Americký výrobce čipů Nvidia získal od vlády prezidenta Donalda Trumpa souhlas s prodejem svých pokročilých počítačových čipů používaných k vývoji umělé inteligence (AI) H20 do Číny. Prodej těchto čipů speciálně upravených pro čínský trh by tak mohl být brzy obnoven, uvedla firma na svém blogu. Americká vláda zakázala prodej v dubnu, v době eskalace obchodního sporu mezi oběma zeměmi. Tehdy to zdůvodnila obavami, že by čipy mohla využívat čínská armáda.
3D software Blender byl vydán ve verzi 4.5 s prodlouženou podporou. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Videopředstavení na YouTube.
Open source webový aplikační framework Django slaví 20. narozeniny.
V Brestu dnes začala konference vývojářů a uživatelů linuxové distribuce Debian DebConf25. Na programu je řada zajímavých přednášek. Sledovat je lze online.
Před 30 lety, tj. 14. července 1995, se začala používat přípona .mp3 pro soubory s hudbou komprimovanou pomocí MPEG-2 Audio Layer 3.
Výroba 8bitových domácích počítačů Commodore 64 byla ukončena v dubnu 1994. Po více než 30 letech byl představen nový oficiální Commodore 64 Ultimate (YouTube). S deskou postavenou na FPGA. Ve 3 edicích v ceně od 299 dolarů a plánovaným dodáním v říjnu a listopadu letošního roku.
Společnost Hugging Face ve spolupráci se společností Pollen Robotics představila open source robota Reachy Mini (YouTube). Předobjednat lze lite verzi za 299 dolarů a wireless verzi s Raspberry Pi 5 za 449 dolarů.
Dnes v 17:30 bude oficiálně vydána open source počítačová hra DOGWALK vytvořena v 3D softwaru Blender a herním enginu Godot. Release party proběhne na YouTube od 17:00.
McDonald's se spojil se společností Paradox a pracovníky nabírá také pomocí AI řešení s virtuální asistentkou Olivii běžící na webu McHire. Ian Carroll a Sam Curry se na toto AI řešení blíže podívali a opravdu je překvapilo, že se mohli přihlásit pomocí jména 123456 a hesla 123456 a získat přístup k údajům o 64 milionech uchazečů o práci.
Byla vydána (𝕏) červnová aktualizace aneb nová verze 1.102 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.102 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Až se Sun/Oracle umoudří s licencí OpenSolarisuEh? To slovo "umoudri" je opravdu nevhodne zvolene. Co je spatne na licenci, ktera zarucuje svobodne sireni, vcetne patentove ochrany uzivatelu a take soudni ochrany tvurce kodu? Proc se ma umoudrovat Sun, kdyz je to GPL, ktera je limitem a odmita pripustit, ze nejen uzivatel, ale i tvurce kodu ma pravo na ochranu pri zachovani otevrenosti kodu? Navic, jak uz bylo nekolikrat receno, kdyby existoval skutecny zajem ze strany Linuxu ZFS podporovat, tak minimalne read-only implementace od Sunu pod GPL existuje (ano, limitovana, v Grubu). Jenze pri prislusne diskuzi v LKML nasledovaly opet netechnicke argumenty.
Jenze pri prislusne diskuzi v LKML nasledovaly opet netechnicke argumenty.Kecy v kleci. V příslušné diskuzi šlo hlavně o to, jestli má cenu takovou podporu dělat. A navíc - což také pro jistotu nezmiňuješ - výsledkem té diskuze bylo, ať si to ten dotyčný klidně vyrobí, pokud chce.
A ta cast o nepodporeni moznosti zahrnuti kvuli obavam z patentu Sunu?Jistě, každou chvíli se někde objeví obvinění, že Linux porušuje něčí patenty, ale obavy z patentů Sunu nejsou dobrý důvod pro nezačlenění fs.
Ne, ze by za touhle casti debaty stal LT, ale byla podstatnou casti debaty. Jasne, byly to kecy v kleci.Ty kecy v kleci se samozřejmě týkaly tvého výlevu.
Sun, tak jako kazda jina firma prispivajici pro Linuxu, potrebuje business duvod, neni to charita. A ten v pripade dual-licencovani ZFS a udrzovani Sunem nema smyslSamozřejmě, ZFS je jedna z mála věcí, kde Solaris zatím v něčem Linux aspoň trochu předčí, tak ho přece nebudou duálně licencovat.
JJ, byvaly doby kdy byl Solaris hlavni vyvojova platforma pro Oracle. Novy verze, patche vychazely nejdrive pro Solaris a pak pro ostatvni platformy. Postupem casu ale zacal Sparc zaostavat za konkurenci - pomer cena/vykon byl mnohem horsi nez u Linuxu na Intelu. To je taky duvod proc se Oracle preorientoval na Linux.
Jistě, každou chvíli se někde objeví obvinění, že Linux porušuje něčí patenty, ale obavy z patentů Sunu nejsou dobrý důvod pro nezačlenění fs.Zneuzil Sun svych patentu k utoku, ci je uziva jen na obranu v patentovych sporech? Nedeklaroval Sun verejne, ze nebude danou implementaci blokovat patenty? Pritom Linuxu nevadi prijimat kod od firem, ktere patentove utoky vedou.
Ty kecy v kleci se samozřejmě týkaly tvého výlevu.A take toho tveho. Nebo zacneme rozebirat jednotlive prispevky do te diskuze a hledat, ktere casti jsou v ni skutecne technicke?
Samozřejmě, ZFS je jedna z mála věcí, kde Solaris zatím v něčem Linux aspoň trochu předčí, tak ho přece nebudou duálně licencovat.Opet, jaky business reason by mel mit Sun na to, aby dedikoval zdroje na takovou praci (treba udrzovani obou vetvi nebot by zahy doslo k forku u GPL verze)? Jaky prinos by to melo pro Sun? V Linuxu zjevne o to stejne nikdo nema jasny zajem, kdyz se ani o naznak read-only verze nepokousi. Nejen ZFS je Solaris ziv, ac to Cox a Morton jeden cas usilovne deklarovali. Posledni dobou nejak mlci... Jinak jsem zvedav, jak btrfs dopadne. Dava nadeji, ze na Linuxu bude opravdu moderni fs (a diky formatu i mozna s velmi dobrym chovanim) a podle vseho by mohl dopadnout lepe nez dtrace-like SystemTap akce.
Opet, jaky business reason by mel mit Sun na to, aby dedikoval zdroje na takovou praci (treba udrzovani obou vetvi nebot by zahy doslo k forku u GPL verze)?I kdyby došlo k forku, stále tu nevidím důvod, proč by Sun měl udržovat obě větve. Není nic jednoduššího než "Forkli jste si to? Spravujte si to sami." A když na to tak narážíme - dvě větve by stejně vzniknout musely, protože rozhraní pro ovladače v Solarisu a v Linuxu určitě kompatibilní nebude.
Nejen ZFS je Solaris ziv, ac to Cox a Morton jeden cas usilovne deklarovali. Posledni dobou nejak mlci...Možná se drží zásady, že do mrtvol se nekope.
V Linuxu zjevne o to stejne nikdo nema jasny zajem, kdyz se ani o naznak read-only verze nepokousi.Co si budeme povídat, využití omezené read-only implementace je... omezené. Není divu, že si spousta lidí položí otázku, proč se s tím dělat.
I kdyby došlo k forku, stále tu nevidím důvod, proč by Sun měl udržovat obě větve.Protoze ZFS se stale vyviji, takze by musela byt neustale vydavana i GPL verze (at uz by ji syncoval pak kdokoliv). A kde je ekonomicka logika v uvolnovani kodu pod nejakou licenci, pokud dany kod neni dale tvurcem vyuzivan? Jediny ekonomicky duvod pro Sun, prosim.
Možná se drží zásady, že do mrtvol se nekope.Tyhle hlasky slychavam uz mnoho let. A ne a ne umrit. A ne a ne padnout prijmove pod prijem RH a Novellu dohromady, ac je cena za support nizsi. Cim to, safra, bude?
Co si budeme povídat, využití omezené read-only implementace je... omezené.Kdyz uz ne jako zaklad pro plnou podporau, tak ze by moznost migrace dat ze Solarisu na Linux (a ne opacne)? Vyhodne pro Linuxove distributory, alespon teoreticky. Jenze ti se zabyvaji migracemi ze Solarisu 8 (a pak usilovne marketinguji, jak bylo dosazeno neuveritelneho zrychleni proti 10 let starym instalacim)
Akvizice muze byt motivovana bud sloucenim oblasti podnikani, nebo eliminaci konkurence. Pri slucovani oblasti podnikani se nektere oblasti obou firem prekryvaji a tam se bud vybere a vyuzije z obou svetu to lepsi (spise teoreticka varianta), nebo se jedna z variant proste posle ke dnu (typicky ne ta lepsi a vyspelejsi, ale ta, ktera ma politicky zdatnejsi management).
Podle me tahle akvizice je spis o slucovani a myslim si, ze krome hardware a Javy budou mit v prekryvajciich se oblastech silnejsi slovo manazeri z Oracle. Navic naklady na vyvoj reseni s obrovskou a aktivne prispivajici komunitou jsou mnohem mensi, nez u reseni, kde se komunita sotva zacala budovat a kde se resi jak to vubec nainstalovat, nakonfigurovat a vybabrat se z detskych neduhu, ktere u rozsirenejsich reseni uz byly v prubehu casu poreseny.
Obrovska vyhoda muze spocivat v prelicencovani Solarisu na GPL a postupnem slucovani zajimavych kousku kodu s Linuxem - je to mnohem snazsi proces, nez takhle slucovat fyzicke vyrobky. Na druhou stranu jakekoliv slucovani firem znamena odliv puvodnich zamestnancu a tudiz i know-how k zajimavym technologiim, ktere by za slouceni staly. Aby vysledna firma byla rozumne efektivni, budou se muset postupne slucovat i firemni procesy, zpusob odmenovani a benefity a hlavne firemni hodnoty a kultura. To je dalsi kamen urazu pro lidi, kterym vyhovovala atmosfera v kupovane firme a nekousnou radikalni zmenu situace. To bohuzel jeste zmensuje sanci, ze Linux z akvizice bude nejak vyznamne tezit.
Navic cely tehnle proces ale potrva nekolik let, protoze pri podpisu smlouvy o slucovani se typicky kupujici zarucuje za to, ze po urcitou dobu (treba rok nebo dva) nebude v koupene firme propoustet a rusit projekty. Proto bych moc neresil, ktery ze zminovanych filesystemu/volume manageru prezije - asi tu nejakou dobu budou oba, budou se postupne priblizovat a casem se do jednoho z nich prestane investovat. Tehdy se ukaze, jestli komunita bude mit zajem ho udrzovat...
například na vašem laptopu, který se denně zálohujeaaa-hahahahahahahaha
Ja pochopil clanek tak, ze se mluvi o Linusove notasu, ne o tvem
Tiskni
Sdílej: