Byla vydána verze 1.96.0 programovacího jazyka Rust (Wikipedie). Podrobnosti v poznámkách k vydání. Vyzkoušet Rust lze například na stránce Rust by Example.
Společnosti IBM a Red Hat představily Project Lightwell s investicí 5 miliard dolarů. Jedná se o důvěryhodné clearingové centrum pro bezpečnost open source softwaru a zabezpečení dodavatelských řetězců s novým AI modelem a globální skupinou více než 20 000 softwarových inženýrů. Služby centra budou dostupné prostřednictvím komerčních předplatných. Project Lightwell staví na iniciativách jako Anthropic Glasswing nebo OpenAI Trust Access for Cyber.
Open source 3D herní a simulační engine Open 3D Engine (O3DE) byl vydán v nové verzi 26.05. Podrobný přehled novinek v poznámkách k vydání.
Český stát by v budoucnu mohl provozovat vlastní alternativu ke komunikačním aplikacím typu WhatsApp, Signal, Telegram, Facebook Messenger a podobně. Cílem je zajistit bezpečnou datovou komunikaci pro stát a jeho důležité subjekty, jako jsou bezpečnostní složky, ministerstva a další organizace.
Už za týden, ve čtvrtek 4. června, se v Národní technické knihovně v pražských Dejvicích uskuteční další konference věnovaná tématům spojeným s IPv6 - Den IPv6. Program akce a registrační formulář jsou k dispozici na webu akce. Kapacita konference je omezená, proto organizátoři doporučují, aby se vážní zájemci přihlásili včas (k dnešnímu dni zbývá přibližně 30 volných míst). Konferenci Den IPv6 2026 organizují i letos společně sdružení CESNET, CZ.NIC a NIX.CZ.
Zařízení Steam Deck OLED bylo znovu naskladněno, ale vlivem rostoucích cen pamětí a úložišť má novou, vyšší cenovku. Steam Deck OLED 512 GB stojí nově 779 EUR (stál 569 EUR) a Steam Deck OLED 1 TB stojí 919 EUR (stál 679 EUR). Samotné zařízení se nijak nezměnilo a nové ceny tedy pouze odráží aktuální náklady na komponenty a další globální logistické výzvy, se kterými se potýká celá branže.
Český telekomunikační úřad zahajuje novou etapu využívání vysokofrekvenčního rádiového spektra v pásmu 26 GHz. Toto pásmo bude od 1. 7. 2026 otevřeno pro provoz moderních bezdrátových sítí, zejména sítí páté generace (5G), pevných bezdrátových přístupových sítí (FWA) a lokálních či průmyslových sítí určených například pro výrobní areály, logistická centra nebo technologické kampusy. Současně s otevřením pásma 26 GHz přistoupil ČTÚ ke zpřístupnění informací o využívání rádiových kmitočtů v tomto pásmu.
Logitech představil myš Signature Comfort Plus M850 L s polstrovanou opěrkou dlaně pro větší pohodlí a sadu s touto myší a klávesnicí s integrovanou opěrkou dlaní Signature Comfort Plus Combo MK880.
Gaël Duval se rozepsal o novinkách a plánech Murena a /e/OS. Počet uživatelů telefonů Murena a mobilního operačního systému /e/OS bez aplikací a služeb od Googlu se blíží 100 000. Ambicí je, aby se /e/OS stal třetí mobilní platformou v Evropě i na světě, s potenciálem dostat se i na PC. Blíží se vydání nové verze 4 s funkcemi zálohování a obnova, import e-mailů z Gmailu a rozpoznávání hlasu. Murena Workspace přinese videohovory, elektronický podpis a správu zařízení (MDM).
Dnes a zítra probíhá Ubuntu Summit 26.04. Na programu je řada zajímavých přednášek. Sledovat je lze na YouTube. Úvodní slovo měli Mark Shuttleworth a Jon Seager.
Všechno začíná na letním táboře, kde si můj skvělý kamarád(budu mu rikat Linus(nesnasi totiz linux
)) nachází přítelkyní. Měl z toho velkou radost a snažil se to roztroubit do celého světa, aby všichni věděli, že i on si může někoho najít. Já mu to ztrašně přál a tiše jsem i záviděl. První týden co spolu chodili se nebavil skoro o ničem jiném a já jsem ho chápal, vždyť to byl jeho první vztah z dívkou
Další týdny jsme se o tom spolu už tak moc nebavily, a já měl pocit, že je vše v pořádku a on je štastnej. Dny, týdny plynuly a já jsem si užíval a bavil se jak je u mě zvykem. Z mého kamaráda jsem si dělal srandu(takovou tu přátelskou když víte že něco toho druhého dokáže naštvat a zaroven ho to pobaví) a nevšiml jsem si ničeho zvláštního. Vše se zdálo být OK. No jenomže v den kdy jsem jel na invex, jsem se dozvedel, ze se muj kamarad sní rozesel. No tenkrát jsem nevěděl jak to přesně bylo. Myslel jsem si, že se rozešli zrovnaten den nebo den před tím, a tak jsem si říkal, že to snad nebude nic vážného. Doufal jsem , že kdyby to mého kamaráda trápilo tak to přeci poznám.
Až dnes jsem zjistil, že se sní rozešel už pár týdnů před invexem a já si ničeho ani nevšiml. A to prý pomýšlel i na sebevraždu. No a to si říkám kamarád, nepoznám ani to , že se můj přítel trápí. No ale jeho trápení se ještě zhoršilo. Část viny leží na mých bedrech, ale na svoji obhajobu musím říct, že jsem vše spáchal nevědokmy.
O co vlastně jde. Díva, do které se zamiloval, jela se školou v ten stejný den na Invex jako já a můj přítel(ne ten zamilovanej budu mu rikat Tony), a jeli dokonce i tím stejným vlakem.(Jo v tu dobu jsem tu dívku znal jen z vyprávění, a ani jsem nevěděl kam chodí na školu a jak vypadá - prostě nic). Tony měl ve tride te divky bráchu, a byl s něma na lyžáku, takže je dobře znal. Do vlaku jsme nastoupily jako jedni z prvních, a tak jsme si zabrali kupé jen pro mě a Tonyho. Po chvíli se k nám přidal můj bratranec(náhodou jel taky) a jeho kámoš. Jelikoz na Invex jelo více škol, tak se vlak začal rychle plnit. Lidé už si pomalu neměli kam sednout. My jsme meli ješte 4 místa volný, ale jelikož jsme byli všichni mledí, tak jsme nechtěli, aby si knám přisedli nějací důchodci.
No a zrovna tou uličkou okolo kupéček, procházeli holky ze třídy Tonyho bráchy. Tony je znal a jednu z nich znal i muj bratranec a tak si par holek z té třídy posedalo k nám. Jedna si sedla i vedle mě ale, já jí moc nevěnoval pozornost(na můj vkus příliš mladá) a dál jsem si vychutnával chuť Plzně(sice z plechu ale i tak je dobrá). Vlak se rozje a já pomalu dopil své pivko. Zapojil jsem se do rozhovoru a cesta ubíhala. Mezitím jsem dopil dalších pár Plzní. No pak jsem všiml, že holka vedle mě se ke mně nejak přibližuje, pak jen vím že ona mělo nohu namé já ruku na její noze, prostě nic zvláštního se nestalo.
No když jsme dorazili do Brna, tak jsme z vlaku museli celkem rychle zpěchat, aby si nás nevšimla policie, kterou na nás zavolala průvodčí(jn nějací kokoti vedle nás se ztřískali a ona myslela že patříme k nim, no a já něměl 18náct a pár pivek v sobě těžko bych něco vysvětloval). No cesta na Invex byla zajímavá, bratranec řekl že zná Brno, a že pujdeme pěšky. Asi 100m od nádraží, jsme ho s Tonym ztratily. No záhadně jsme došli na Invex a byli jsme tam dřív jak Tonyho brácha, který jel tramvají ze školou.
Invex stal za ....., no a cesta zpatky probehla v klidu, ztravili jsme ju se dvouma spoluzackama od Tonyho brachy, ale byli to jiny nez ty pri ceste na Invex.
V pátek jsem šel do školy jako obvykle, všiml jsem si, že můj kamarád(Linus) schází. Nevěnoval jsem tomu větší pozornost. Po příchodu domů, jsem se připojin jabber a začal jsem si sním psát. Vyptával se mě jakej byl Invex a podobně. Na konec jsme se dostali až k cestě tam. No a on se mě ptal, jestli jsem potkal někoho ze třídy, do které chodí Tonyho brácha. No já mu /řekl, že jo a popsal jsem mu to. Po chvíli napsal, že tam jela i ta jeho láska a doufá, že jsem si sní nic nezačínal. Já mu řekl, že určitě ne, že ty holky ani nezám(tak že jsem je neznal). No až později jsem zjistil, že ta holka co seděla vedle mě, byla ta jeho. No on se to dozvěděl a naštval se na mě, to se dalo čekat. Nejhorší bylo, že ona se do mě podle něj zamilovala a ho začala ignorovat. Nevím vždyť jsem jí viděl jednou vživotě a to si ani nepamatuju jak vypadá
. No nejhorší bylo, že jsem otom vlastně nic nevěděl, takže jsem neměl ponetí proč se semnou nebaví, vše jsem se dozvěděl až dnes. Několik týdnů potom co to začalo. A to mě mrzí, protože Linius se celou tu dobu trápil(vlastně trápi), nemohl spát myslel na sebevraždu a já o ničem pořádně nevěděl.
P.S: To co se stalo mě vedlo k zamyšlení, a došel jsem k závěru, že bych si měl začít víc všímat lidí(přatel) okolo mě. Jo a ještě sry za ty chyby
.
Tiskni
Sdílej:
. Začal se nám vyhýbat; postupně sice míň ale cítil jsem z něj zášť na každém kroku. Kvůli tomu že jsem ho nechtěl deptat tak jsem, idiot, na sebe mlčky snášel jeho útoky na všechno co jsem řekl nebo udělal. Začal si mi i mé přítelkyni (ta hezká holka jestli si pamatujete :)) stěžovat jaký je chudák že ho nikdo nemá rád a tak....a to pravidelně skoro denně asi 2 měsíce. Začal mi přítelkyni tímhle přímo terorizovat a mě už to taky nebavilo. Od jisté doby se nás bývalý kamarád straní a vůbec mi to nechybí.
Tak se netrap, buď si to vyřešíte nebo - máš aspoň přítelkyni, ne?
PS. Proč jsem to vůbec psal? No neva, už to odentruju...
.
.
Já to už teď dělám jako někteří s DRM nahrávkami: Nepoužívám je.
Když jsem se na začátku dozvěděl, že je nějaký kamarád a jeho přítelkyně, kterou mu závidíš, a pak už jste se o tom nebavily, myslel jsem, že to bude nějaký 4% trojúhelník. A ono je to jen náhodné úžívání i/y. Takže z těch nejčastějších chyb:
Zbytečně to ubírá působivosti obsahu, když musí čtenář pořád luštit, co jsi chtěl vlastně napsat, což je třeba v případě tohoto textu škoda…
Upřímně, ani já to nechápu. Jste nějaká přecitlivělá, introvertní generace. Podobné věci jsem tady už četl. Mně to připadá nějaký přeslazený.
Hele, když to udělala s jednim, tak proč by to neměla udělat s každym druhym??? A proč by sis pak kvůli ní měl trhat žíly?