Na čem pracují vývojáři webového prohlížeče Ladybird (GitHub)? Byl publikován přehled vývoje za duben (YouTube).
Provozovatel čínské sociální sítě TikTok dostal v Evropské unii pokutu 530 milionů eur (13,2 miliardy Kč) za nedostatky při ochraně osobních údajů. Ve svém oznámení to dnes uvedla irská Komise pro ochranu údajů (DPC), která jedná jménem EU. Zároveň TikToku nařídila, že pokud správu dat neuvede do šesti měsíců do souladu s požadavky, musí přestat posílat data o unijních uživatelích do Číny. TikTok uvedl, že se proti rozhodnutí odvolá.
Společnost JetBrains uvolnila Mellum, tj. svůj velký jazykový model (LLM) pro vývojáře, jako open source. Mellum podporuje programovací jazyky Java, Kotlin, Python, Go, PHP, C, C++, C#, JavaScript, TypeScript, CSS, HTML, Rust a Ruby.
Vývojáři Kali Linuxu upozorňují na nový klíč pro podepisování balíčků. K původnímu klíči ztratili přístup.
V březnu loňského roku přestal být Redis svobodný. Společnost Redis Labs jej přelicencovala z licence BSD na nesvobodné licence Redis Source Available License (RSALv2) a Server Side Public License (SSPLv1). Hned o pár dní později vznikly svobodné forky Redisu s názvy Valkey a Redict. Dnes bylo oznámeno, že Redis je opět svobodný. S nejnovější verzí 8 je k dispozici také pod licencí AGPLv3.
Oficiální ceny Raspberry Pi Compute Modulů 4 klesly o 5 dolarů (4 GB varianty), respektive o 10 dolarů (8 GB varianty).
Byla vydána beta verze openSUSE Leap 16. Ve výchozím nastavení s novým instalátorem Agama.
Devadesátková hra Brány Skeldalu prošla portací a je dostupná na platformě Steam. Vyšel i parádní blog autora o portaci na moderní systémy a platformy včetně Linuxu.
Lidi dělají divné věci. Například spouští Linux v Excelu. Využít je emulátor RISC-V mini-rv32ima sestavený jako knihovna DLL, která je volaná z makra VBA (Visual Basic for Applications).
Revolut nabídne neomezený mobilní tarif za 12,50 eur (312 Kč). Aktuálně startuje ve Velké Británii a Německu.
Někdy na základní škole jsem pochopila, že ze mě jednou bude matfyzačka. Spoustu dalších let jsem se potom snažila vymyslet, který studijní program si mám vlastně vybrat. Nakonec jsem skončila na matematice, a že to ve skutečnosti nechci dělat, jsem zjistila až ve druhém ročníku. Protože neexistuje způsob, jak mezi programy normálně přestoupit, musela jsem se dnes vypravit na přijímačky...
Když jsem se ráno potácela od metra, nebyla jsem si jistá, jestli bdím, nebo jestli se mi okolní ulice jen zdají. Dnes v noci jsem téměř nespala, a tu minulou a předminulou jakbysmet. Netušila jsem, že mě to odrovná tolik - bylo to jen o málo příjemnější než kocovina. Prostě stav, v kterém se dá zvládnout jen dojít do nejbližší postele. A nebo se prokousat trochou středoškolských počtů. Ale to se ještě uvidí...
Akce se konala na Albertově na přírodovědě. Těm, kdo znají legendu o založení matfyzu, jistě nemusím vysvětlovat, proč jsem se na cestě po schodech z Karlova na Albertov dolů cítila jak největší vyvrhel. Na melancholické pocity jsem ale naštěstí neměla ani moc času, ani moc mozkové kapacity - většinu CPU spotřebovával proces obstarávající udržení rovnováhy za chůze.
Během čekání na první písemku jsem se nádherně bavila pozorováním dozoru v učebně, který se tvářil, že usilovně patrá po zapnutých mobilech a vyhledával bluetooth zařízení, wifiny, a podobné podvody. (Použít notebook bez těchto featur bylo díky Tuxovi povoleno.) Myslím, že následující rok strávím přemýšlením, jak je ošálit - ne, že bych to chtěla skutečně provést, ale vrtá mi hlavou, na co všechno zapomněli. Každopádně, takové pátrací akce jsou pro mě horkou novinkou - když jsem dělala zkoušky poprvé, nic takového tam neprobíhalo.
První písemku jsem přežila celkem ve zdraví. Byla to matematika a všechny úložky z počtů byly opravdu jednoduché. Počítání mi šlo neuvěřitelně pomalu, a protože jsem neměla kalkulačku, ale jen pythoní konzoli, byla to občas docela legrace. Poslední geometrickou úlohu jsem ale bohužel nestihla dopočítat. Bylo tedy takřka jisté, že za jednu písemku potřebných čtyřicet bodů nedostanu, a budu muset přetrpět ještě druhou. (Na druhou stranu, čtyřicet ze sta se dělá podstatně lépe než čtyřicet z padesáti.)
S informatikou, která byla další v pořadí, se letos autoři příkladů moc nevytáhli. Ani jedna z úloh, které jsem viděla, nebyla pěkná, zajímavá, ani originální. Jejich případnou skrytou záludnost jsem ale bohužel neměla šanci docenit. Nejprve jsem si patnáct minut hrála s programem, který počítal jedničky ve dvojkovém zápise čísel na vstupu, a potom jsem si chtěla odpočinout u algebrogramu. To jsem ovšem neměla dělat.
Určitý časový úsek mi jaksi úplně vypadl z paměti. Vzpomínám si, že jsem určila jedničku a nulu. Že jsem si řekla, jak to teď už bude jednoduché. Že se mi papír před očima začal rozplývat... a protože jsem se potom cítila velmi odpočatě, zřejmě jsem doopravdy usnula.
Poté, co jsem zaslechla slova "posledních deset minut," mě polil studený pot. Ještě jsem rychle spočítala půlku jedné úlohy, odevzdala... a teď přemýšlím o tom, jestli je normální chodit v noci na Bednu, a pak o měsíc později usnout u přijímaček. Když o tom tak přemýšlím, u Bedny se možná usíná hůř, protože ty úlohy jsou mnohem těžší. :o)
O fyziku jsem se raději ani nepokoušela... tak co, taky jste už někdy usnuli uprostřed akce?
Tiskni
Sdílej:
Za rodiči to mam cca 4 hoďky vlakem, kdybych si nebral termosku s kafem, tak zaručeně mne to ve vlaku uklimbá. Takhle mi cesta příjemně uteče.
A já už několik desítek let hledam jak usnout! Že bych se přihlásil na nějakou školu?
To nemusel být spánek. Některé organismy reagují na ohrožení hlubokou mdlobou. (?) Vtip! Pochopitelně! A zase blbej...
for (n = 0; i; n++) i &= i - 1;Nebo je i lepší řešení? (LUT nepočítám).
uint32_t spocitej_jednicky(uint32_t i) { i = (i & 0x55555555) + (i >> 1 & 0x55555555); i = (i & 0x33333333) + (i >> 2 & 0x33333333); i = (i & 0x0f0f0f0f) + (i >> 4 & 0x0f0f0f0f); i = (i & 0x00ff00ff) + (i >> 8 & 0x00ff00ff); i = (i & 0x0000ffff) + (i >> 16 & 0x0000ffff); return i; }
Ano, to je kvalitní názor