abclinuxu.cz AbcLinuxu.cz itbiz.cz ITBiz.cz HDmag.cz HDmag.cz abcprace.cz AbcPráce.cz
Inzerujte na AbcPráce.cz od 950 Kč
Rozšířené hledání
×
    dnes 04:55 | Zajímavý software

    Microsoft zveřejnil na GitHubu zdrojové kódy MS-DOSu 4.0 pod licencí MIT. Ve stejném repozitáři se nacházejí i před lety zveřejněné zdrojové k kódy MS-DOSu 1.25 a 2.0.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 16
    včera 17:33 | Nová verze

    Canonical vydal (email, blog, YouTube) Ubuntu 24.04 LTS Noble Numbat. Přehled novinek v poznámkách k vydání a také příspěvcích na blogu: novinky v desktopu a novinky v bezpečnosti. Vydány byly také oficiální deriváty Edubuntu, Kubuntu, Lubuntu, Ubuntu Budgie, Ubuntu Cinnamon, Ubuntu Kylin, Ubuntu MATE, Ubuntu Studio, Ubuntu Unity a Xubuntu. Jedná se o 10. LTS verzi.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 13
    včera 14:22 | Komunita

    Na YouTube je k dispozici videozáznam z včerejšího Czech Open Source Policy Forum 2024.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 2
    včera 13:22 | Nová verze

    Fossil (Wikipedie) byl vydán ve verzi 2.24. Jedná se o distribuovaný systém správy verzí propojený se správou chyb, wiki stránek a blogů s integrovaným webovým rozhraním. Vše běží z jednoho jediného spustitelného souboru a uloženo je v SQLite databázi.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 12:44 | Nová verze

    Byla vydána nová stabilní verze 6.7 webového prohlížeče Vivaldi (Wikipedie). Postavena je na Chromiu 124. Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu. Vypíchnout lze Spořič paměti (Memory Saver) automaticky hibernující karty, které nebyly nějakou dobu používány nebo vylepšené Odběry (Feed Reader).

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 04:55 | Nová verze

    OpenJS Foundation, oficiální projekt konsorcia Linux Foundation, oznámila vydání verze 22 otevřeného multiplatformního prostředí pro vývoj a běh síťových aplikací napsaných v JavaScriptu Node.js (Wikipedie). V říjnu se verze 22 stane novou aktivní LTS verzí. Podpora je plánována do dubna 2027.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 04:22 | Nová verze

    Byla vydána verze 8.2 open source virtualizační platformy Proxmox VE (Proxmox Virtual Environment, Wikipedie) založené na Debianu. Přehled novinek v poznámkách k vydání a v informačním videu. Zdůrazněn je průvodce migrací hostů z VMware ESXi do Proxmoxu.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 04:11 | Nová verze

    R (Wikipedie), programovací jazyk a prostředí určené pro statistickou analýzu dat a jejich grafické zobrazení, bylo vydáno ve verzi 4.4.0. Její kódové jméno je Puppy Cup.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    24.4. 22:44 | IT novinky

    IBM kupuje společnost HashiCorp (Terraform, Packer, Vault, Boundary, Consul, Nomad, Waypoint, Vagrant, …) za 6,4 miliardy dolarů, tj. 35 dolarů za akcii.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 14
    24.4. 15:55 | Nová verze

    Byl vydán TrueNAS SCALE 24.04 “Dragonfish”. Přehled novinek této open source storage platformy postavené na Debianu v poznámkách k vydání.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    KDE Plasma 6
     (73%)
     (9%)
     (2%)
     (16%)
    Celkem 785 hlasů
     Komentářů: 4, poslední 6.4. 15:51
    Rozcestník

    Fotografujeme s Linuxem (3) – základní zpracování

    31. 12. 2010 | David Ježek | Tipy a triky | Návody | 13848×

    V dnešním dílu se podíváme na dva programy určené pro zpracování fotografií bez nějakého "složitějšího voodoo" v plnohodnotném grafickém editoru. Jeden je primárně určen pro GNOME, druhý pro prostředí KDE, ale nic vám samozřejmě nebrání používat oba programy kdekoli. Podíváme se na základní úpravy typu ořezu, odstranění červených očí a nahrání fotografií na služby typu Flickr či Facebook.

    Obsah

    Shotwell

    link

    Fotografujeme s Linuxem

    Začneme programem Shotwell, který osobně v tuto chvíli považuji asi za nejpříjemnější nástroj pro rychlé nenáročné zpracování fotografií. Prvním krokem je pochopitelně import fotografií do "galerie".

    Fotografujeme s Linuxem Fotografujeme s Linuxem Fotografujeme s Linuxem Fotografujeme s Linuxem

    Tu si Shotwell třídí dle data fotek, která načítá ze snímků, optimální řešení. Fotografiím lze přidělovat hodnocení a podle něj pak třídit zobrazení. Taktéž je možné zmenšit či zvětšit velikost náhledu pomocí posuvníku.

    Úprava expozice, ořez

    link

    Fotografujeme s Linuxem Fotografujeme s Linuxem Fotografujeme s Linuxem

    Zobrazení konkrétní fotografie s možností korekce expozice, sytosti a dalších věcí. Použití tlačítka "Vylepšit" vede k automatické korekci parametrů.

    Fotografujeme s Linuxem

    Ořez fotografie je jak zcela volný, tak možný z výběru přednastavených voleb pro typické velikosti.

    Červené oči, štítky, export

    link

    Fotografujeme s Linuxem Fotografujeme s Linuxem

    Skvělou věcí, zejména pro JPEGy z kompaktů, kde je blesk velmi blízko objektivu a nic moc nekoriguje, je odstranění červených očí. To se provádí výběrem kruhové oblasti čočky oka, kterou pak program učiní "černobílou" (tedy odstraní barevnou informaci). S nástrojem se pracuje velice rychle a jednoduše, výsledný efekt můžete vidět na pravém snímku v místě mikrofonu a knihy.

    Fotografujeme s Linuxem Fotografujeme s Linuxem

    Fotografie lze tagovat (opatřovat "štítky"), což se následně využívá ke snadnější orientaci v galerii. Stejně tak lze měnit i časovou značku u fotek.

    Fotografujeme s Linuxem Fotografujeme s Linuxem Fotografujeme s Linuxem Fotografujeme s Linuxem

    Export fotografií je podporován do PNG a JPEG v nastavitelné kvalitě.

    Konfigurace

    link

    Fotografujeme s Linuxem

    Konfigurace Shottwellu zahrnuje možnost posílat snímky pro zpracování do externího bitmapového editoru, stejně jako programu pro export z RAWu. Lze nastavit adresář pro import fotografií a také barvu pozadí okna s fotografiemi.

    Export do sociálních sítí

    link

    Fotografujeme s Linuxem Fotografujeme s Linuxem Fotografujeme s Linuxem Fotografujeme s Linuxem Fotografujeme s Linuxem Fotografujeme s Linuxem Fotografujeme s Linuxem Fotografujeme s Linuxem

    Širší definice nám mezi sociální sítě spláchne vedle Facebooku třeba také Google Picassa a Flickr, export do všech i dalších Shotwell podporuje, umí se na ně napojit a nahrávání rodinných fotek na Facebook je tak poté otázkou velmi jednoduchého úkonu, zpravidla spočívajícího ve změně názvu alba a odkliknutí publikace snímků.

    Shotwell představuje jednoduchý svižný nástroj pro základní úpravu fotografií tam, kde jde jen o co nejrychlejší ukázání snímků blízkým. Pokud však chcete řešit kvalitnější a více uživatelsky řešitelnou úpravu fotek třeba pro větší papírové fotografie z labu či domácí fototiskárny, pak jistě raději sáhnete buď po digiKamu, nebo editorech typu GIMP (tomu bude věnován příští díl seriálu).

    digiKam

    link

    Daleko výše míří KDE apliace digiKam. Ta není jednoduchým nástrojem jako Shotwell, naopak komplexním programem schopným složité práce s metadaty, pokročilých úprav fotografií včetně vlastního exportu z RAWu, celkově schopnosti programu silně přesahují záměr tohoto seriálu, digiKam by sám o sobě vydal na vlastní několikadílný seriál, takže si dnes ukážeme jen pár základních věcí.

    Fotografujeme s Linuxem Fotografujeme s Linuxem Fotografujeme s Linuxem Fotografujeme s Linuxem Fotografujeme s Linuxem Fotografujeme s Linuxem Fotografujeme s Linuxem Fotografujeme s Linuxem Fotografujeme s Linuxem Fotografujeme s Linuxem

    První spuštění si vyžádá nějaké to nastavování cesty do galerie, nakládání s RAWy, metadaty, načítání obrázků a dalších aspektů.

    Třídění alb

    link

    Fotografujeme s Linuxem Fotografujeme s Linuxem

    Základní třídění Alb je podle složek, přepnutí na kalendář zpřístupní časové třídění jako v Shotwellu.

    Fotografujeme s Linuxem Fotografujeme s Linuxem

    Je zde více možností zobrazení.

    Fotografujeme s Linuxem Fotografujeme s Linuxem

    Fotografiím lze přidávat informaci o místě pořízení, součástí digiKamu je pak i propojení na webový prohlížeč a Wikipedii.

    Úpravy fotek

    link

    Fotografujeme s Linuxem Fotografujeme s Linuxem Fotografujeme s Linuxem Fotografujeme s Linuxem Fotografujeme s Linuxem Fotografujeme s Linuxem Fotografujeme s Linuxem Fotografujeme s Linuxem Fotografujeme s Linuxem Fotografujeme s Linuxem Fotografujeme s Linuxem

    Úpravy fotografií jsou skutečně rozsáhlé, včetně možnosti řady filtrů, korekce perspektivy, vad objektivů a mnohého dalšíh.

    Nastavení programu

    link

    Fotografujeme s Linuxem Fotografujeme s Linuxem Fotografujeme s Linuxem Fotografujeme s Linuxem Fotografujeme s Linuxem Fotografujeme s Linuxem Fotografujeme s Linuxem Fotografujeme s Linuxem Fotografujeme s Linuxem Fotografujeme s Linuxem Fotografujeme s Linuxem Fotografujeme s Linuxem Fotografujeme s Linuxem Fotografujeme s Linuxem

    Kromě obvyklých nastavení zmiňme propojení na Nepomuk, možnost podrobné úpravy metadat, implicitní kvality exportu do JPEG, PNG či JPEG 2000. Za pozornost určitě stojí nastavení "enginu" pro RAW export, kde lze volit vyvážení bílé, korekci chromatické aberace, redukci šumu, digiKam podporuje i správu barev s možností volby barevných profilů.

    Fotografujeme s Linuxem

    Kipi pluginy jsou kapitola sama pro sebe, nechybí zde z toho zajímavého právě třeba export na Flickr, Facebook, konverze DNG/RAWů, tvorba slideshow, HTML galerie a mnohé další.

    Ukázkové zpracování

    link

    Fotografujeme s Linuxem Fotografujeme s Linuxem Fotografujeme s Linuxem Fotografujeme s Linuxem Fotografujeme s Linuxem Fotografujeme s Linuxem Fotografujeme s Linuxem Fotografujeme s Linuxem

    Podívejme se na ukázkové rychlé zpracování fotografie. digiKam umí obrázek rozříznout a zobrazit stav před a po úpravě. Je možno si hrát s křivkami, barevnými kanály, jasem, volit metodu doostření (v dalších dílech si předvedeme různé metody v GIMPu), korekci perspektivy, dokonce přidávat textová pole s popisky, pracovat se šumem v barevné složce pro jednotlivé kanály zvlášť a mnohé a mnohé další.

    Možnosti digiKamu jsou opravdu nedozírné, kdo ví, co chce s daným snímkem dělat, zde nepochybně vždy vhodný dílčí nástroj najde. Na druhou stranu, pro začátečníka či jen rychlý export představuje použití digiKamu onen pověstný kanón na vrabce a spíše bych se přikláněl ke Shotwellu, který je pro mnohé účely vhodnější. Některé z funkčních vlastností digiKamu pak duplikují funkcionalitu grafického editoru GIMP či RAW exporterů jako RAW Therapee, ufRaw či Bibble Pro, takže digiKam může představovat "all-in-one" nástroj pro ty, kteří nechtějí exportovat fotografii z RAWu zvlášt, pak ji jinde upravovat (GIMP) a nakonec řešit export na Facebook.

           

    Hodnocení: 100 %

            špatnédobré        

    Nástroje: Tisk bez diskuse

    Tiskni Sdílej: Linkuj Jaggni to Vybrali.sme.sk Google Del.icio.us Facebook

    Komentáře

    Vložit další komentář

    31.12.2010 10:12 mAhdi
    Rozbalit Rozbalit vše Ono vubec nejlepsi je fotit z rozmyslem
    to pak clovek nestravi miliony hodin u pocitace. Sem ted napriklad pocital, ze sem letos profotil 22 filmu (x36 ~ 800 snimku; nepocitam naky ty pinhole na papiry a barvu) + par akci na digi.

    Jinak chapu, ze tady asi cilis na zacatecniky, ale pokud dostanu vysledek na bliti jako tento - http://www.abclinuxu.cz/images/clanky/jezek/fotoserial3-shotwell08.png - tak to je imo absolutni ztrata casu. Lepsi pristup je urcite vyselektovat nekolik *kvalitnich* fotek z dane akce a ty pak *poradne* zpracovat. Lec kredo dnesni doby jest - drz spoust a vono z toho neco vypadne ...
    David Ježek avatar 31.12.2010 11:43 David Ježek | skóre: 83 | blog: Mostly_IMDB
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Ono vubec nejlepsi je fotit z rozmyslem
    to byla samozřejmě jen záměrně přehnaná ukázka, ten screen není návodem, jak by to mělo vypadat.
    31.12.2010 11:50 Palo
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Ono vubec nejlepsi je fotit z rozmyslem
    Tak to nic moc. Ja bezne vyfotim 200-300 zaberov na dovolenke za DEN. Tohto roku to je okolo 2.500 fotiek. Vacsie problemy mam z ich katalogizaciou ako z upravou. Zle fotky rovno mazem (Canon EOS 500D). Kedze casto fotim RAW aj space prestava byt sranda. Na konverziu pouzivam obycajny ImageMagic z command line. Okrem GIMP-u sa my celkom osvedcil aj Fotoxx.
    31.12.2010 12:52 mAhdi
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Ono vubec nejlepsi je fotit z rozmyslem
    Jenze k cemu ti je 300 fotek za den (jaky mas pak ratio smazu/ponecham)? To je presne o cem mluvim, ale holt kazdyho vec ...

    Ke katalogizaci pouzivam toto - http://sourceforge.net/projects/vvvp/
    31.12.2010 19:49 Michal Kubeček | skóre: 72 | Luštěnice
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Ono vubec nejlepsi je fotit z rozmyslem
    Kedze casto fotim RAW aj space prestava byt sranda.

    V tom bych neviděl zásadní problém. I kdybych počítal s 30 MB na snímek (což je asi největší hodnota, na jakou se lze u běžně dostupných DSLR dostat, moje ze 400D mají kolem 10 MB), zabralo by to asi 75 GB na rok; při cenách a velikostech dnes běžných disků to znamená necelých 100 Kč. Problém vidím spíš v organizaci - jak v tom něco efektivně najít, když to hledáte.

    1.1.2011 21:34 JanM | skóre: 28
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Ono vubec nejlepsi je fotit z rozmyslem
    Tak tak, představme si sami sebe po dvaceti letech a 50 tisíci snímky. I ti nejlepší z nás zapomínají, takže nezbývá než katalogizovat průběžně... A když katalogizovat, tak jedině do metadat přímo v souborech obrázků nebo lépe do postranních souborů XMP. To ocení každý, kdo se rozhodne změnit sw a neumí s databázemi...

    IMHO, digiKam je na tom momentálně z pohledu katalogizace nejlépe (FOSS only, samozřejmě), příští verze snad konečně přinese podporu XMP sidecars... Sice s sebou táhne mraky závislostí, ale to vedle těch gigabajtů fotek není zase taková tragédie.
    Grunt avatar 31.12.2010 20:49 Grunt | skóre: 23 | blog: Expresivní zabručení | Lanžhot
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Ono vubec nejlepsi je fotit z rozmyslem
    Kedze casto fotim RAW aj space prestava byt sranda. Na konverziu pouzivam obycajny ImageMagic z command line.
    OMG. Proč?
    Na co 64-bitů když to jde i s jedním? | 80.78.148.5 | Hack (for) free or Die Hard!
    31.12.2010 14:24 anonym
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Ono vubec nejlepsi je fotit z rozmyslem
    Taky obcas neco prasknu a jedine diky digiKamu je v tom perfektni poradek. Fotky hodnotim, promazavam, opravuji, taguji, vyhledavam, uploaduji, a to vsechno naprosto komfortne. Tento rok je to cca 12025 fotek (zatim :-D) co prosly pres promazani, tagovani, rating atd.. Jsou v tom svatby, vylety s prateli i me samotneho, a predevsim milovana ratolest (sdilime babickam pres picasu, naprosta parada!).

    Na digiKam nedam dopustit, je to pro me jedna z killer aplikaci na KDE (spolu s Amarokem, Kdenlivem, Krusaderem..). Drive jsem obcas reportoval nejake bugy, ale to uz jsem dlouho nemusel udelat. Brzy zacnou vychazet bety dvojkove verze, tak treba zase zacnu reportovat, ty nove funkce a vubec cela aplikace za to stoji!
    =^..^= AmigaPower® avatar 31.12.2010 10:40 =^..^= AmigaPower® | skóre: 30 | blog: BLB | Praha
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Fotografujeme s Linuxem (3) – základní zpracování
    Poradí mi někdo s redukcí zelenejch/žlutejch očí u zvířat?
    31.12.2010 12:04 Václav Kramář | skóre: 31 | Nechanice
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Fotografujeme s Linuxem (3) – základní zpracování
    Příčina je stejná, jako u červených očí. Takže stejný je i řešení. Prostě blejskej buďto odrazem o strop, nebo rozptýleně (bouncer, softbox nebo kombinace), nebo alespoň dostaň blesk co nejdál od objektivu.
    =^..^= AmigaPower® avatar 31.12.2010 12:32 =^..^= AmigaPower® | skóre: 30 | blog: BLB | Praha
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Fotografujeme s Linuxem (3) – základní zpracování
    To pude s kompaktem těžko :-D
    31.12.2010 12:45 Palo
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Fotografujeme s Linuxem (3) – základní zpracování
    Tak teraz nam je uplne jasne na co to potrebujes. To by sa malo zvladnut na 2-3 kroky v GIMP-e.
    =^..^= AmigaPower® avatar 2.1.2011 11:29 =^..^= AmigaPower® | skóre: 30 | blog: BLB | Praha
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Fotografujeme s Linuxem (3) – základní zpracování
    Právě že ne, ono totiž kočkám bělmo normálně nevidíš, jen duhovku která je žlutá, oranžová, nebo nodrá, klasickej trik co funguje u lidí to neřeší, kočka holt nemá šedivý voči :-D Ruční kolorování přináší spíš úsměvý, než přijatelný výsledky...
    31.12.2010 13:01 Václav HFechs Švirga | skóre: 26 | blog: HF | Kopřivnice
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Fotografujeme s Linuxem (3) – základní zpracování
    Si na to přilep něnajaké alobalové snínitko, co to nasměruje na strop voe :P. Místo koček s červenýma očima tam bude tmavošedé NIC :-D.
    Baník pyčo!
    31.12.2010 14:16 Václav Kramář | skóre: 31 | Nechanice
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Fotografujeme s Linuxem (3) – základní zpracování
    31.12.2010 15:28 Kvakor
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Fotografujeme s Linuxem (3) – základní zpracování
    Bophužel většina (hlavně levnějších) kompaktů nemá ani "sáňky" ani konektor na externí blesk. Sice existují blesky, které se dokáží odpálit v okamžiku, kdy se bleskne (tj. synchronizují se přes samotný záblesk), ale to neřeší hlavní problém, kterým je poloha blesku příliš blízko optiké osy objektivu.

    Možná že by šel se udělal snímač, který by se umístil před interní blesk (tj. zakryl by ho) a zároveň sloužil jako spoušť externího blesku, ale osobně se domnívám, že než provádět takovéto praštěnosti, tak je lepší koupit fotoaparát, který konektor na blesk má.
    xvasek avatar 31.12.2010 16:40 xvasek | skóre: 21 | blog: | Zlín
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Fotografujeme s Linuxem (3) – základní zpracování
    ale to neřeší hlavní problém, kterým je poloha blesku příliš blízko optiké osy objektivu.
    Ono u kompaktu by "vzdálení" blesku moc nepomohlo, protože by pak byly na fotkách zase velké stíny, které se odstraňují o poznání hůře, než červené oči.
    1.1.2011 14:53 Václav Kramář | skóre: 31 | Nechanice
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Fotografujeme s Linuxem (3) – základní zpracování
    Lepší dobře zvládnutý stín, než sterilní ploché světlo od zdroje téměř se dotýkajícího objektivu. Nehledě na ty původně řešené oči.

    Navíc s externím bleskem ti nic nebrání vyklopit hlavu nahoru a blejsknout to o strop. Pokud není extrémně vysoko. A když není po ruce strop, tak se na vyklopený blesk nasadí bouncer a je to.

    Pokud se nejde blesku vyhnout, tak externí je vždycky o několik tříd lepší, než integrovaný. A protože si nedovedu představit, že bude kolem koček rozestavovat stativy s lampami. Než je naštěluje, tak mu utečou. Nejjednodušší cesta je tedy externí blesk s bouncerem, protože to je pohotové a bez starostí. A protože člověku, který nemá čas, nebo chuť, učit se fotit, dá kompakt lepší výsledky, než zrcadlovka, je moje doporučení jednoznačné: kompakt se sáněmi a externí blesk. A když se rozhlédnu po nabídce na trhu, tak právě ten set Canon PowerShot G12 + Speedlite 270 EX je perfektní volba.
    Grunt avatar 1.1.2011 18:02 Grunt | skóre: 23 | blog: Expresivní zabručení | Lanžhot
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Fotografujeme s Linuxem (3) – základní zpracování
    Nechci moc do toho kafrat, ale než takové harakiri, tak to radši vyfotím normálně rozložím na jasovou a barevné složky (HSV,HSL,YCbCr,…), vyberu oči, udělám z nich masku průhlednosti, vyrovnám masku v úrovních, podkladovou jasovou vrstvu jen invertuju a barvu buď desaturuju úplně a nebo do požadované úrovně. Celková doba 5 minut z čehož 3 minuty zabere rýpání v nose. A ještě s možností mapování libovolného barevného tónu na jiný libovolný barevný tón.
    Na co 64-bitů když to jde i s jedním? | 80.78.148.5 | Hack (for) free or Die Hard!
    2.1.2011 09:39 Václav Kramář | skóre: 31 | Nechanice
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Fotografujeme s Linuxem (3) – základní zpracování
    Hm. A teď si spočítej, jak dlouho to bude trvat u 10 fotek, 100 fotek, 1000 fotek... Není lepší odstranit příčinu problémů, než se plácat v jejích následcích? Problém červených (nebo jinak barevných) očí se týká téměř 100 % fotek focených s interním bleskem. A vzhledem k tomu, co tazatel fotí, není externí blesk s bouncerem rozhodně žádný kanón na vrabce.
    alblaho avatar 2.1.2011 22:10 alblaho | skóre: 17 | blog: alblog
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Fotografujeme s Linuxem (3) – základní zpracování
    Kompakt lepší výsledky než zrcadlovka? Takové bajky jsem slyšel, ale už jim nevěřím. Že třeba kompakty mají agresivnější postprocesing a fotky pak vypadají líp.

    Blbost. Pro úplné ignoranty má zrcadlovka automatický režim kdy i blesk cvaká sám (fuj). Pro všechny, co mají aspoň snahu udělat fotku nabízí zrcadlovka díky analogovému zoomu mnohem lepší komponování. A hlavně, díky většímu čipu je úroveň šumu vždy úplně někde jinde, což se dost projeví i na menší velikosti JPEGů.

    Kompakt má jedinou výhodu, vejde se do kapsy u trenek. Samozřejmě též uznávám, že Canon PowerShot G12 zas tak marný foťák.
    2.1.2011 22:31 frdrx | skóre: 29 | blog: frdrx
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Fotografujeme s Linuxem (3) – základní zpracování
    analogovému zoomu
    Acho jo, kam ten svět dospěl...
    Patička mi slouží k tomu, abych si lépe poznal svoje příspěvky.
    alblaho avatar 3.1.2011 11:27 alblaho | skóre: 17 | blog: alblog
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Fotografujeme s Linuxem (3) – základní zpracování
    Měl jsem na mysli analogové ovládání. Prostě točíš prstencem a závit posouvá čočku. Kompakt má sice taky optický zoom, ale ovládá se to čudlíkem, což je přece hrozně nepohodlné.
    3.1.2011 11:53 frdrx | skóre: 29 | blog: frdrx
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Fotografujeme s Linuxem (3) – základní zpracování
    Já vím, já vím... okecat se to dá, jenže výsledek je pořád stejně strašnej. Analogový podpisy, analogový hodiny, analogový knížky, analogový klavíry... To si fakt lidi neuvědomujou, že to je TOTÁLNÉ na hlavu?
    Patička mi slouží k tomu, abych si lépe poznal svoje příspěvky.
    3.1.2011 12:00 Václav Kramář | skóre: 31 | Nechanice
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Fotografujeme s Linuxem (3) – základní zpracování
    Není to spíš mechanické ovládání? ;-)
    3.1.2011 12:36 frdrx | skóre: 29 | blog: frdrx
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Fotografujeme s Linuxem (3) – základní zpracování
    Takhle, zoom je prostě zoom -- změna ohniskové vzdálenosti objektivu, čili záležitost optiky. Objektivy s proměnlivou ohniskovou vzdáleností jsou v zásadě parfokální nebo varifokální. Oba druhy označujeme jako zoom objektivy. Zoom může být ovládán posunem ostřícího kroužku, samostatným kroužkem na objektivu nebo pomocí motoru z těla.

    "Digitální zoom" je marketingový nesmysl vymyšlený za účelem klamání spotřebitele. Přijde mi tragické, že takto oklamaní spotřebitelé, kteří na to byli někým upozorněni, přišli s termínem "optický zoom" nebo, ještě hůře, "analogový zoom".

    Je naprostá hrůza jak dneska o focení a foťácích mluví a píšou úplně všichni, ale skoro nikdo o ničem z toho vůbec nic neví a všichni jsou zmatení víc než kdy předtím. A tak máme dneska "DSLR bez zrcátka", "velkoformátové kompakty", "mechanické vs elektronické závěrky" (když někde řeknu, že většina mých filmových fotáků má taky elektronickou závěrku, vždycky se najde někdo, kdo nemůže pochopit), "digitální UV filtry", "analogové objektivy", "manuální autofocus" apod., přičemž všem kraluje Ondřej Neff...
    Patička mi slouží k tomu, abych si lépe poznal svoje příspěvky.
    3.1.2011 12:47 Michal Kubeček | skóre: 72 | Luštěnice
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Fotografujeme s Linuxem (3) – základní zpracování
    Když se nad tím zamyslím, tak on ten zoom kompaktů, ovládaný čudlíkem nebo páčkou a realizovaný krokovým motorkem, vlastně nejspíš digitální je, protože ve výsledku umožňuje nastavit jen určitý konečný počet diskrétních poloh. Oproti tomu zoom prstencem na objektivu je analogový, protože umožňuje (aspoň teoreticky) nastavit libovolnou hodnotu z daného intervalu.
    3.1.2011 13:11 frdrx | skóre: 29 | blog: frdrx
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Fotografujeme s Linuxem (3) – základní zpracování
    Když se člověk zamyslí opravdu hluboce, dokáže si přesvědčivě zdůvodnit téměř jakoukoli kravinu.
    Patička mi slouží k tomu, abych si lépe poznal svoje příspěvky.
    3.1.2011 13:21 Michal Kubeček | skóre: 72 | Luštěnice
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Fotografujeme s Linuxem (3) – základní zpracování

    A když se nezamyslí, všechno je mnohem jednodušší a má ve všem hned jasno.

    Nerad píšu podobně útočné příspěvky, ale na hrubý pytel hrubá záplata.

    3.1.2011 13:23 frdrx | skóre: 29 | blog: frdrx
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Fotografujeme s Linuxem (3) – základní zpracování
    Jenže myšlením nelze nahradit vědění. Kdo hovno ví, toho nezachrání ani myšlení. Ta záplata je kde?
    Patička mi slouží k tomu, abych si lépe poznal svoje příspěvky.
    3.1.2011 16:11 Michal Kubeček | skóre: 72 | Luštěnice
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Fotografujeme s Linuxem (3) – základní zpracování
    Jenže myšlením nelze nahradit vědění.

    Přesně naopak. Myšlením se lze dobrat poznání a vědění - vědomosti totiž nespadly z nebe, k těm musel někdo dojít. Pokud ale člověk "prostě ví", aniž by se snažil k hlásaným "pravdám" kriticky přistupovat a přemýšlet o nich, snadno se mu stane, že to, co "ví", ve skutečnosti vůbec není pravda.

    3.1.2011 16:21 frdrx | skóre: 29 | blog: frdrx
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Fotografujeme s Linuxem (3) – základní zpracování
    Ale blbost, vědomosti vznikají hlavně empirií a nelze se obejít bez těch, které už někdo získal. Myšlením můžou vznikat akorát myšlenky, nikoli vědomosti, a mezi tím je rozdíl. Proto taky filozofie není věda. Netřeba mě poučovat o nutnosti myslet kriticky. Útočím na postoj, že kdo o něčem ví prd může toto kompenzovat přemýšlením. Myšlení nenahrazuje studium, ale je jeho součástí. A kdo nezná základy fotografie, měl by si (namísto "hlubokého zamýšlení se") nejdřív obstarat a přečíst nějaké autoritativní dílo (a tím nemyslím návod k fotáku) a pak až se vážně bavit. Každá oblast má svoje pojmy a když si kdejaký fušer vymyslí svoje, nikdo se nemůže o ničem plodně bavit. Debaty o focení jak na netu tak v reálu podle toho vypadají, a je to s nimi čím dál tím horší.
    Patička mi slouží k tomu, abych si lépe poznal svoje příspěvky.
    3.1.2011 07:41 Václav Kramář | skóre: 31 | Nechanice
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Fotografujeme s Linuxem (3) – základní zpracování
    Za tím, že uživateli, který se nechce učit fotit, a ani o focení moc přemýšlet, dá kompakt lepší výsledek, než zrcadlovka, si stojím.

    Ano, i zrcadlovka má A režim, a obvykle i nějaký pokročilejší automatický režim. Ano, čipy zrcadlovek mají menší šum. Ale to není všechno.

    U zrcadlovky hodně záleží na zaostření a hloubce ostrosti. A to je jeden z kamenů úrazu u velké části cvakajících nefotografů. Kompakt díky své hloubce ostrosti dané malým čipem, a tedy malou ohniskovou vzdáleností objektivu, skryje +- 99 % chyb uživatele v tomto směru. Sice při tom omezí možnosti kreativity, ale raději větší DOF, než špatně použitá malá.

    A protože jsou postprocessingové algoritmy (antialias, denoise, doostření) v komapktech obvykle agresívnější, tak na malých zvětšeních jsou fotky líbivější (líbivější != kvalitnější). A protože fotky takovýchto uživatelů téměř nikdy neskončí na velkých zvětšeninách (ony obvykle ani neskončí na papíře), tak je toto chování opět výhodou.

    Takže ve výsledku se tyto nevýhody kompaktů (pro zrcadlovkáře) najednou stávají jejich výhodami (pro jiný typ uživatele).
    alblaho avatar 3.1.2011 11:35 alblaho | skóre: 17 | blog: alblog
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Fotografujeme s Linuxem (3) – základní zpracování
    No dobře, dostali jsme se k termínům jako "líbivější", což je čistě subjektivní.

    Beru tvé argumenty, ale pořád si myslím, že normální zrcadlovka nijak neublíží ani ignorantovi. Třeba automatické ostření se trefí na človíčka v popředí skoro vždycky, obyčejný setový objektiv pozadí rozostří jen nepatrně (tak, že na 9x13 to bude stejně ostré).

    Jasně že kvalitní světlý objektiv někde v místnosti už potřebuje fotografa kvůli malé DOF.
    3.1.2011 12:05 Václav Kramář | skóre: 31 | Nechanice
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Fotografujeme s Linuxem (3) – základní zpracování
    Moje zkušenost je zkrátka taková, jak jsem psal.
    xvasek avatar 3.1.2011 17:19 xvasek | skóre: 21 | blog: | Zlín
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Fotografujeme s Linuxem (3) – základní zpracování
    A proč bych měl tahat zrcadlovku, když s kompaktem (který se mi i se stativem vleze do pouzdra od Palmu) za čtvrtinovou cenu nadělám jako ignorant stejné fotky? Tady ta stále se opakující myšlenka "zrcadlovku každému, protože všechno ostatní je hnus" mi přijde dlouhodobě taková divná...
    3.1.2011 18:28 Michal Kubeček | skóre: 72 | Luštěnice
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Fotografujeme s Linuxem (3) – základní zpracování
    Dostačující ano, ale stejné ne.
    6.1.2011 11:26 ..... Izak ..... | skóre: 14
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Fotografujeme s Linuxem (3) – základní zpracování
    Nato mam kodovane radiove odpalovani el-skyport ;-)))
    Grunt avatar 31.12.2010 13:04 Grunt | skóre: 23 | blog: Expresivní zabručení | Lanžhot
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Fotografujeme s Linuxem (3) – základní zpracování
    Přebarvi ty oči na červeno.
    Na co 64-bitů když to jde i s jedním? | 80.78.148.5 | Hack (for) free or Die Hard!
    31.12.2010 15:15 Kvakor
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Fotografujeme s Linuxem (3) – základní zpracování
    To moc nepomůže, fotky pak budou ještě strašidelnější :-)
    31.12.2010 19:51 Michal Kubeček | skóre: 72 | Luštěnice
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Fotografujeme s Linuxem (3) – základní zpracování
    Ale pak už by mělo jít aplikovat odstranění červených očí. Klasická technika - převedení na známý problém, který umíme řešit. :-)
    Grunt avatar 31.12.2010 20:57 Grunt | skóre: 23 | blog: Expresivní zabručení | Lanžhot
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Fotografujeme s Linuxem (3) – základní zpracování
    Myslel jsem to spíš jako vtip. Když už pro něj nebude problém přemapovat modrou do červené, jak bude problém přemapovat jakoukoliv barvu do černé? Stačí znát princip, ne tlačítko. Pak už to nebude nejmenší problém. Začal bych asi buď tady a nebo tady (Red Eye Gimp,…).
    Na co 64-bitů když to jde i s jedním? | 80.78.148.5 | Hack (for) free or Die Hard!
    2.1.2011 17:13 frdrx | skóre: 29 | blog: frdrx
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Fotografujeme s Linuxem (3) – základní zpracování
    Můj postup zpracování fotografií s Linuxem:

    0. Zapnout lightbox

    1. Otevřít Quod Libet nebo Rhythmbox a pustit hudbu

    2. Otevřít a nalít pivo

    3. Otevřít obálku s diáky

    4. Připravit rámečkovačku

    5. Nastíhat a zarámovat vše hodnotné a zbytek buď zahodit nebo uschovat.

    Pohoda, kam se hrabou Widle a foutoušop.
    Patička mi slouží k tomu, abych si lépe poznal svoje příspěvky.
    3.1.2011 09:58 kavol | skóre: 28
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Fotografujeme s Linuxem (3) – základní zpracování
    Za pozornost určitě stojí nastavení "enginu" pro RAW export ...
    tak, a teď bych to prosil česky ...

    a to prosím nekritizuju, jen vyjadřuju zoufalost nad neschopností najít nějaký rozumný překlad (nebo spíše překlady, podle kontextu) v poslední době tak oblíbeného "engine" - já sám jsem si na tom vylámal zuby před pár lety při překladu Knights (těch původních ;-))
    4.1.2011 08:33 finn | skóre: 43 | blog: finnlandia | 49° 44´/13° 22´
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Fotografujeme s Linuxem (3) – základní zpracování
    Zrovna tady bych napsal jen něco jako „…nastavení možností pro export z formátu RAW“.
    Užívej dne – možná je tvůj poslední.
    3.1.2011 10:05 kavol | skóre: 28
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Fotografujeme s Linuxem (3) – základní zpracování
    já bych se tu ještě s dovolením přisomroval s otázkou ... nějaký soft, který umí slušně (rozuměj líbivě jako kdejaký kompakt) vyrobit z barevné fotky efekt "sepia"?

    nedávno jsem na tom pěkně pohořel - zakázal jsem ženský nastavit to na foťáku s tím, že se přece na fotce nebudu připravovat o barevnou informaci, když to samý, co udělá software foťáku, můžu pozdějš udělat na počítači ... hm, tak jsem vytáhl Gwenview, které svého času nabízelo všemožné úpravy, tož už toho tolik nenabízí, asi pochopili, že prohlížeč má být prohlížeč :-), no nic, tak GIMP, uff, tak nějak jsem to v menu nenašel, tak jsem Googlil návody, postup složitej jak parní mlátička a výsledek naprd, tak jsem zkusil convert z ImageMagicku, po projetí nastavení všech (celočíselných) hodnot parametru a ani jednom použitelném výsledku jsem strašlivě zaklel a snahu zabalil, prohlásiv ať s tím jde ženská za nějakým photoshopistou, jinak svůj vytoužený efekt mít nebude ... :-(
    3.1.2011 12:41 Michal Kubeček | skóre: 72 | Luštěnice
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Fotografujeme s Linuxem (3) – základní zpracování
    V GIMPu by to asi šlo nasimulovat odbarvením a následně funkcí "obarvit obrázek" (menu "barvy"). Pro začátek zkuste nastavení odstín 36, sytost 30, světlost 0. Pro lepší výsledek by to musel ladit někdo, kdo ten efekt dobře zná a líbí se mu; v mém případě neplatí ani jedno.
    3.1.2011 18:46 kavol | skóre: 28
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Fotografujeme s Linuxem (3) – základní zpracování
    Pro lepší výsledek by to musel ladit někdo, kdo ten efekt dobře zná a líbí se mu; v mém případě neplatí ani jedno.
    nápodobně, pročež to nešlo ať jsem ladil jak jsem ladil ... přitom na foťáku stačí jedno blbý nastavení (zapnout efekt), a lezou z toho použitelný výsledky, což mi přijde dosti deptající - když to dokáže sám blbej automat za pár šupů, tak proč sakra ne program na úpravu fotek vyvíjenej již drahně let :-/
    3.1.2011 18:54 Michal Kubeček | skóre: 72 | Luštěnice
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Fotografujeme s Linuxem (3) – základní zpracování
    Asi ho vyvíjejí lidé, kteří na sépiový efekt mají stejný názor jako my. :-)
    Grunt avatar 3.1.2011 13:19 Grunt | skóre: 23 | blog: Expresivní zabručení | Lanžhot
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Fotografujeme s Linuxem (3) – základní zpracování
    tak jsem zkusil convert z ImageMagicku, po projetí nastavení všech (celočíselných) hodnot parametru a ani jednom použitelném výsledku jsem strašlivě zaklel a snahu zabalil
    Huh?

    Míň machrování, víc Googlování.

    Na co 64-bitů když to jde i s jedním? | 80.78.148.5 | Hack (for) free or Die Hard!
    3.1.2011 18:42 kavol | skóre: 28
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Fotografujeme s Linuxem (3) – základní zpracování
    míň machrování, víc snahy vnímat text ...

    jinými slovy:
    for i in `seq 0 100`; do
      convert vstup.jpg -sepia-tone ${i}% vystup_${i}.jpg
    done
    nedalo ani jeden uspokojivý výsledek

    pokud dobře chápu odkaz, kdybych to přepsal na
    for i in `seq 0 100`; do
      convert vstup.jpg -colorspace gray -fill goldenrod -tint $(($i*2)) vystup_${i}.jpg
    done
    měl bych dostat totéž, takže k čemu to?
    Grunt avatar 3.1.2011 18:57 Grunt | skóre: 23 | blog: Expresivní zabručení | Lanžhot
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Fotografujeme s Linuxem (3) – základní zpracování
    Pravda. Odkaz na uspokojivé výsledky zrovna po ruce nemám, jelikož vypověděla službu křišťálová koule.
    Na co 64-bitů když to jde i s jedním? | 80.78.148.5 | Hack (for) free or Die Hard!
    6.1.2011 11:39 aubi
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Fotografujeme s Linuxem (3) – základní zpracování
    V GIMPu to zcela spolehlive je, nekdy na podzim jsem to pouzil. Mozna nekde mezi fu scrits, ale urcite to nevzdavej.

    Jeslti Te vysledek uspokoji, to samozrejme nezarucim :-)
    7.1.2011 09:15 kavol | skóre: 28
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Fotografujeme s Linuxem (3) – základní zpracování
    GIMP - Sepia Toning => Step 1 => "You can compare the result we will get below to GIMP's built-in Script-Fu for sepia toning (<Image> Script-Fu -> Decor -> Old Photo) ..."

    ve 2.6.8 to mám jako Filtry - Dekorace - ... ale je to fakt úplně naprd :-(

    (a na ten složitej postup prostě nějak nemám oko, viz výše)
    Grunt avatar 7.1.2011 13:38 Grunt | skóre: 23 | blog: Expresivní zabručení | Lanžhot
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Fotografujeme s Linuxem (3) – základní zpracování
    A že jsem tak smělý…
    Na co 64-bitů když to jde i s jedním? | 80.78.148.5 | Hack (for) free or Die Hard!
    7.1.2011 21:45 David Jež | skóre: 42 | blog: -djz | Brno
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Fotografujeme s Linuxem (3) – základní zpracování
    Pokud nechceš zešedivět tak třeba xnView pod wine s photokrámáckým pluginem ;-)
    "Yield to temptation; it may not pass your way again." -- R. A. Heinlein
    Jiří Svoboda avatar 3.1.2011 10:46 Jiří Svoboda | skóre: 37 | blog: cat /dev/mind | Prostějov
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Fotografujeme s Linuxem (3) – základní zpracování
    K té katalogizaci.

    Já nekatalogizuji, vystačím si (naštěstí) s tříděním do adresářů. Katalogizoval bych rád, ale mám jednu velkou obavu. Že budu muset z nějakého důvodu vytvářet katalog opakovaně. Například při změně software nebo z důvodu problematického zálohování.

    Pokud mi někdo potvrdíte, že to ty programy ukládají do pár textových souborů (snadno např. Perlem přeparsovatelných), které není problém nakopírovat k záloze fotek, tak pak bych asi katalogizovat začal...
    alblaho avatar 3.1.2011 11:37 alblaho | skóre: 17 | blog: alblog
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Fotografujeme s Linuxem (3) – základní zpracování
    Já to cítím stejně. Nevím jaké jsou možnosti přidávat další informace přímo do metadat v JPG souboru. Ze všech externích databází mám hrůzu.
    David Ježek avatar 3.1.2011 12:43 David Ježek | skóre: 83 | blog: Mostly_IMDB
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Fotografujeme s Linuxem (3) – základní zpracování
    odpovědí na ta matedata v JPG by mohl být systém IPTC http://cs.wikipedia.org/wiki/IPTC
    4.1.2011 16:49 zenhas | skóre: 4
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Fotografujeme s Linuxem (3) – základní zpracování
    dnes už spíše XMP
    26.6.2023 13:07 Adilkhatri
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Fotografujeme s Linuxem (3) – základní zpracování
    검증된 파워볼사이트 를 찾으신다면 eos파워볼사이트 가 있는 파워볼사이트추천 에서 파워볼 을 즐기시길 바랍니다. 5년 이상 운영된 메이저업체 이며 지금까지 많은분들께 사랑받은 안전한파워볼사이트 입니다. 안전한파워볼사이트
    29.6.2023 09:51 Adilkhatri
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Fotografujeme s Linuxem (3) – základní zpracování
    In the wake of perusing your article I was stunned. I realize that you clarify it exceptionally well. What's more, I trust that different perusers will likewise encounter how I feel in the wake of perusing your article. 토토

    Založit nové vláknoNahoru

    ISSN 1214-1267   www.czech-server.cz
    © 1999-2015 Nitemedia s. r. o. Všechna práva vyhrazena.