Re: Netgear GS105PE v linuxové síťi: stoupající tendence
  Pardon, samozřejmě měla jsem na mysli Cloud Router Switche. Nějak se mi ten název pomotal s Cloud Core Routery, což už je zase špetku jiná výkonostní i cenová kategorie.
  Heron avatar 22.6. 21:54 Heron | skóre: 51 | blog: root_at_heron | Olomouc
  Rozbalit Rozbalit vše Re: Netgear GS105PE v linuxové síťi: stoupající tendence
  CCR1036 - tedy router, máme na jedné pobočce jako hlavní router. Určitě můžu doporučit. CRS jsem ještě v ruce neměl (žádný switch od Mikrotiku), neumím posoudit.
  switchová část umí podstatně víc věcí než switch v RB450G
  To rozhodně, ale jak už tu někdo psal, mě to doma stačí :-).
  22.6. 22:06 Johanka
  Rozbalit Rozbalit vše Re: Netgear GS105PE v linuxové síťi: stoupající tendence
  Samozřejmě, pokud stačí pět portů a krabička aktuálně nemá využití, je zbytečné vyhazovat peníze. :-)

  CCRka jsou fajn.
  Jendа avatar 23.6. 00:22 Jendа | skóre: 74 | blog: Výlevníček | JO70FB
  Rozbalit Rozbalit vše Re: Netgear GS105PE v linuxové síťi: stoupající tendence
  kvůli špehování a nulové bezpečnosti. Nakonec jsem skončil u Cisco SG 200-08 pro jednotlivé místnosti
  Zatímco Cisco je etalonem bezpečnosti a nešpehování: 1, 2, 3, 4, 5, 6
  Why did the multithreaded chicken cross the road? to To other side. get the
  22.6. 14:55 reb
  Rozbalit Rozbalit vše Re: Netgear GS105PE v linuxové síťi: stoupající tendence
  No, zlatej Planet, jejich manažovatelné switche fungujou celkem OK (teda ty "víc než smart, musí mít aspoň ssh), nikam nevolají a windows nepotřebujou. Hlavní problém jsou změny v cmdline, takže každých pár let člověk musí změnit skripty a některé věci už nejdou. A aktualizace fw jsou jen chvíli.

  Na druhou stranu jsem teď koukal po Mikrotikách, třeba CRS326 vypadá zajímavě...
  22.6. 18:45 R
  Rozbalit Rozbalit vše Re: Netgear GS105PE v linuxové síťi: stoupající tendence
  Netgear je nepoucitelny. Mal som v rukach FS726T (vyrabal sa niekedy pred 10 rokmi) - tam bol na konfiguraciu tiez nejaky otrasny program pre Windows a dokonca pre starsiu verziu firmware iny (SmartWizard) ako pre novsiu (Smart Control Center)...
  24.6. 00:01 MarSarK | skóre: 23 | blog: marsark_linux | Praha
  Rozbalit Rozbalit vše Re: Netgear GS105PE v linuxové síťi: stoupající tendence
  Já mám velmi dobré zkušenosti se switchem Netgear GS110TP. I zde firmware procházel postupným vývojem, ale od začátku šlo vše obsloužit rovnou z webového rozhraní, které je někdy dost těžkopádné. Na druhou stranu poslední řada FW přidává dost věcí z IPv6 managementu. Srovnatelný s ním je TP-Link TL-SG2210P, se kterým mám také dobré zkušenosti. Oba jsou PoE, ale ani jeden nelze napájet z PoE. Přes PoE lze napájet třeba HP ProCurve 1810G - 8 GE, je to už ale straší kousek a systém eCos není žádná sláva.

  Když už tu padla zmínka o linuxu v přepínačích, tak dávám pár postřehů. Switche Extreme Networks používají systém XOS, který je postavený na linuxu. CLI se chová sice úplně jinak, ale hodně standardních příkazů funguje. E-N měli v minulosti lawsuit kvůlli GPL. Zajímavé jsou boxy od Juniperu. Jejich systém JunOS je postavený na FreeBSD. Na přepínačích rady EX běží přímo na HW, ale na řadě QFX (a i na EX4600) běží FreeBSD ve virtualizaci. Jako podkladový systém je použitý CentOS 6 a přes libvirt jsou v KVM spouštěny dvě instance FreeBSD. Jak shell hostitele, tak těch FBSD je dostupný. Původní přepínače od Force10 Networks (později akvizice DELLem do řady PowerConnect) používali zase NetBSD.

  Obecně jsou tyto "dospělé" boxy stavěny většinou na ASIC od Broadcomu (třeba Trident, Trident 2, Tomahawk) k tom je linuxové SDK a nad tím výrobci nasadí svůj OS, který ovládá ten ASIC a programuje ho. Protokoly a služby vyšších vrstev pak běží na CPU přepínače.

  Pro zajímavost lspci z QFX5100
  00:00.0 Host bridge: Intel Corporation 2nd Generation Core Processor Family DRAM Controller (rev 09)
  00:01.0 PCI bridge: Intel Corporation Xeon E3-1200/2nd Generation Core Processor Family PCI Express Root Port (rev 09)
  00:01.1 PCI bridge: Intel Corporation Xeon E3-1200/2nd Generation Core Processor Family PCI Express Root Port (rev 09)
  00:01.2 PCI bridge: Intel Corporation Xeon E3-1200/2nd Generation Core Processor Family PCI Express Root Port (rev 09)
  00:06.0 PCI bridge: Intel Corporation Xeon E3-1200/2nd Generation Core Processor Family PCI Express Root Port (rev 09)
  00:1c.0 PCI bridge: Intel Corporation DH89xxCC PCI Express Root Port #1 (rev 08)
  00:1c.1 PCI bridge: Intel Corporation DH89xxCC PCI Express Root Port #2 (rev 08)
  00:1c.2 PCI bridge: Intel Corporation DH89xxCC PCI Express Root Port #3 (rev 08)
  00:1c.3 PCI bridge: Intel Corporation DH89xxCC PCI Express Root Port #4 (rev 08)
  00:1d.0 USB controller: Intel Corporation DH89xxCC USB2 Enhanced Host Controller #1 (rev 08)
  00:1f.0 ISA bridge: Intel Corporation DH89xxCC LPC Controller (rev 08)
  00:1f.2 SATA controller: Intel Corporation DH89xxCC 4 Port SATA AHCI Controller (rev 08)
  00:1f.3 SMBus: Intel Corporation DH89xxCC SMBus Controller (rev 08)
  00:1f.7 System peripheral: Intel Corporation DH89xxCC Watchdog Timer (rev 08)
  01:00.0 Co-processor: Intel Corporation Device 0434 (rev 21)
  01:00.1 Ethernet controller: Intel Corporation DH8900CC Series Gigabit Fiber Network Connection (rev 21)
  01:00.2 Ethernet controller: Intel Corporation DH8900CC Series Gigabit Fiber Network Connection (rev 21)
  07:00.0 Unassigned class [ff00]: Juniper Networks Device 0062 (rev 01)
  08:00.0 Unassigned class [ff00]: Juniper Networks Device 0063 (rev 01)
  09:00.0 Ethernet controller: Broadcom Corporation Device b854 (rev 03)
  
  :)
  Even a small adventure could be a beginning of a great journey.

  Založit nové vláknoNahoru

  ISSN 1214-1267   www.czech-server.cz
  © 1999-2015 Nitemedia s. r. o. Všechna práva vyhrazena.