Po více než roce vývoje od vydání verze 5.40 byla vydána nová stabilní verze 5.42 programovacího jazyka Perl (Wikipedie). Do vývoje se zapojilo 64 vývojářů. Změněno bylo přibližně 280 tisíc řádků v 1 500 souborech. Přehled novinek a změn v podrobném seznamu.
Byla vydána nová stabilní verze 7.5 webového prohlížeče Vivaldi (Wikipedie). Postavena je na Chromiu 138. Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu.
Sniffnet je multiplatformní aplikace pro sledování internetového provozu. Ke stažení pro Windows, macOS i Linux. Jedná se o open source software. Zdrojové kódy v programovacím jazyce Rust jsou k dispozici na GitHubu. Vývoj je finančně podporován NLnet Foundation.
Byl vydán Debian Installer Trixie RC 2, tj. druhá RC verze instalátoru Debianu 13 s kódovým názvem Trixie.
Na čem pracují vývojáři webového prohlížeče Ladybird (GitHub)? Byl publikován přehled vývoje za červen (YouTube).
Libreboot (Wikipedie) – svobodný firmware nahrazující proprietární BIOSy, distribuce Corebootu s pravidly pro proprietární bloby – byl vydán ve verzi 25.06 "Luminous Lemon". Přidána byla podpora desek Acer Q45T-AM a Dell Precision T1700 SFF a MT. Současně byl ve verzi 25.06 "Onerous Olive" vydán také Canoeboot, tj. fork Librebootu s ještě přísnějšími pravidly.
Licence GNU GPLv3 o víkendu oslavila 18 let. Oficiálně vyšla 29. června 2007. Při té příležitosti Richard E. Fontana a Bradley M. Kuhn restartovali, oživili a znovu spustili projekt Copyleft-Next s cílem prodiskutovat a navrhnout novou licenci.
Svobodný nemocniční informační systém GNU Health Hospital Information System (HIS) (Wikipedie) byl vydán ve verzi 5.0 (Mastodon).
Open source mapová a navigační aplikace OsmAnd (OpenStreetMap Automated Navigation Directions, Wikipedie, GitHub) oslavila 15 let.
Vývojář Spytihněv, autor počítačové hry Hrot (Wikipedie, ProtonDB), pracuje na nové hře Brno Transit. Jedná se o příběhový psychologický horor o strojvedoucím v zácviku, uvězněném v nejzatuchlejším metru východně od všeho, na čem záleží. Vydání je plánováno na čtvrté čtvrtletí letošního roku.
Nautilus a Konqueror to zajisté umí, ale kvůli jedné aplikaci mít nainstalované a v paměti nasoslé všechny ty knihovny? Aplikaci, nezávislou na desktopu, dva panely jako Midnight Commander, grafické, rychlé, nezávislé, hezké, vyvíjející se, podporující ftp, smb, sftp, scp, používající pluginy.To bys(te) nevěril, ale chtěl jsem nainstalovat WinSCP a chtělo to nejen knihovny, ale celé Windows. Když jsem si řekl ok, rozbil prasátko a šel do obchodu, začala ve mně hlodat pochybnost: jak to s tím win grafickým prostředím bude? Jak ho dám do kdm nabídky? Vrátil jsem se a s hrůzou jsem od kamaráda (windows guru…) zjistil, že win je celý systém a chce vlastní oddíl?! Asi zkusím dosbox nebo wine... Konec té komedie
$ scp --help usage: scp [-1246BCpqrv] [-c cipher] [-F ssh_config] [-i identity_file] [-l limit] [-o ssh_option] [-P port] [-S program] [[user@]host1:]file1 [...] [[user@]host2:]file2Máme buď každej něco jinýho, nebo jsi moc nehledal
sftp
nebo scp
. Jenže MC to dělá pomocí dd
, což je přinejmenším originální, ale většinou na nic.
emerge -U world
a podobný sprosťárny...
[s]ftp, [s]cp
a mnohem lepší věci používám každý den, ale nikdy jsem neměl potřebu mít je klikací. Je to zcela zbytečné, neintuitívní a děsně pomalé a zcela neefektívní a těžko grafickou aplikaci zařadím do scriptu. Když ty tvoje "klikátka" budou jen GUI frontend pro CLI nástroje, proč ne, ale vyvíjet a stavět nové obludy je opravdu o ničem. Pro koho si myslíš, že jsou tvé příspěvky přínosem?Takže je to tedy jasné a choval jsem se tady zcela přiměřeně. Budu v tom určitě pokračovat až budu mít zase chuť.
Tiskni
Sdílej: