Zemřel průkopník videoherní hudby Bobby Prince (Wikipedie). Složil hudbu pro hry Wolfenstein 3D, Doom, Doom II, Duke Nukem II a Duke Nukem 3D.
Počítačová hra Operace Flashpoint (Arma: Cold War Assault) od společnosti Bohemia Interactive slaví 25 let. Při této příležitosti bylo publikováno bezplatné hratelné Arma: Cold War Assault Remastered Demo a na GitHubu byly zveřejněny zdrojové kódy.
Na trh v České republice přichází HP EliteBoard G1a. Jde o plnohodnotný AI počítač integrovaný přímo do těla klávesnice, tedy zařízení, které na první pohled vypadá jako minimalistická klávesnice, ale ve skutečnosti nahrazuje klasickou počítačovou jednotku.
V lednu bylo oznámeno, že desktopové prostředí Xfce bude mít vlastní kompozitor pro Wayland s názvem xfwl4. O víkendu byla vydána první preview verze.
Minulý týden byl oficiálně vydán Android 17. Detaily na blogu a stránkách věnovaných vývojářům.
Dnes jde do prodeje zařízení Steam Machine. Steam Machine 512 GB za 1 039 EUR a Steam Machine 2 TB za 1 359 EUR. Do čtvrtka 25. června do 19:00 se lze zapsat na seznamy. Ty budou jednorázově náhodně slosovány, čímž bude určeno pořadí rezervací a čekacích listin.
Vývojáři OpenMW (Wikipedie) oznámili vydání verze 0.51.0 této svobodné implementace enginu pro hru The Elder Scrolls III: Morrowind. Přehled novinek v oznámení o vydání a také na YouTube a PeerTube.
Byla vydána nová verze 2026.3.0 "Carousels & Killer Whales" svobodného softwaru ScummVM (Wikipedie) umožňujícího bezproblémový běh mnoha klasických adventur na zařízeních, pro které nebyly nikdy určeny. Přehled novinek v poznámkách k vydání a na GitHubu.
Tento týden (24. a 27. června) vyprší platnost Microsoft certifikátu v UEFI vydaných v roce 2011. Nové certifikáty byly vydány v roce 2023. Kdo na počítačích, i virtuálních, používá zabezpečené spouštění (Secure Boot), měl by si ověřit, že má certifikáty aktualizovány, viz např. články na Red Hat nebo Fedora. Pro stávající systémy se nic nemění. Nadále se budou normálně spouštět. Zavaděče podepsané pouze klíčem z 2023 se ale na počítačích s pouze certifikátem 2011 nespustí. Ve Fedoře je zavaděč shim ve verzi 16.1-6 podepsán klíči 2011 i 2023.
Uživatelé mobilních telefonů s Linuxem si nyní mohou nainstalovat aplikaci Mobilní Datovka. Díky tomu je přístup k datovým schránkám dostupný i na zařízeních s mobilními linuxovými distribucemi, jako jsou například Mobian, NixOS Mobile, pmOS atd. Aplikace je dostupná na Flathubu.
Zdá se, že někteří lidé začínají vážně uvažovat o zakazování, nebo mazání účtů uživatelům, jejichž názory a chování je podle nějaké definice špatné. Nebudu spekulovat nad tím, co se do blogu psát smí a co je nevhodné. Pravidla a definice správnosti si určuje majitel serveru, což je správné. Jen by mě zajímal váš názor a hlavně konkrétní příklady, co by se do blogu mohlo psát a co by bylo považováno za nevhodné, nebo až zakázání vhodné?
Bude se v blogu smět psát o politice, filozofii, vtipy, popisy GNU programů, nastavování jakéhokoliv programu, názory na ekologickou problematiku, pozvánky na jakoukoliv akci, veselé příhody které se vám zdáli zajímavé, ... ?
Jak by jste také řešili rozhodnutí, zdali uživatel pravidla porušil, nebo ne?
Zajímá mě to pro to, že některá pravidla už nastolena jsou, ale jejich dodržování a sankcionování nefunguje, respektive není.
Jelikož jsou lidé, kterým vadí moje blogy a moje názory, nebylo by vhodné pro zachování čistoty ABCLinuxu a ochránění nováčků před nevhodným názorem přemístit blogy na samostatnou stránku a na hlavní stránce nechat pouze odkaz, který tam už je?
Tiskni
Sdílej:
Vždycky někdo, s kým jsem tak nějak souhlasil...
Jelikož jsou lidé, kterým vadí moje blogy a moje názory, nebylo by vhodné pro zachování čistoty ABCLinuxu a ochránění nováčků před nevhodným názorem přemístit blogy na samostatnou stránku a na hlavní stránce nechat pouze odkaz, který tam už je?
Děláš z ABClinuxu nějakej totalitní stát. Nováčka zajímá jak má rozchodit svoji grafickou kartu a ne nějakej zakomplexovanej Plešinger co se "zabouch" do dvou-tří programů a musí svoji "lásku" dávat najevo kde to jde pokud možno tak, aby moch všechny kteří nesouhlasí s jeho "úchylkou" nařknout za porušování lidských práv a ukazovat na to jak ho všichni chtějí smazat.
Nelíbíš se mi...
Take nerikam, ze je to tak u vsech programu, ale u tech o kterych pises to tak vypada. Treba PSpad/codepad nejsou jedine existujici programy pro editaci zdrojaku (pravda je, ze uz se tu vyskytly blogy o tom, ze dotycny zacal pouzivat vim a jak je super ktere maji take naprosto nulovou informacni hodnotu, zaroven se ale objevili blogposty kde byl popis nejake zajimave featury vimu). Total Comander neni jediny filemanager na svete, ktery se da pouzivat atd. Kdyby jsi spise popsal nejake zkusenosti s nimi, jejich vyhody a NEVYHODY (doposud jsi psal jenom vyhody, pokud se mylim, omlouvam se). Pokud se spravne pamatuji, tak o codepadu jsi psal, ze jsi ho nikdy nepouzival ale jak je super, tak se nediv, ze jsi za to byl zkritizovan. Ted mas pouze jedno schema: Chmeno programu, na co ten program je (prestoze to vetsinou vyplyva z nazvu), a povzdech nad tim, ze v linuxu neni + nejaky ten screenshot.
I kdyz osobne si myslim, ze tady u vetsiny lidi uz nemas sanci, i kdyby jsi kompletne zmenil zpusob prezentace. Jednou jsi se tady zapsal jako troll a ta nalepka ti uz asi zustane.
Stale si ale myslim, ze nejvetsi problem je v tom, ze vlastne delas reklamu na programy, ktere jsou pro jiny os, ktery je svym zpusobem konkurenci linuxu na portalu ktery je zameren na linux. Kdyby jsi se objevil na nejakem serveru ciste o windows a zacal tam psat seznam linuxovych programu a jak jsou super tak bych se vsadil, ze te vsichni brzo vykopou s tim jaky si fanatik. Narozdil od abicka.
Vytahuješ stéblo z kupy slámy...co si pamatuji, tak se snad jen někdo jednou zeptal jestli už jsou bulánci na linuxu. Za to ty tu tim WinSCP a WIN* okupuješ blog každou chvíly...a když už ti teď došly nápady tak si se začal opakovat. Věčně se tu do komunity obouváš, že nikdo nerespektuje jiný operační systém, jak všichni jednohlasně odhazují Windowsy atd. Stejně tak tu prohlašuješ jak jsou Windows přívětivé, i když tu bylo pár blogů o winech kdy mohl chudák autor vyletět z kůže. Přestaň tu prosazovat tu svoji dynamickou myšlenku a bude klid.
Zprávička: - vyšla Nová verze wine - fungují bulánci? - neV tom bych zase takový problém neviděl.- škoda....