Balíček s příkazem sudo byl vydán ve verzi 1.9.17p1. Řešeny jsou zranitelnosti CVE-2025-32462 (lokální eskalace práv prostřednictvím volby host) a CVE-2025-32463 (lokální eskalace práv prostřednictvím volby chroot).
Do služeb Seznam.cz se lze nově přihlásit pomocí služby MojeID [𝕏].
Bezpečnostní výzkumníci zveřejnili informace o osmi zranitelnostech, které postihují více než 700 modelů tiskáren, skenerů a štítkovačů značky Brother. Bezpečnostní upozornění vydali také další výrobci jako Fujifilm, Ricoh, Konica Minolta a Toshiba. Nejzávažnější zranitelnost CVE-2024-51978 umožňuje útočníkovi vzdáleně a bez přihlášení získat administrátorská oprávnění prostřednictvím výchozího hesla, které lze odvodit ze
… více »Společnost Oracle vlastní ochrannou známku JAVASCRIPT. Komunita kolem programovacího jazyka JavaScript zastoupena společností Deno Land vede právní bitvu za její osvobození, viz petice a otevřený dopis na javascript.tm. Do 7. srpna se k nim má vyjádřit Oracle (USPTO TTAB).
Byl představen samostatný rádiový modul Raspberry Pi Radio Module 2 s Wi-Fi a Bluetooth.
Certifikační autorita Let’s Encrypt ukončila k 4. červnu zasílání e-mailových oznámení o vypršení platnosti certifikátů. Pokud e-maily potřebujete, Let’s Encrypt doporučuje některou z monitorovacích služeb.
Přemýšlíte, jak začít prázdniny? Už v úterý 1. července se bude konat Virtuální Bastlírna, tedy online setkání bastlířů, techniků, vědců i akademiků, kde se ve volné diskuzi probírají novinky ze světa techniky, ale i jiných zajímavých témat.
Za poslední měsíc jsme byli svědky plamenů několika raket. Zatímco malá raketa od Hondy se úspěšně vznesla a opět přistála, raketa od SpaceX se rozhodla letět všemi směry najednou. Díkybohu méně … více »Linus Torvalds zmínil, že souborový systém Bcachefs zřejmě odstraní z mainline Linuxu v začleňovacím okně pro vydání 6.17. Kent Overstreet mu totiž posílá kód s novou funkcionalitou i pro začlenění do kandidátů na vydání, kdy očekává pouze opravy chyb. Kent Overstreet byl již dříve z vývoje vyloučen kvůli konfliktní komunikaci.
Ministerstvo průmyslu a obchodu propaguje Microsoft. Ten ve spolupráci s Ministerstvem průmyslu a obchodu spouští AI National Skilling Plan v ČR. "Iniciativa Microsoftu přináší konkrétní a praktickou podporu právě tam, kde ji nejvíc potřebujeme – do škol, firem i veřejné správy.", říká ministr průmyslu a obchodu Lukáš Vlček.
Jste český ISP? Vyplněním krátkého dotazníku můžete pomoci nasměrovat vývoj nové generace routerů Turris Omnia [𝕏].
Seznam je rozdělen podle druhu využití programů. Řazení jednotlivých programů je buď náhodné nebo založené na mé osobní preferenci. Máte-li pocit, že jsem opomněl zmínit program, který je podle vašeho názoru vhodným kandidátem na zařazení do tohoto přehledu, neopomeňte jej vy zmínit v diskuzi - bude zařazen přímo do tabulky.
Použil jsem čtyři druhy zkratek: K, G, T a CZ.
K: Program pro prostředí KDE. Ačkoliv jej lze spouštět bez problému (jsou-li v systému potřebné knihovny) i z jakéhokoliv jiného Window Manageru (nebo přímo v X Window), autor přizpůsobil vzhled uživatelského rozhraní, a potažmo tedy způsob ovládání, pro desktop KDE.
G: Program pro prostředí Gnome. Platí totéž, co u programů pro KDE - jen je to tentokrat Gnome.
T: Program pro textové prostředí - konzoli. V systému X Window pracuje v terminálovém emulátoru (xterm apod.).
CZ: Odkaz na přídavné počešťovací soubory. U mnoha programů je české prostředí k dispozici přímo v programu - buď se nastaví automaticky podle locales (např. Midnight Commander), nebo je třeba zvolit jej jako možnost při kompilaci (např. MPlayer). Většina aplikací pro KDE a Gnome je počeštěna po nainstalování lokalizačního balíčku. Ani v jednom z těchto případů pak v seznamu odkaz CZ není.
Zároveň se omlouvám všem, kteří by rádi viděli i zvláštní kategorie pro programy psané na míru třeba Window Makeru nebo Afterstepu. Pokud se takové aplikace v přehledu vyskytují, nechal jsem je splynout s "šedí" ostatních programů pro X.
Rozhodl jsem se do přehledu zařadit i programy, které jsou ve verzích pro Windows i Linux. Možná někdo zajásá, že oblíbený program vůbec měnit nemusí - stačí používat linuxovou verzi.
V některých případech nemusí být zařazení úplně ideální. Důvodem je častá univerzálnost programů.
Výčet programů pro Windows není samozřejmě vyčerpávající, ale pouze ilustrační.
Poskytnuté odkazy na stránky, kde lze stáhnout jednotlivé programy, nemusí být vždy nejlepším způsobem, jak program získat. Většina linuxových distribucí poskytuje pro své uživatele předpřipravené balíčky (viz odkazy), které lze do systému snadno doinstalovat, aniž by bylo třeba kompilovat zdrojový kód. Pokud je balíček dobře sestaven, umístí také jednotlivé soubory tam, kde je vaše distribuce očekává.
Chybí vám tu něco naprosto nepostradatelného? Poslední záchranou je víno: WINE a CrossOver. A kdyby bylo úplně nejhůř, pak: bochs, Win4Lin nebo VMware.
Nástroje: Tisk bez diskuse
Tiskni
Sdílej:
Kdyby ses porozhlidl alespon po tomto serveru, nasel bys nekolik clanku, ve kterych se pise presne o softwaru, ktery potrebujes. A kdyz zabloudis na google.com nebo freshmeat.net, tak najdes pohodlne vsechen zbytek a mozna jeste vic.
Je rozdil mezi tim, kdyz se nekdo zepta na urcity program, ktery nemuze nikde sehnat, a tim, kdyz si napises seznam a ocekavas, ze ti ho nekdo pekne doplni. Vzdyt ty ses ani malicko nesnazil najit odpoved na sve otazky sam.Z tve otazky je totiz patrne, ze jsi neprojevil ani minimalni snahu. A pokud jsi skutecne zkousel hledat, tak velmi spatne, protoze jsi nepouzil ani vyhledavani na tomto serveru. Po zadani hesla "dvd" do vyhledavace abclinuxu.cz se hned jako 5. clanek vypise "Ripovani DVD". Dival ses na nej? Uz v predchozi reakci jsem zminil freshmeat.net - hledej i tam.
Co se tyce tve odpovedi... doporucuji precist odstavec On Not Reacting Like A Loser.
Jenze to se prave nestalo. Precti si ty odpovedi znovu. Nikdy by me nenapadlo kohokoliv kritizovat za neznalost Linuxu. Kritizoval jsem pouze tvuj bohorovny a laxni pristup. Kdybys polozil otazku, ktera jiz nebyla mnohokrat zodpovezena nebo ke ktere nelezi odpoved na druhem konci vyhledavani, urcite by ti nekdo (vcetne me) rad odpovedel.
Tak uz mi to skoro funguje ve wine 20050419-mdk. Jen po vyhledani spojeni se to kousne a musi se to znovu spustit pokud chci hledat dalsi spoj
Obyčejné ISO lze namontovat zrovna, např.
mount -t iso9660 -o loop /home/ja1/moje.iso /mnt/iso/
připojí ISO "moje.iso" do adresáře "/mnt/iso".
No a jinak je pro KDE udělátko na montování všelijakého zvěrstva (NRG, apod.) Jmenuje se to Mount ISO image a info je např. zde http://www.kde-look.org/content/show.php?content=11577