Byl publikován aktuální přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie).
V programovacím jazyce Go naprogramovaná webová aplikace pro spolupráci na zdrojových kódech pomocí gitu Forgejo byla vydána ve verzi 12.0 (Mastodon). Forgejo je fork Gitei.
Nová čísla časopisů od nakladatelství Raspberry Pi zdarma ke čtení: Raspberry Pi Official Magazine 155 (pdf) a Hello World 27 (pdf).
Hyprland, tj. kompozitor pro Wayland zaměřený na dláždění okny a zároveň grafické efekty, byl vydán ve verzi 0.50.0. Podrobný přehled novinek na GitHubu.
Patrick Volkerding oznámil před dvaatřiceti lety vydání Slackware Linuxu 1.00. Slackware Linux byl tenkrát k dispozici na 3,5 palcových disketách. Základní systém byl na 13 disketách. Kdo chtěl grafiku, potřeboval dalších 11 disket. Slackware Linux 1.00 byl postaven na Linuxu .99pl11 Alpha, libc 4.4.1, g++ 2.4.5 a XFree86 1.3.
Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) jako první orgán státní správy v Česku spustilo takzvaný „bug bounty“ program pro odhalování bezpečnostních rizik a zranitelných míst ve svých informačních systémech. Za nalezení kritické zranitelnosti nabízí veřejnosti odměnu 1000 eur, v případě vysoké závažnosti je to 500 eur. Program se inspiruje přístupy běžnými v komerčním sektoru nebo ve veřejné sféře v zahraničí.
Vláda dne 16. července 2025 schválila návrh nového jednotného vizuálního stylu státní správy. Vytvořilo jej na základě veřejné soutěže studio Najbrt. Náklady na přípravu návrhu a metodiky činily tři miliony korun. Modernizovaný dvouocasý lev vychází z malého státního znaku. Vizuální styl doprovází originální písmo Czechia Sans.
Vyhledávač DuckDuckGo je podle webu DownDetector od 2:15 SELČ nedostupný. Opět fungovat začal na několik minut zhruba v 15:15. Další služby nesouvisející přímo s vyhledáváním, jako mapy a AI asistent jsou dostupné. Pro některé dotazy během výpadku stále funguje zobrazování například textu z Wikipedie.
Více než 600 aplikací postavených na PHP frameworku Laravel je zranitelných vůči vzdálenému spuštění libovolného kódu. Útočníci mohou zneužít veřejně uniklé konfigurační klíče APP_KEY (např. z GitHubu). Z více než 260 000 APP_KEY získaných z GitHubu bylo ověřeno, že přes 600 aplikací je zranitelných. Zhruba 63 % úniků pochází z .env souborů, které často obsahují i další citlivé údaje (např. přístupové údaje k databázím nebo cloudovým službám).
Open source modální textový editor Helix, inspirovaný editory Vim, Neovim či Kakoune, byl vydán ve verzi 25.07. Přehled novinek se záznamy terminálových sezení v asciinema v oznámení na webu. Detailně v CHANGELOGu na GitHubu.
x86 - x32 (jen pokud víte, oč se jedná)Takze pokud to nekdo pouziva ale nevi co to je, tak nemuze hlasovat? Tak to teda pekne dekuju...
este mi tam chyba v kolonke 'kde pouzivam linux' - settop box (sat/tv receiver / mediaplayer)
..a rovnako aj mnoho dnesnych TV bezi na linuxe
In 2011 tablet sales overtook netbooks for the first time, and in 2012 netbook sales fell by 25 percent, year-on-year.[39] The sustained decline since 2010 had been most pronounced in the United States and in Western Europe, while Latin America was still showing some modest growth.[40] In December 2011, Dell announced that it was exiting the netbook market.[41] In May 2012, Toshiba announced it was doing the same, at least in the United States.[42] An August 2012 article by John C. Dvorak in PC Magazine claimed that the term "netbook" is "nearly gone from the lexicon already", having been superseded in the market place largely by the more powerful (and MacBook Air inspired) ultrabook—described as "a netbook on steroids"—and to a lesser extent by tablets.[14] In September 2012 Asus, Acer and MSI announced that they will stop manufacturing 10-inch netbooks.[43] Simultaneously Asus announced they will stop developing all Eee PC products, instead focusing on their mixed tablet-netbook Transformer line.[43]
Myslím, že příliš podléháte snaze některých výrobců vnutit lidem výrobně laciné (o to tady jde) neergonomické, kapacitní upatlané, s prominutím sráče, patřící spíš do kategorie dětských hraček a nemající se seriózním zařízením mnoho společného.
Skvělý popis netbooků. Několik jsem jich měl a až na jednu výjimku se nemohly rovnat podstatně starším subnotebookům, a to po stránce výkonu, kvality zpracování i ergonomie. Jo kdyby udělali thinkpad X120e jako nástupce thinkpadu tuším S10, nebo jak se to jmenovalo (nemůžu to najít, byla to dost raritka), to by byla jiná... Nebo kdyby se orientovali směrem k něčemu jako Psion Netbook.
Alza není partnerem, ale každý má rád poukázky do obchodu kde se dá pořídit více věcí.A není to trochu škoda? Tedy především to, že se dávají poukázky od někoho, kdo není partnerem.
Jak se to vezme. Pokud by mezi partnery nějaký e-shop s tímto zaměřením byl, předpokládám, že by cenou byly poukázky do něj. Pokud není, tak je IMHO lepší dát poukázky do e-shopu, který partnerem není, než nedat nic.
A to samozřejmě pomíjím, že mi uniká, z čeho vychází autor úvodního příspěvku tohoto threadu, když tvrdí, že "(Alza) je odpurce Open Source a Linuxu par excellence".
...že se nepodařilo získat e-shop coby partnera...
Dalo by se pripadne zverejnit, vic detailu ?
Např.
Ktere e-shopy se nepodarilo ziskat ?Myslim docela podstatna vec i vzhledem k dalsimu rocniku, ctenosti zdejsich diskuzi, clovek nikdy nevi kdo to cte a muze Linuxu pomoct atp.
Ja mam vlastni zkusenost. Chtel jsem v Alze koupit notebook bez OS, nebo s Linuxem.A to samozřejmě pomíjím, že mi uniká, z čeho vychází autor úvodního příspěvku tohoto threadu, když tvrdí, že "(Alza) je odpurce Open Source a Linuxu par excellence".
Doporučuji rozlišovat mezi ignorancí prodavače a přístupem obchodu. Osobní názory konkrétního prodavače nemění nic na tom, že Alza v nabídce notebooky bez Windows má - a dost možná jich má i víc, než jiné e-shopy, které vám tak neleží v žaludku.
Bohužel je nejde vyfiltrovat přes vyhledávání podle parametrů, ale to je spíš obecná vlastnost (nejen) tohoto rozhraní, které většinou neumožní vyfiltrovat zboží bez featury X, ale pouze zboží s featurou X, což je obzvlášť hloupé v případě featur, které má 90 a více procent výrobků v dané kategorii.
I ja mam spatnou zprostredkovanou zkusenost. Kamarad tam delal a jakakoliv snaha o podporu OpenSource a Linuxu okamzite zadupana pany zhora za vydatne podpory panu z Microsrotu. Navic kdyz tam clovek pride vyzvednout zbozi, tak MS snad na vsech volnych plochach.A to samozřejmě pomíjím, že mi uniká, z čeho vychází autor úvodního příspěvku tohoto threadu, když tvrdí, že "(Alza) je odpurce Open Source a Linuxu par excellence".
Tiskni
Sdílej: