EU chce (pořád) skenovat soukromé zprávy a fotografie. Návrh "Chat Control" by nařídil skenování všech soukromých digitálních komunikací, včetně šifrovaných zpráv a fotografií.
Byly publikovány fotografie a všechny videozáznamy z Python konference PyCon US 2025 proběhlé v květnu.
Společnost xAI a sociální síť X amerického miliardáře Elona Muska zažalovaly firmy Apple a OpenAI. Viní je z nezákonné konspirace s cílem potlačit konkurenci v oblasti umělé inteligence (AI).
Byla vydána nová verze 9.16 z Debianu vycházející linuxové distribuce DietPi pro (nejenom) jednodeskové počítače. Přehled novinek v poznámkách k vydání.
Americká vláda se po převzetí zhruba desetiprocentního podílu ve výrobci čipů Intel chystá na další investice do vybraných firem. Na sociální síti Truth Social to napsal prezident Donald Trump. Jeho ekonomický poradce Kevin Hassett v rozhovoru v televizi CNBC řekl, že nemusí jít pouze o firmy z technologického sektoru, ale i z jiných odvětví.
V Amsterdamu probíhá Open Source Summit Europe. Organizace Linux Foundation představuje novinky. Pod svá křídla převzala open source dokumentovou databázi DocumentDB.
Přesně před 34 lety, 25. srpna 1991, oznámil Linus Benedict Torvalds v diskusní skupině comp.os.minix, že vyvíjí (svobodný) operační systém (jako koníček, nebude tak velký a profesionální jako GNU) pro klony 386 (486), že začal v dubnu a během několika měsíců by mohl mít něco použitelného.
86Box, tj. emulátor retro počítačů založených na x86, byl vydán ve verzi 5.0. S integrovaným správcem VM. Na GitHubu jsou vedle zdrojových kódů ke stažení také připravené balíčky ve formátu AppImage.
Vláda Spojených států získala desetiprocentní podíl v americkém výrobci čipů Intel. Oznámili to podle agentur americký prezident Donald Trump a ministr obchodu Howard Lutnick. Společnost Intel uvedla, že výměnou za desetiprocentní podíl obdrží státní dotace v hodnotě 8,9 miliardy dolarů (zhruba 186 miliard Kč). Částka podle Intelu zahrnuje dříve přislíbené subvence 5,7 miliardy dolarů z programu CHIPS na podporu výroby čipů v USA,
… více »Organizace Apache Software Foundation (ASF) vydala verzi 27 integrovaného vývojového prostředí a vývojové platformy napsané v Javě NetBeans (Wikipedie). Přehled novinek na GitHubu. Instalovat lze také ze Snapcraftu a Flathubu.
Seznam je rozdělen podle druhu využití programů. Řazení jednotlivých programů je buď náhodné nebo založené na mé osobní preferenci. Máte-li pocit, že jsem opomněl zmínit program, který je podle vašeho názoru vhodným kandidátem na zařazení do tohoto přehledu, neopomeňte jej vy zmínit v diskuzi - bude zařazen přímo do tabulky.
Použil jsem čtyři druhy zkratek: K, G, T a CZ.
K: Program pro prostředí KDE. Ačkoliv jej lze spouštět bez problému (jsou-li v systému potřebné knihovny) i z jakéhokoliv jiného Window Manageru (nebo přímo v X Window), autor přizpůsobil vzhled uživatelského rozhraní, a potažmo tedy způsob ovládání, pro desktop KDE.
G: Program pro prostředí Gnome. Platí totéž, co u programů pro KDE - jen je to tentokrat Gnome.
T: Program pro textové prostředí - konzoli. V systému X Window pracuje v terminálovém emulátoru (xterm apod.).
CZ: Odkaz na přídavné počešťovací soubory. U mnoha programů je české prostředí k dispozici přímo v programu - buď se nastaví automaticky podle locales (např. Midnight Commander), nebo je třeba zvolit jej jako možnost při kompilaci (např. MPlayer). Většina aplikací pro KDE a Gnome je počeštěna po nainstalování lokalizačního balíčku. Ani v jednom z těchto případů pak v seznamu odkaz CZ není.
Zároveň se omlouvám všem, kteří by rádi viděli i zvláštní kategorie pro programy psané na míru třeba Window Makeru nebo Afterstepu. Pokud se takové aplikace v přehledu vyskytují, nechal jsem je splynout s "šedí" ostatních programů pro X.
Rozhodl jsem se do přehledu zařadit i programy, které jsou ve verzích pro Windows i Linux. Možná někdo zajásá, že oblíbený program vůbec měnit nemusí - stačí používat linuxovou verzi.
V některých případech nemusí být zařazení úplně ideální. Důvodem je častá univerzálnost programů.
Výčet programů pro Windows není samozřejmě vyčerpávající, ale pouze ilustrační.
Poskytnuté odkazy na stránky, kde lze stáhnout jednotlivé programy, nemusí být vždy nejlepším způsobem, jak program získat. Většina linuxových distribucí poskytuje pro své uživatele předpřipravené balíčky (viz odkazy), které lze do systému snadno doinstalovat, aniž by bylo třeba kompilovat zdrojový kód. Pokud je balíček dobře sestaven, umístí také jednotlivé soubory tam, kde je vaše distribuce očekává.
Chybí vám tu něco naprosto nepostradatelného? Poslední záchranou je víno: WINE a CrossOver. A kdyby bylo úplně nejhůř, pak: bochs, Win4Lin nebo VMware.
Nástroje: Tisk bez diskuse
Tiskni
Sdílej:
Kdyby ses porozhlidl alespon po tomto serveru, nasel bys nekolik clanku, ve kterych se pise presne o softwaru, ktery potrebujes. A kdyz zabloudis na google.com nebo freshmeat.net, tak najdes pohodlne vsechen zbytek a mozna jeste vic.
Je rozdil mezi tim, kdyz se nekdo zepta na urcity program, ktery nemuze nikde sehnat, a tim, kdyz si napises seznam a ocekavas, ze ti ho nekdo pekne doplni. Vzdyt ty ses ani malicko nesnazil najit odpoved na sve otazky sam.Z tve otazky je totiz patrne, ze jsi neprojevil ani minimalni snahu. A pokud jsi skutecne zkousel hledat, tak velmi spatne, protoze jsi nepouzil ani vyhledavani na tomto serveru. Po zadani hesla "dvd" do vyhledavace abclinuxu.cz se hned jako 5. clanek vypise "Ripovani DVD". Dival ses na nej? Uz v predchozi reakci jsem zminil freshmeat.net - hledej i tam.
Co se tyce tve odpovedi... doporucuji precist odstavec On Not Reacting Like A Loser.
Jenze to se prave nestalo. Precti si ty odpovedi znovu. Nikdy by me nenapadlo kohokoliv kritizovat za neznalost Linuxu. Kritizoval jsem pouze tvuj bohorovny a laxni pristup. Kdybys polozil otazku, ktera jiz nebyla mnohokrat zodpovezena nebo ke ktere nelezi odpoved na druhem konci vyhledavani, urcite by ti nekdo (vcetne me) rad odpovedel.
Tak uz mi to skoro funguje ve wine 20050419-mdk. Jen po vyhledani spojeni se to kousne a musi se to znovu spustit pokud chci hledat dalsi spoj
Obyčejné ISO lze namontovat zrovna, např.
mount -t iso9660 -o loop /home/ja1/moje.iso /mnt/iso/
připojí ISO "moje.iso" do adresáře "/mnt/iso".
No a jinak je pro KDE udělátko na montování všelijakého zvěrstva (NRG, apod.) Jmenuje se to Mount ISO image a info je např. zde http://www.kde-look.org/content/show.php?content=11577