Byla vydána beta verze openSUSE Leap 16. Ve výchozím nastavení s novým instalátorem Agama.
Devadesátková hra Brány Skeldalu prošla portací a je dostupná na platformě Steam. Vyšel i parádní blog autora o portaci na moderní systémy a platformy včetně Linuxu.
Lidi dělají divné věci. Například spouští Linux v Excelu. Využít je emulátor RISC-V mini-rv32ima sestavený jako knihovna DLL, která je volaná z makra VBA (Visual Basic for Applications).
Revolut nabídne neomezený mobilní tarif za 12,50 eur (312 Kč). Aktuálně startuje ve Velké Británii a Německu.
Společnost Amazon miliardáře Jeffa Bezose vypustila na oběžnou dráhu první várku družic svého projektu Kuiper, který má z vesmíru poskytovat vysokorychlostní internetové připojení po celém světě a snažit se konkurovat nyní dominantnímu Starlinku nejbohatšího muže planety Elona Muska.
Poslední aktualizací začal model GPT-4o uživatelům příliš podlézat. OpenAI jej tak vrátila k předchozí verzi.
Google Chrome 136 byl prohlášen za stabilní. Nejnovější stabilní verze 136.0.7103.59 přináší řadu novinek z hlediska uživatelů i vývojářů. Podrobný přehled v poznámkách k vydání. Opraveno bylo 8 bezpečnostních chyb. Vylepšeny byly také nástroje pro vývojáře.
Homebrew (Wikipedie), správce balíčků pro macOS a od verze 2.0.0 také pro Linux, byl vydán ve verzi 4.5.0. Na stránce Homebrew Formulae lze procházet seznamem balíčků. K dispozici jsou také různé statistiky.
Byl vydán Mozilla Firefox 138.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 138 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
Šestnáctý ročník ne-konference jOpenSpace se koná 3. – 5. října 2025 v Hotelu Antoň v Telči. Pro účast je potřeba vyplnit registrační formulář. Ne-konference neznamená, že se organizátorům nechce připravovat program, ale naopak dává prostor všem pozvaným, aby si program sami složili z toho nejzajímavějšího, čím se v poslední době zabývají nebo co je oslovilo. Obsah, který vytvářejí všichni účastníci, se skládá z desetiminutových
… více »Pro komunikaci mezi dvěma procesy je možné (kromě opravdové IPC) použít i sockety. V 1999 jsem s údivem zjistil, že TCP spojení má řádově větší režii než unixové sockety - pokud se dobře pamatuju tak v roce 1999 byl rozdíl i 100 milisekund. Protože opět potřebuju přehazovat data mezi dvěma procesy, zkusil jsem si změřit, jak jsou na tom počítače dneska.
S oblibou používám Webware for Python, který pro komunikaci mezi webovým serverem a aplikačním serverm používá standardně TCP socket. Nastal čas, kdy v serveru něco drhne a protože náhrada TCP socketu za UNIXový je poměrně jednoduchá, zkusil jsem si porovnat, jestli se mi investovaný čas někde vrátí a jestli vůbec nějaký čas ušetřím.
Testovací úkoly jsou: navázat spojení na socket a poslat do něho data (1MB). Testoval jsem UNIX socket a TCP socket na 127.0.0.1
U dnešních počítačů s dnešními jádry se už takovými blbostmi nemá cenu zabývat .
V roce 1999 byl však rozdíl až 100ms, což už běžný uživatel na interaktivitě programu poznal. V mezičase se asi zlepšily jaderné algoritmy a také výkon procesorů.
socket_speeds.txt - měřicí program, pro data jsem použil aritmetický průměr ze 100 měření.
Disclaimer: Cílem nebylo přesně změřit hodnoty propustnosti/latence obou typů socketů, ale pouze zjistit, jestli nahrazením TCP socketu UNIXovým ušetřím nějaký user time. Použitá metoda je hrubě nevědecká a není ani přesná, pro orientaci mi však stačí.
Disclaimer 2: Dočetli jste zápisek v kategorii Externí paměť. Tato kategorie slouží jako sklad pro to, co si chci někam napsat a zatím nemám kam. Pokud tady není myšlenka, je to v pořádku.
Tiskni
Sdílej:
Přestože se Unix sockety nevyplatí, X nebo MySQL je stále používají. Proč?Příspěvek i komentáře jsou, jestli se nepletu, o Linuxu, ale MySQL nebo X běží i na jiných platformách (např. právě *BSD). Tam může být rozdíl ve výkonu znatelnější.
Přestože se Unix sockety nevyplatí, X nebo MySQL je stále používají. Proč?Me jako hlavni vyhoda UNIX socketu prijde, ze mohu pouzit unixova prava pro rizeni pristupu a nemusim se o opravneni starat v programu.