Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
sudo-rs, tj. sudo a su přepsáné do programovacího jazyka Rust, nahradí v Ubuntu 25.10 klasické sudo. V plánu je také přechod od klasických coreutils k uutils coreutils napsaných v Rustu.
Fedora se stala oficiální distribucí WSL (Windows Subsystem for Linux).
Společnost IBM představila server IBM LinuxONE Emperor 5 poháněný procesorem IBM Telum II.
Byla vydána verze 4.0 multiplatformního integrovaného vývojového prostředí (IDE) pro rychlý vývoj aplikaci (RAD) ve Free Pascalu Lazarus (Wikipedie). Přehled novinek v poznámkách k vydání. Využíván je Free Pascal Compiler (FPC) 3.2.2.
Podpora Windows 10 končí 14. října 2025. Připravovaná kampaň Konec desítek (End of 10) může uživatelům pomoci s přechodem na Linux.
Již tuto středu proběhne 50. Virtuální Bastlírna, tedy dle římského číslování L. Bude L značit velikost, tedy více diskutujících než obvykle, či délku, neboť díky svátku lze diskutovat dlouho do noci? Bude i příští Virtuální Bastlírna virtuální nebo reálná? Nejen to se dozvíte, když dorazíte na diskuzní večer o elektronice, softwaru, ale technice obecně, který si můžete představit jako virtuální posezení u piva spojené s učenou
… více »Český statistický úřad rozšiřuje Statistický geoportál o Datový portál GIS s otevřenými geografickými daty. Ten umožňuje stahování datových sad podle potřeb uživatelů i jejich prohlížení v mapě a přináší nové možnosti v oblasti analýzy a využití statistických dat.
Kevin Lin zkouší využívat chytré brýle Mentra při hraní na piano. Vytváří aplikaci AugmentedChords, pomocí které si do brýlí posílá notový zápis (YouTube). Uvnitř brýlí běží AugmentOS (GitHub), tj. open source operační systém pro chytré brýle.
Calibre můžeme nainstalovat buď z balíčku naší distribuce nebo postupem popsaným na stránkách projektu.
Při prvním spuštění si nastavíme naší čtečku. Calibre umožňuje zasílat novinky i emailem, takže kdo chce může použít tuto možnost a vyplnit svou adresu něco@Kindle.com. Poté je třeba nastavit i adresu odesílatele a ve svém Amazon kontě povolit příjem souborů z této adresy. Musím upozornit, že pokud máte 3G verzi Kindle a použijete 3G připojení, tak si Amazon účtuje malý poplatek za doručení. V případě přenosu přes WiFi (alespoň pevně doufám) je zdarma.
V našem případě je dobré nastavit Preferences/„Behaviour volbu“: „Prefered output format“ na MOBI. Pod volbou Preferences/„Sharing books by email“ je dobré upravit seznam formátů. Já jsem zde ponechal pouze AZW a MOBI.
Pro vytvoření nového zdroje novinek pro off-line čtení stačí použít následující postup:
V horním menu stiskneme šipku vedle tlačítka „Fetch News“ a vybereme „Add Custom News Source“. V následujícím okně vyplníme:
Pak přidáme postupně všechny RSS kanály, které chceme mít ve výsledném souboru, a po jejich vložení do seznamu vpravo klikneme na „Add-Update recipe“ nalevo. Tím jsme hotovi a můžeme zavřít okno.
Zde je výpis (zdroj) právě vytvořeného nastavení. Vytvořený .mobi soubor stahujte tady.
class AdvancedUserRecipe1290703599(BasicNewsRecipe): title = u'ABCLinuxu.cz' oldest_article = 5 max_articles_per_feed = 30 feeds = [(u'\u010dl\xe1nky', u'http://www.abclinuxu.cz/auto/abc.rss'), (u'blogy', u'http://www.abclinuxu.cz/auto/blog.rss'), (u'zpr\xe1vi\u010dky', u'http://www.abclinuxu.cz/auto/zpravicky.rss'), (u'diskuse', u'http://www.abclinuxu.cz/auto/diskuse.rss'), (u'hardware', u'http://www.abclinuxu.cz/auto/hardware.rss'), (u'software', u'http://www.abclinuxu.cz/auto/software.rss')]
Když nyní stiskneme tlačítko „Fetch News“, jako první položku v seznamu uvidíme Custom. Pod ní se nám již skrývá náš nově vytvořený zdroj. Po jeho označení můžeme v pravé časti nastavit parametry automatického stahování a kolik kopií udržovat ve čtečce před smazáním.
Tím jsme v podstatě hotovi. Po chvíli by se nám měly novnky začít automaticky stahovat. Nevýhoda tohoto řešení je, že musíme nechávat zapnutý Calibre pokud chceme použít právě automatické stahování novinek. Calibre nám dokonce sám nahraje nově stažené novinky do Kindle, pokud je připojené.
Kindle ve třetí řadě a jeho OS obsahuje nově i použitelnou čtečku PDF dokumentů. Je na ní vidět, že by šla vyladit lépe, ale otázkou zůstává, jak moc se do toho Amazonu bude chtít. Nevydělává totiž na prodeji v tomto formátu, ale na svém vlastním AZW (i s DRM háčkem). Při prohlížení PDF je díky zmíněným rámečkům většinou nutné nejdříve originální soubor ořezat o okraje. Lze samozřejmě prohlížet PDF i bez toho, ale pak ve často nutné zoomovat sem tam a to není vůbec pohodlné. Pro ořezání nevyužitých okrajů používám jednoduchou utilitku v Javě nazvanou Briss.
Můžete si nechat textové knížky předčítat syntezátorem hlasu. Ten je pouze pro anglické texty, ale do auta nebo přeplněného (vložte svůj nejoblíbenější hromadný dopravní prostředek) se může hodit, protože jeho kvalita mě více než mile překvapila. Také by se mohl hodit na naučení výslovnosti.
Ty jsem bohužel zatím neměl možnost vyzkoušet. Pokud má někdo s nimi zkušenosti, prosím podělte se v diskuzi.
Velký mínus pro Kindle je přehrávání MP3. To je v podstatě nepoužitelné. I když kvalita je ucházející, tak nelze přehrávat celá alba. Jakmile dáte „play“, Kindle začne náhodně skákat mezi všemi skladbami v adresáři Audio. Takže ani audio podcasty se zde nekonají, protože prostě není jak zvolit, jaký že to právě chceme slyšet. Leda vše dát do jednoho souboru v pořadí jaké chceme, ale to nelze nazvat řešením.
Po předchozím zklamání nás v sekci Experimental čeká tentokrát milé překvapení. Tím je Web Browser založený na jádře Webkit. A modří již vědí, že to je zárukou kvalitního a hlavně rychlého renderování stránek i na slabším hardwaru. U Kindle jsme omezení absencí polohovacího zařízení, což poněkud kazí jinak výborný pocit z používání prohlížeče. Pro kvalitní navigaci to není úplně ideální. Na rychlé zkontrolování emailů nebo přečtení o letošních výborných výsledcích pražských S to však stačí.
Pro čtení článků z internetu má prohlížeč jednu velmi pěknou funkci a tou je „Article mode“. Po načtení stránky se tak můžete přepnout do módu čtení článku, kde se Vám zobrazí pouze obsah samotného článku včetně obrázků. Prohlížeč se pak chová v podobně jako čtečka knih, takže Vám text přeformátuje, čímž odpadne nepříjemné scrolování do stran a písmo se zvětší na přijatelnou velikost, takže nepotřebujeme funkci lupy. Při brouzdání ve web módu také nejsou zobrazovány prázdné okraje, takže je využita celá plocha displeje.
Menu prohlížeče je poměrně strohé. Nabízí zvětšování a zmenšování, přepínání mezi zmíněnými módy, správu záložek, historii a nastavení. Položka Setting je ještě jednodušší a nabízí pouze smazání historie, cookies a možnost zapnutí-vypnutí JavaScriptu a obrázků.
Poněkud horší je nemožnost stahovat soubory jiné než azw, mobi, prc a txt. Jakmile se o to pokusíte, prohlížeč pouze zobrazí dialog s informací o povolených typech souborů a stahování se nezahájí. Mrzí to obzvláště v případě PDF souborů.
Prohlížeč podporuje docela obstojně JavaScript, ale při zátěžové zkoušce na Gmailu mi přišel již poměrně pomalý (nicméně stále použitelný). Po přepnutí Gmailu do jednoduchého HTML módu vše funguje opět rychle. Bohužel prohlížeč nepodporuje ani taby, ani více oken, takže například editace dokumentů v Google Docs nefunguje, což je velká škoda. Občas to brání správné funčnosti i na mnohem jednodušších stránkách vyžadujících otevření odkazu v novém okně.
Výdrž na vestavěnou baterii je opravdu úctyhodná. Podařilo se mi ji vybít až po třech týdnech, kdy jsem mimo čtení (3 knihy, dohromady přibližně 700 stránek u papírových paperbacků) občas zkoušel Web Browser se zapnutým WiFi. Odhaduji, že při stále zapnuté WiFi by výdrž klesla někam okolo jednoho až dvou týdnů.
Zde funguje vše nad mé očekávání dobře. Výjimkou jsou případy, kdy se snažíme připojit do „Computer-to-Computer“ (Ad-Hoc) sítě. V tom případě nám Kindle pouze oznámí, že to nelze. To je sice nepříjemné pro mě, protože nemůžu použít tethering z telefonu, ale nevím kolika dalším uživatelům to bude vadit.
Protože se jedná o poměrně mladé zařízení, zatím si hackem až tak moc nepomůžeme. Lze změnit screensaver z výchozího na vlastní (nahráním obrázků do přístupné interní paměti), lze použít vlastní fonty a tím v podstatě končíme. Nikde jsem bohužel nenašel emulátor terminálu, který bych uvítal nejvíc. Doufám že se v blízké budoucnosti objeví další aplikace a ideálně integrované do menu, třeba v sekci Experimental. Asi nejslibnějšími jsou projekty usbNetwork a Quindle. Link k souborům je na konci článku.
Projekt si klade za cíl portaci Qt na platformu Kindle. Pro správný běh je potřeba nejdříve naistalovat jailbreak a usbNetwork a zkopírovat obsah Qindle do vnitřní paměti. Protože projekt Qindle není zrovna nejrychleji vyvíjený, je ještě udělat tuto úpravu v souboru usbnet/bin/usbnetwork. Poté již stačí jen na domácí obrazovce stisknout klávesu del a napsat:
;debugOn ~usbNetwork ~usbNetwork
Při pokusu o vypnutí usbNetwork se zapne právě Quindle. Skript usbNetwork funguje jako přepínač, takže první spuštění jej zapne a druhé vypne. Při spuštěném usbNetwork se Kindle nepřipojí jako disk, ale jako síťové zařízení. Po ukončení Qindle se zařízení restartuje.
Na závěr jsem připravil krátké video překreslování stránek na e-ink displayi a přepínání mezi article mode a web mode v prohlížeči.
[video s překreslováním stránek a prohlížečem ve web mode a article mode]
(Video: překreslování stránek - odkaz)
Nástroje: Tisk bez diskuse
Tiskni
Sdílej:
pictures
a v něm do jednotlivých podadresářů nakopírovat fotky jakoby do jednotlivých alb – po aktualizaci v seznamu položek (Alt+Z) se tyto podadresáře objeví vedle knížek.
Jelikož Kindle zobrazuje pouze 16 odstínů šedé, není od věci si fotky připravit předem – změnit rozlišení na 600 × 800 a metodou ditheringu zamaskovat menší počet barev. To lze třeba s pomocí Imagemagick takto:
convert +dither -colors 16 -depth 8 -quality 0 in.jpg out.png
b) Google planuje (a uz aj skusa) niektore knihy predavat ulozene iba na Google serveri, bez moznosti stiahnutCo lze zobrazit, to lze stáhnout…
To je ovsem spise rukama nez Linuxem. Eduroam umi chodit i na Kindle. Viz muj blog.
...nebo přečtení o letošních výborných výsledcích pražských S...
Jen aby nám to vydrželo!
BTW ta PDF jsou další důvod, proč si nepořizovat tenhle drek.