Před 25 lety zaplavil celý svět virus ILOVEYOU. Virus se šířil e-mailem, jenž nesl přílohu s názvem I Love You. Příjemci, zvědavému, kdo se do něj zamiloval, pak program spuštěný otevřením přílohy načetl z adresáře e-mailové adresy a na ně pak „milostný vzkaz“ poslal dál. Škody vznikaly jak zahlcením e-mailových serverů, tak i druhou činností viru, kterou bylo přemazání souborů uložených v napadeném počítači.
Byla vydána nová major verze 5.0.0 svobodného multiplatformního nástroje BleachBit (GitHub, Wikipedie) určeného především k efektivnímu čištění disku od nepotřebných souborů.
Na čem pracují vývojáři webového prohlížeče Ladybird (GitHub)? Byl publikován přehled vývoje za duben (YouTube).
Provozovatel čínské sociální sítě TikTok dostal v Evropské unii pokutu 530 milionů eur (13,2 miliardy Kč) za nedostatky při ochraně osobních údajů. Ve svém oznámení to dnes uvedla irská Komise pro ochranu údajů (DPC), která jedná jménem EU. Zároveň TikToku nařídila, že pokud správu dat neuvede do šesti měsíců do souladu s požadavky, musí přestat posílat data o unijních uživatelích do Číny. TikTok uvedl, že se proti rozhodnutí odvolá.
Společnost JetBrains uvolnila Mellum, tj. svůj velký jazykový model (LLM) pro vývojáře, jako open source. Mellum podporuje programovací jazyky Java, Kotlin, Python, Go, PHP, C, C++, C#, JavaScript, TypeScript, CSS, HTML, Rust a Ruby.
Vývojáři Kali Linuxu upozorňují na nový klíč pro podepisování balíčků. K původnímu klíči ztratili přístup.
V březnu loňského roku přestal být Redis svobodný. Společnost Redis Labs jej přelicencovala z licence BSD na nesvobodné licence Redis Source Available License (RSALv2) a Server Side Public License (SSPLv1). Hned o pár dní později vznikly svobodné forky Redisu s názvy Valkey a Redict. Dnes bylo oznámeno, že Redis je opět svobodný. S nejnovější verzí 8 je k dispozici také pod licencí AGPLv3.
Oficiální ceny Raspberry Pi Compute Modulů 4 klesly o 5 dolarů (4 GB varianty), respektive o 10 dolarů (8 GB varianty).
Byla vydána beta verze openSUSE Leap 16. Ve výchozím nastavení s novým instalátorem Agama.
Devadesátková hra Brány Skeldalu prošla portací a je dostupná na platformě Steam. Vyšel i parádní blog autora o portaci na moderní systémy a platformy včetně Linuxu.
Ad článek: Z tohohle článku mám trošku rozpolcené pocity. Na jednu stranu ukazuje celkem zajímavé využití školních počítačů. Na stranu druhou je to prolezlé reklamníma kecama.Uvažovali jsme o tom, jestli to raději nevydat označené jako reklamu, ale pak jsme si řekli, že je to více zajímavá případová studie než reklama. A když si u toho Stickfish přihřeje polívčičku... to nevadí.
Ad téma: Když bude někdo sedět u nějaké takové stanice pozdě večer, vykopne uživatele, rebootne se a připojí do clusteru nebo se obětuje ve prospěch přihlášeného uživatele a ke clusteru připojí uživatel odejde?
Je to velmi prosté - na zmíněné učebně se po 19:00 žádný "uživatel" nevyskytuje, protože je přístupná pouze do této hodiny. Pak se zavřou vrata a jde se "superpočítat".
Ani jedno ani druhé ... tohle je poměrně specifická učebna, ostatní jsou študákům přístupné do půl jedenácté večer každý den (a většinou jsou taky plné).
...ostatní jsou študákům přístupné do půl jedenácté večer každý den (a většinou jsou taky plné)...
Co tam ty lidi proboha dělaj? Vy snad neumožňujete studentům vzdálený přístup k serverům? Nebo není na kolejích zavedenej internet?
Co tam ty lidi proboha dělaj?
No, většinou se pod záminkou vypracovávání nějakého protokolu z měření apod. usadí u compu a jakmile získají pocit, že je nikdo nekontroluje, vytáhnou ze svých tajných skrýší CounterStrike či jiné podobně "studijní materiály" a paří ..... než jim někdo z adminů ten pocit zase nesebere...
jj ... to byly časy. Teď admini hrajou spíš hru "na kočku a myš" se studentama Obzvláště vietnamští studenti vynikají velkou výdrží v předstírání, že: "já nerosumět ... co Ty chceš? Já pracovat tady. škola, víš? Hra? Kdo hra? Já nehra, já studovat..." atd. atd.
Nikoliv milý Watsone ... přešli na Diablo, popř. na LineAge.
No, tam jsme rádi, že to jede "bez poruch" přes den ... ne tak ještě pokoušet osud a trápit to přes noc nějakým trapným clusterem
Do budoucna se počítá i se Sun Solaris, který je preferován některými tvůrci softwaru místo LinuxuMimo Jorga Schlinga a snad Sunu mě už nic moc nenapadá, jsou nějaké další příklady
za reklamu se platí a nemusí být úplně pravdivá
Měl jsem pocit, že zákon výslovně zakazuje "klamavou reklamu" a že reklama, která uvádí nepravdivé údaje, je tam uváděna jako jeden z příkladů. To už neplatí nebo se to jen nepostihuje?
Tiskni
Sdílej: