Raspberry Pi Connect, tj. oficiální služba Raspberry Pi pro vzdálený přístup k jednodeskovým počítačům Raspberry Pi z webového prohlížeče, byla vydána v nové verzi 2.5. Nejedná se už o beta verzi.
Google zveřejnil seznam 1272 projektů (vývojářů) od 185 organizací přijatých do letošního, již jednadvacátého, Google Summer of Code. Plánovaným vylepšením v grafických a multimediálních aplikacích se věnuje článek na Libre Arts.
Byla vydána (𝕏) dubnová aktualizace aneb nová verze 1.100 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.100 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.5.
OpenSearch (Wikipedie) byl vydán ve verzi 3.0. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Jedná se o fork projektů Elasticsearch a Kibana.
PyXL je koncept procesora, ktorý dokáže priamo spúštat Python kód bez nutnosti prekladu ci Micropythonu. Podľa testov autora je pri 100 MHz približne 30x rýchlejší pri riadeni GPIO nez Micropython na Pyboard taktovanej na 168 MHz.
Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.
Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2025-05-06. Přehled novinek v příspěvku na blogu Raspberry Pi a poznámkách k vydání. Pravděpodobně se jedná o poslední verzi postavenou na Debianu 12 Bookworm. Následující verze by již měla být postavena na Debianu 13 Trixie.
Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
sudo-rs, tj. sudo a su přepsáné do programovacího jazyka Rust, nahradí v Ubuntu 25.10 klasické sudo. V plánu je také přechod od klasických coreutils k uutils coreutils napsaných v Rustu.
Jak si píšete poznámky? Zatím si píšu poznámky do normálního textového souboru (případně více), který pravidelně kopíruju na jiný počítač jako zálohu. Formát je docela jednoduchý, vlastně jde o odsazovaný text, používám otl ve vimu.
Když jsem začínal a měl jeden počítač, psal jsem si poznámky do sešitu. Chvílema přemýšlím, že bych se k tomu vrátil, protože možnosti grafického vyjádření pomocí obyčejného pera a papíru jsou úžasné. Má to ovšem jednu vélikou nevýhodu, nefunguje copy&paste.
V počítači mi strašně moc schází možnost jednoduše nakreslit graf, udělat jednoduchý náčrtek.
Takhle nějak vypadá třeba poznámka k bootu solarisu na x86, při použití vimu mám samozřejmě jednotlivé úrovně jinak barevné, ale i tak je to po delší době docela nepřehledné...
Boot Solarisu na x86 -------------------- 1. Primary boot ------------ Boot from FDD 0. sektor na FDD obsahuje Master Boot Block MBB nacte image boot loaderu strap.com strap.com nacte boot.bin boot.bin natahuje jadro Boot z CD-ROM je stejny jako z FDD, jen je MBB nahrazeny podle specifikaci El-Torito Boot z HDD 0. sektor na HDD obsahuje MBB a FDISK tabulku (rozdeleni disku) MBB najde v FDISK tabulce prvni aktivni oddil nacte z nej prvni sektor a skoci na jeho prvni byt v pameti (az potud to je standardni PC-kompatinilni rezim boot) boot solarisu: slice s0 1 cylindr slice boot 1. sektor obsahuje partition boot program (pboot) 2. a 3. sektor obsahuje VTOC (tabulka rozdeleni na slices) 4. a dalsi sektory bootblk Master boot program (mboot) nacte partition boot program (pboot) a spusti ho pboot nacte bootblk a spusti ho pokud disk obsahuje dalsi partisny, tak muze user nabootovat z jine bootblk nebo strap.com nacte boot.bin z UFS / a spusti ho Boot ze site boot z FDD PXE 2. Secondary boot -------------- boot.bin prepne CPU do 32bit, paget, protectet rezimu provede omezenou inicializaci stroje Configuration Asistant pokud je auto-boot?=false, tak se zastavi boot Disky (i CDROM) zvladne v pripade, ze pouzivaji znamy FS (treba UFS) network rarp dhcp root se mountuje pres NFS po namountovani / spusti nacte /etc/bootrc Jakmile jsem uz v prikazovem radku, tak muzu zadat prikaz ekvivalentni boot -as b -as Důležité soubory: ----------------- /etc/bootrc /platform/`uname -i`/boot/solaris/boot.bin
Tiskni
Sdílej:
touch poznamka
, potom cez MC editujem
touch
? Co Shift+F4
?
cat> pozn
?
$ ls ~/notes CryForTheMoon ethereal hovno likeit networks tips asoundrc finnish hwaddr logy now unix_bashrc banka firewall ips lvm prsteny victory cisco gil-galad irc mlist rozvrh.html vtip datas gnome jokes music rybar webtypo drzak.jpg hosts keeg netbsd-livecd.txt speedmon zzJe to většinou jednosměrné, zapíšu a už to nikdy nečtu
--- Titulek (hromadka tabu) datum poznamka =============================================a na konci mám:
vim:foldmarker=---,===:foldmethod=marker:a celé to visí na klávese ctrl-shift-n
./kapsa
jako úložiště na cokoliv - třeba na soubory brainstorm.txt
. Chtělo by to ale nějakou lepší organizaci... a možná palma - a synchronizaci.