OpenSearch (Wikipedie) byl vydán ve verzi 3.0. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Jedná se o fork projektů Elasticsearch a Kibana.
PyXL je koncept procesora, ktorý dokáže priamo spúštat Python kód bez nutnosti prekladu ci Micropythonu. Podľa testov autora je pri 100 MHz približne 30x rýchlejší pri riadeni GPIO nez Micropython na Pyboard taktovanej na 168 MHz.
Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.
Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2025-05-06. Přehled novinek v příspěvku na blogu Raspberry Pi a poznámkách k vydání. Pravděpodobně se jedná o poslední verzi postavenou na Debianu 12 Bookworm. Následující verze by již měla být postavena na Debianu 13 Trixie.
Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
sudo-rs, tj. sudo a su přepsáné do programovacího jazyka Rust, nahradí v Ubuntu 25.10 klasické sudo. V plánu je také přechod od klasických coreutils k uutils coreutils napsaných v Rustu.
Fedora se stala oficiální distribucí WSL (Windows Subsystem for Linux).
Společnost IBM představila server IBM LinuxONE Emperor 5 poháněný procesorem IBM Telum II.
Byla vydána verze 4.0 multiplatformního integrovaného vývojového prostředí (IDE) pro rychlý vývoj aplikaci (RAD) ve Free Pascalu Lazarus (Wikipedie). Přehled novinek v poznámkách k vydání. Využíván je Free Pascal Compiler (FPC) 3.2.2.
Podpora Windows 10 končí 14. října 2025. Připravovaná kampaň Konec desítek (End of 10) může uživatelům pomoci s přechodem na Linux.
Na druhou stranu jsou funkce pro spolehlivost v btrfs dobře navrženy a btrfs je na tom dobře z hlediska zvládání budoucích velkých úložišť.To tedy jsou. Vizte můj poslední blogpost - Šoupání s daty. Mimochodem ty co jej četli bych rád upozornil na jeho update, kde jsou uvedeny konkrétní časy. Jednoznačně z nich plyne, že nemá smysl dělat mixované pole z disků SATA II a SATA III. Pokud má vaše deska SATA III a chcete si sestavit pole, tak se teď vyplatí investovat pouze do SATA III disků a ty starší pak věnovat někomu, kdo tuto podporu nemá. Tyto jaderné noviny vznívají jako vyložené PR pro XFS a ext4. Což mě nepřekvapuje. Já mám ext4 použité momentálně na systémovém SSD disku a už jsem měl tu čest vidět při výpisu místo práv sérii otazníčků. Takže děkuji, ale na cennější data volím raději experimentální btrfs, u kterého jsem se s něčím podobným za celou dobu co jej používám nesetkal. Bohužel pro obšírnější testy, na jejichž základě by bylo možné na tomto poli otestovat další aspekty různých FS, tak jak jsou zmiňovány výše, na reálných datech, nemám především dostatečný diskový potenciál. Porty by se ještě našly.
reiserfsck
nad 16TB malých souborů? To už je bezpečnější žonglovat pochodněmi na benzínce...
riserfsck
...
btrfs je na tom dobře z hlediska zvládání budoucích velkých úložišťNo jistě. Jen co zlevní disky
Ve tvém případě to chápu tak že máš 6TB pro soukromé použití - co tam prosímtě budeš ukládat???Sbírka porna na 4 roky dopředu v DVD kvalitě?
a mám na něm komplet všechna data za x let nazpět.Takže to péčko?
Ve tvém případě to chápu tak že máš 6TB pro soukromé použití - co tam prosímtě budeš ukládat??? To nemyslím jako prudění, fakt mě to zajímá, protože sám si nedovedu představit že bych v současné době dokázal něco podobného smysluplně využít.
Tak ono to záleží na tom, co kdo na kompu dělá. Mě udivují komentáře jako jsou tyto. Přesto, Alešův zápisek mě vyprovokoval k tomu, abych si alespoň jeden víkend zaznamenal co kolik místa spotřebuje:
Sám mám celkem asi 5TB storage prostoru (na různých kompech, ne v celku) a zaplnit to opravdu není problém. Konkrétní případ z jedný lednový soboty. Přepadla mě můza, vyběhl jsem s foťákem s vidinou udělat nějaká panoramata. Jeden obrázek v TIFF (hugin nebere CR2) má cca 90MB. Za hoďku focení to máš 100 fotek (pro záběry z různých míst), tj nějakých 9GB dat + další místo na zpracování, zkrátka za jednu jedninou "foto seanci" tj cca 15GB dat. Druhej den jsem se pokoušel o cosi v Audacity a adresář s projektem (2h mluveného slova, pokus o podcast) má taky nějakých 10GB. Tj celkem 25GB vlastních dat za jeden víkend...
Opravdu není problém vlastními daty zaplnit xTB pole.
Kdyby se seklali tvůrci všech těchto filesystémů na delší společné debatě na témaNo nevím jestli jsou návštěvní podmínky a hodiny v Pleasant Valley State Prison nějaké takové debatě nakloněné :)
Tiskni
Sdílej: