OpenSearch (Wikipedie) byl vydán ve verzi 3.0. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Jedná se o fork projektů Elasticsearch a Kibana.
PyXL je koncept procesora, ktorý dokáže priamo spúštat Python kód bez nutnosti prekladu ci Micropythonu. Podľa testov autora je pri 100 MHz približne 30x rýchlejší pri riadeni GPIO nez Micropython na Pyboard taktovanej na 168 MHz.
Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.
Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2025-05-06. Přehled novinek v příspěvku na blogu Raspberry Pi a poznámkách k vydání. Pravděpodobně se jedná o poslední verzi postavenou na Debianu 12 Bookworm. Následující verze by již měla být postavena na Debianu 13 Trixie.
Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
sudo-rs, tj. sudo a su přepsáné do programovacího jazyka Rust, nahradí v Ubuntu 25.10 klasické sudo. V plánu je také přechod od klasických coreutils k uutils coreutils napsaných v Rustu.
Fedora se stala oficiální distribucí WSL (Windows Subsystem for Linux).
Společnost IBM představila server IBM LinuxONE Emperor 5 poháněný procesorem IBM Telum II.
Byla vydána verze 4.0 multiplatformního integrovaného vývojového prostředí (IDE) pro rychlý vývoj aplikaci (RAD) ve Free Pascalu Lazarus (Wikipedie). Přehled novinek v poznámkách k vydání. Využíván je Free Pascal Compiler (FPC) 3.2.2.
Podpora Windows 10 končí 14. října 2025. Připravovaná kampaň Konec desítek (End of 10) může uživatelům pomoci s přechodem na Linux.
n
platí, že n
-tý prvek zmíněné posloupnosti je 1+(n-1)/2
. Očíslovat si můžete dokonce i racionální čísla. Podívejte se na mohutnost množiny.
Představme si ovčáka, který má dvě stáda ovcí - bílých a černých. Ovčák se rozhodne zjistit, které ze stád je větší, ale má velký problém - neumí počítat. Dlouho nad svým problémem přemýšlí, až ho napadne jednoduché řešení. Bere postupně ovce vždy po jedné z každého stáda a přivazuje je k sobě, vždy černou k bílé. Ví, že až s tím skončí, nezbude mu buď žádná volná bílá ovce, ale několik černých ano, nebo nezbude naopak žádná volná černá, ale několik bílých ano a konečně se může stát, že nezbude žádná bílá ani černá ovce. V prvním případě ovčák ví, že bílých ovcí je méně, ve druhém je černých méně a ve třetím případě jsou všechny ovce svázány po dvojcích k sobě, a tedy jsou obě stáda stejně početná.Kde na konci? Přirozených čísel je nekonečně mnoho, nikdy nedojdete na konec.
n
s reálným číslem 1/n
, tak by reálná čísla větší než 1 zůstala nesvázaná.
Ale 2 x nekonečno je mnohem větší nekonečno než to druhé nekonečno...Místo x mělo být ^
Opravte si konečně:"Lidé se dělí do 10 skupin. Na ty...". Lidé se dělí na 2 skupin nezní moc dobřeHolt MaFy patří do té druhé skupiny, nenaděláš nic.
No neviem. Podľa mňa čítať 10 ako dva je pekná blbosť (obzvlášť ak sa nepovie, o ktorú sústavu sa jedná). Ideálne by sa malo vymyslieť pozičné binárne výrazivo. Niečo ako 1 = uk, 2 = paf, 4 = muf, 8 = jop, 16 = bid ... Potom 19 = bid paf uk a pod. Pripadá mi to oveľa vhodnejšie než používať dekadentné (pun intended) výrazy
Huh? Jak to súvisí s počítačom? Alebo si dnes ľudia myslia, že binárna sústava vznikla s príchodom prvého IBM PC?
Mno, nie som si úplne istý, či je to jasné všetkým
Tú skladbu si púšťam vždy, keď ma napadnú kacírske myšlienky, či Haskell alebo Smalltalk náhodou nie je lepší
Jasné, ale to nie je môj prípad
Tiskni
Sdílej: